En oikein usko näitä työttömiä, jotka saavat peruspäivärahaa ja kehuvat, kuinka hyvin heillä menee rahallisesti(kin).
Että tehdään ulkomaan matkoja suht säännöllisesti, on autoa sun muuta härpäkettä ja niistä rahoista on vielä säästettykin jemmaan aina vähintään kymppitonni tai kaksikin.
En siis oikein osaa uskoa että noista rahoista omin voimin voi vetää noin laajaa settiä. Siinä on kyllä pakko siipeillä tai muuten olla ulkopuolista (taloudellista) "tukea". Tai sitten sellaiset joko tekevät pimeätä työtä tai valehtelevat ja isosti. Joillakinhan on sellainen tapa tehdä itsestään parempaa, että puhutaan asiat helvetisti paremmaksi kuin ne todellisuudessa ovat. Onko se sitten häpeä vai lapsellinen uho, mikä ajaa ihmisen valehtelemaan. Just tuo että ihmisellä on tuhansien velat, mutta ne muuttuvatkin puheissa tuhansien säästöiksi, jotka on vielä kaiken lisäksi sankarillisesti säästetty olemattomista tuloista. Ulkomaan matkat maksatetaan kavereilla/tutuilla/sukulaisilla, mutta puhutaan että nekin maksetaan työttömyystuista. Ja niin edelleen ja niin edelleen.
Tietty jos ihminen vaan on aloillaan, nukkuu syö ja sontii, niin sitten voi kyllä jonkunverran saada säästöönkin pienestäkin, mutta silti.. Haiskahtaa pasklata ja pahasti.
Nuo peruspäivärahat nyt riittävät aika lailla välttämättömään ja siltikin voi tarvita, ja suht usein tarvitseekin esim. leipäkassiapua ym. Ja säästäminen niistä tuloista, no.. Kestää kyllä helvatin kauan saada noin 500€ kuukausituloista edes muutama satanen säästöön, jos niistä maksaa noita pakollisia kuluja, kuten vaatteet ruuat ym. SIinäkin tapauksessa, että vaikka kuinka ostelisi kirppareilta tavaraa ja punaisen lapun elintarvikkeita kaupasta.
Totta vai tarua?
172
1734
Vastaukset
- Anonyymi
Ihminen kun on tarpeeksi kauan työtön niin nuppi alkaa pehmenemään ja aletaan kehitteleen tarinoita. Näitähän löytyy että työttömyys ihanaa mutta monelle voi olla niin kova paikka että kuolee pumppukohtaukseen. Yhden tutun isä hirtti itsensä kun sai lopputilin. Sen voin uskoa että joku työtön niin elää 300eur kuukauden ja säästöön 200eur toimeentulotuesta. Yksin jos asuu niin 10eurolla tulee toimeen päivän hyvin.
- Anonyymi
Saattaa jäädä jotain kertomatta.
Nyt edesmennyt lankoni käytti hyväkseen itäraja-asumisen.
Kävi tankkaamassa Venäjän puolella ja toi samalla kanisterissa maksimimäärän bensaa. Vajuutti ladansa tankin ja myi sen, sekä kanisteribensan.
Oli tuttavansa romiksella "töissä". Siihen liittyi joitakin "luontaisetuja".
Heppu ei kertonut tarkemmin mutta yhden Hampurin reisun äijät heittivät romiskaverin kustannuksella. Oli niillä jotain asiaakin.
Hepulla oli tuttavia Venäjän puolella olevassa rajakaupungissa. Jollakin ilveellä ne järjestivät langolleni votkaa jota riitti myyntiinkin.
Yritteliäs, köyhä työtön ei valittanut koskaan.- Anonyymi
Eli on sitä pimeätä työtä, mistä aloituksessani mainitsin. Ja ei kai, jokainen tyylillään, mutta kuitenkin.
Duuniahan se lestinheittokin kuitenkin on kuin muukin. Tekee sitä sitten kortilla tai ei.
- Anonyymi
Tämä ei ole uskonkappale, jokainen saa uskoa mitä haluaa.
Mutta kukaan ei tiedä toisten elämästä mitään ja yleensä kun he sen itse kertovat, tulee tämänlaisia vastauksia, en susko, ja puhut potaskaa. Katkeruuttahan se on selvästi.
Peruspäivärahan päälle tulee monia muita etuuksia, ja jos on lapsia saa etuuksiin lapsikortuksen joka lapsesta. Yh saa aika sievoisen summan kahisevaa kuussa etuuksina.
Rahan riittävyys riippuu AINA ihmisen käyttäytymisestä, miten käytt sitä rahaa ja miten osaat budjetoida taloutesi. Jotkut onnistuu jotkut eivät.
Itse olen ollut aina nuuka, lasekn tarkkaan raha varani. Eikä se johdu käyhyydestä, en ole käyhä, vaan hyvin toimeen tuleva. On aikanaan ollut tiukkuuttakin, mutta kun elää varojen mukaan, selvii.
Jokaisella on omat menot, jotkut tarvii paljon lääkkeitä ja sairaanhoitoa, jotkut eivät, joillakin taipumus tuhlata, joillakin ei, joten ei heitä voi laittaa samaan kategoriaan ja yleistää että KAIKKI KÄYHÄT ON TOSI KÖYHIÄ.
Rikkaus ei ole raha, rikkaus on ihan muuta kuin tuhlaaamista ja ostamista mitä haluaa. Täällä vaan annetaan ymmärtää, että raha on ainoa mittari siihen että olet hyvä tyyppi ja toimeentuleva, mitä enempi kehut ostamillasi turhuuksilla, olet parempi kuin he jotka nuukailee ja osaa rahan käytön. Järjetöntä.
Ei kaikilla ole verissä ainoana asiana tuhlaus ja näyttämisen halu että minä voi ostaa ja mulla on, mistä heittää rahaa mihin vaan.
Sanoisin että vähävaraiset ovat paljon onnellisempia kuin rahalla kiekujat.- Anonyymi
Anteeksi, kännipäissäni tuli vähän auotta päätäni aloituksessa vähän liikaa.
- Anonyymi
Toiset pärjää uskomattoman vähällä rahalla, oivat he sitten työttömiä tai työelämässä.
Tuo, että työttömälle jää rahaa vielä säästöön on ihan mahdollista. Sisarenpoikani on erittäin tarkka raha-asioissaan, hän pystyi työttömänäkin ollessaan säästämään rahaa omaa asuntoa varten. Hän tosin ei matkustellut silloin työttömänä ollessaan, polkupyörällä ajeli kaikki lyhyet matkat ja käytti julkisia kulkuvälineitä muuten.
Tiedän monia työttömiä, jotka matkustavat kaukomaille, koska eläminen kolmansissa maissa on edullisempaa, kuin Suomessa ja halvoilla lennoilla (ennen koronaa) pääsi helposti kauas. Aasia ja Etelä-Amerikka on monen työttömän matkakohteita. Jos on kokemusta matkustamisesta, osaa hakea halpoja lentoja netin kautta, omalla kohdallani halvimmat lennot ovat olleet alle 8€ suuntaansa, mutta tiedän jopa 5€ lentoja löytyneen. Itse olen perheen kanssa viettänyt monta talvea Intiassa omatoimimatkalla todella pienillä kustannuksilla, joihin työttömälläkin on varaa.
Ruokaan ei välttämättä mene paljoa rahaa, jos osaa ostaa ruokaa edullisesti ja hakee osan jakeluista. Itse pitää osata ruokaa kuitenkin valmistaa, silloin ruokaan ei mene paljoakaan vuodessa rahaa.
Pimeät hommat on erikseen, niitä en suosittele!- Anonyymi
Mitäs vikaa pimeissä hommissa on?
Esimerkiksi espanjan suomalaisissa reservatioissa elelee avuttomia leskirouvia jotka tarvitsevat apua asuntojen yksinkertaisissa kohennuspuuhissa eivätkä kaikki papparaisetkaan ole kovin energisiä eivätkä osaaviakaan.
- Anonyymi
Niin kyllähän niitä paikkoja löytyy mihinkä rahojansa pystyy tunkee vaikka työelämässä olis,joillakin vaan on kuluttava elämäntapa elikä laittaa kaikki haiseen mitä tulee tarvii sitä ja tätä. Jos toimeentulotuella niin ei elämä mitään pröystäilyä ole.
- Anonyymi
Totta, se on itsestään kiinni miten rahaa käyttään. Ei mikään summa riitä jos ostaa mitä huvittaa tai pitää ostaa vaan vaikkei tarviskaan!
Vaikka minä olen hyvin toimeen tuleva, en silti tuhlaa tuhlaamisen vuoksi, ja vaatteet ja suuremman osan tarvikkeista, kodin tekstiilit, astia lelut lastenlasille ym ostan kripparilta, toki katson että on hvyä kuntoisia. Kirpparila saa hyvää tavaraa kun oikein etsii, joskus jopa merkkituotteita tosi edullisesti.
En nää järkee maksaa kauppaan jos muualta saa saman halvemmalla.
- Anonyymi
Itselläni ei ole varaa matkusteluun. Autoni on jonkun toisen mielestä ylimääräinen härpäke, mutta ilman sitä en voisi hakea kaikkia työpaikkoja ja jokakuiset vierailuni eläkeläisvanhempieni luona jäisivät vähiin. Polttoaine toiseen maakuntaan ajaessa toki maksaa, mutta kun tarjoavat ruoat ja juomat useamman päivän ajan (ja itse auttelen heitä esim. kiipeämistä vaativissa askareissa), vähenevät tuolloiset ravintokuluni.
Pimeää työtä en tee, jos ei mukaan lasketa satunnaisia parinkympin pikkuhommia, joiden vuoksi ei kumpikaan osapuoli viitsi alkaa tehdä paperihommia. Nekin ovat niin harvinaisia, etteivät määrää tulotasoani. Sivistysmyönteiset vanhempani ystävällisesti tilaavat minulle aikakauslehden, mutta sen voisin lukea kirjastossakin.
Kun vähennän työmarkkinatuesta asumiskulujen omavastuun, jää käteen noin 500 €/kk. Se riittää, kun en polta, en käytä mainittavasti päihteitä, ei ole jatkuvia lääkekuluja, en ole velkaa kenellekään, en pelaa rahapelejä, ei ole lapsia eikä lemmikkejä ja säästän sieltä mistä voin.
Ei ole omaa nettiliittymää, vaan käytän kirjaston koneita ja lataan samalla kännykkävanhukseni akun. Sähköä säästyy, kun ei tarvitse imuroida joka kuukausi, pyykkään maksutta taloyhtiön koneella ja tiskaaminen hoituu ihan manuaalisesti. Välillä on jalassa rikkinäisiä sukkia, mutta säästän mieluummin niissä, jotta on sitten rahaa autoilukuluihin.
Jos satunnaisen sairaalakäynnin takia joudun ostamaan parillakympillä kipulääkkeitä, ei se taloutta kaada, koska isot kustannukset hoiti yhteiskunta. Sähköt ja vakuutukset on kilpailutettu. Näillä pärjään myös henkisesti, kun nykyhallituksen aikana ei tarvitse pelätä minimisosiaaliturvan leikkauksia.
Pitkäaikatyötön- Anonyymi
Arvostan elämäntyyliäsi erittäin paljon.
Hyvää jatkoa sinulle 🌞🌞🌞 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Arvostan elämäntyyliäsi erittäin paljon.
Hyvää jatkoa sinulle 🌞🌞🌞No kiitos. Mukava saada välillä myönteistä palautetta. Hyvät jatkot sinullekin!
Pitkäaikatyötön
- Anonyymi
Jokainen joka saa tuon 500 euroa kuukaudessa kuten minä, tietää hyvin ettei se mikään hurraamisen aihe ole.
Kela tietysti alkoi juuri käyttää 21,5 kerrointa toimeentulotuessa, joten väheni sekin muutaman kympin. Jää sitten vuokraa enemmän maksettavaksi, huono juttu mutta minkäs teet.
Jotenkin sitä tulee juuri ja juuri toimeen, mutta ei noin pienistä rahoista mitään säästellä. Täyttä puppua jos joku väittää säästävänsä hirmu summia. - Anonyymi
Mutta silti tämä on köyhyys-palsta. Sikojen veri ei heitä juuri auta mikä on helposti käsitettävissä nykyään. Herralle kunnia, että entistä kirkkaammin.
- Anonyymi
Niillä on jotain pimeitä sivubisneksiä. Ei työttömyyskorvaus riitä juhlimiseen ainakaan Suomessa.
- Anonyymi
Juurikin näin ja käytetään hyväksi jotain eläkeläis omaista jolta lypsetään rahaa ja muka pidetään vähän huolta. Viedään jalat ilmassa ostoksille. Sukulaiseni on juuri tällainen hoitaja että hoitaa rahat pois joka sukulaiselta joka vähänkin avuttomaksi tulee ja tarvitsee apua.
- Anonyymi
Älä ole katkera jokainen on kortinsa valinut
- Anonyymi
Korttipelissä ei valita kortteja.
- Anonyymi
Toimeentulotuella kun kitkuttelee, ei se juhlaa ole. Varaa ei ole juuri mihinkään. Nippa nappa hengissä pysyy. Ei mihinkään rientoihin ole asiaa. Kaikkiin tapahtumiinkin on pirun kalliit liput. Pelätä saa ettei telkkari tai kännykkä hajoa. Voisin sanoa hyvällä syyllä, että olen köyhä.
- Anonyymi
Sinulla ei ilmeisesti ole lainkaan talous hanskassa. Paljon on ilmaista tarjontaa rientoihin, miksi alkaa maksamaan, kun pääsee ilmaiseksi. Miksi et käytä ilmaista tarjontaa?
Me ollaan perheen kanssa käyty jo vuosia erilaisissa riennoissa, siis konsertit, messut, taidenäyttelyt, teatteri, tivoli ym. erilaisilla vapaalipuilla. Nytkin on pari vapaalippua jääkiekko-otteluihin, jotka annan tyttärillemme. Korona vain on rajoittanut tätä harrastusta.
Telkkari taikka kännykkä ei ole ongelma, aina löytyy jostain tarjouksia, mistä saa vaikka kännykän ilmaiseksi tai jollain eurolla (viimeksi valtion virasto poisti kalusto, sieltä sai eurolla ostaa älypuhelimia). Jos eurolla saa älypuhelimen, niin sellaisen voi hyvin ostaa varastoon. Meillä näitä puhelimia ja Ipad ja tabletteja useampia varastoissa erilaisista kampanjoista, jos tarviaa.
Sama juttu ruokaa liittyen, sitäkin saa monella lailla ilmaiseksi tai hyvin vähällä rahalla, ei siihen rahaa mene paljoa. Kalliisti ei kannata mitään ostella!
Matkailu on ollut meidän perheen harrastus, on kyttäilty netistä monet halvat lennot ja niillä on lennetty moneen maahan koko perheen kanssa tai vain muutama meistä on lentänyt, miten on ollut aina kulloinkin tilanne. Muutamalla eurolla saa halvimmat lennot, viisumit voi hakea itse netin kautta, rokotuksia voi hakea terveyskeskuksen neuvolasta. Kohdemaassa voi asua halvalla ja ruokaa voi ostaa toreilta. Yhden vuorokauden hotellin hinnalla voi asua kuukauden jossain vuokratussa talossa ja voi palkata jopa kotiapulaisen tekemään ruokaa ja pesemään pyykkiä! Tälläiseenkin riittää työttömän rahat, kun matkustaa kolmansiin maihin!!!
Me ostettiin matkoiltamme lapsille juhlavaatteet ja harrastusvälineitä, kuten soittimia mm. basso ja kitarat, laadukkaat soittimet ja hyvin ovat soittaneet koulujen bändeissä muiden soittajien mukana. Koruja me on teetetty ulkomaan matkoillamme, mukana on viety romu hopeaa tai kultaa ja niistä teetetty koruja, raaka-aine maksaa ulkomaillakin, mutta työ on lähes ilmaista. Romuhopea ei Suomessa paljoa maksa, kun ostaa vaikka useamman rikkinäisen vanhan silmälasikotelon, on painavia ja paljon hopeaa. Tai jotain maamiesseuran hopealautasia, joita kukaan ei arvosta, niistä saa hyvin teetettyä mallin mukaan kalliit korut. Me on harrastettu kansallispukuja, jotka on kalliita hankkia ja etenkin niiden korut, ne voi hyvin teettää romuhopeasta matkoilla. Kansallispukuja voi tehdä kansalaisopistossa, siinäkin harrastusta köyhälle!
Luulisi työttömällä olevan aikaa etsiä edullisia tai ilmaisia vaihtoehtoja, ei kaikkeen aina rahaa paljoa tarvita! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinulla ei ilmeisesti ole lainkaan talous hanskassa. Paljon on ilmaista tarjontaa rientoihin, miksi alkaa maksamaan, kun pääsee ilmaiseksi. Miksi et käytä ilmaista tarjontaa?
Me ollaan perheen kanssa käyty jo vuosia erilaisissa riennoissa, siis konsertit, messut, taidenäyttelyt, teatteri, tivoli ym. erilaisilla vapaalipuilla. Nytkin on pari vapaalippua jääkiekko-otteluihin, jotka annan tyttärillemme. Korona vain on rajoittanut tätä harrastusta.
Telkkari taikka kännykkä ei ole ongelma, aina löytyy jostain tarjouksia, mistä saa vaikka kännykän ilmaiseksi tai jollain eurolla (viimeksi valtion virasto poisti kalusto, sieltä sai eurolla ostaa älypuhelimia). Jos eurolla saa älypuhelimen, niin sellaisen voi hyvin ostaa varastoon. Meillä näitä puhelimia ja Ipad ja tabletteja useampia varastoissa erilaisista kampanjoista, jos tarviaa.
Sama juttu ruokaa liittyen, sitäkin saa monella lailla ilmaiseksi tai hyvin vähällä rahalla, ei siihen rahaa mene paljoa. Kalliisti ei kannata mitään ostella!
Matkailu on ollut meidän perheen harrastus, on kyttäilty netistä monet halvat lennot ja niillä on lennetty moneen maahan koko perheen kanssa tai vain muutama meistä on lentänyt, miten on ollut aina kulloinkin tilanne. Muutamalla eurolla saa halvimmat lennot, viisumit voi hakea itse netin kautta, rokotuksia voi hakea terveyskeskuksen neuvolasta. Kohdemaassa voi asua halvalla ja ruokaa voi ostaa toreilta. Yhden vuorokauden hotellin hinnalla voi asua kuukauden jossain vuokratussa talossa ja voi palkata jopa kotiapulaisen tekemään ruokaa ja pesemään pyykkiä! Tälläiseenkin riittää työttömän rahat, kun matkustaa kolmansiin maihin!!!
Me ostettiin matkoiltamme lapsille juhlavaatteet ja harrastusvälineitä, kuten soittimia mm. basso ja kitarat, laadukkaat soittimet ja hyvin ovat soittaneet koulujen bändeissä muiden soittajien mukana. Koruja me on teetetty ulkomaan matkoillamme, mukana on viety romu hopeaa tai kultaa ja niistä teetetty koruja, raaka-aine maksaa ulkomaillakin, mutta työ on lähes ilmaista. Romuhopea ei Suomessa paljoa maksa, kun ostaa vaikka useamman rikkinäisen vanhan silmälasikotelon, on painavia ja paljon hopeaa. Tai jotain maamiesseuran hopealautasia, joita kukaan ei arvosta, niistä saa hyvin teetettyä mallin mukaan kalliit korut. Me on harrastettu kansallispukuja, jotka on kalliita hankkia ja etenkin niiden korut, ne voi hyvin teettää romuhopeasta matkoilla. Kansallispukuja voi tehdä kansalaisopistossa, siinäkin harrastusta köyhälle!
Luulisi työttömällä olevan aikaa etsiä edullisia tai ilmaisia vaihtoehtoja, ei kaikkeen aina rahaa paljoa tarvita!Vuodesta toiseen tuota samaa paskapuhetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vuodesta toiseen tuota samaa paskapuhetta.
Saattaa tuntua asiaa ymmärtämättölle paskapuheelta, mutta täyttä todellisuutta. Moni köyhä tai rikaskin pärjää todella vähällä rahalla, kun osaa käyttää rahansa ja on taloudestaan tarkka.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinulla ei ilmeisesti ole lainkaan talous hanskassa. Paljon on ilmaista tarjontaa rientoihin, miksi alkaa maksamaan, kun pääsee ilmaiseksi. Miksi et käytä ilmaista tarjontaa?
Me ollaan perheen kanssa käyty jo vuosia erilaisissa riennoissa, siis konsertit, messut, taidenäyttelyt, teatteri, tivoli ym. erilaisilla vapaalipuilla. Nytkin on pari vapaalippua jääkiekko-otteluihin, jotka annan tyttärillemme. Korona vain on rajoittanut tätä harrastusta.
Telkkari taikka kännykkä ei ole ongelma, aina löytyy jostain tarjouksia, mistä saa vaikka kännykän ilmaiseksi tai jollain eurolla (viimeksi valtion virasto poisti kalusto, sieltä sai eurolla ostaa älypuhelimia). Jos eurolla saa älypuhelimen, niin sellaisen voi hyvin ostaa varastoon. Meillä näitä puhelimia ja Ipad ja tabletteja useampia varastoissa erilaisista kampanjoista, jos tarviaa.
Sama juttu ruokaa liittyen, sitäkin saa monella lailla ilmaiseksi tai hyvin vähällä rahalla, ei siihen rahaa mene paljoa. Kalliisti ei kannata mitään ostella!
Matkailu on ollut meidän perheen harrastus, on kyttäilty netistä monet halvat lennot ja niillä on lennetty moneen maahan koko perheen kanssa tai vain muutama meistä on lentänyt, miten on ollut aina kulloinkin tilanne. Muutamalla eurolla saa halvimmat lennot, viisumit voi hakea itse netin kautta, rokotuksia voi hakea terveyskeskuksen neuvolasta. Kohdemaassa voi asua halvalla ja ruokaa voi ostaa toreilta. Yhden vuorokauden hotellin hinnalla voi asua kuukauden jossain vuokratussa talossa ja voi palkata jopa kotiapulaisen tekemään ruokaa ja pesemään pyykkiä! Tälläiseenkin riittää työttömän rahat, kun matkustaa kolmansiin maihin!!!
Me ostettiin matkoiltamme lapsille juhlavaatteet ja harrastusvälineitä, kuten soittimia mm. basso ja kitarat, laadukkaat soittimet ja hyvin ovat soittaneet koulujen bändeissä muiden soittajien mukana. Koruja me on teetetty ulkomaan matkoillamme, mukana on viety romu hopeaa tai kultaa ja niistä teetetty koruja, raaka-aine maksaa ulkomaillakin, mutta työ on lähes ilmaista. Romuhopea ei Suomessa paljoa maksa, kun ostaa vaikka useamman rikkinäisen vanhan silmälasikotelon, on painavia ja paljon hopeaa. Tai jotain maamiesseuran hopealautasia, joita kukaan ei arvosta, niistä saa hyvin teetettyä mallin mukaan kalliit korut. Me on harrastettu kansallispukuja, jotka on kalliita hankkia ja etenkin niiden korut, ne voi hyvin teettää romuhopeasta matkoilla. Kansallispukuja voi tehdä kansalaisopistossa, siinäkin harrastusta köyhälle!
Luulisi työttömällä olevan aikaa etsiä edullisia tai ilmaisia vaihtoehtoja, ei kaikkeen aina rahaa paljoa tarvita!Ja sukulaisilta kerjätään lahjoja kakaroille. Kyllä voisi rajoittaa paskan puhumistakin.
- Anonyymi
suomessa olet pienituloisena köyhä kun jää 500 € käteen mutta maailmanlaajuisesti elät rikkaammin kuin puolet maailman väestöstä.
- Anonyymi
Suomessa olet rutiköyhä sillä rahalla.
- Anonyymi
Suomessa pärjää hyvin vähälläkin rahalla. On vain kyse valinnoista, valitsemalla toisin, saat aivan samat, kuin ostamalla ne kalliisti. Yhteiskunta tarjoaa meille köyhille vaikka mitä aktiviteettia ja harrastusmahdollisuutta, sekä koulutusta, jos vain viitsii osallistua. Ruokaa jaetaan ilmaiseksi jokaisella paikkakunnalla EU-ruoka-apuna. Rahaa kuluu suorastaan minimaalisesti. Jos köyhä haluaa matkustella, siihenkin löytyy runsaasti vaihtoehtoja, eikä rahaa juuri kulu. En valita!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa pärjää hyvin vähälläkin rahalla. On vain kyse valinnoista, valitsemalla toisin, saat aivan samat, kuin ostamalla ne kalliisti. Yhteiskunta tarjoaa meille köyhille vaikka mitä aktiviteettia ja harrastusmahdollisuutta, sekä koulutusta, jos vain viitsii osallistua. Ruokaa jaetaan ilmaiseksi jokaisella paikkakunnalla EU-ruoka-apuna. Rahaa kuluu suorastaan minimaalisesti. Jos köyhä haluaa matkustella, siihenkin löytyy runsaasti vaihtoehtoja, eikä rahaa juuri kulu. En valita!
Juuri näin. Itse olen tehnyt loistavia löytöjä kirpparilta, merkkivaatteita hyvässä kunnossa, astiat ja kodin tekstiilit läytyy sieltä ja lalut jos niitä tarvii ostella. Noita ostamalta kirpparilta, saa säätettyä ruokaan rahaa, ja käyttämällä leipäjonoja. Ei sinne meno ole häpeen paikka, yhteiskunta tietää että pitää palkkatuloja ja etuuksia alhalla tahalteen kun teitää että on järjestöjä jotka jakelee ruokaa. Päättjien on hävettävä, että antaa suomen ajatua leipäjono systeemiin.
Luulen että kyyys on enemmälti jokaisen päässä, ja valitus rahan riittämättömyydestä. Jotkut vaan elostelee rahalla, vaifkkei sitä heillä olisikaan. Halutaan vaan provosoida ja saada aikaan riitaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa pärjää hyvin vähälläkin rahalla. On vain kyse valinnoista, valitsemalla toisin, saat aivan samat, kuin ostamalla ne kalliisti. Yhteiskunta tarjoaa meille köyhille vaikka mitä aktiviteettia ja harrastusmahdollisuutta, sekä koulutusta, jos vain viitsii osallistua. Ruokaa jaetaan ilmaiseksi jokaisella paikkakunnalla EU-ruoka-apuna. Rahaa kuluu suorastaan minimaalisesti. Jos köyhä haluaa matkustella, siihenkin löytyy runsaasti vaihtoehtoja, eikä rahaa juuri kulu. En valita!
Kunhan vain ei elä toisten siivellä. Se on vääränlaista nuukuutta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunhan vain ei elä toisten siivellä. Se on vääränlaista nuukuutta.
Mitä siivellä elämistä se muka on, jos suorittaa valintoja ja valitsee tarjolla olevista vaihtoehdoista edullisimman tai ilmaisen. Jos valitsen vaikka koko perheen matkaan tarjolla olevista lentolipuista edullisimmat, ei siinä eletä toisten siivellä. Tai jos tarjolla on ilmaisia lippuja konserttiin, messuille tai teatteriin, niin ei se ole mielestäni toisten siivellä elämistä.
Jos kilpailutan netin, puhelimen, sähköt ym. ja säästän melkoisesti, ei se ole toisten siivellä elämistä. Tai jos hyödynnän kaikki verovähennykset, jotka verottaja tarjoaa, tuskin sekään on toisten siivellä elämistä.
Ruokaa menee paljon hävikkiin, jos syön ilmaiseksi saatua ruokaa, joka meni muuten hävikkiin, niin ei sekään ole toisten siivellä elämistä.
Jos haen lapsilleni harrastuksiin stipendiä joltain säätiöltä tai yhdistykseltä ja se heille myönnetään, niin tuskin sekään on toisten siivellä elämistä.
Miksi en käyttäisi yhteiskunnan tarjoamia palveluja, kun niitä voivat kaikki käyttää. Jos saan perheelleni esim. rokotukset ilmaiseksi terveyskeskuksen neuvolasta, kun niitä siellä jaetaan, niin en koe olevani toisten siivellä eläjä.
Jos tekisin pimeitä töitä ja en maksaisi niistä veroja, silloin eläisin toisten siivellä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä siivellä elämistä se muka on, jos suorittaa valintoja ja valitsee tarjolla olevista vaihtoehdoista edullisimman tai ilmaisen. Jos valitsen vaikka koko perheen matkaan tarjolla olevista lentolipuista edullisimmat, ei siinä eletä toisten siivellä. Tai jos tarjolla on ilmaisia lippuja konserttiin, messuille tai teatteriin, niin ei se ole mielestäni toisten siivellä elämistä.
Jos kilpailutan netin, puhelimen, sähköt ym. ja säästän melkoisesti, ei se ole toisten siivellä elämistä. Tai jos hyödynnän kaikki verovähennykset, jotka verottaja tarjoaa, tuskin sekään on toisten siivellä elämistä.
Ruokaa menee paljon hävikkiin, jos syön ilmaiseksi saatua ruokaa, joka meni muuten hävikkiin, niin ei sekään ole toisten siivellä elämistä.
Jos haen lapsilleni harrastuksiin stipendiä joltain säätiöltä tai yhdistykseltä ja se heille myönnetään, niin tuskin sekään on toisten siivellä elämistä.
Miksi en käyttäisi yhteiskunnan tarjoamia palveluja, kun niitä voivat kaikki käyttää. Jos saan perheelleni esim. rokotukset ilmaiseksi terveyskeskuksen neuvolasta, kun niitä siellä jaetaan, niin en koe olevani toisten siivellä eläjä.
Jos tekisin pimeitä töitä ja en maksaisi niistä veroja, silloin eläisin toisten siivellä.Siipeily on omien menojan maksattamsita kanssaihmisillä.
Naapureilla, sukulaisilla, ystävillä...
Eräs ystäväpiirini kautta kuvioihini aikanaan tullut ja kauan sitten mennytkin nainen oli täys perässävedettävä.
Kehui mm. sillä, että miksi hän maksaisi 3 euron bussilipun omistaan(asuttiin silloin isommassa kaupungissa), kun hän voi kinuta jonkun viemään hänet autolla ja kun se maksa muuta kun vinkumisen vaivan. Ja se 3 euroa jää hänen taskuunsa. Ja ihan tällaista. Hänellä oli, ja varmaan on vieläkin, joka asiaan sama asenne.
No tuollaisella kyllä luulisikin olevan hyvät säästöt. Ja kun jyse oli siitä, ettei hänellä olisi itsellään ollut varaa, hänen mielestään vain muiden kuuluu aina tarvittaessa "huolehtia" hänestä.
Sairas ihminen kyllä oli muutenkin, oli ollut pakkohoidossakin parikin kertaa aikanaan.
Se on tietysti eri asia, jos hyödyntää tarjolla olevia asioita.
Että tuo oli hieman jotain sarkasmia tms pilkunviilausta, jos tosiaan puolustautuu että e esimi halvimman vaihtoehdon ostaminen ole siipeilyä. Ei tietenkään ole vaan järkevää rahankäyttöä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunhan vain ei elä toisten siivellä. Se on vääränlaista nuukuutta.
Olen köyhä työtön, pakko elää säästeliäästi, muuten ei raha riitä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siipeily on omien menojan maksattamsita kanssaihmisillä.
Naapureilla, sukulaisilla, ystävillä...
Eräs ystäväpiirini kautta kuvioihini aikanaan tullut ja kauan sitten mennytkin nainen oli täys perässävedettävä.
Kehui mm. sillä, että miksi hän maksaisi 3 euron bussilipun omistaan(asuttiin silloin isommassa kaupungissa), kun hän voi kinuta jonkun viemään hänet autolla ja kun se maksa muuta kun vinkumisen vaivan. Ja se 3 euroa jää hänen taskuunsa. Ja ihan tällaista. Hänellä oli, ja varmaan on vieläkin, joka asiaan sama asenne.
No tuollaisella kyllä luulisikin olevan hyvät säästöt. Ja kun jyse oli siitä, ettei hänellä olisi itsellään ollut varaa, hänen mielestään vain muiden kuuluu aina tarvittaessa "huolehtia" hänestä.
Sairas ihminen kyllä oli muutenkin, oli ollut pakkohoidossakin parikin kertaa aikanaan.
Se on tietysti eri asia, jos hyödyntää tarjolla olevia asioita.
Että tuo oli hieman jotain sarkasmia tms pilkunviilausta, jos tosiaan puolustautuu että e esimi halvimman vaihtoehdon ostaminen ole siipeilyä. Ei tietenkään ole vaan järkevää rahankäyttöä.Aivan sama.
Sinä menet nyt kiltisti töihin, pidät turpasi kiinni ja minä nautin elämästä.
- Anonyymi
Jotkut viisastelee tällä köyhyyspalstalla että tulojen puolesta on köyhä niin voipi jäädä enemmän kuin toi toimeentulotuki. Jos yksinasuva ja toimeentulotuella ni käteen jää 500eur kk ni eipä tuolla rahalla paljon kruisailla. Jonkun netin ja kännykkälaskun vielä sitten maksaa tuosta 500eurosta ai niin asuu liian kalliisti mukamas. Se on että mitä todellisuudessa jää käyttöön.
- Anonyymi
Mitä ihmettä sinä vielä haluat elämältä? Jos sinulle ei riitä 500 e niin kyllä se joillekin riittäää. Ei elämän tarkoitus ole elostella rahalla ja ostamisella.
Jännä että työttömistä on tullut joillekin uhka, ja heitä yritetään kaikin keinoin mollata ja rahan voimalla. Monet ovat onnellisia kun on ruokaa päydässä, on koti ja vaatteita ja on läheiset. Ei kaikki halua mennä setelinippu taskussa baariin tai kauppaan vaan tuhlaamaan, kunhan saa rahat pois tyylillä. Ei se rahan käyttäminen tee sinusta yhtään parempaa kjuin työttömistä tai käyhistä. Joillekin riittää normaali elämä, sinulle ilmmeisesti tuhlaaminen on niin tärkeää, että nostat itsesi jalustalle sen vuoksi että saat rhaa palamaan, ja KEHTAAT VIELÄ KEHUA SILLÄ MITEN PALJON VOIT TUHLATA???? En ymmärrä pointtia, siihen että raha vastaan työttömyys!!!
Monet on onnellisia siitä, ettei tarvi olla uossa nykyajan oravanpyörässä, ja stressata mistään. Monelle käyhyys on parasta aikaa ja työttömyys, ja voittaa 100-0 rahan tuhlaamisen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä ihmettä sinä vielä haluat elämältä? Jos sinulle ei riitä 500 e niin kyllä se joillekin riittäää. Ei elämän tarkoitus ole elostella rahalla ja ostamisella.
Jännä että työttömistä on tullut joillekin uhka, ja heitä yritetään kaikin keinoin mollata ja rahan voimalla. Monet ovat onnellisia kun on ruokaa päydässä, on koti ja vaatteita ja on läheiset. Ei kaikki halua mennä setelinippu taskussa baariin tai kauppaan vaan tuhlaamaan, kunhan saa rahat pois tyylillä. Ei se rahan käyttäminen tee sinusta yhtään parempaa kjuin työttömistä tai käyhistä. Joillekin riittää normaali elämä, sinulle ilmmeisesti tuhlaaminen on niin tärkeää, että nostat itsesi jalustalle sen vuoksi että saat rhaa palamaan, ja KEHTAAT VIELÄ KEHUA SILLÄ MITEN PALJON VOIT TUHLATA???? En ymmärrä pointtia, siihen että raha vastaan työttömyys!!!
Monet on onnellisia siitä, ettei tarvi olla uossa nykyajan oravanpyörässä, ja stressata mistään. Monelle käyhyys on parasta aikaa ja työttömyys, ja voittaa 100-0 rahan tuhlaamisen.Heh heh kiäh kiäh köyhyys parasta aikaa buaaah buuuaaah buuuuaaah.
- Anonyymi
Sekaisin kuin seinäkello kirjoitus kun oikeen kateus loistaa läpi huh huh sinäkö vielä pistät vastaan sen etteikö rahalla käyttöä ole huh huh kituuta vaan jollakin 500eur työttömänä. Ensinnäkään sinua ei oteta töihin niin käsittele tuo realiteetti. Onko sinulla mitään hajua mitenkä yhteiskunta toimii....heh heh ei ainakaan niin että ollaan vaan työttömänä ja ruinataan yhteiskunnalta rahoja.
- Anonyymi
No nyt tuli katkeraa palautetta! Kaikilla on rahalla käyttöä, MUTTA KIRJOITIN ETTÄ RAHAA SAA KAIKKI PALKAMAAN NIIN PALJON KUN HALUAA VAIKKA KAIKEN JOS OSTELEE VAAN HUVIKSEEN JA TUHLAAMISEN TAKIA.
Kaikilla ei ole rhan käyttötaitoja. Varsinkaan sinulla. Kehuminen rahan käyttämisella ja tuhlaamisella ei ainna sivistynyttä kuvaa sinusta vaan näyttmisen halua kehumista että minpä tuhlaan niin olen sinua parempi. Huh huh mikä skenaario.
Töitä saa kyllä jos haluaa niitä tehdä, minä en halua.
Ei yhteiskunnalta ruinata rahoja, ne on lakisääteiset ja kaikkien haettavissa. Niin sinäkin niitä saat, kaikki mikä ei ole palkkatuloja sulla, on tukirahoja kelasta.
Ruinaaminen on aivan eri asia kun hattavissa olevat etuudet. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No nyt tuli katkeraa palautetta! Kaikilla on rahalla käyttöä, MUTTA KIRJOITIN ETTÄ RAHAA SAA KAIKKI PALKAMAAN NIIN PALJON KUN HALUAA VAIKKA KAIKEN JOS OSTELEE VAAN HUVIKSEEN JA TUHLAAMISEN TAKIA.
Kaikilla ei ole rhan käyttötaitoja. Varsinkaan sinulla. Kehuminen rahan käyttämisella ja tuhlaamisella ei ainna sivistynyttä kuvaa sinusta vaan näyttmisen halua kehumista että minpä tuhlaan niin olen sinua parempi. Huh huh mikä skenaario.
Töitä saa kyllä jos haluaa niitä tehdä, minä en halua.
Ei yhteiskunnalta ruinata rahoja, ne on lakisääteiset ja kaikkien haettavissa. Niin sinäkin niitä saat, kaikki mikä ei ole palkkatuloja sulla, on tukirahoja kelasta.
Ruinaaminen on aivan eri asia kun hattavissa olevat etuudet.Harjoittele luetunymmärtämistä vaikka se hyvin vaikeaa. Se voi olla vaikeaa köyhyyspalstalla kun ei oikeen tiedä mitä toiset tarkoittaa,- köyhä mielestäni suomessa on se joka yksin asuu ja saa sen 500eur kk käyttöön. Kakarat kirjoittelee että jopa käyvät ulkomailla halvoilla lennoilla 5eur siivu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harjoittele luetunymmärtämistä vaikka se hyvin vaikeaa. Se voi olla vaikeaa köyhyyspalstalla kun ei oikeen tiedä mitä toiset tarkoittaa,- köyhä mielestäni suomessa on se joka yksin asuu ja saa sen 500eur kk käyttöön. Kakarat kirjoittelee että jopa käyvät ulkomailla halvoilla lennoilla 5eur siivu.
Miksi olet noin kateellinen? Ei sun ole pakko olla orjatöissä, se helpottaisi mieltäsi kun ei tarvis 9 e sun painaa ja nähdä nälkää.
Ja mitä sulla on vastaan köyhiä? Ei ne ole yhtään sen onnettomampia kuin sinäkään, se onneton olotila on ain sun päässäsi, että kun sinä olet onneton luulet että muutkin ovat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No nyt tuli katkeraa palautetta! Kaikilla on rahalla käyttöä, MUTTA KIRJOITIN ETTÄ RAHAA SAA KAIKKI PALKAMAAN NIIN PALJON KUN HALUAA VAIKKA KAIKEN JOS OSTELEE VAAN HUVIKSEEN JA TUHLAAMISEN TAKIA.
Kaikilla ei ole rhan käyttötaitoja. Varsinkaan sinulla. Kehuminen rahan käyttämisella ja tuhlaamisella ei ainna sivistynyttä kuvaa sinusta vaan näyttmisen halua kehumista että minpä tuhlaan niin olen sinua parempi. Huh huh mikä skenaario.
Töitä saa kyllä jos haluaa niitä tehdä, minä en halua.
Ei yhteiskunnalta ruinata rahoja, ne on lakisääteiset ja kaikkien haettavissa. Niin sinäkin niitä saat, kaikki mikä ei ole palkkatuloja sulla, on tukirahoja kelasta.
Ruinaaminen on aivan eri asia kun hattavissa olevat etuudet.Päihdeongelmaiselle on turha puhua ns, järkeä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harjoittele luetunymmärtämistä vaikka se hyvin vaikeaa. Se voi olla vaikeaa köyhyyspalstalla kun ei oikeen tiedä mitä toiset tarkoittaa,- köyhä mielestäni suomessa on se joka yksin asuu ja saa sen 500eur kk käyttöön. Kakarat kirjoittelee että jopa käyvät ulkomailla halvoilla lennoilla 5eur siivu.
Kuules nyt, minä ainakaan en ole kakara, kun kerroin matkustavamme ulkomailla alle 8€ lennoilla. Olen nyt 63 vuotias ja nähnyt aika paljon maailmaa.
Kyse on nyt siitä, että miten vähät rahansa käyttää. Tiedän monia muitakin, jotka matkustelevat hyvin pienillä rahoilla. Mikä pakko on tuhlata rahaa matkustamiseen, kun voi halvemmallakin matkustaa!
Kyllä minäkin nuorempana ihmettelin, kuinka joillakin tyhjätaskuilla on varaa matkustella, kunnes tajusin, ettei siihen rahaa paljoa tarvita. Yksikin kaverin liftasi jopa Saharan poikki.
Seurasin myös yhden suomalaisen miljonäärin matkustusta rahattomana vanhalla polkupyörällä maailmalla. Rahaa hänellä olisi ollut, mutta tarkkana miehenä hän matkusti ilman suuria rahoja.
Olen itsekin sittemin matkustellut monessa maassa omatoimisesti mahdollisimman halvalla. Nykyään on mahdollista netin kautta ostella lentoja ja saada muutenkin tietoa halvoista tai ilmaisista paikoista. Viimeksi vaimoni kävi nuorimman tyttäremme kanssa Islannissa valaita bongaamassa aivan taskurahalla, halvat lennot netin kautta ja majoitus vanhassa jenkkien tukikohdassa Keflavikissa, sieltä ilmaiset bussikuljetukset. Valaita pääsi näkemään ja lopuksi vielä Blue Lagoonissa kylpemässä. Ei ollut kallis reissu, mutta hieman piti ensin järjestellä palikoita kohdilleen!
Kannattaa opetella elämään vähillä rahoilla, niin ei tarvitse kadehtia toisia! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Päihdeongelmaiselle on turha puhua ns, järkeä.
Totta, vaikka kuin yrittää niin aina ollaan katkeria.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi olet noin kateellinen? Ei sun ole pakko olla orjatöissä, se helpottaisi mieltäsi kun ei tarvis 9 e sun painaa ja nähdä nälkää.
Ja mitä sulla on vastaan köyhiä? Ei ne ole yhtään sen onnettomampia kuin sinäkään, se onneton olotila on ain sun päässäsi, että kun sinä olet onneton luulet että muutkin ovat.Suomessa ei ole mitään orjatöitä, koeta jo uskoa! Sinulla on jäänyt joku ihmelevy päälle noiden 9€ juttujen kanssa. Jos työkokeilusta maksetaan verotonta kulukorvausta 9€/päivä tai 18€/päivä kaikkien tukien lisäksi työttömälle, ei se ole palkkaa, vaan kulukorvausta.
Työkokeiluilla ei Suomea pyöritetä, jos marginaalinen porukka on niissä. Ja kuka muka maksaa ne verot, millä rahoitetaan ne työttömyyskorvaukset ja muut tuet. Kyllä töistä maksetaan ihan TES-mukaisesti palkkaa.
Ilmeisesti et kelpaa edes työkokeiluun, kun olet vain työttömänä... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuules nyt, minä ainakaan en ole kakara, kun kerroin matkustavamme ulkomailla alle 8€ lennoilla. Olen nyt 63 vuotias ja nähnyt aika paljon maailmaa.
Kyse on nyt siitä, että miten vähät rahansa käyttää. Tiedän monia muitakin, jotka matkustelevat hyvin pienillä rahoilla. Mikä pakko on tuhlata rahaa matkustamiseen, kun voi halvemmallakin matkustaa!
Kyllä minäkin nuorempana ihmettelin, kuinka joillakin tyhjätaskuilla on varaa matkustella, kunnes tajusin, ettei siihen rahaa paljoa tarvita. Yksikin kaverin liftasi jopa Saharan poikki.
Seurasin myös yhden suomalaisen miljonäärin matkustusta rahattomana vanhalla polkupyörällä maailmalla. Rahaa hänellä olisi ollut, mutta tarkkana miehenä hän matkusti ilman suuria rahoja.
Olen itsekin sittemin matkustellut monessa maassa omatoimisesti mahdollisimman halvalla. Nykyään on mahdollista netin kautta ostella lentoja ja saada muutenkin tietoa halvoista tai ilmaisista paikoista. Viimeksi vaimoni kävi nuorimman tyttäremme kanssa Islannissa valaita bongaamassa aivan taskurahalla, halvat lennot netin kautta ja majoitus vanhassa jenkkien tukikohdassa Keflavikissa, sieltä ilmaiset bussikuljetukset. Valaita pääsi näkemään ja lopuksi vielä Blue Lagoonissa kylpemässä. Ei ollut kallis reissu, mutta hieman piti ensin järjestellä palikoita kohdilleen!
Kannattaa opetella elämään vähillä rahoilla, niin ei tarvitse kadehtia toisia!Ei käy kateeksi noin vähillä rahoilla matkustella. Minä ennemmin pysyisin kotona ja eläisin leveämmin sohvalta katsellessa maailmaa. Ei kiinnosta ollenkaan tuollainen halvalla matkustaminen niin että huvinsa kullakin.
- Anonyymi
No sehän on helpottava tieto, että työttömät pystyvät ulkomailla matkustelemaan ja loistoautoja ostelemaan.
Se helpottaa yhteiskuntaakin paljon, kun voi piakkoin tehdä päätöksiä siitä, että työttömyyskorvaukset voikin lakkauttaa. Tulevat kuulemma toimeen ilmankin.
Hienoa, suomalaiset työttömät, teille siis tulee jostain rahaa muutenkin.
Yhteiskunta tarvitsee rahanne nyt, lastenhoitajien ja sairaanhoitajien palkkoihin.
Kiitos että kerroitte hyvinvoinnistanne, niin on helpompaa tehdä leikkaus.- Anonyymi
Kun kiky 2 vaatii hakemaan töitä, niin sillä työttömän loistoautolla on hyvä mennä niitä kyselemään äveriäiltä työnantajilta. Auto antaa hakijasta luotettavan kuvan.
Kyllä suomipoika työjonossa aina kamelipaimen muhiksen ohittaa, usko pois. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun kiky 2 vaatii hakemaan töitä, niin sillä työttömän loistoautolla on hyvä mennä niitä kyselemään äveriäiltä työnantajilta. Auto antaa hakijasta luotettavan kuvan.
Kyllä suomipoika työjonossa aina kamelipaimen muhiksen ohittaa, usko pois.Loisto auto ei ole rikkauden merkki kenellekkään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Loisto auto ei ole rikkauden merkki kenellekkään.
Millainen on loistoauto?
- Anonyymi
Työttömyyskorvauksella saa juuri ja juuri ruuat ja mitä vittua että joku muka vielä sillä matkustelee. Joo kyllä yksi äijä resuissa vaatteissa kulkiessa ja hampaattomana elätti vielä kiinalais ämmää laittamalla satasen siitä Kiinaan. Se oli Kiinassa iso kuukausi palkka. Juu ja se akka muka sitten odotti siellä sitä sairasta vanhaa äijää.
- Anonyymi
En minäkään usko, että työmarkkinatuesta satasia säästellään! Hyvä, jos joitain kymppejä. Mutta jotkut hakee lisätienestejä vaikka marjoja poimimalla. Joku korjaa autoa ja ajaa sillä vielä vuosia ja naapurit maksavat bensarahat, kun eivät takseja halua tai voi käyttää.
Lastenvahteja tarvitaan monessa paikkaa. Lienee laillista, että palveluksen tekijä pyytää ostamaan lahjan lapselleen? Jos lapset vielä leikkivät yhdessä, ihan hyvä. Naapurille voi tehdä lumitöitä, leikata nurmikkoa yms. Harva niistä maksaa virallisen palkan eläkekuluineen.- Anonyymi
Miksi teitä joitakin kiusaa miten kukain työmarkkinatukensa käyttää??? Ei teidän tarvi uskoa mitään mitä toiset tekee ja mihin ne rahansa käyttää, ei se kuulu kelleen.
Näyttää vaan siltä että uteiliaisuus on kovaa ja kateus heitä kohtaan. Ottakaa työttömistä oppia, niin teillekin jää palkastanne jotain käteen, ei niitä rahoja tarvi heti laittaa menemään ja tuhlata.
Jos teillä ei ole rahaa sästettäväksi tai saatte palkkaa niin vähän, niin miettikää sitä rahan käyttöänne uudelleen!!!!
Keskittykää omaan elämää, ei työttömien asioita miettimällä kun oma elämä on noin hukassa ja ankeaa.
Arvailu on todella typerää ja alhaista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi teitä joitakin kiusaa miten kukain työmarkkinatukensa käyttää??? Ei teidän tarvi uskoa mitään mitä toiset tekee ja mihin ne rahansa käyttää, ei se kuulu kelleen.
Näyttää vaan siltä että uteiliaisuus on kovaa ja kateus heitä kohtaan. Ottakaa työttömistä oppia, niin teillekin jää palkastanne jotain käteen, ei niitä rahoja tarvi heti laittaa menemään ja tuhlata.
Jos teillä ei ole rahaa sästettäväksi tai saatte palkkaa niin vähän, niin miettikää sitä rahan käyttöänne uudelleen!!!!
Keskittykää omaan elämää, ei työttömien asioita miettimällä kun oma elämä on noin hukassa ja ankeaa.
Arvailu on todella typerää ja alhaista.Mikä saa luulemaan, etten saa työmarkkinatukea itse?
Sain sitä ennenkuin aloin opiskella. Nyt en saa mitään ennenkuin lopetan opiskelun. Mutta se on mun elämää! En ole utelias enkä kadehdi, kun elin sillä itse. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi teitä joitakin kiusaa miten kukain työmarkkinatukensa käyttää??? Ei teidän tarvi uskoa mitään mitä toiset tekee ja mihin ne rahansa käyttää, ei se kuulu kelleen.
Näyttää vaan siltä että uteiliaisuus on kovaa ja kateus heitä kohtaan. Ottakaa työttömistä oppia, niin teillekin jää palkastanne jotain käteen, ei niitä rahoja tarvi heti laittaa menemään ja tuhlata.
Jos teillä ei ole rahaa sästettäväksi tai saatte palkkaa niin vähän, niin miettikää sitä rahan käyttöänne uudelleen!!!!
Keskittykää omaan elämää, ei työttömien asioita miettimällä kun oma elämä on noin hukassa ja ankeaa.
Arvailu on todella typerää ja alhaista.En ole utelias enkä kateellinen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi teitä joitakin kiusaa miten kukain työmarkkinatukensa käyttää??? Ei teidän tarvi uskoa mitään mitä toiset tekee ja mihin ne rahansa käyttää, ei se kuulu kelleen.
Näyttää vaan siltä että uteiliaisuus on kovaa ja kateus heitä kohtaan. Ottakaa työttömistä oppia, niin teillekin jää palkastanne jotain käteen, ei niitä rahoja tarvi heti laittaa menemään ja tuhlata.
Jos teillä ei ole rahaa sästettäväksi tai saatte palkkaa niin vähän, niin miettikää sitä rahan käyttöänne uudelleen!!!!
Keskittykää omaan elämää, ei työttömien asioita miettimällä kun oma elämä on noin hukassa ja ankeaa.
Arvailu on todella typerää ja alhaista.Kehuskelu omilla asioilla on myöskin yhä typerää ja alhaista. Vielä jos eli KUN siitä kehuskelustakin on iso onsa kukkua. Sitten seotaan, jos ja kun joku viitsii ja uskaltaa edes hieman kyseenalaistaa asiaa ja kysyä vielä suoraan, että mitenköhän tuo menee nyt ihan oikeasti?
Eli työttömät pysykööt omassa elämässään yhtälailla sitten sen sijaan, että kehuvat rahakasoillaan ja haukkuvat että tyhmät ne töitä tekee.
Niin ja itse tienaan itselleni sopivasti ainakin, jos nyt palkka muilla mittareilla mitattuna ei ole ehkä iso.
Nettopalkka pyörii 1500-1800€/kk riippuen siitä, miten paljon tulee tehtyä ylitöitä. Normipalkka on reilu 1500€/kk NETTO.
Asumiseeni menee hieman vajaa 350€/kk, summa sisältää kaikki asumiskulut(vuokra, sähkö, vesi, autopaikka, taloyhtiön pesutupa, saunavuoro/"lenkkisauna 1krt/vko, kiinteä nettiliittymä). Puhelinliittymä on noin 20€/kk. Eli kiinteät pakolliset kuukausikuluni on noin 370€/kk. Kämppä tosin on pieni ja ilman parveketta, se on vähän huono juttu, mutta sijainti taas on hyvä.
Auto nyt on pakko olla töiden vuoksi. Työpaikan sijainti ja työajat ovat sellaiset, ettei onnistu julkisella kulkeminen töissä, kuten ei myöskään esim kävellen tai polkupyörällä. Autosta nyt on tietysti ylimääräisiä kuluja, vakuutukset verot ja huollot. Mutta bensahan se on joka kuukauden kulu, siihen menee ajon määrästä ja bensan hinnasta riippuen noin 90-120€/kk. Eli kaikkinensa nämä suorat pakkokulut jäävät noin 500 euron tietämille, hieman alle tarkemmin sanoen.
Eli käyttööni jää 1000-1300€/kk, mutta pidän itselläni tarkkaa budjettia, mikä nyt ei tee edes kovin tiukkaakaan loppuviimeksi. ELi budjettini saa olla max. 200€/vko tai 800€/kk muihin menoihin, mitkä sisälktää ruuat, kotitalousjutut(veskipaperit, pesu- ja hygieniatuotteet jne) sekä harrastukset ynnä muut "turhakkeet".
Elelen suht väljästi ja säästöön jää normikuussakin 150-250€, joskus enempikin, viisikin sataa parhaimmillaan. Ja tuo on tosiaan työpalkasta.
Tietty mua nyt helpottaa varmasti sekin, kun olen velaton ja lapseton mies. Ja naisystävä on sen verran hyvin varoissaan, ettei häntäkään nyt tarvitse erikseen elättää. Yhteiset menot tietty on yhteiset, mutta ottaa niihin osaa itsekin. Joskus sanoikin, että on hänen jo ihan nuorena päättämä periaate, ettei aio olla miehistä ainakaan rahallisesti riippuvainen. Mikä on ihan hyväkin asia.
Että näin.
- Anonyymi
Niimpä...korkeintaan joitakin kymppejä ja sekin jo hyvin jos kuukaudessa jonkun 100eur sais auttamishommilla.
- Anonyymi
Juu, satkukin on jo aika tiukassa. Ei mahdoton, mutta vaatii tosiaan jo pihistelyä.
- Anonyymi
Keräätkö muuten sormuksia itse?
- Anonyymi
Kerätään jonkun verran sormuksia ja ostetaan ihan romukultana. Huutokaupoista on ostettu, jos saa halvalla. Romuhopeaa on ostettu, erilaisia lautasia, lusikoita ja rikkinäisiä silmälasikoteloita. Perikunnilta löytyy hyvin kaikenlaista.
- Anonyymi
Eihän työttömyysrahalla pärjää ollenkaan. 540 euroa kki josta menee laskuihin vielä noin 150-200 euroa niin 340 eurolla ei kovin häävisti elä eikä voisi harrastaa mitään edes, ei voisi ostaa kunnon vaatteita. Siksi olen itse kehitelly juttuja mistä tienaa hiukan lisää rahaa. Kalastuksella saan kalaa koko talveksi pakastimeen joten ruokaa ainakin on varalla ja myymällä kalaa saan hiukan taskuun rahaa. Joskus ollut jotain salaojan kaivuuhommiakin tutulle josta tienannut rahaa ja kaveria autoin talon seinan paneloinnissa.
Ei tää työttömyys ole mitään makoilua. Tulis aika todella pitkäksi jos vaan makoilis kotona eikä tekis tai harrastaisi mitään. Jotkut vetää viinaa kitusiin päivisin ja harrastaa juopottelua. Tunnen sellaisia kavereita jotka juoneet viinaa 15 vuotta ja elämä mennyt täysin surkeeksi. Itse en lähtenyt siihen polulle kun työttömyys tuli vaan olen harrastanut ja pitänyt itsestäni huolta.
Ne työttömät juopot tulee paljon kalliimmaksi yhteiskunnalle koska niitä joku sitten auttaa ja yrittää saada jaloille ja terveys on huono niin lääkärissä ne käy usein ja se on surkeeta se. Itse pidän itsestäni huolta ja liikun ja kuntoilen myös enkä juo alkoholiakaan kun harvoin. Tupakkia en ole koskaan polttanut. Töltä vuodelta kalastuskausi alkaa olla lopuillaan mutta sitten alkaakivalmistautuminen ensi kauteen.- Anonyymi
Aika moni eläkeläinen pärjää tuolla n. 500€/kk rahalla, eli takuueläkkeestä jää vielä säästöön yli 300€/kk. Oma äitini 83v. on takuueläkeläinen ja tulee toimeen n. 500€/kk ja säästöön jää loput siitä takuueläkkeestä. Säästöjä hän sitten käyttää ihan ylimääräisiin menoihin, kuten antaa lapsenlapsille hieman bensarahaa tai avustusta opintoihin. Omassa talossa asuu ja auto on alakerran tallissa. Polttopuulla lämpiää talo. Kaikki kuitenkin ihan hallinnassa, syö hyvin ja joskus ottaa lasillisen valkoviiniäkin ruokajuomana. Lääkkeet äitini on vaihtanut kaikki halvimpiin rinnakkaislääkkeisiin, joten lääkkeisiinkään ei mene kohtuuttomasti vuodessa rahaa.
- Anonyymi
heh... työllinenhän se kaljakuppilassa istuu joka ikinen pivä! Töissä loisii kun menee sinne pakoon kotitöitä ja lasten hoitoa, näinhän he sanovat ja jkehuvat että kiva päästä töihin lepäämään koska kotona joutuu tekemään töitä.-
Totta on se eduskunta tekee kokoajan pimeitä hommia, ei mkasele veroja ja nostelee etuuksia palkkansa päälkle vaikkei tarvis. Se kaikki on käyhiltä ja vanhuksilta pois jotka viruu hoitokodeissa nälkäisinä ja sairaina.
Tötön senktään hoitaa itseänsä, kotiansa, laosiaan omia vanhempiaan ja tekee paljon enemmän kun laiska työläinen joka vaan pelaa tai liukee päivän lehtiä. Töissä ei tarvi tehdä mitään.
JOTEN JÄTÄ TUO MUSSUTUS JA MENE SINNE KALJALLE KUN NIIN KOVASTI SITÄ VINGUT TÄÄLLÄ. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika moni eläkeläinen pärjää tuolla n. 500€/kk rahalla, eli takuueläkkeestä jää vielä säästöön yli 300€/kk. Oma äitini 83v. on takuueläkeläinen ja tulee toimeen n. 500€/kk ja säästöön jää loput siitä takuueläkkeestä. Säästöjä hän sitten käyttää ihan ylimääräisiin menoihin, kuten antaa lapsenlapsille hieman bensarahaa tai avustusta opintoihin. Omassa talossa asuu ja auto on alakerran tallissa. Polttopuulla lämpiää talo. Kaikki kuitenkin ihan hallinnassa, syö hyvin ja joskus ottaa lasillisen valkoviiniäkin ruokajuomana. Lääkkeet äitini on vaihtanut kaikki halvimpiin rinnakkaislääkkeisiin, joten lääkkeisiinkään ei mene kohtuuttomasti vuodessa rahaa.
Tämä onki mielenkiintoinen 500€/kk jää säästöön 300€/kk ja siitä antaa tämä eläkeläinen Lapsenlapsille bensarahaa ja opintoihin tukea. Omassa talossa asuu ja auto on, syö hyvin ja ruokajuomana joskus valkoviiniä. Mutta unohti sanoa että leskeneläkettä tulee kuolleeta mieheltä 1500€/kk.
- Anonyymi
Ota yhteyttä kelaan,työkkäriin,verottajaan tuon uhon kanssa että teet pimeitä hommia niin voit olla 100% että jotain tapahtuu nami nami karenssi. Väärin perustein nostettu työttömyyspäiväraha niin syyllistyt rikokseen.Aikas mätä muna kun ei itselleen palkkatöitä saa voi hellan lettas väsyttääkö.
- Anonyymi
Työttömyysrahaa maksetaan 540 euroa/4 viikkoa. Kuukaudessa 580 euroa. https://www.kela.fi/tyomarkkinatuen-maara-ja-maksaminen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä onki mielenkiintoinen 500€/kk jää säästöön 300€/kk ja siitä antaa tämä eläkeläinen Lapsenlapsille bensarahaa ja opintoihin tukea. Omassa talossa asuu ja auto on, syö hyvin ja ruokajuomana joskus valkoviiniä. Mutta unohti sanoa että leskeneläkettä tulee kuolleeta mieheltä 1500€/kk.
Ei tule lesken eläkettä kuolleelta mieheltä! Vain takuueläke tulee!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tule lesken eläkettä kuolleelta mieheltä! Vain takuueläke tulee!
Leskeneläkettä saa no. siinä tapauksessa, kun puoliso on kuollut. - Nm. Ei muuten
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Leskeneläkettä saa no. siinä tapauksessa, kun puoliso on kuollut. - Nm. Ei muuten
Leskeneläkettä ei saa, jos avopuoliso on kuollut tai on eronnut puolisostaan. Ja leskeneläke ei ole kovin suuri, jos molemmat ovat olleet takuueläkkeellä.
- Anonyymi
Juopot tulevat halvaksi yhteiskunnalle maksaen veroja juomissa eniten valtiolle ja kuolevat aikaisin pois niin etteivät jää tänne eläkettä nostelemaan liian pitkään eikä rasittmaan hoito henkilökuntaa kuten liian pitkään elävät tulevat kaikkein kalleimmaksi eivätkä hyödytä valtioo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tule lesken eläkettä kuolleelta mieheltä! Vain takuueläke tulee!
Miksei ole leskeneläkettä haettu?
- Anonyymi
Älä usko siis. Onhan ilmopitettu ja kehoitettu varomaan jokaista tulijaa varomaan kuten on kirjoittettukin.
https://youtu.be/Vogou6DN97w - Anonyymi
Joo ei kannata uskoa ei mekään sua uskota! Niitä sinua liikuttaa muiden rahat hja tulot, ei mekään kysellä sun rahoista ja tuloista ja kerrota niistä arvaamalla mitä niillä teet m ja kuin paljon saat.
Ei arvaiflla onko sulla autoa, tai asuntoa, käytö matkoilla tai onko lapsia tai puolisoa, ei arvailla oletko juoppo tai sauhuttelija ja örisijä. Ei me arvailla eikä olla niistä kiinostuneita.
Ei mietitä mihin sun rahat riittää ja kuin paljon nukut tai syöt jne. Ei mietitä sitä kuin kauan sulla kestää säästää 500 e kun saat taas viinarahat kasaan... ei mietitä turhia.
Älä sinäkään mieti, jää aikaa muuhun kun pohtimiseen mistä saat arahaa ja mihin sen käytät.ia asioita, mutta ei se kannata, jää oma elämäsi elämättä.
Eikö olisi fiksumpaa elää sitä omaa elämää ja miettiä omia asioita kuin mietti toisten asioita ?????? Kokeile kerran, se varmaan auttaa sinua omien asioiden valinnoissa.EIKÖ JUU????
Mene sinne kirpparille ja ostele punaisen lapun tuotteita ihan itse. Onhan se kiva että ajattelet mutta älä arvile äläkä phdi liiaksi toisten rahan käyttöä ja ajan käyttöä, se ei ole sun tehtävsi.
Työttömänä sulla on todella paljon aikaa miettiä turia asioita, mutta etsi vaikka harrastus, se vie sinut pois miettimästä.
Hyvää päivänjatkoa, ja jätä se viinakappa väliin tällä kertaa, eikös juu?- Anonyymi
Ensin kirjoitat että muut arvuuttelee tekemisiä mutta itse kuitenkin sitten lopuks että menkää viinakauppaan. Ei tuollaisella nupilla ole töitä tehty 15 vuoteen se on jämpti. Kai se varmaan kyrsii olla vuodesta toiseen luuseri työtön jolla ei mitään ole.
- Anonyymi
Itsehän täällä työttömät mainostavat ja mesovat, että kuinka hyvin ja hienosti menee rahallisesti. Ja osa livenäkin. Ovat kyllä useimmiten näitä, jotka siipeilevät töissäkäyviä.
Eli ei tarvitse erikseen miettiä muiden rahoja ja kuluja tai ylipäätään mitään siihen liittyvää. Työttömät itse pitävät huolen, että se kuuluu niidenkin korviin, joita ei kiinnosta paskaakaan, jos joku haluaa maata kotona muutaman satasen kuukausituloilla ja kuvittelee vielä kaiken muun lisäksi leveän elämäntyylin päälle säästävänsä tuhansia euroja tuollaisista tuloista helpolla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ensin kirjoitat että muut arvuuttelee tekemisiä mutta itse kuitenkin sitten lopuks että menkää viinakauppaan. Ei tuollaisella nupilla ole töitä tehty 15 vuoteen se on jämpti. Kai se varmaan kyrsii olla vuodesta toiseen luuseri työtön jolla ei mitään ole.
No niin, siinähän se tuli. Sinä saat siis arvuutella ja kirjottaa potaskaa, ja jos sen tekee joku muu, en onkin väärin? Niin mitä oikein haluat? Tottakai sinun tekosia voi arvuutella kun sinäkin niin teet, en arvuuttel muiden, VAIN SINUN.
- Anonyymi
Tämä oli kyllä ihan outo,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itsehän täällä työttömät mainostavat ja mesovat, että kuinka hyvin ja hienosti menee rahallisesti. Ja osa livenäkin. Ovat kyllä useimmiten näitä, jotka siipeilevät töissäkäyviä.
Eli ei tarvitse erikseen miettiä muiden rahoja ja kuluja tai ylipäätään mitään siihen liittyvää. Työttömät itse pitävät huolen, että se kuuluu niidenkin korviin, joita ei kiinnosta paskaakaan, jos joku haluaa maata kotona muutaman satasen kuukausituloilla ja kuvittelee vielä kaiken muun lisäksi leveän elämäntyylin päälle säästävänsä tuhansia euroja tuollaisista tuloista helpolla.Kaikille työssäkäyville on kelvannut työttömyyskorvaus eikä kukaan ole koskaan kieltäytynyt sitä vastaanottamasta.
- Anonyymi
Kun töissä hoiteli toisten eli osaamattomien ihmisten asioita 35 vuotta niin eläkkeelle jäämisen jälkeen ei toisten asiat kiinnosta yhtään. Saa mennä hyvin tai huonosti tai jopa hyvin huonosti.
Jos Afriikassa on kujuutta niin saa ollakin. Afganistanissa on 24 miljoonaa ihmistä ongelmissa ja niitäkin pitäisi auttaa monen eri järjestön kautta. Antaa olla.
Nyt riittää se, että omalla perheellä ja lähisukulaisilla menee hyvin.
Ilmasto-ongelmat ja muiden toimeentulo ei ole minun murheitani.
Kiinalaiset heittää hiiltä uuniin niin paljon, että meidän ilmastotoimet on kuin kärpäsen kakka Itämeressä.
Voisi antaa 24 € afganistaniin vaikka SPR:n ruoka-apuun, mutta ei se 24 miljoonan henkilön elintarvikepulaa lievitä joten hylkään ajatuksen.
Taidan vaan keskittyä lastenlasteni hyvinvointiin sillä se on viisainta.- Anonyymi
Olet väärässä. Lastenlapsesi eivät voi hyvin tulevaisuudessa, jos suurin osa maailmasta voi huonosti. - Nm. Mieti uudestaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet väärässä. Lastenlapsesi eivät voi hyvin tulevaisuudessa, jos suurin osa maailmasta voi huonosti. - Nm. Mieti uudestaan
En edelleenkään aio huolehtia toisten murheista.
Surkoon vaikka hevoset, kun niillä on iso pää.
Avustustehtävät olen jo ulkoistanut vihervasureille, jotka jakaa miljarditolkulla veronmaksajien rahaa holtittomasti ulkomaille. Kyllä sen pitäisi riittää . - Anonyymi
Näin minäkin ajattelen; lapsenlapsille on kiva jotain antaa eikä niitä maailman asioita yhden ihmisen auta murehtia. Ostan lapsille vaatteita ja paappa tahtoo joskus viedä jonkin lelunkin. Varsinainen hyväntekijä olen siinä, että luovutan verta ehkä kerran vuodessa, jos olen kunnossa. No, lajittelen jätteitä ja kompostoin, kun kerran maalla asun.
Noissa afganistanilaisissa häiritsee se, ettei he tee mitään itsensä eteen vaan muiden pitäisi "kunnostaa" heidän yhteiskuntansa. He antavat näiden partaveikkojen tuhota senkin mitä on aikaan saatu. - Anonyymi
Ilmankos kukaan ei siellä osannut mitään kuin pässi talutti toista pässiä! Jos ymmärrät mitä tarkoitan?
Tyhmä hoitlee toisten tyhmiä asioita! Voi sua, on sullakin ankeeta ollu elämä.
Mutta! Jos olet saanut lopputilin ja olet varhaisella eläkkeellä, niin voithan alkaa opiskella vielä vaikka harrastukseksesi. Tsemppiä sulle! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin minäkin ajattelen; lapsenlapsille on kiva jotain antaa eikä niitä maailman asioita yhden ihmisen auta murehtia. Ostan lapsille vaatteita ja paappa tahtoo joskus viedä jonkin lelunkin. Varsinainen hyväntekijä olen siinä, että luovutan verta ehkä kerran vuodessa, jos olen kunnossa. No, lajittelen jätteitä ja kompostoin, kun kerran maalla asun.
Noissa afganistanilaisissa häiritsee se, ettei he tee mitään itsensä eteen vaan muiden pitäisi "kunnostaa" heidän yhteiskuntansa. He antavat näiden partaveikkojen tuhota senkin mitä on aikaan saatu.<Noissa afganistanilaisissa häiritsee se, ettei he tee mitään itsensä eteen vaan muiden pitäisi "kunnostaa" heidän yhteiskuntansa. He antavat näiden partaveikkojen tuhota senkin mitä on aikaan saatu.>
Sitä se koulutuksen korvaaminen uskonnolla teettää. Ehkäpä jätetään heidät vähemmille avustuksille joksikin aikaa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
<Noissa afganistanilaisissa häiritsee se, ettei he tee mitään itsensä eteen vaan muiden pitäisi "kunnostaa" heidän yhteiskuntansa. He antavat näiden partaveikkojen tuhota senkin mitä on aikaan saatu.>
Sitä se koulutuksen korvaaminen uskonnolla teettää. Ehkäpä jätetään heidät vähemmille avustuksille joksikin aikaa?Eikö pitäisi avustaa, jotta saavat koulutusta, joka aukaisee silmät ja antaa eväät itsensä auttamiseen. - Nm. Johtajiensa passivoimia
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö pitäisi avustaa, jotta saavat koulutusta, joka aukaisee silmät ja antaa eväät itsensä auttamiseen. - Nm. Johtajiensa passivoimia
Avustamisesta ei ole välttämättä hyötyä, jos hallinto estää kunnollisen koulutuksen. Rahojen mennessä koraanikouluihin tuetaan vain lukutaitoa, jota käytetään koraanin lukemiseen. Onhan sekin tietysti jotain, mutta eipä sillä paljon eväitä saa, jos samalla estetään omaehtoinen ajattelu kuolemanrangaistuksen uhalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin minäkin ajattelen; lapsenlapsille on kiva jotain antaa eikä niitä maailman asioita yhden ihmisen auta murehtia. Ostan lapsille vaatteita ja paappa tahtoo joskus viedä jonkin lelunkin. Varsinainen hyväntekijä olen siinä, että luovutan verta ehkä kerran vuodessa, jos olen kunnossa. No, lajittelen jätteitä ja kompostoin, kun kerran maalla asun.
Noissa afganistanilaisissa häiritsee se, ettei he tee mitään itsensä eteen vaan muiden pitäisi "kunnostaa" heidän yhteiskuntansa. He antavat näiden partaveikkojen tuhota senkin mitä on aikaan saatu.No on sulla oikein uroteko.
- Anonyymi
Eikö aloittaja ole siis huomannut, että näillä saiteilla kirjoitellaan ihan hemmetin paljon muutakin potaskaa ja aivan totuudellisella tavalla. Jos joku ihminen ei osaa valehdella ja puhua epätotuuksia, niin yhdelle sellaiselle on olemassa kymmenen vastinetta, jotka eivät tee mitään muuta kuin kaakattavat hevon kukkua. - Nm. Miten maailma menee
- Anonyymi
Sinä olet ensimmäinen joka kirjottaa potaskaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä olet ensimmäinen joka kirjottaa potaskaa.
Etkä sinä jää toiseksi. - Nm. Hah
- Anonyymi
Olen huomannut kyllä. Lähinnä sillä nyt halusin saada kommentteja asiasta, että miten ihmiset suhtautuu asiaan.
Ja tulihan sieltä aika selkeästikin juttuja, suututaan oikein että mitä se muille kuuluu miten työttömät elävät. Vaikka varmaankin ainakin osa on samoja ukkoja ja akkoja, jotka kehuvat elävänsä työttömyystuilla vähintään yhtä leveästi kuin työssäkäyvät palkallaan, ellei leveämminkin.
Eli heti kova puolustelu, ettei ole uskon asia, tai sitten juurikin tuollainen agressiivisuus.
Omassa tuttavapiirissäni myös aika paljon työttömiä ja kyllä aika moni kuitenkin kirjaimellisesti kitkuttelee tuillaan, vaikka varmasti hallitsevat sen työttömän arjen kaikkinensa.
Ja ne, joilla on oikeasti tonnikaupalla pätäkkää tilillään/takataskussaan tai missä jemmassa nyt onkaan, ovat saaneet ne varansa ainakin suurimmaksi osaksi muualta kuin tuista. Ovat aikanaan tehneet kauankin töitä ennen työttömyyttään, ovat perineet reilummin jostian tms. Onpa yksi voittanut veikkaukseltakin muutaman kymppitonnin. Mutta tapansa kullakin.
Jos tykkää huudella Olen Riku Rikas-juttuja, niin ei kai siinä mitään.
Niin ja käyn töissä itse jaihan hyvin pärjään tuloillani, jää säästöönkin kuukaudessakin jo ihan kivoja summia. Ei nyt tuhansia, mutta kuitenkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen huomannut kyllä. Lähinnä sillä nyt halusin saada kommentteja asiasta, että miten ihmiset suhtautuu asiaan.
Ja tulihan sieltä aika selkeästikin juttuja, suututaan oikein että mitä se muille kuuluu miten työttömät elävät. Vaikka varmaankin ainakin osa on samoja ukkoja ja akkoja, jotka kehuvat elävänsä työttömyystuilla vähintään yhtä leveästi kuin työssäkäyvät palkallaan, ellei leveämminkin.
Eli heti kova puolustelu, ettei ole uskon asia, tai sitten juurikin tuollainen agressiivisuus.
Omassa tuttavapiirissäni myös aika paljon työttömiä ja kyllä aika moni kuitenkin kirjaimellisesti kitkuttelee tuillaan, vaikka varmasti hallitsevat sen työttömän arjen kaikkinensa.
Ja ne, joilla on oikeasti tonnikaupalla pätäkkää tilillään/takataskussaan tai missä jemmassa nyt onkaan, ovat saaneet ne varansa ainakin suurimmaksi osaksi muualta kuin tuista. Ovat aikanaan tehneet kauankin töitä ennen työttömyyttään, ovat perineet reilummin jostian tms. Onpa yksi voittanut veikkaukseltakin muutaman kymppitonnin. Mutta tapansa kullakin.
Jos tykkää huudella Olen Riku Rikas-juttuja, niin ei kai siinä mitään.
Niin ja käyn töissä itse jaihan hyvin pärjään tuloillani, jää säästöönkin kuukaudessakin jo ihan kivoja summia. Ei nyt tuhansia, mutta kuitenkin.Potaskan puhujia ja tyhjän jauhajia on paljon eikä heille mahda mitään. Mutta omaa kuoppaansahan he kaivavat, mitä sitä sen enempää sivullisen pitäisi aiheesta käydä kiusaantumaan. - Nm. Välinpitämättömästi
- Anonyymi
Hyvin kuitenkin monet pärjäävät pienellä rahalla. Ei kaikki tuhlaa rahojaan turhuuteen ja osaavat suorittaa vähällä rahalla hankinnat.
- Anonyymi
Nää on niin katkeria ja kateellisia kirjoituksia et oikein pahaa tekee. Miksi jotain kiinnostaa toisten tekemiset? Täytyyolla tosi tylsä elämä ja yksinäinen tyyppi, joka miettiimuiden elämää. Itsellään kun sitä ei ole, harmillista.
Itse en jaksiasi suoltaa tänne toisten asioita, enkä tietysti omianikaan, ei kiinnosta muiden elämä, omani on niin hyvä että keksityn vaan siihen.- Anonyymi
Niitä, jotka huolehtii vain toisten ihmisten asioista, kutsutaan juorumummoiksi.
- Anonyymi
Mitä järkeä ihmisen on sepittää jotain tarinoita mitä hän tekee kun kuitenkaan ei mitään tee vaan möllöttää. Naurettavaa laittaa jotain summia mitä saanut jostain tekemisestä. Voi käydä huonosti jos työttömänä huutelee kuinka paljon rahoja saa. Ihan laillinen toki on jos kerää marjoja ni mikäpäs siinä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä järkeä ihmisen on sepittää jotain tarinoita mitä hän tekee kun kuitenkaan ei mitään tee vaan möllöttää. Naurettavaa laittaa jotain summia mitä saanut jostain tekemisestä. Voi käydä huonosti jos työttömänä huutelee kuinka paljon rahoja saa. Ihan laillinen toki on jos kerää marjoja ni mikäpäs siinä.
Sinähän se möllöttäjänä tiedät!
Jotkut van ei osaa tehdä mitään siksimenevät töihin, jotta heitä opastetaan ja teetetään asioita kun ovat niin osaamattomia että pitää aina olla neuvomassa mitä tehdään.
Toisin on työttömät, heillä riittää puuhaa yllin kyllin kotona, ei tarvi vahtijaa vierelle ja käskyttäjää. - Anonyymi
Niin juuri, keksityt vain omaan elämääsi. Mites sen oikean elämäsi kanssa on?
- Anonyymi
Nää jututhan on pelkkää porvaririntaman pa..apuhetta! Ne on hieno selitys sille että työttömyystukia pitää leikata. Jos näihin oikeesti uskoo, täytyy viirata pahasti päässä.
- Anonyymi
Työttömyystuet laskettava ainakin sinne takuueläkkeen tasolle. Se 837 € kunniaan.
- Anonyymi
Vanhoista kuormalavoista voi rakentaa lautan, jolla voi tehdä pitkän risteilyn ulkomaille. Risteilylle ei kuitenkaan minään päivänä kannata lähteä kaupan parkkipaikalta.
- Anonyymi
Heheee... Olipas taas nokkela juttu ;D No, kuormalavoista voi tehdä niitä linnunpönttöjä ja jo yhden linnunpöntön hinnalla saa halvimmat lentoliput (7,99€) kaukomaille ja toisella linnunpöntöllä pääsee takaisin. Kolmannella linnunpöntöllä pääsee halpisbussilla lentokentälle! Risteilyt hieman toinen juttu, mutta onnistunee samalla formaatilla.
Eli ei ole mitenkään mahdotonta köyhänkään matkustella ulkomaille!
Todellisuudessa rahaa jaetaan Kelasta ja sossusta, että köyhä pääsee ilman kuormalavojakin ulkomaille matkustelemaan, ellei pelaa tai polta rahojaan tai ole päihdeongelmaa. Moni työtön viettää talvet ulkomailla (tosin korona on rajoittanut tätä), koska eläminen kolmansissa maissa ei maksa juuri mitään ja halvat lennot löytyy helposti netin kautta. Oman fillarin voi pakata helposti matkatavaroihin, jolloin kohdemaassa voi heti lähteä fillaroimaan lentoasemalta. Monet talvet olen itsekin viettänyt perheeni kanssa Aasiassa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heheee... Olipas taas nokkela juttu ;D No, kuormalavoista voi tehdä niitä linnunpönttöjä ja jo yhden linnunpöntön hinnalla saa halvimmat lentoliput (7,99€) kaukomaille ja toisella linnunpöntöllä pääsee takaisin. Kolmannella linnunpöntöllä pääsee halpisbussilla lentokentälle! Risteilyt hieman toinen juttu, mutta onnistunee samalla formaatilla.
Eli ei ole mitenkään mahdotonta köyhänkään matkustella ulkomaille!
Todellisuudessa rahaa jaetaan Kelasta ja sossusta, että köyhä pääsee ilman kuormalavojakin ulkomaille matkustelemaan, ellei pelaa tai polta rahojaan tai ole päihdeongelmaa. Moni työtön viettää talvet ulkomailla (tosin korona on rajoittanut tätä), koska eläminen kolmansissa maissa ei maksa juuri mitään ja halvat lennot löytyy helposti netin kautta. Oman fillarin voi pakata helposti matkatavaroihin, jolloin kohdemaassa voi heti lähteä fillaroimaan lentoasemalta. Monet talvet olen itsekin viettänyt perheeni kanssa Aasiassa!Me ollaan aina yllätytty kuin paljon tt tuesta saa rahaa. Monesti tulee yli 800-900 e kk. Siihen vielä muut tuet, kuten lapsilisät ,yh- korotukset, elarit, asumistuki, siihen lapsikorotukset, työttömyyskorvaus ja lapsikorotukset, ja vielä saa tienaa 500 e kk että vaikuttaisi tukiin. Kyllä meillä pärjätään ruhtinaallisesti, vaikka paljon lapsia onkin. Kyllä yhteiskunta todellakin huolehtii kaikista, ainakin meistä. On mahista aua omakotitalossa ja on auto ja lapset harrastaa, ja minäkin harrastelen omia juttujani.
Emme tuhlaa vaan saamme kaiken mitä tarvitaan. Töihin mun ei kannta lähtä, ennenkuin lapset on isoja et osaa toimia yksin kotona.
Mihin teillä rahat menee jos tuo summa minkä mekin saamme ei riitä teille??? Itse hoidan lapseni kotona ja sitten vasta lähden töihin jos lähden,. KOtona työskentelen tällä hetkellä joten meillä menee hienosti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Me ollaan aina yllätytty kuin paljon tt tuesta saa rahaa. Monesti tulee yli 800-900 e kk. Siihen vielä muut tuet, kuten lapsilisät ,yh- korotukset, elarit, asumistuki, siihen lapsikorotukset, työttömyyskorvaus ja lapsikorotukset, ja vielä saa tienaa 500 e kk että vaikuttaisi tukiin. Kyllä meillä pärjätään ruhtinaallisesti, vaikka paljon lapsia onkin. Kyllä yhteiskunta todellakin huolehtii kaikista, ainakin meistä. On mahista aua omakotitalossa ja on auto ja lapset harrastaa, ja minäkin harrastelen omia juttujani.
Emme tuhlaa vaan saamme kaiken mitä tarvitaan. Töihin mun ei kannta lähtä, ennenkuin lapset on isoja et osaa toimia yksin kotona.
Mihin teillä rahat menee jos tuo summa minkä mekin saamme ei riitä teille??? Itse hoidan lapseni kotona ja sitten vasta lähden töihin jos lähden,. KOtona työskentelen tällä hetkellä joten meillä menee hienosti.Jos on lapsia vielä enempi, niin lapsilisät on mahdollisuus, lisäksi on mahdollista hakea erikseen tukea lasten harrastuksiin. Me haettiin stipendejä säätiöiltä ja yhdistyksiltä. Vanhin lapsistamme oli kansainvälisellä partioleirillä yhdistyksen stipendillä, lisäksi hän sai stipendin harrastukseen yhdeltä säätiöltä. Ja tuota partiolaisten matkaa ulkomaille sponsoroi vielä paikallinen K-kauppias.
Köyhällä on kyllä mahdollisuuksia monenlaiseen, jos vain osaa käyttää vähänkin järkeä!
Me on käyty koko perhe yhden yhdistyksen matkoilla huvipuistoissa ja kylpylöissä, yhdistyksen matkoja puolestaan sponsoroi eri yritykset, joten yhdistyksen jäsenille nuo matkan ei maksa. Tämä tosin vaatii vanhemmilta hieman aktiivisuutta, että ollaan mukana yhdistyksen toiminnassa ja osataan hankkia matkoille sponsorit ja anotaan kaupungilta tai kunnalta avustukset toimintaan.
Omassa nuoruudessani oli myös monia aatteellisia yhdistyksiä, joiden matkoille lapset pääsi, niitäkin taas puolueet tukivat. Nykyäänkin toimii sama systeemi.
Kyllä köyhillä mahdollisuuksia on! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos on lapsia vielä enempi, niin lapsilisät on mahdollisuus, lisäksi on mahdollista hakea erikseen tukea lasten harrastuksiin. Me haettiin stipendejä säätiöiltä ja yhdistyksiltä. Vanhin lapsistamme oli kansainvälisellä partioleirillä yhdistyksen stipendillä, lisäksi hän sai stipendin harrastukseen yhdeltä säätiöltä. Ja tuota partiolaisten matkaa ulkomaille sponsoroi vielä paikallinen K-kauppias.
Köyhällä on kyllä mahdollisuuksia monenlaiseen, jos vain osaa käyttää vähänkin järkeä!
Me on käyty koko perhe yhden yhdistyksen matkoilla huvipuistoissa ja kylpylöissä, yhdistyksen matkoja puolestaan sponsoroi eri yritykset, joten yhdistyksen jäsenille nuo matkan ei maksa. Tämä tosin vaatii vanhemmilta hieman aktiivisuutta, että ollaan mukana yhdistyksen toiminnassa ja osataan hankkia matkoille sponsorit ja anotaan kaupungilta tai kunnalta avustukset toimintaan.
Omassa nuoruudessani oli myös monia aatteellisia yhdistyksiä, joiden matkoille lapset pääsi, niitäkin taas puolueet tukivat. Nykyäänkin toimii sama systeemi.
Kyllä köyhillä mahdollisuuksia on!Sehän on huippujärkevää hakea erilaisia tukia omien rahojen jatkeeksi, niin voi järjestää perheelleen ja/tai läheisille monenlaista virkistystä ja hupia .
Meilläkin kerholla on sijoitusasunto, minkä tuotolla voi matkustella ja käydä teatterissa sekä järjestää vuosittain muutamia ruokailuja ikäänkuin "firman piikkiin".
Ei kaikkea tarvitse kaataa kurkusta alas keskikaljana tai tupruttaa taivaalle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sehän on huippujärkevää hakea erilaisia tukia omien rahojen jatkeeksi, niin voi järjestää perheelleen ja/tai läheisille monenlaista virkistystä ja hupia .
Meilläkin kerholla on sijoitusasunto, minkä tuotolla voi matkustella ja käydä teatterissa sekä järjestää vuosittain muutamia ruokailuja ikäänkuin "firman piikkiin".
Ei kaikkea tarvitse kaataa kurkusta alas keskikaljana tai tupruttaa taivaalle.Kyllä tosiaan on mahdollisuuksia järjestää hupia ja virkistystä, ilman omia rahoja. Monet matkat kylpylään on tehty vuosien varrella yhdistyksen puitteissa. Tuo on järkevää, että yhdistyksellä on sijoitusasunto ja sen tuotolla voi järjestää virkistystä. Näissä vaan pitää olla aktiivisesti mukana toiminnassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos on lapsia vielä enempi, niin lapsilisät on mahdollisuus, lisäksi on mahdollista hakea erikseen tukea lasten harrastuksiin. Me haettiin stipendejä säätiöiltä ja yhdistyksiltä. Vanhin lapsistamme oli kansainvälisellä partioleirillä yhdistyksen stipendillä, lisäksi hän sai stipendin harrastukseen yhdeltä säätiöltä. Ja tuota partiolaisten matkaa ulkomaille sponsoroi vielä paikallinen K-kauppias.
Köyhällä on kyllä mahdollisuuksia monenlaiseen, jos vain osaa käyttää vähänkin järkeä!
Me on käyty koko perhe yhden yhdistyksen matkoilla huvipuistoissa ja kylpylöissä, yhdistyksen matkoja puolestaan sponsoroi eri yritykset, joten yhdistyksen jäsenille nuo matkan ei maksa. Tämä tosin vaatii vanhemmilta hieman aktiivisuutta, että ollaan mukana yhdistyksen toiminnassa ja osataan hankkia matkoille sponsorit ja anotaan kaupungilta tai kunnalta avustukset toimintaan.
Omassa nuoruudessani oli myös monia aatteellisia yhdistyksiä, joiden matkoille lapset pääsi, niitäkin taas puolueet tukivat. Nykyäänkin toimii sama systeemi.
Kyllä köyhillä mahdollisuuksia on!Niin kyllähän lapsista saa korotettua päivärahaa sekä lapsilisää, mutta kyllähän lapsista on myös kuluja ja onhan usein käynyt niinkin, että lapsilisät lasketaan tuloiksi, mikä vähentää taas muita tukia. Eli tilanne on pahimmillaan kääntynyt niin päin, että lapset "elättävät" vanhempiaan.
Eli ei se tuo(kaan) asia aina mene yksi yhteen tai muuten kuin elokuvissa.
- Anonyymi
No ei tämä nyt mitään rellestämistä olekaan, vaikka tässä pärjääkin..
Aika stressaavaa rahallisesti ajateltuna koko elämäntilanne on, vaikka muuten stressi vähentynytkin/helpottanut ainakin siihen, mitä se oli työelämässä täysillä ollessani.
Kyllä mä nykyäänkin töitä teen aina, kun niitä vain on tarjolla tarpeeksi pitkä pätkä ja järkevällä palkalla, mutta kuukauden työsuhteen takia nyt ei välttämättä kannata töihin lähteä. Tai niitä kuukauden pätkiä täytyy sitten olla useampi perätysten, mutta aika harvinaista niiden ketjuttaminen ainakin tällä hetkellä on..
Muu aika nyt meneekin ansiosidonnaisella ja ajoittain perustuilla, jolloin tiukkaa on.
Tietty tämä "naapuriapu" ym pikkupuuhat ym extratienestit helpottaa elämää. Tykkään esimerkikis käydä uimassa ja pidän siitä kiinni, että 1-2krt/vko pääsen halliin. Ja sitten itseni hemmottelun suhteen pyrin kerran kuukaudessa käymään ulkona syömässä, tarkoittaen useimmiten jotain huoltisbuffettia tai pikaruokapaikkaa, sekä elokuvissa myös kerran kuukaudessa. Ne nyt rahoittuu näillä jelppaamisilla. - Anonyymi
No niin, itsehän nuo sanoit.
Saan kelasta 930e käteistä , 200 eurolla bensaa, lasten elatuksiin 600 euroa ja polttopuutkin.
Omakotitalo josta ei tarvitse maksaa vuokraa.
Olen pitkäaikaistyötön enkä valita , Suomessa kelpaa makoilla .
Ei tällainen peli kaikissa maissa onnistuisi mutta Suomessa tällainen kasti on pakollinen että rahalla arvottaminen onnistuu.- Anonyymi
Niin juuri, en ymmärrä heitä jotka molla meitä, ei me olla tätä systeemiä kinuttu ja pyydetty, vaan se tulee hyvinvointivaltion seurauksena ja lakisääteisenä erilaiset tuet joilla autetaan.
Miksi se on jollekin niin paha pala, jos niitä tukia ei ole itse hakemut, syyttäkööt itseään.
Mutta luulen että kaikki hakee kelan tukia aivan vaermasti ja saakin niitä, Kaikki kikä tulee ylimääräisenä jatkuvana tulona ja kelasta on tukia. ja niitä pitää hakea, tietoisesti, ei ne tule itsestään.
Mutta luulen että työllisiä ketuttaa se että osa on kotona ja hoitlee omaa ja perheen elämää, kun itse ovat raatamassa.se työ aiheuttaa sen kiukun ja kateuden, kun eivät voi olla kotna. mutta sekin on itsensä valitsema, turha siitä on työlttömiä ja kotona olijoita syyttää. Se vika ei ole heidän, vaan vika läytyy työllisten päänupista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin juuri, en ymmärrä heitä jotka molla meitä, ei me olla tätä systeemiä kinuttu ja pyydetty, vaan se tulee hyvinvointivaltion seurauksena ja lakisääteisenä erilaiset tuet joilla autetaan.
Miksi se on jollekin niin paha pala, jos niitä tukia ei ole itse hakemut, syyttäkööt itseään.
Mutta luulen että kaikki hakee kelan tukia aivan vaermasti ja saakin niitä, Kaikki kikä tulee ylimääräisenä jatkuvana tulona ja kelasta on tukia. ja niitä pitää hakea, tietoisesti, ei ne tule itsestään.
Mutta luulen että työllisiä ketuttaa se että osa on kotona ja hoitlee omaa ja perheen elämää, kun itse ovat raatamassa.se työ aiheuttaa sen kiukun ja kateuden, kun eivät voi olla kotna. mutta sekin on itsensä valitsema, turha siitä on työlttömiä ja kotona olijoita syyttää. Se vika ei ole heidän, vaan vika läytyy työllisten päänupista.Ihmettelen tuota piintynyttä väittämää, että "kaikki hakevat kelan tukia"!!
Mihin tuo väittämä perustuu?
Ymmärrän sen pätevän ideologisesti työttöminä loisivien kohdalla.
Kuten myös joidenkin kohdalla tilapäisratkaisuina häiriötilanteissa mutta tuskin kukaan normaalia, kokoaikaista, TES:in mukaan palkattua työtä tekevä hakee ja tuskin saisikaan.
Tuo väittämä kaikkien hakemisesta on epätoivoista itsesuggestiota oman mielenrauhan säilyttämiseksi! Anonyymi kirjoitti:
Ihmettelen tuota piintynyttä väittämää, että "kaikki hakevat kelan tukia"!!
