Mitä ajatteli suomalaiset kommunistit sodan jälkeen

Kommunistista Suur-Suomea ei tullutkaan vaikka sitä varten perustettiin heti talvisodan jälkeen Karjalais-Suomalaineen sosialistinen neuvostotasavalta.

Johon koko Suomi oli tarkoitus liittää.

https://www.verkkouutiset.fi/toinen-suomi-historia-unohti-karjalais-suomalaisen-neuvostotasavallan/#114bff36
676
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • Suur-Suomi aate on verkkouutisten taustaryhmien aate. Sen loi Mannerheim 1918 ja sillä mentiin (Saksan tuella) aina 1944 asti . Se on verissä sikarikabinettien könsikkäissä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suur-Suomi aate on verkkouutisten taustaryhmien aate. Sen loi Mannerheim 1918 ja sillä mentiin (Saksan tuella) aina 1944 asti . Se on verissä sikarikabinettien könsikkäissä.

    Ei Mannerheim aatetta luonut. Sitä suosittiin säätyläispiireissä jo 1800-luvun jälkipuolella. Ajatus kolmen kannaksen rajasta esiintyi ensimmäisen kerran jo Kustaa II Aadolfin aikana.

    Äänestä

ÄLÄ RUOKI TROLLIA JA MAINOSSPAMMAAJAA !

Kokkelien verkkouutiset alkaa olla jo yhtä paha kuin Sanoma-mafia konsanaan. Ainiin nehän ovatkin osa samaa koplaa....

Äänestä

Kyllä ne kommunistit ajattelivat sodan jälkeen, että taisi se taannoinenkin vapaussota mennä täysin päin vittua.

Äänestä

Kommunisteille meni sotien jälkeen hyvin. Saivat henkistä, ja aineellista apua viholliselta. Valpoon nimitettiin kovan linjan kommareita, ja vaaleissakin pärjäsivät hyvin.
Suomi-Neuvostoliitto seurasta kasvoi vaikutusvaltainen järjestö.
Joten NL:n tropaganda upposi jo silloin osaan ihmisistä. Siihen vaikutti pelko, ja sensuuri naapurin asioista kerrottaessa.
Onneksi niistä ajoista on päästy, ja löydetty länsiyhteistyö, myös puolustuspolitiikassa, sillä nykyinen Venäjä ei paljoakaan eroa entisestä Neuvostoliitosta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kommunistista Suur-Suomea ei tullutkaan vaikka sitä varten perustettiin heti talvisodan jälkeen Karjalais-Suomalaineen sosialistinen neuvostotasavalta.

Johon koko Suomi oli tarkoitus liittää.

https://www.verkkouutiset.fi/toinen-suomi-historia-unohti-karjalais-suomalaisen-neuvostotasavallan/#114bff36

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu