Armenian kansanmurhan muistopäivä ?
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/95ea77a3-18a5-46f0-b07b-784030c496a0
Mikä estää kun ollaan niin mahdottomasti oikeusvaltiota, että vallan ? Eikö kansanmurhat pitäisi tuomita kaikki vaiko sittenkin valikoivasti.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/95ea77a3-18a5-46f0-b07b-784030c496a0
Mikä estää kun ollaan niin mahdottomasti oikeusvaltiota, että vallan ? Eikö kansanmurhat pitäisi tuomita kaikki vaiko sittenkin valikoivasti.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Suomi valitsee tarkoin mitä juhlii mitä ei tai mitä kansaa muistaa mitä ei. Uiguureja ja armenialaisia ei sovi muistaa.
Kovin on stallarilla huoli juhlapäivistä? Juo lasi vattä ja istu alas! Kyllä se siitä…
Eihän Suomessa saa juhlia mitään muuta merkkipäivää kuin Päälahtarin synttäriä 4. kesäkuuta.
Kuka on sinua kieltänyt?
Suomi ei tunnusta, koska Suomi ja Turkki ovat molemmat turaanilaisia kansoja, yksikään turaanilainen kansa ei ole tunnustanut armenialaisten kansanmurhaa.
Suomen naapurimaista Ruotsi, Norja ja Venäjä ovat indoeurooppalaisina kansoina tunnustaneet armenialaisten kansanmurhan, kun taas turaanilainen Viro ei ole.
Armenialaisethan ovat siis indoeuroppalainen kansa.
Luopio timppa sanoi turkin jakavan samat arvot suomen kanssa?Itä-Karjalassa suomi ylipäällikkönsä johdolla tapaili vähän näitä samoja arvoja.Isännän teot oli tarttua renkiin.Oli osallisena kansanmurhaan Leningradia piirittäessä.
Luopio soini ei nyt aivan kokonaan väärässä ollut?
Ei ampunut sinne Leningradiin yhtään laukausta. Sitä sitkeää valhetta sinäkin ylläpidät.
Laatokan jäällä kulkevaa eiämäntietä ei suomalaiset eivät häirinneet.
Pysy totuudessa. Suomella ei ollut osuutta Leningradin nälänhätään.
” Luopio soini ei nyt aivan kokonaan väärässä ollut?”
Oli toki ja Suomen ainoa luopio on stallari itse! Ei Suomen isänmaa ole todellakaan neukku!
EU kieltänyt Armenian kansanmurhasta puhumisen.
EU ei kiellä minkäänlaista puhumista!
Ei EU sentään mikään Venäjä ole!
"Miksei Suomi johli tänään kun on"
Mitä tämä johliminen tarkoittaa!
Onko stallari itse johlinut jo heti aamusta?
----vaiko sittenkin valikoivasti.-----
Aivan ehdottomasti tuomittakoon valikoivasti. Niin Suomi on aina tehnyt.
Kyllä minun mielestäni pitää Venäjää tuomita kaiken varalta vaikkei se mitään olisi tehnytkään. Voihan se joskus 100 vuoden kuluttua jotakin tehdäkin. Turkkia ei tietenkään saa tuomita mistään eikä koskaan koska onhan se Nato-maa. Niillä on erivapaus miehittää ja hyökätä ja ihan mitä vaan.
Ja se, ettei jotakin erikseen tuomitse. eitarkoita liioin hyväksymistä! Puhumattakaan juhlimisesta!
"Miksei Suomi johli tänään kun on"
Suomihan "johlii"mitä se sitten tarkoitaakin, kyllä Suomi "johlii".