Mihin tuo väittämä perustuu?
Ymmärrän sen pätevän ideologisesti työttöminä loisivien kohdalla.
Kuten myös joidenkin kohdalla tilapäisratkaisuina häiriötilanteissa mutta tuskin kukaan normaalia, kokoaikaista, TES:in mukaan palkattua työtä tekevä hakee ja tuskin saisikaan.
Tuo väittämä kaikkien hakemisesta on epätoivoista itsesuggestiota oman mielenrauhan säilyttämiseksi!Joillekin kelan etuudet riittää tasapainoiseen ja riittävään elämäntapaan .
Joillekin ei riitä hienoimmat autot ja asunnot vaan lisää on saatava hinnalla millä hyvänsä ja sitten eläkeikäisenä kitistään kun on kaikki aika käytetty turhuuksien hankkimiseen.
Itsehän päätät oletko muiden orja pääosan elämästäsi vai keskitytkö johonkin muuhun , nimittäin siihen on annettu sinullekin mahdollisuus...
Jos ei kelpaa niin koetappa tehdä jotain toisin .- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin juuri, en ymmärrä heitä jotka molla meitä, ei me olla tätä systeemiä kinuttu ja pyydetty, vaan se tulee hyvinvointivaltion seurauksena ja lakisääteisenä erilaiset tuet joilla autetaan.
Miksi se on jollekin niin paha pala, jos niitä tukia ei ole itse hakemut, syyttäkööt itseään.
Mutta luulen että kaikki hakee kelan tukia aivan vaermasti ja saakin niitä, Kaikki kikä tulee ylimääräisenä jatkuvana tulona ja kelasta on tukia. ja niitä pitää hakea, tietoisesti, ei ne tule itsestään.
Mutta luulen että työllisiä ketuttaa se että osa on kotona ja hoitlee omaa ja perheen elämää, kun itse ovat raatamassa.se työ aiheuttaa sen kiukun ja kateuden, kun eivät voi olla kotna. mutta sekin on itsensä valitsema, turha siitä on työlttömiä ja kotona olijoita syyttää. Se vika ei ole heidän, vaan vika läytyy työllisten päänupista.Kantsii tsiigata paremmin omien korvien väliseen tilaan. - Nm. Kuminaa kuuluu
- Anonyymi
Se riippuu asuuko omistus,vuokra-vai asoasunnossa. Se riippuu asuuko isossa vai pienessä kaupungissa kunnassa vai peräti haja-asutusalueella. Se riippuu saako asumistukea ja siitä kuinka paljon vai koko mahdollisen summan??? Se riippuu. Riippuu ja se riippuu monestakin. Joillekin suo mahdollisuuksia ja joillekin ei. Kun se riippuu asioista. Toimeentulotuki on taas asia erikseeen. Sillä ei varmaan paljoa juhlita. Been there.
- Anonyymi
Toiset pärjää pienellä rahalla, toiset ei suurellakaan rahalla. Katselin ihmeissäni, kun naapuriimme muutti 3 vuotta sitten suuren perinnön saanut yksinäinen työtön mieshenkilö, osti myynnissä olleen omakotitalon. Hieman reilussa puolessa vuodessa hän oli tuhlannut suuren perintönsä ja jäänyt vielä verovelkaakin. Jouduin auttamaan häntä monessa asiassa ja lopulta hänelle oli saatava ammattiapua.
Tuo henkilö olisi pärjännyt lopun elämää sillä perinnöllään, vaikka olisi ollut työttömänä tekemättä yhtään mitään. Jo pelkkä työttömyyskorvaus olisi riittänyt hänellä elämiseen velattomassa talossa. Perityllä omaisuudella hän olisi voinut varmistella elämäänsä ja vaikka joskus matkustella kohtuudella. Kaikki kuitenkin meni rahapeleissä ja tyhmissä kaupoissa, kallis auto ja sen hän myi lopulta aivan olemattomalla hinnalla autojobbarille.
Nyt tuo henkilö ei enää asu naapurissamme, asuu vuokralla ja perinnöt vain muistoissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toiset pärjää pienellä rahalla, toiset ei suurellakaan rahalla. Katselin ihmeissäni, kun naapuriimme muutti 3 vuotta sitten suuren perinnön saanut yksinäinen työtön mieshenkilö, osti myynnissä olleen omakotitalon. Hieman reilussa puolessa vuodessa hän oli tuhlannut suuren perintönsä ja jäänyt vielä verovelkaakin. Jouduin auttamaan häntä monessa asiassa ja lopulta hänelle oli saatava ammattiapua.
Tuo henkilö olisi pärjännyt lopun elämää sillä perinnöllään, vaikka olisi ollut työttömänä tekemättä yhtään mitään. Jo pelkkä työttömyyskorvaus olisi riittänyt hänellä elämiseen velattomassa talossa. Perityllä omaisuudella hän olisi voinut varmistella elämäänsä ja vaikka joskus matkustella kohtuudella. Kaikki kuitenkin meni rahapeleissä ja tyhmissä kaupoissa, kallis auto ja sen hän myi lopulta aivan olemattomalla hinnalla autojobbarille.
Nyt tuo henkilö ei enää asu naapurissamme, asuu vuokralla ja perinnöt vain muistoissa.Noita ihmisiä kyllä riittää. Itsekin tunnen muutamia henkilöitä, jotka ovat laittaneet ison perinnön tai veikkausvoitonkin sileäksi aika lyhyessäkin ajassa ja käytännöllisesti katsoen suurimmaksi osaksi ihan turhiin juttuihin.
Eräs iäkkäämpi tuttavanikin esimerkiksi sai markka-aikaan reilu piolen miljoonan perinnön, niin se oli suurinpiirtein vuiodessa pistetty sileäksi. Ja ihan tällaisiin, että lähdettiin taksin kanssa 200-300km päähän ryyppäämään tenuremmin kanssa jne.
Viimeisin, mitä kuulin miehestä, niin oli hankkinut toilailuillaan häädön viimeisimmästä vuokra-asunnostaankin ja nykyään elää SPR:n/Pelastusarmeijan tms hyväntekeväisyysjärjestön ylläpitämässä majoituspaikassa. Ja on itsekin aika alamaissa koko hommasta, valittelee mm. sitä, ettei ole ihmisen elämää elää tuollaisissa paikoissa vaikka onkin nyt kadulla elämistä parempi vaihtoehto.
Ja tottahan sälli sinänsä puhuu, vaikka nyt itselläni ei olekaan kodittomuudesta kokemusta.
Tuolloin markka-aikana 100000 markallakin olisi jo saanut ihan ok tasoisia asuntoja, niin olisihan hänenkin kannattanut perinnöstään pistää nyt ainakin se kiinni järkevään asiaan, jos vaikka olisikin muun perinnön pistänyt turhuuksiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noita ihmisiä kyllä riittää. Itsekin tunnen muutamia henkilöitä, jotka ovat laittaneet ison perinnön tai veikkausvoitonkin sileäksi aika lyhyessäkin ajassa ja käytännöllisesti katsoen suurimmaksi osaksi ihan turhiin juttuihin.
Eräs iäkkäämpi tuttavanikin esimerkiksi sai markka-aikaan reilu piolen miljoonan perinnön, niin se oli suurinpiirtein vuiodessa pistetty sileäksi. Ja ihan tällaisiin, että lähdettiin taksin kanssa 200-300km päähän ryyppäämään tenuremmin kanssa jne.
Viimeisin, mitä kuulin miehestä, niin oli hankkinut toilailuillaan häädön viimeisimmästä vuokra-asunnostaankin ja nykyään elää SPR:n/Pelastusarmeijan tms hyväntekeväisyysjärjestön ylläpitämässä majoituspaikassa. Ja on itsekin aika alamaissa koko hommasta, valittelee mm. sitä, ettei ole ihmisen elämää elää tuollaisissa paikoissa vaikka onkin nyt kadulla elämistä parempi vaihtoehto.
Ja tottahan sälli sinänsä puhuu, vaikka nyt itselläni ei olekaan kodittomuudesta kokemusta.
Tuolloin markka-aikana 100000 markallakin olisi jo saanut ihan ok tasoisia asuntoja, niin olisihan hänenkin kannattanut perinnöstään pistää nyt ainakin se kiinni järkevään asiaan, jos vaikka olisikin muun perinnön pistänyt turhuuksiin.Tyhmiä on paljon joilla ei raha pysy taskussa vaan se polttelee ja lopulta ovat taas perseaukisna itkemässä, kyse on huonosta itsetunnosta ja ylimielisestä asenteesta sekä juopon geeneistä.
plus miinus nolla.
- Anonyymi
Ei sen rahan tuosta vaan pitäisi työttömälle tulla vaan täytyisi olla yhteiskunnallista avustustyötä tekemässä. Kuntouttavaan työtoimintaan vaan luuserit.
- Anonyymi
Jotkut työttömät ovat jo tehneet töitä vuosikymmeniäkin!
Mitä hyötyä kuvittelet jostain kuntouttavasta olevan kenellekään muulle kuin toiminnan järjestäjälle ja kunnalle, joka ei joudu maksamaan "sakkoja"?
- Anonyymi
Totuus on tarua ihmeellisempää. - Nm. Ja s-tanan surullista
- Anonyymi
Lukematta kaikkia kommentteja totean aloittajalle, että pienistäkin tuloista pystyy säästämään. Omatoiminen matkustaminen ei ole edes kovin kallista ja työttömällä on aikaa matkustella. Lentoja on saanut ostaa ennen tätä koronan tuloa muutamalla eurolla ja halpisbusseilla on päässyt muutamalla kympillä ulkomaille ja ulkomailla bussilla matkaaminen on edullista. Junalla matkaaminen on edullista.
Monet omatoimimatkaajat säästävät pienistä tuloista sopivan rahaston ja kyttäävät halvat lennot, niillä pääsee pitkälle. Ja matkalla voi tienata vaikka kirjoittamalla lehtijuttuja, mistä saa pieniä palkkioita.- Anonyymi
Eräs tuttunikin raissasi puolisen vuotta ulkomailla, sai vielä ansiosidonnaistakin. Mutta kyllä hänelläkin silti vanhemmat antoivat rahaa hänelle jne, eli ei todellakaan rahoittanut reissaamistansa ja koko 2v kestänyttä työttömyysjaksoansa näillä työttömyystuilla.
Ja kyllä varmasti vähästäkin voi säästää, muttei varmasti kyllä tuhansia ja satasetkin vaativat pitkäaikaista säästöä. AInoa, miten tuollainen "tolkuton" säästäminen onnistuu noilla tuloilla, on juurikin tuo että muut rahoittaa ainakin osittain henkilön elämistä ja kuluja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eräs tuttunikin raissasi puolisen vuotta ulkomailla, sai vielä ansiosidonnaistakin. Mutta kyllä hänelläkin silti vanhemmat antoivat rahaa hänelle jne, eli ei todellakaan rahoittanut reissaamistansa ja koko 2v kestänyttä työttömyysjaksoansa näillä työttömyystuilla.
Ja kyllä varmasti vähästäkin voi säästää, muttei varmasti kyllä tuhansia ja satasetkin vaativat pitkäaikaista säästöä. AInoa, miten tuollainen "tolkuton" säästäminen onnistuu noilla tuloilla, on juurikin tuo että muut rahoittaa ainakin osittain henkilön elämistä ja kuluja.Ei minulla tehnyt tiukkaakaan elää ne 500 päivää niin sanotulla ansiosidonnaisella.
Vaimo oli marketin kassalla 22h / viikko joten hänen ollessa mukana 3kk:n lomalla niin ei tullut paljoa ansion menetystäkään.
Jotain iloa eukon pienestä palkasta! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eräs tuttunikin raissasi puolisen vuotta ulkomailla, sai vielä ansiosidonnaistakin. Mutta kyllä hänelläkin silti vanhemmat antoivat rahaa hänelle jne, eli ei todellakaan rahoittanut reissaamistansa ja koko 2v kestänyttä työttömyysjaksoansa näillä työttömyystuilla.
Ja kyllä varmasti vähästäkin voi säästää, muttei varmasti kyllä tuhansia ja satasetkin vaativat pitkäaikaista säästöä. AInoa, miten tuollainen "tolkuton" säästäminen onnistuu noilla tuloilla, on juurikin tuo että muut rahoittaa ainakin osittain henkilön elämistä ja kuluja.Yllättävästi sitä rahaa säästyy, kun säästämään alkaa. Tuttavani on matkannut maailmalla tosi vähillä rahoilla ja on myös säästänyt vähistä rahoista. Ei polta tupakkaa, ei käytä päihteitä, eikä ole peliongelmaa, vuodessa säästyy rahaa 1200€ - 1400€, hän matkustaa tosi kauas joka toinen vuosi, mutta ei millään normi "pakettimatkalla", koska ne on älyttömän kalliita. Halvat lennot kohteeseen ja siellä paikallisten joukossa matkaten, jolloin raha riittää.
Me on itse oltu monena talvena Intiassa koko perheen kanssa, lennot suurin menoerä, mutta kyttäämällä netistä saa löydettyä halvat lennot ja heti kiinni, kun löytyy! Ruokaa voi ostella paikallisilta toreilta ja kaupoista. Asuminen on tosi halpaa, kun ei mene mihinkään turistikohteeseen, meilläkin on ollut ihan kunnollinen kerrostaloasunto ilmastoinnilla.
Samoilla lennoilla me on monta kertaa tutustuttu muihin suomalaisiin, jotka on menossa Intiaan samalla formaatilla, kuin mekin. Jotkut jatkaa vielä Intiasta jonnekin muualle Aasiaan.
- Anonyymi
Eri tapoja matkustaa.
Eräs tuttavani liftasi paikkakuntamme kuljetusliikkeen rekassa Sveitsiin. Jatkoa en tiedä.
Toinen heppu meni samalla menetelmällä liftaten Kaakkois-Espanjaan Almeriaan ja nosti sinne liittonsa ansiosidonnaisen sen sallitun 3kk. Äijällä oli ammattokortti joten saattoi ajaa osuuksia tai ainakin vakiokuski voi osoittaa ratsissa, että kaverilla on siihen lisenssi. Jakautukoot ajotunnit miten tahansa.
Tapahtuivat -90 luvulla mutta periaate toiminee vieläkin.- Anonyymi
Minunkin kaveri on ollut rekassa "apukuskina" ja matkannut Etelä-Eurooppaan. Kyllä periaate toimii vieläkin.
- Anonyymi
Nii mitä sitä ketään uskomaan ei toki, pääasia et itse puhuu totta aina. Kaikki muuthan aina valehtelee. Hih...Vaikka asiat olisi kuin hyvin tai kuin huonosti, niin kyllä ne kaikki valehtelee, eiks vaan????? Ei kantsi ketään uskoa missään asiassa.
Mut itse kun on rehellinen ja puhuu aina totta, niin muut voikin istten kyseenalaistaa ja nauraa heidän jutuilleen, eikö vain?????? Niinhän sä aattelet, jaat omia neuvojasi "meille tyhmille valehtelijoille" etkä koskaan valehtele itse, hyvä....
Ja tuo kehuminen, ei kiva eihän vaan, pitää aina haukkua itseään aina! onneksi sinunlaiset hoitaa senkin puolen et haukkuu kaikki ja syyttelee valehtelijoiksi, mutta sinä! Sinä olet rehellinen ja et koskaan kehu itseäsi vaan haukut, niinkö, vai kehutko vain itseäsi? Muut on sontasakkia, vain sinä olet maailman napa. - Anonyymi
Oon aina säästänyt pahan päivän varalle ja sain perintöäkin 150 tonnia vuonna 2016. Itsellä oli silloin 25 tonnia jos säästöjä. Vaikka on rahaa niin en minä matkustele ulkomailla. Viimeksi olin ulkomailla joskus 18 vuotta sitten jos ei ruotsin laivaa lasketa ulkomaan matkaksi. Mutta olin silloi 18 vuotta sitten portugalissa lomalla. 2016 kävin ruotsin risteilyllä viimeksi ja viime talvena kävin rukalla laskettelemassa 6 päivä olin siellä. Kyllä se maksoi pari tonnii se reissu kuitenkin mutta harvoin matkustelen. Olen sinkku niin ei tule matkusteltua ja yksin ei nyt viitsi lähtee oikein mihinkään. Varmaan jos seurustelisin naisen kanssa niin olisin matkustellut enemmän.
- Anonyymi
Ei tarvitse säästää kun elää vain todellisten tarpeiden mukaan.
Kun talovelat olivat niskassa pahimmillaan. 70-luvun korot olivat pilvissä. Pankkilaina 12% ja vekseli 16% oli vaimoni kotona penskojen kanssa ilman mitään kodinhoidon tukea tai muutakaan.
Henkilökohtainen verotus kuritti minua.
Muutamaan vuoteen ei ollut rahaa muuhun kuin välttämättömään ruokaan keräilytalouden saaliiden lisäksi.
Lihat hankin käydessäni teurastamassa kahdessa lampolassa 10 2 lammasta ennen karjaportin auton tuloa. Keväällä syntyneiden karitsojen lihapaino oli syksyllä noin 20 kiloa ja sain ostaa yhden tai puolitoista hyvin halvalla.
Lasten vaatteita ja vähiä harrastusvälineitä saimme sukulaisilta ja tuttavilta käytettyinä.
Kun vaimo meni useamman vuoden jälkeen markettiin pienipalkkaiseen osa-aikatyöhön havaitsimme, että hänen palkkansa jäi kuluttamatta. Kulutus oli jäänyt säästöliekille ilman säästämisen tunnetta.
Vasta vekselin maksun yhteydessä ja pankkilainan muutaman vuoden lyhennysten jälkeen aloimme paikkaamaan pitkään olemassa olleita puutteita.
Arava oli 4% korolla ja maksuaika 25 vuotta. Pankkilaina 10 vuotta, korko 12%. Vekseli 3kk jonka uusin kerran. Korko 16%.
Tein itse kaiken osaamani. Vanhan autonrottelon moottoriremppa suurimpana.
Alustab vaatimat hitsaukset. Kolarin jälkeiset peltityöt ja pohjan valmistelu ylimaalaukseen. Tuttava hankki 2-kompponentti värin hyvin halvalla ja lankoni kaveri ruiskutti. Uunivuokra jäi mieleeni. 70mk.
Keväiset ja syksyiset "perushuollot" toiminnan varmistamiseksi.- Anonyymi
"Arava oli 4% korolla ja maksuaika 25 vuotta. Pankkilaina 10 vuotta, korko 12%. Vekseli 3kk jonka uusin kerran. Korko 16%."
Ja inflaatio söi rahan arvon, eli paljon ei jäänyt todellista korkoa maksettavaksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Arava oli 4% korolla ja maksuaika 25 vuotta. Pankkilaina 10 vuotta, korko 12%. Vekseli 3kk jonka uusin kerran. Korko 16%."
Ja inflaatio söi rahan arvon, eli paljon ei jäänyt todellista korkoa maksettavaksi.Eipä paljoa auttanut inflatio alkuvuosina. Lähtötilanteessa inflatio oli enimmillään noin 6% joten se kattoi aravan jonka osuus oli meillä 20%.
Pankkilainan tehollista korkoa jäi vielä 6% ja vekselistä 10% joka tosin oli maksettava puolen vuoden jälkeen.
Ottaen huomioon nykyistä paljon lyhyemmät laina-ajat ja niihin liittyvät, suuret lyhennykset niin olimme kusessa useamman vuoden.
5 - 6:n vuoden jälkeen alkoi helpottamaan. Vekkuli oli maksettava pikaisesti ja pankkilainan korkosumma pieneni pääoman lyhentämisen myötä.
Kevensin hieman taakkaa pienentämällä palkkani ennakkopidätyksen niin alas kuin verotoimisto salli. Se salli noin 1/3 osan pienennyksen. Varauduin laskettavissa olevaan jälkiveroon mutta saamallani korottomalla, ka. 1,5:n vuoden lainalla lyhensin pankkilainaa suunnitelmaa nopeammin. Oli muuten tuntuva hyöty!
Olen aina ihmetellyt ihmisten puhetta mätkyistä kun he tarkoittavat saamaansa lainaa.
En myöskään ymmärrä veronpalautuksista riemuitsemista! Miten moni olisi valmis antamaa jollekin henkilölle ka. 1,5:n vuoden lainaa samoilla ehdoilla?
Ei vaadi korkeampaa matematiikkaa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä paljoa auttanut inflatio alkuvuosina. Lähtötilanteessa inflatio oli enimmillään noin 6% joten se kattoi aravan jonka osuus oli meillä 20%.
Pankkilainan tehollista korkoa jäi vielä 6% ja vekselistä 10% joka tosin oli maksettava puolen vuoden jälkeen.
Ottaen huomioon nykyistä paljon lyhyemmät laina-ajat ja niihin liittyvät, suuret lyhennykset niin olimme kusessa useamman vuoden.
5 - 6:n vuoden jälkeen alkoi helpottamaan. Vekkuli oli maksettava pikaisesti ja pankkilainan korkosumma pieneni pääoman lyhentämisen myötä.
Kevensin hieman taakkaa pienentämällä palkkani ennakkopidätyksen niin alas kuin verotoimisto salli. Se salli noin 1/3 osan pienennyksen. Varauduin laskettavissa olevaan jälkiveroon mutta saamallani korottomalla, ka. 1,5:n vuoden lainalla lyhensin pankkilainaa suunnitelmaa nopeammin. Oli muuten tuntuva hyöty!
Olen aina ihmetellyt ihmisten puhetta mätkyistä kun he tarkoittavat saamaansa lainaa.
En myöskään ymmärrä veronpalautuksista riemuitsemista! Miten moni olisi valmis antamaa jollekin henkilölle ka. 1,5:n vuoden lainaa samoilla ehdoilla?
Ei vaadi korkeampaa matematiikkaa!"En myöskään ymmärrä veronpalautuksista riemuitsemista! Miten moni olisi valmis antamaa jollekin henkilölle ka. 1,5:n vuoden lainaa samoilla ehdoilla?"
Ei kai siinä mitään riemuitsemista ole. Mutta saa siitä sentään jotain korkoa, toisin kuin käyttötilillä makaavista rahoista. Pienituloisella ei välttämättä ole järkeviä mahdollisuuksia kovatuottoisempiin sijoituksiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"En myöskään ymmärrä veronpalautuksista riemuitsemista! Miten moni olisi valmis antamaa jollekin henkilölle ka. 1,5:n vuoden lainaa samoilla ehdoilla?"
Ei kai siinä mitään riemuitsemista ole. Mutta saa siitä sentään jotain korkoa, toisin kuin käyttötilillä makaavista rahoista. Pienituloisella ei välttämättä ole järkeviä mahdollisuuksia kovatuottoisempiin sijoituksiin.Niinpä mutta usein työttömän veronpalautukset lasketaan tuloiksi, jotka voivat pienentää muita tukia vastaavasti, eli tilanne voi olla plus miinus nolla. Toki tuo nyt helpottaa vähän, kun saa tienata tämän tietyn summan kuukaudessa ilman, että se vaikuttaa tukiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä mutta usein työttömän veronpalautukset lasketaan tuloiksi, jotka voivat pienentää muita tukia vastaavasti, eli tilanne voi olla plus miinus nolla. Toki tuo nyt helpottaa vähän, kun saa tienata tämän tietyn summan kuukaudessa ilman, että se vaikuttaa tukiin.
Kai ne rahat tilillä vähentää tukia ihan yhtä paljon kuin veronpalautukset?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kai ne rahat tilillä vähentää tukia ihan yhtä paljon kuin veronpalautukset?
Juu vähentää. Mutta siksi kai käsittääkseni moni työtön nostaa ylimääräiset rahat tililtään hyvissä ajoin ennen seuraavaa käsittelyä.
Tili nollilla, täydet tuet ja edelliseltä/edellisiltä kuukausilta yli jääneet rahat obvat käteisenä jossain tallessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu vähentää. Mutta siksi kai käsittääkseni moni työtön nostaa ylimääräiset rahat tililtään hyvissä ajoin ennen seuraavaa käsittelyä.
Tili nollilla, täydet tuet ja edelliseltä/edellisiltä kuukausilta yli jääneet rahat obvat käteisenä jossain tallessa.Toisaalta ne työttömät, jotka eivät saa toimeentulotukea, saavat korkotuloa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä mutta usein työttömän veronpalautukset lasketaan tuloiksi, jotka voivat pienentää muita tukia vastaavasti, eli tilanne voi olla plus miinus nolla. Toki tuo nyt helpottaa vähän, kun saa tienata tämän tietyn summan kuukaudessa ilman, että se vaikuttaa tukiin.
Veronpalautuksia EI TULE TYÖTTÖMÄLLE, Korvaukset on niin pienet ettei niistä kerry palautuksia eikä mätkyjä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Veronpalautuksia EI TULE TYÖTTÖMÄLLE, Korvaukset on niin pienet ettei niistä kerry palautuksia eikä mätkyjä.
Työtön voi tehdä pieniä hommia päivärahan pienenemättä, ja palkasta maksetaan normaalit verot.
Lisäksi työttömyyspäiväraha itsessään on verollista tuloa, ja usein kirkkoon kuulumattomat saavatkin pienemmän veroprosenttinsa takia palautuksia. https://www.kela.fi/tyottomyysetuuden-verotus
- Anonyymi
Vaikea harrastaa kolmea herraa kerralla. Jopa neljääkin
- Anonyymi
Älä usko se ei meitä muita hetkauta eikä stressaa sun uskosi. Vaikka kuin itket ja haluat että mietä sattuu, ei satu, nauramme vaan hekotamme.
- Anonyymi
Heh hee moni on kuule tehnyt pitkään töitä ja saanut sillä säästöjä aikaan, lisäksi moni on perinyt vanhempansa joten varakkaita työttömiä on myös paljon.
Onneksi kateellisia vituttaa, siinä on elämän suola.- Anonyymi
Näin se on, mutta tarkoitinkin aloituksessani näitä työttömiä, joilla ei ole työsäästöjä eikä perintöjä tm varallisuutta tai tuloa, paitsi juurikin tuo 500€/kk muita tukia.
Niin mielestäni aika tuubaa kehua, että siitä säästetään heittämällä tuhansia euroja sekä eletään muutenkin leveästi ulkomaanreissaamista myöden.
Muuten ei vituta eikä kadehdita yhtään, mulla on itselläni aikas mahtavasti raha-asiat. Hyvät tulot työstä ja säästössäkin ihan hyvä summa ja joka kuukausi saan säästöön mukavasti lisää.
Ihmetyttää vaan tuo asenne, että kehuskellaan niin helkkaristi, vaikkei sille olisi oikein katteitakaan.
Vaikka ei silti, ei sitä jatkuvaa rutinaakaan jaksa, että rahaa ei ole eikä sekään vähä, mitä on, riitä mihinkään. Ja sitten sillä verukkeella ollaan aina pyytämässä vippiä yms.
Eli menee sitten niin tai näin, se on aina vähän väärinpäin.
- Anonyymi
Itse olen elellyt pitkään suurimmaksi osaksi liiton ansiosidonnaisella, töissä olen päässyt käymään sen verran, että pysyn tuon ansiosidonnaisen piirissä. Kyllä mä tekisin enempikin töitä, mutta kun ne on vain tuollaisia lyhyitä pätkätöitä, mitä saan, ja niissäkin on toisaan pitkiäkin aikoja välissä, kun ei tule tarjolle. Niin hittoako tässä sitten muutakaan voi. Tuo ansiosidonnaisen koko tietty vaihtelee sen mukaan, millaisella palkalla on työskennellyt, mutta itse ainakin parhaimmillani saan aika samaa tasoa, kuin matalapalkkainen työntekijä palkkaa. Nettona kun laksee, tuo on pyörinyt siinä noin 800-1100€/kk tasolla. Toki muut tuet sitten hieman vähenee, mutta olen laskenut, että silti mun ainakin kannattaa elää noin tuon 500€/kk tuen varassa.
Ihan ok tällä pärjää, kun hyödyntää tarjoukset todella tarkkaan ja ostaa tarvittavat muutenkin aina halvimman mukaan. Toki ei tämä mitään kulutusjuhlaa ole ja sitä kautta aika stressaavaakin tavallaan, kun ei näillä tuloilla kuitenkaan ole sinänsä mitään isoa "pelivaraa".
On mulla kyllä säästöäkin aika hyvä kasa, sain aikanani vakityöstäni säästettyä aika helpollakin, nettotuloni tolloin pyöri siinä 2000€/kk tienoilla, ylikin joskus ja asuin tuolloin todella halpaa vuokra-asuntoa. Kiinteät kuluni olivat tuolloin vajaa 500€/kk, joten rahaa kertyi. Ja tuo oli pelkästään palkasta säästöä, muualtakin tuli sitten jonkin verran.
Nykyään asun pienessä "töllissä" maaseudulla, lähimpään taajamakeskittymään on noin 8km ja isompaan paikkakuntaa reilu 15km, missä löytyy kaikki halpiskaupatkin, Tokmanni, Talouspörssi ja Lidl näiden muiden lisäksi. Noista saa ruokaa, taloustarvikkeita ja hygieniatuotteita todella halvalla ja kun keskittää vielä kaikki käyntinsä, eli hoitaa mahdollisimman monta asiaa samalla ajokerralla, niin bensoissakin säästyy.
Tää mökki tuli aikanaan vähän sattumalta mulle, mulla oli mielessä, että haluaisin oman kesäpaikan, mutta tietty oma asuntokin houkutti. Sillä rahalla, mitä ajattelin laittaa omia, oli sitten mahdollisuus, että joko kesäpaikka tai sitten toinen mokoma velkaa päälle ja oma asunto. Onneksi tuli kuitenkin ostettua tämä mökki. Noin 40neliötä ja kaikki mukavuudet ja oma rauha. Työttömäksi jäätyäni huomasin aika pian, ettei oikein ollut varaa maksaa kahta paikkaa(vuokra-asuntoa ja mökkiä) ja sitten kun virastot alkoivat hieman kuumottamaan, että syö säästösi ja sit myy omaisuutesi ja syö nekin rahat. Ja sitten vasta, kun olet niin peeaa, että omistat ainoastaan vaatteet päälläsi, niin tule asioimaan heille. Vähän kärkevästi sanottuna, mutta idea oli ihan tämä. Niin mietin aikani ja sitten sanoinkin vuokrakämpän irti ja muutin mökille. Samalla vaihtui asuinkuntakin ja nykyisellä kunnalla on nyt ainakin vähän inhimillisempi ote asioihin. Niin ja se on ainakin liittoon kuulumisella hyvä puoli, että heitä ei kiinnosta asiakkaan omaisuus, kunhan on maksut maksanut ajallaan, niin päiväraha alkaa juoksemaan säännöllisesti, kunhan hoidat kaikki liput laput ym tarvittavat asiat heille. Että sitä ei kytätä että onko asiakkaalla tilillä satanen vai tuhansia ja vaadita, että käytä ne kaikki eka pois.- Anonyymi
Siis korjaan tuota kirjoitustani, olen laskenut, että mun kannattaa silti elellä ansiosidonnaisella tuon 500€ perustuen sijaan, vaikka joudunkin maksamaan osan kuluistani itse, mitkä muuten menisi sossun tms tahon kautta maksuun.
Ajattelin kirjoitella muutenkin vähän omasta elämästäni, vaikka tässä ketjussa nyt ei elämänkertaa kysytäkään. Eli anteeksi etukäteen, jos joku "pulttaa" tästä;)
Olin tosiaan pitkään vakitöissä ja palkka oli tosiaan hyvä, mutta kai sitten firmalla menikin huonosti, kun työt väheni ja mun kohdalla loppuivat kokonaan jossain vaiheessa. Olin uudessa paikassa tuon jälkeen ja oli työnkuvan&palkan kohdilta ihan siedettävä paikka, mutta työilmapiiri oli niin helvetin huono, että kyllästyin sen verran pahasti vuodessa ja otin loparit. Karenssihan siitä paukkui, mutta sitä kesti sen oman aikansa. Ja nyt tosiaan olen ollut vuosia suurimmaksi osaksi työtön, töitä kyllä teen mielelläni, jos ja kun niitä on tarpeeksi tarjolla aj pysyypähän sillä ansiosidonnaisen piirissäkin.
Mutta tuo rahankäyttöhän on ihan siitä kiinni, miten sitä käyttää ja sitä kautta miten se riittää.
Onneksi kotini edellinen omistaja oli sen verran kunnostellut tätä paikkaa aikaisemmin, että tämä oli suht hyvässä kunnossa ja itse sitten jatkoin, mitä tarvitsi. Isoin juttu oli että tänne sai sisävessan ja suihkun. Sauna on ulkorakennuksessa. Materiaalit nyt oli aika pitkälti "kierrätyskamaa", eli rakennusmailta ym sain sitten joko halvalla tai lahjoitettuna suurimman osan, mitä tänne tarvitsi.
Kämppä lämpiää suurimmaksi osaksi "jätepuulla", eli rikkoutuneita trukkilavoja, tuulenkaatoja, lahjoituspuuta esim taloyhtiöiden piharaivausten jäljiltä jne. Joskus, jos olen tuttavalle/naapurille apuna just esim puusavotoissa, voin pyytää talkoopalkkana 1-2 heittomottia sekapuuta. Eli ostopuuta ei juuri tarvitse varaavassa kamiinassa eikä saunan kiukaassa poltella.
Ja uimahalliharrastuksen(1-2krt/vko) sekä elokuvissa käymisen ja ulkonasyömisen(1krt/kk normisti) hoituu myös tällaisilla talkoopalkkioilla jne.
Ja kaikessa muussakin olen kyllä todella nuuka tai yritän ainakin olla, eli kaikki tarvittavan ostan tarjouksista tai ainakin sitten halvimman mukaan. Osaksi on pakon sanelema juttu mutta on se kai muutenkin vähän verissäkin. Sähkössä tuo puulämmitys auttaa säästämään ja valaistusta nyt osaksi hoidan muutenkin lyhdyillä ym kodissa, joten sähkölaskukin pysyy hyvin pienenä.
Nuo halpakaupat on hyviä, wc-paperit, pyykkipulverit ym löytyy niistä todella halvalla, niin ei sitä kannata muualta ostaakaan. Ja vaatteitakin saa edullisesti, hyviä farkkuja 20 eurolla ja joskus tarjouksesta puoleen hintaan. Hyviä talvitakkeja oli hiljattain myynnissä 40 eurolla, syystakkeja 25 eurolla jne, niin ei noilla hinnoilla kannata enää mitään kirppiksiä kierrellä, missä KÄYTETYT takitkin usein maksaa jo vähintään sen 20€.
Ja ruokapuoleltakin joskus löytyy esim kahvia päiväyspoistona todella edullisesti, 2e/pkt ja parasta ennen-päiväykseen on vielä silti aina vähintään 2kk aikaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis korjaan tuota kirjoitustani, olen laskenut, että mun kannattaa silti elellä ansiosidonnaisella tuon 500€ perustuen sijaan, vaikka joudunkin maksamaan osan kuluistani itse, mitkä muuten menisi sossun tms tahon kautta maksuun.
Ajattelin kirjoitella muutenkin vähän omasta elämästäni, vaikka tässä ketjussa nyt ei elämänkertaa kysytäkään. Eli anteeksi etukäteen, jos joku "pulttaa" tästä;)
Olin tosiaan pitkään vakitöissä ja palkka oli tosiaan hyvä, mutta kai sitten firmalla menikin huonosti, kun työt väheni ja mun kohdalla loppuivat kokonaan jossain vaiheessa. Olin uudessa paikassa tuon jälkeen ja oli työnkuvan&palkan kohdilta ihan siedettävä paikka, mutta työilmapiiri oli niin helvetin huono, että kyllästyin sen verran pahasti vuodessa ja otin loparit. Karenssihan siitä paukkui, mutta sitä kesti sen oman aikansa. Ja nyt tosiaan olen ollut vuosia suurimmaksi osaksi työtön, töitä kyllä teen mielelläni, jos ja kun niitä on tarpeeksi tarjolla aj pysyypähän sillä ansiosidonnaisen piirissäkin.
Mutta tuo rahankäyttöhän on ihan siitä kiinni, miten sitä käyttää ja sitä kautta miten se riittää.
Onneksi kotini edellinen omistaja oli sen verran kunnostellut tätä paikkaa aikaisemmin, että tämä oli suht hyvässä kunnossa ja itse sitten jatkoin, mitä tarvitsi. Isoin juttu oli että tänne sai sisävessan ja suihkun. Sauna on ulkorakennuksessa. Materiaalit nyt oli aika pitkälti "kierrätyskamaa", eli rakennusmailta ym sain sitten joko halvalla tai lahjoitettuna suurimman osan, mitä tänne tarvitsi.
Kämppä lämpiää suurimmaksi osaksi "jätepuulla", eli rikkoutuneita trukkilavoja, tuulenkaatoja, lahjoituspuuta esim taloyhtiöiden piharaivausten jäljiltä jne. Joskus, jos olen tuttavalle/naapurille apuna just esim puusavotoissa, voin pyytää talkoopalkkana 1-2 heittomottia sekapuuta. Eli ostopuuta ei juuri tarvitse varaavassa kamiinassa eikä saunan kiukaassa poltella.
Ja uimahalliharrastuksen(1-2krt/vko) sekä elokuvissa käymisen ja ulkonasyömisen(1krt/kk normisti) hoituu myös tällaisilla talkoopalkkioilla jne.
Ja kaikessa muussakin olen kyllä todella nuuka tai yritän ainakin olla, eli kaikki tarvittavan ostan tarjouksista tai ainakin sitten halvimman mukaan. Osaksi on pakon sanelema juttu mutta on se kai muutenkin vähän verissäkin. Sähkössä tuo puulämmitys auttaa säästämään ja valaistusta nyt osaksi hoidan muutenkin lyhdyillä ym kodissa, joten sähkölaskukin pysyy hyvin pienenä.
