Seinäjoen keskussairaalan osastonylilääkäri Raimo Jokisalo kertoo Ylelle, että nyt sairaalahoidossa olevat nuoret ovat olleet perusterveitä, mutta rokottamattomia.
– Heillä ei ole perussairauksia, mutta tulee silti koronan vaikea hengitysvajausmuoto. Keuhkokuvat ovat pahannäköisiä. Keuhkot ovat vaurioituneet pahoin ja niistä voi jäädä pysyviä jälkiä. Ja on jäänytkin, Jokisalo kertoo Ylelle.
Yhteensä yhdeksän koronapotilasta on tällä hetkellä erikoissairaanhoidossa. Myös terveyskeskuksessa on saman verran potilaita hoidossa.
Jokos alkaa se tavallinen nuhakuume olemaan jotakin muuta kulkutautimyönteiset?
Kannattikos tämä ?
– Heillä ei ole perussairauksia, mutta tulee silti koronan vaikea hengitysvajausmuoto. Keuhkokuvat ovat pahannäköisiä. Keuhkot ovat vaurioituneet pahoin ja niistä voi jäädä pysyviä jälkiä. Ja on jäänytkin, Jokisalo kertoo Ylelle.
Yhteensä yhdeksän koronapotilasta on tällä hetkellä erikoissairaanhoidossa. Myös terveyskeskuksessa on saman verran potilaita hoidossa.
Jokos alkaa se tavallinen nuhakuume olemaan jotakin muuta kulkutautimyönteiset?
Kannattikos tämä ?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Aikuiset kantaa kovan vastuun alaikäisten lastensa terveydestä.
Pohjanmaalla on näitä uskontoon liittyviä rokottamattomia lahkoja keskimääräistä enemmän ja se saattaa nyt alkaa näkymään tilastoissa.
Jos tauti nyt leviää vauhdilla ei uudet rokotukset ennätä enää tähän aaltoon, saatika nämä jotka ovat sairaalahoidossa. Heidän hoidossaan on muutakin vakaumukseen liittyvää ja nyt jälki voi olla sitten rumaa.
Kaikesta huolimatta menkää ja ottakaa rokote nuoriso, ettei käy niin kuin Seinäjoella nyt on käynyt..
Huh huh mitä pskaa....tiedän kyllä totuuden..mulla on lääkäreitä ja terveydenhoitaja tuttuja isossa sairaalassa joten voit unohtaa noi skeida puheet..nyt on sairaanhoitajia lähdössä paljon pois kun ei halua elää valheessa ja todistaa päivittäin kaksi krt rokotettujen vakavia veritulppia ja sydänongelmia ja kuolemia...tämä on brutaalia menoa...en tiedä koska tämä totuus tulee julki
Tämän päivystävän.... äidinkielen reputtaneen virologin..... tunnistaa joka viestistä. Olisi.... käynyt peruskoulunsa..... loppuun niin olisi jotakin...... järkevää.... tekemistä.
Talidomidi skandaali on pientä tähän verratuna
Kielenkäytöstä näkee heti kuka on asiallinen ja kenellä on vain suuri suu eikä mitään tietoa asioista. Lukekaa vain repliikkejä!
Rokoteyhtiöiden puolesta tehdyssä trollaamisessa on ikävintä se, että linjaksi on vakiintunut vihapuhe, solvaaminen ja suoranainen kansanryhmää vastaan kiihotus.
Näiden medikaalisen bisneshierarkian alimmalla portaalla puurtavien työmuurahaisten puheet heijastavat ikävän tarkkaan heidän ylempiensä kantoja. Esim. HUS:n Lasse Lehtosen ja joidenkin muiden sairaanhoitopiirien johtajalääkärien lausunnot ovat yhtä potilasryhmää, "rokottamattomiksi" nimettyjä, syrjiviä ja niistä pitäisi ilmoittaa yhdenvertaisuusvaltuutetulle.
Koronapiikkien todellinen tarkoitus on saada kaikissa maissa käyttöön kansalaisten digitaalinen valvontaväline, joka kulkee "terveyspassin"/"rokotepassin/Green Pass - tms. nimellä.
Digitaalista rokotepassia/terveyspassia/ josta on myöhemmin tarkoitus tulla kaikille pakollinen, kaikki henkilötiedot sisältävä ID-kortti, valmisteltiin jo ennen koronaa. Tässä linkissä on julkinen EU-asiakirja, "roadmap" vuodelta 2017, jossa esitellään suunnitelma digitaalisen rokotepassin täytäntöönpanosta ja kuinka kansalaisten "rokote-epäröintiä" pyritään kitkemään käyttämällä hyväksi mm. hakukoneoptimointia ja sosiaalista mediaa:
https://ec.europa.eu/health/sites/default/files/vaccination/docs/2019-2022_roadmap_en.pdf
Sairaanhoitopiirit ja kunnat käyttävät sosiaalista mediaa etenkin nuorten houkuttelemiseen piikille. Somevaikuttajia on palkattu puhumaan näiden kokeellisten geeniterapiainjektioiden puolesta:
YLE:
HUS, pääkaupunkiseudun kaupungit ja somevaikuttajat lyövät hynttyyt yhteen: tavoitteena kannustaa nuoria koronarokotuksiin
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri sekä Helsingin, Espoon ja Vantaan kaupungit ryhtyvät kampanjoimaan sosiaalisessa mediassa koronarokotusten puolesta.
https://yle.fi/uutiset/3-12013322
Muista kysyä kuinka moni sairaista on saanut ensimmäisen rokotteen tai montako päivää on kulunut toisen rokotteen saamisesta, jookos? Kerro sen jälkeen miltä tuntuu.
Helsinkiin on kuulemma tulossa pari leiriä mihin nämä rokottamattomat voidaan viedä.
Ihminen on THL:n määritelmän mukaan "rokottamaton" kunnes ensimmäisen koronapiikin ottamisesta on kulunut yli 7 vuorokautta. Vasta tämän jälkeen hänet siis lasketaan "rokotetuksi". Koronapiikistä viikossa ilmenevät haittavaikutukset tai vaikka sairastuminen koronatautiin tilastoidaan siis "rokottamattoman" sairastamiseksi. Monissa muissa maissa, esim. USA:ssa, raja on kaksi viikkoa toisesta piikistä.
Kun mediassa esitetään väitteitä, että koronan vuoksi sairaalassa olevat olisivat aiempaa useammin "perusterveitä", niin tämä ei välttämättä pidä paikkansa koska monia sairauksia, kuten esim. verenpainetautia ei huomioida luokituksessa. Virallinen "perusterveen" määritelmä THL:n, sairaanhoitopiirien ja muissa tilastoissa joita käytetään koronapotilaista ei siis kata kaikkia heille diagnosoituja sairauksia.
Mahdolliset puutteet luonnollisessa vastustuskyvyssä jäävät selvittämättä luokiteltaessa ihmisiä "perusterveiksi." Esimerkiksi alhainen d-vitamiinitaso on yksi koronavirustautiin, muihin hengitystiesairauksiin ja moniin muihinkin sairauksiin sairastumista selittävä tekijä. Suomalaiset eivät saa ravinnosta riittävästi d-vitamiinia ja kaikki eivät syö d-vitamiinilisää. D-vitamiinisuositukset ovat liian alhaiset. Espanjalaisilla ja italialaisilla on tutkimusten mukaan vielä suomalaisiakin alhaisempi d-vitamiinitaso ja suoranaista d-vitamiinipuutosta on todettu jopa puolella italialaisesta vanhusväestöstä etenkin talviaikaan. Nämä ja monet muut ravitsemukseen ja elämäntapoihin liittyvät tekijät selittävät sairastavuutta virustauteihin ja sen vaihtelua eri maissa.
Koska 86 prosenttia tehohoidossa olevista koronapotilaista on tilastojen mukaan ylipainoisia, voi olettaa, että heillä saattaa olla esimerkiksi kehittymässä oleva jos ei jo diagnosoitu diabetes tai muita ylipainoon liittyviä terveysongelmia. Heitä ei siksikään pitäisi varauksetta kutsua perusterveiksi.
- Mutta mitäs näistä. Koronavirustaudissahan ei ole kyse lääketieteestä enää muutenkaan, joten antaa mennä vaan. Syyllistetään potilaita, "rokottamattomia" (mistä tämäkin uusi nimittely on Suomeen tullut? Huh!), ryhdytään fasisteiksi, se näyttää hyvältä ja on coolia, varsinkin univormussa ja valkoisessa lääkärintakissa!
Koronatilastoja Suomesta ja maailmalta, haastateltavana suomalainen terveystaloustieteen tohtori ja THL:n entinen tutkija.
https://www.youtube.com/watch?v=A5lqX2SaSp0
Eikö terveystaloustieteen tohtorisi ole täällä naurettu jo loppuun? Keksi jotakin uutta.
jos lääkäri saa palkkaa niin kannattaa olla tiettyä mieltä 🤣
kävin kysymässä yleltä että mitä saa sanoa 🤣
Turvaohjeita noudatettava.
Siis Suomi menee aivan vastakkaiseen suuntaan, kuin maailman muut maat? Miten muuten Norjassa kävi, kun se lopetti tämän hölmöyden? Entä Floridassa?
Terveysviranomaiset ja media ovat menettäneet jo uskottavuuttaan, mutta loputkin katoaa, kun totuus kohtapuoliin alkaa valkenemaan yleisölle. Media ei sitä vapaaehtoisesti tule kertomaan, mutta voittajilla on muitakin tapoja. Ottakaa selvää, mitä lääketeollisuuden slangissa tarkoitetaan evergreen- tuotteella. Liittyisikö se boostereihin, joita joudutaan nauttimaan koko loppuelämän?
Yllättävän hyvää Suomea nämä kommunistit kirjoittaa. Onko pitkäkin koulutus takana? Vieläkö trolleilla on ideoita taskussa. Meinaan nuo vanhat eivät oikein enää säväytä Putinin poika.
Jos aletaan katsomaan ihmisten terveystietoja niin yksikään yli 55 vuotias ei ole täysin terve. Siinäpä työsarkaa ja kiistelemisen aihetta Putinin pojat.
Venäjällä ei Vanja edes elä näin vanhaksi. On kuolltu viinaan.
Joo siellä kuollaan nuorena.
"Koulukiusaajahallitus", kuvailee Sofia Keitaanranta nykyisiä päättäjiämme.
K-passitapaus
https://www.youtube.com/watch?v=SroxunliPP8
Kohun jälkimainingit, maailmantilanne, kuulumiset yms.
https://www.youtube.com/watch?v=kSQnYEy028U
Mutta Suomessa Vanja elää ja voi hyvin . Sosiaalituet on hallussas, kuten pienimuotoinen huumekauppakin kenties.
Mitä sanoo Vanja Lappenrannasta.???
voisiko suomen pääministeri tai resitentti julistaa suomeenkin sodan rokottamattomia vastaan. sillon saataisiin tännekkin sotatila käyttöön ja rokottamattomat voitaisiin laitaa seinäävasten pienen ja muodollisen oikeudenkäynnin jälkeen
otatko sinä minun Mengele rokotteen se on ihan suolavettä vaan 😂
Muuttuko silmienvärisi ? 🤣🤣🤣
Mikä on perussairaus sokeritauti ?