Hankintatuettu sähköauto Saksasta ?

Anonyymi

Alle 40 000 euron (netto) autoon saa siellä jopa 9 000 euroa tukea ja auton saa myydä 6 kk jälkeen. Onko tässä tilaisuus tuoda sellainen Suomeen? Jos se on 1.10.2021 jälkeen siellä ensirekisteröity, niin sellaisesta ei tarvitse enää maksaa veroja täällä.

Lisätietoja: Umweltbonus.

Koskee myös plugareita ja jollain tapaa tuetaan myös käytetyn ostoa, jos siihen ei ole jo aiemmin tukea saatu, Lisäksi 10 vuoden ajan vapautus käyttömaksuista (esim. 200 eur per vuosi).

7

1920

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole aivan varma että ymmärrän, mitä aloittaja tarkoittaa, mutta jos Saksassa hankintatuetun auton puolen vuoden kuluttua saa myydä muulle kuin hankintatukeen oikeutetulle uudelle omistajalle, syntyy siitä tietenkin uudelle omistajalle etua.
      Suomessa verotuspäätös kuitenkin tehdään aina vastaavan Suomessa hinnoitellun auton perusteella ja veroa menee siis kyllä aina täällä.
      Hankintaetu lienee kuitenkin porrastettu niin, että tuo mainittu € 9.000,- on maksimi ja että keskihintaisia autoja ei tueta yhtä suurella määrällä.

    • Anonyymi

      Aloittaja on melkoisen ulapalla.

      • Anonyymi

        Tässä aloittaja:

        näitä kauppoja jo tehdään runsaasti Saksasta Tanskaan.

        Jos myyjä saa ostohintaansa korkeamman hinnan, niin se ei ole suomalaisen ostajan "ongelma". En kyllä näe mitään estettä sille, etteikö näitä tavallista edullisempia uudehkoja voi alkaa virtaamaan kesällä 2022 Suomeen - ei kuluitta, mutta veroitta.


    • Ok!
      Hyvä mikäli niin, mutta ulkomaankaupan piirissä parisenkymmentä vuotta toimineena, epäilen vielä tuota autoverottomuutta.

      Veroista kun ei yleensä millään vippaskonstilla pääse.

      • Anonyymi

        Tässä aloittajan vinkkin ZJJ:lle, joka kertoi olevansa jonkinlainen asiantuntija asiassa:

        https://www.is.fi/autot/art-2000008333732.html

        "Uudenkarheita sähköautoja voi tuoda maahan autoverotta ensi huhtikuusta alkaen

        Uudenkarheiden sähköautojen tuonti Suomeen muuttuu huhtikuun 2022 alusta alkaen osin autoverottomaksi.
        "


    • No sehän on hyvä!
      Tosin minulle ei tuota mitään vaikeuksia myöntää olleeni väärässä.
      Kiitos korjauksesta!

    • Anonyymi

      eipä kestä. säännöissä on vielä joku 6000 km ehto, mutta se ei nyt kiinnosta. tuossa artikkelissa ei sitä käsitelty

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1135
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      763
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      723
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      718
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      679
    6. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      221
      669
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      602
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe