seronilin lopetusoireet jälkikäteen?

Lopetin Seronilin käytön kokonaan 4 viikkoa sitten portaittain (20 mg -> 10 mg). Nyt muutamana päivänä on alkanut tuntua melko voimakasta huimausta, lisäksi jonkun verran ahdistuneisuutta ja hermostuneisuutta sekä väsymystä. Voisiko "vieroitusoireet" tulla näin paljon jälkikäteen kun ekana 3-4 viikkona ei tuntunut mitään? Onko kokemusta?
82451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

niitä voi tulla (esim. "sähköiskun" kaltaisia tuntemuksia päässä) kuukausienkin jälkeeen.
Ja on, on omakohtaisia kokemuksia.
Alku meni ok, sitten alkoivatkin päänsärky, huimaus ym.

Äänestä
  • Miten toimit oireiden uusiutuessa? Aloitko uudelleen lääkkeen vai meniko oireet nopeasti ohi?

    Äänestä

  • kyselijä kirjoitti:

    Miten toimit oireiden uusiutuessa? Aloitko uudelleen lääkkeen vai meniko oireet nopeasti ohi?

    En aloittanut uudelleen, pikuhiljaa tilanne helpottui, mutta vielä 8-9 kk:n kuluttua ns. sähkäreitä tuli.

    Äänestä

  • F 41.1 kirjoitti:

    En aloittanut uudelleen, pikuhiljaa tilanne helpottui, mutta vielä 8-9 kk:n kuluttua ns. sähkäreitä tuli.

    Joo meni kysymys vähän väärään kohtaan. Ok. Itse kun soitin tänään lääkärille niin sanoi että viikossa pitäs mennä ohi.. saas nähdä kuin käy.

    Äänestä

Hei! Minä lopetin Seronilien syömisen ihan seinään kyllästyttyäni niihin ja olen taas sairastunut bulimiaan. Ajattelinkin alkaa tupakoimaan jos sillä saisin vähän ahmimiskohtauksia hallintaan.

Äänestä

mulla kesti vieroitusoireet parisen viikkoa.Kyllä se siitä

Äänestä

Lopetin seronil 20mg syännin viime syksynä. Noin 2kk huimausta, katkonaisia yöunia, sähköiskuja, epätodellisuudedn tunnetta, ahdistuneisuutta. Puoli vuotta lopettamisen jälkeen psykoottinen masennus (lääkkeet alunperin määrätty paniikkihäiriöön). nyt syön taas seronilia, ehkä koko ikäni. Mutta ei kai se haittaa...

Äänestä
  • No onko se nyt ollu sit avuksi kun otit sen uudelleen käyttöön?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselijä kirjoitti:

Lopetin Seronilin käytön kokonaan 4 viikkoa sitten portaittain (20 mg -> 10 mg). Nyt muutamana päivänä on alkanut tuntua melko voimakasta huimausta, lisäksi jonkun verran ahdistuneisuutta ja hermostuneisuutta sekä väsymystä. Voisiko "vieroitusoireet" tulla näin paljon jälkikäteen kun ekana 3-4 viikkona ei tuntunut mitään? Onko kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu