Hankintatuettu sähköauto Saksasta ?

Anonyymi

Alle 40 000 euron (netto) autoon saa siellä jopa 9 000 euroa tukea ja auton saa myydä 6 kk jälkeen. Onko tässä tilaisuus tuoda sellainen Suomeen? Jos se on 1.10.2021 jälkeen siellä ensirekisteröity, niin sellaisesta ei tarvitse enää maksaa veroja täällä.

Lisätietoja: Umweltbonus.

Koskee myös plugareita ja jollain tapaa tuetaan myös käytetyn ostoa, jos siihen ei ole jo aiemmin tukea saatu, Lisäksi 10 vuoden ajan vapautus käyttömaksuista (esim. 200 eur per vuosi).

7

1751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole aivan varma että ymmärrän, mitä aloittaja tarkoittaa, mutta jos Saksassa hankintatuetun auton puolen vuoden kuluttua saa myydä muulle kuin hankintatukeen oikeutetulle uudelle omistajalle, syntyy siitä tietenkin uudelle omistajalle etua.
      Suomessa verotuspäätös kuitenkin tehdään aina vastaavan Suomessa hinnoitellun auton perusteella ja veroa menee siis kyllä aina täällä.
      Hankintaetu lienee kuitenkin porrastettu niin, että tuo mainittu € 9.000,- on maksimi ja että keskihintaisia autoja ei tueta yhtä suurella määrällä.

    • Anonyymi

      Aloittaja on melkoisen ulapalla.

      • Anonyymi

        Tässä aloittaja:

        näitä kauppoja jo tehdään runsaasti Saksasta Tanskaan.

        Jos myyjä saa ostohintaansa korkeamman hinnan, niin se ei ole suomalaisen ostajan "ongelma". En kyllä näe mitään estettä sille, etteikö näitä tavallista edullisempia uudehkoja voi alkaa virtaamaan kesällä 2022 Suomeen - ei kuluitta, mutta veroitta.


    • Ok!
      Hyvä mikäli niin, mutta ulkomaankaupan piirissä parisenkymmentä vuotta toimineena, epäilen vielä tuota autoverottomuutta.

      Veroista kun ei yleensä millään vippaskonstilla pääse.

      • Anonyymi

        Tässä aloittajan vinkkin ZJJ:lle, joka kertoi olevansa jonkinlainen asiantuntija asiassa:

        https://www.is.fi/autot/art-2000008333732.html

        "Uudenkarheita sähköautoja voi tuoda maahan autoverotta ensi huhtikuusta alkaen

        Uudenkarheiden sähköautojen tuonti Suomeen muuttuu huhtikuun 2022 alusta alkaen osin autoverottomaksi.
        "


    • No sehän on hyvä!
      Tosin minulle ei tuota mitään vaikeuksia myöntää olleeni väärässä.
      Kiitos korjauksesta!

    • Anonyymi

      eipä kestä. säännöissä on vielä joku 6000 km ehto, mutta se ei nyt kiinnosta. tuossa artikkelissa ei sitä käsitelty

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      177
      6660
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      32
      2382
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2129
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1403
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      117
      1389
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1097
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1057
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      29
      1029
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      961
    10. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      11
      924
    Aihe