Nuo halpakaupat on hyviä, wc-paperit, pyykkipulverit ym löytyy niistä todella halvalla, niin ei sitä kannata muualta ostaakaan. Ja vaatteitakin saa edullisesti, hyviä farkkuja 20 eurolla ja joskus tarjouksesta puoleen hintaan. Hyviä talvitakkeja oli hiljattain myynnissä 40 eurolla, syystakkeja 25 eurolla jne, niin ei noilla hinnoilla kannata enää mitään kirppiksiä kierrellä, missä KÄYTETYT takitkin usein maksaa jo vähintään sen 20€.
Ja ruokapuoleltakin joskus löytyy esim kahvia päiväyspoistona todella edullisesti, 2e/pkt ja parasta ennen-päiväykseen on vielä silti aina vähintään 2kk aikaa.Autohan nyt on yksi helvetin iso menoerä, mutta näin syrjässä se on aikaslailla pakollinen olla, ei täältä muulla oikein kuljeta. Sinnittelin kyllä ensialkuun mopon kanssa, mutta oli sen verran jäätävää kyytiä ekan talven aikaan ja kävinpähän sen kanssa ekoilla liukkailla aika reippaasti nurinkin, joten tuli sitten hommattua auto. Kun vuokralla asuessani myin silloisen autoni pois ja kuljin mopolla. Silloin vielä noinkin pärjäsi, kun pakolliset asiat oli kävelymatkan päässä(kaupat ym) ja busseilla pääsi sitten pidemmät matkat.
Eka auto täällä oli Suzuki Alto, halpa kuin mikä, mutta aika purtilohan se oli. Ja nyt, kun siitä aika jätti, ostin vanhan Kian, melkein pienemmän farkun mitoissa oleva hatchback, kallis ainakin edelliseen verraten, mutta suht halpa pitää muuten ja tätä(kin) pystyy nyt aika pitkälti korjaamaan ja huoltamaan itsekin. Ihan hyvä peli tonnin ritsaksi ja vielä suht järkevillä kilometreillä, vajaa 200tkm ajettu.
Mutta näin se maailma makaa.. Laitteisiin nyt en hirveitä laita rahaa kiinni, telkun ostin kesällä, liikkeessä maksoi 89€(32"-kokoinen), vanha esittely-tv ja vuoden takuulla.
Ja muut kodinkoneet kanssa ostan halvimman mukaan, kahvinkeittimet on noita 10-20€ halpiaisia, mikro aina max. 50€, pyykkikone maksoi muistaakseni 179€ tarjouksessa ja imuri on yli 10v vanha Siemens, maksoi muistaakseni noin 90€ tarjouksessa, vieläkin vaan käy ja kohisee. Ihme ikiliikkuja..
Onhan tämä vähän tällaista työttömänä, aika yksinäistä ajoittain ja kyllähän tota rahaakin stressaa väkisinkin joskus, mutta kyllä tässä ihan ok pärjää. Ja viidyn täällä "maalla" kyllä, aina on jotain tekemistä, ulkona luonnossa on kiva olla, sitten voi kalastella ja tietty sienestys ja marjastus on syksyisin hyvää ajankulua. Noista saa vielä ruokaakin jääkaappiin ja pakkaseen, myyntiinkin noita tulee kerättyä jonkun verran. Ja onhan tässä pihapiirissäkin aina jotain puuhaa, mitä tehdä ja joskus on kiva vain ollakin.
Ja onhan nämä työttömyysjaksot siinä mielessä mukavia, että on aika kiireetöntä elämää.
No, joka asiassa on puolensa.. Tietty isommat ja tasaisemmat tulot olisi mukava juttu, sen kun saisi yhdistettyä tähän rauhalliseen elämäntyyliin, niin ei sitä muuta oikein voisi toivoakaan. Joku 1500€/kk nettona tasaista tuloakin olisi mulle jo hyvä.
Kun ei mulla nyt sinänsä kauheammin ainakaan ole mitään turhaa rahanmenoa. Röökinpolton lopetin jo aikoja sitten, nykyään poltan vain joskus satunnaisesti. Joku pieni sikari tai piipullinen tupakkia palaa joskus, mutta ei tosiaan sen enempiä. Eikä mulla nyt olisikaan varaa enää polttaa säännöllisesti, röökiaski kuitenkin maksaa jo liki kympin nykyään. Viinaakaan en juuri käytä, kaljaa menee max. 24-pack vuodessa ja tiukkaa vinaa 0,5 litran pullo. No, makea on mun pahe, mutta sitäkin kestän kyllä rajoittaa ja herkkuja saa kanssa aika hyvin tarjouksistakin. Jotain Pandan pussikonvehtejakin saa halpakaupasta 5-6€/kg ja englanninlakuja sai nyt hiljattain 4,99€/kg eräästä kaupasta. Ja joulun jälkeenhän ne herkkualet vasta alkaakin, piparisuklaalevyjäkin saa euron kappale jne. Mut siinäpä nuo mun tuhlaamiset on satunnaisen veikkauspelailun lisäksi. Joskus laitan 1-2 euron panoksella jotain monivetoa ja välillä on tullutkin ihan kivojakin voittoja. Joitain satasia joskus ja nyt tuli reilu 1000€, mikä oli tosi kiva yllätysjuttu, muutenkin tietty mutta näin joulun alla vielä niin mikäs tässä on ollessa nyt.
Ja tietty sosiaalista elämääkin saisi olla hieman enempi. Viihdyn kyllä omissakin oloissani, mutta olisi kiva, jos olisi jotain juttuseuraakin ja muutenkin voisi tehdä jotain juttuja enempi jonkun kanssa kimpassa. Just kalastelu esimerkiksi ja miksei noita muitakin, uimahallia, luonnossa samoilua yms.
Aika iso osa porukasta jäi pois tuolloin, kun jäin työttömäksi. No osan kyllä diskasin itse ja ihan hyvästä syystäkin, mutta osa kait ajatteli musta tulleen työttömyyden myötä joku sosiaalinen riesa tai häpeä..:/ Joten..:( No, onneksi nyt on vielä pari hyvää ystävää, kun ovat pysyneet mun elämässä mukana ja on täällä muutama mukava naapurikin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Autohan nyt on yksi helvetin iso menoerä, mutta näin syrjässä se on aikaslailla pakollinen olla, ei täältä muulla oikein kuljeta. Sinnittelin kyllä ensialkuun mopon kanssa, mutta oli sen verran jäätävää kyytiä ekan talven aikaan ja kävinpähän sen kanssa ekoilla liukkailla aika reippaasti nurinkin, joten tuli sitten hommattua auto. Kun vuokralla asuessani myin silloisen autoni pois ja kuljin mopolla. Silloin vielä noinkin pärjäsi, kun pakolliset asiat oli kävelymatkan päässä(kaupat ym) ja busseilla pääsi sitten pidemmät matkat.
Eka auto täällä oli Suzuki Alto, halpa kuin mikä, mutta aika purtilohan se oli. Ja nyt, kun siitä aika jätti, ostin vanhan Kian, melkein pienemmän farkun mitoissa oleva hatchback, kallis ainakin edelliseen verraten, mutta suht halpa pitää muuten ja tätä(kin) pystyy nyt aika pitkälti korjaamaan ja huoltamaan itsekin. Ihan hyvä peli tonnin ritsaksi ja vielä suht järkevillä kilometreillä, vajaa 200tkm ajettu.
Mutta näin se maailma makaa.. Laitteisiin nyt en hirveitä laita rahaa kiinni, telkun ostin kesällä, liikkeessä maksoi 89€(32"-kokoinen), vanha esittely-tv ja vuoden takuulla.
Ja muut kodinkoneet kanssa ostan halvimman mukaan, kahvinkeittimet on noita 10-20€ halpiaisia, mikro aina max. 50€, pyykkikone maksoi muistaakseni 179€ tarjouksessa ja imuri on yli 10v vanha Siemens, maksoi muistaakseni noin 90€ tarjouksessa, vieläkin vaan käy ja kohisee. Ihme ikiliikkuja..
Onhan tämä vähän tällaista työttömänä, aika yksinäistä ajoittain ja kyllähän tota rahaakin stressaa väkisinkin joskus, mutta kyllä tässä ihan ok pärjää. Ja viidyn täällä "maalla" kyllä, aina on jotain tekemistä, ulkona luonnossa on kiva olla, sitten voi kalastella ja tietty sienestys ja marjastus on syksyisin hyvää ajankulua. Noista saa vielä ruokaakin jääkaappiin ja pakkaseen, myyntiinkin noita tulee kerättyä jonkun verran. Ja onhan tässä pihapiirissäkin aina jotain puuhaa, mitä tehdä ja joskus on kiva vain ollakin.
Ja onhan nämä työttömyysjaksot siinä mielessä mukavia, että on aika kiireetöntä elämää.
No, joka asiassa on puolensa.. Tietty isommat ja tasaisemmat tulot olisi mukava juttu, sen kun saisi yhdistettyä tähän rauhalliseen elämäntyyliin, niin ei sitä muuta oikein voisi toivoakaan. Joku 1500€/kk nettona tasaista tuloakin olisi mulle jo hyvä.
Kun ei mulla nyt sinänsä kauheammin ainakaan ole mitään turhaa rahanmenoa. Röökinpolton lopetin jo aikoja sitten, nykyään poltan vain joskus satunnaisesti. Joku pieni sikari tai piipullinen tupakkia palaa joskus, mutta ei tosiaan sen enempiä. Eikä mulla nyt olisikaan varaa enää polttaa säännöllisesti, röökiaski kuitenkin maksaa jo liki kympin nykyään. Viinaakaan en juuri käytä, kaljaa menee max. 24-pack vuodessa ja tiukkaa vinaa 0,5 litran pullo. No, makea on mun pahe, mutta sitäkin kestän kyllä rajoittaa ja herkkuja saa kanssa aika hyvin tarjouksistakin. Jotain Pandan pussikonvehtejakin saa halpakaupasta 5-6€/kg ja englanninlakuja sai nyt hiljattain 4,99€/kg eräästä kaupasta. Ja joulun jälkeenhän ne herkkualet vasta alkaakin, piparisuklaalevyjäkin saa euron kappale jne. Mut siinäpä nuo mun tuhlaamiset on satunnaisen veikkauspelailun lisäksi. Joskus laitan 1-2 euron panoksella jotain monivetoa ja välillä on tullutkin ihan kivojakin voittoja. Joitain satasia joskus ja nyt tuli reilu 1000€, mikä oli tosi kiva yllätysjuttu, muutenkin tietty mutta näin joulun alla vielä niin mikäs tässä on ollessa nyt.
Ja tietty sosiaalista elämääkin saisi olla hieman enempi. Viihdyn kyllä omissakin oloissani, mutta olisi kiva, jos olisi jotain juttuseuraakin ja muutenkin voisi tehdä jotain juttuja enempi jonkun kanssa kimpassa. Just kalastelu esimerkiksi ja miksei noita muitakin, uimahallia, luonnossa samoilua yms.
Aika iso osa porukasta jäi pois tuolloin, kun jäin työttömäksi. No osan kyllä diskasin itse ja ihan hyvästä syystäkin, mutta osa kait ajatteli musta tulleen työttömyyden myötä joku sosiaalinen riesa tai häpeä..:/ Joten..:( No, onneksi nyt on vielä pari hyvää ystävää, kun ovat pysyneet mun elämässä mukana ja on täällä muutama mukava naapurikin.Olihan siinä tekstiä, mutta onneksi sentään kolmessa osassa, niin oli helpompi lukea.
Tuosta Kiasta tuli mieleeni, että jos se on hyvässä kunnossa ja aiot pitää pitempäänkin, siihen voisi ehkä tehdä kaasumuunnoksen, mihin saa valtion tukea tonnin ainakin tänä vuonna. https://www.gasum.com/yksityisille/valitse-kaasuauto/kaasuauton-hankinta/bensa-auton-muuntaminen-kaasukayttoiseksi/
Kaasulla ajaminen olisi bensaa halvempaa. Jos siis kotisi lähistöllä on kaasutankkausasema, meinaan, muuten se ei liene käytännöllistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olihan siinä tekstiä, mutta onneksi sentään kolmessa osassa, niin oli helpompi lukea.
Tuosta Kiasta tuli mieleeni, että jos se on hyvässä kunnossa ja aiot pitää pitempäänkin, siihen voisi ehkä tehdä kaasumuunnoksen, mihin saa valtion tukea tonnin ainakin tänä vuonna. https://www.gasum.com/yksityisille/valitse-kaasuauto/kaasuauton-hankinta/bensa-auton-muuntaminen-kaasukayttoiseksi/
Kaasulla ajaminen olisi bensaa halvempaa. Jos siis kotisi lähistöllä on kaasutankkausasema, meinaan, muuten se ei liene käytännöllistä.Tulihan tuossa, kun pääsin vauhtiin. Taisin vähän innostua..:D
Mutta juu, näillä mennään mitä elämältä saadaan.
On tuo ihan ok-kuntoinen, että kyllä sillä varmaan tulee toivottavasti ainakin muutama vuosi ajettua. Kuitenkin säännöllisesti huollettu ja ollut ihan rauhallisessa normiarkikäytössä, oli jäänyt vain edelliselle omistajalle tarpeettomaksi.
Joitain naarmuja ja pikkukolhuja on, kuitenkin 16v ikäinen auto, mutta nehän ei haittaa ja on ruosteeton kuitenkin.
No, lähin kaasupiste taitaa olla noin 40km päässä, yli kolmenkymmenen ainakin. Enkä nyt kovin usein liiku ko kaupungin suunnilla muutenkaan. Eli ei nyt taida olla ihan kannattavaa. Pitkä tankkausmatka ja auton käyttöasteeseen nähdenkin ehkä.. vaikka tulee tässä kilsoja työttömänä ollessakin, muttei nyt älyttömiä. 50-60km/vko, max 100km. Tuo bensanhinta on kyllä ihan älytöntä tällä hetkellä, noin 2€/l. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulihan tuossa, kun pääsin vauhtiin. Taisin vähän innostua..:D
Mutta juu, näillä mennään mitä elämältä saadaan.
On tuo ihan ok-kuntoinen, että kyllä sillä varmaan tulee toivottavasti ainakin muutama vuosi ajettua. Kuitenkin säännöllisesti huollettu ja ollut ihan rauhallisessa normiarkikäytössä, oli jäänyt vain edelliselle omistajalle tarpeettomaksi.
Joitain naarmuja ja pikkukolhuja on, kuitenkin 16v ikäinen auto, mutta nehän ei haittaa ja on ruosteeton kuitenkin.
No, lähin kaasupiste taitaa olla noin 40km päässä, yli kolmenkymmenen ainakin. Enkä nyt kovin usein liiku ko kaupungin suunnilla muutenkaan. Eli ei nyt taida olla ihan kannattavaa. Pitkä tankkausmatka ja auton käyttöasteeseen nähdenkin ehkä.. vaikka tulee tässä kilsoja työttömänä ollessakin, muttei nyt älyttömiä. 50-60km/vko, max 100km. Tuo bensanhinta on kyllä ihan älytöntä tällä hetkellä, noin 2€/l.Mutta tuli muuten mieleen, kun tässäkin ketjussa mainittiin korona, niin tällä hetkellä ainakin hyvä ja kiva juttu, kun asuu syrjemmässä ja on työtön. Niin on ainakin noilta osin vähän turvallisempi olo kuin mitä olisi jossain kaupungissa asuminen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Autohan nyt on yksi helvetin iso menoerä, mutta näin syrjässä se on aikaslailla pakollinen olla, ei täältä muulla oikein kuljeta. Sinnittelin kyllä ensialkuun mopon kanssa, mutta oli sen verran jäätävää kyytiä ekan talven aikaan ja kävinpähän sen kanssa ekoilla liukkailla aika reippaasti nurinkin, joten tuli sitten hommattua auto. Kun vuokralla asuessani myin silloisen autoni pois ja kuljin mopolla. Silloin vielä noinkin pärjäsi, kun pakolliset asiat oli kävelymatkan päässä(kaupat ym) ja busseilla pääsi sitten pidemmät matkat.
Eka auto täällä oli Suzuki Alto, halpa kuin mikä, mutta aika purtilohan se oli. Ja nyt, kun siitä aika jätti, ostin vanhan Kian, melkein pienemmän farkun mitoissa oleva hatchback, kallis ainakin edelliseen verraten, mutta suht halpa pitää muuten ja tätä(kin) pystyy nyt aika pitkälti korjaamaan ja huoltamaan itsekin. Ihan hyvä peli tonnin ritsaksi ja vielä suht järkevillä kilometreillä, vajaa 200tkm ajettu.
Mutta näin se maailma makaa.. Laitteisiin nyt en hirveitä laita rahaa kiinni, telkun ostin kesällä, liikkeessä maksoi 89€(32"-kokoinen), vanha esittely-tv ja vuoden takuulla.
Ja muut kodinkoneet kanssa ostan halvimman mukaan, kahvinkeittimet on noita 10-20€ halpiaisia, mikro aina max. 50€, pyykkikone maksoi muistaakseni 179€ tarjouksessa ja imuri on yli 10v vanha Siemens, maksoi muistaakseni noin 90€ tarjouksessa, vieläkin vaan käy ja kohisee. Ihme ikiliikkuja..
Onhan tämä vähän tällaista työttömänä, aika yksinäistä ajoittain ja kyllähän tota rahaakin stressaa väkisinkin joskus, mutta kyllä tässä ihan ok pärjää. Ja viidyn täällä "maalla" kyllä, aina on jotain tekemistä, ulkona luonnossa on kiva olla, sitten voi kalastella ja tietty sienestys ja marjastus on syksyisin hyvää ajankulua. Noista saa vielä ruokaakin jääkaappiin ja pakkaseen, myyntiinkin noita tulee kerättyä jonkun verran. Ja onhan tässä pihapiirissäkin aina jotain puuhaa, mitä tehdä ja joskus on kiva vain ollakin.
Ja onhan nämä työttömyysjaksot siinä mielessä mukavia, että on aika kiireetöntä elämää.
No, joka asiassa on puolensa.. Tietty isommat ja tasaisemmat tulot olisi mukava juttu, sen kun saisi yhdistettyä tähän rauhalliseen elämäntyyliin, niin ei sitä muuta oikein voisi toivoakaan. Joku 1500€/kk nettona tasaista tuloakin olisi mulle jo hyvä.
Kun ei mulla nyt sinänsä kauheammin ainakaan ole mitään turhaa rahanmenoa. Röökinpolton lopetin jo aikoja sitten, nykyään poltan vain joskus satunnaisesti. Joku pieni sikari tai piipullinen tupakkia palaa joskus, mutta ei tosiaan sen enempiä. Eikä mulla nyt olisikaan varaa enää polttaa säännöllisesti, röökiaski kuitenkin maksaa jo liki kympin nykyään. Viinaakaan en juuri käytä, kaljaa menee max. 24-pack vuodessa ja tiukkaa vinaa 0,5 litran pullo. No, makea on mun pahe, mutta sitäkin kestän kyllä rajoittaa ja herkkuja saa kanssa aika hyvin tarjouksistakin. Jotain Pandan pussikonvehtejakin saa halpakaupasta 5-6€/kg ja englanninlakuja sai nyt hiljattain 4,99€/kg eräästä kaupasta. Ja joulun jälkeenhän ne herkkualet vasta alkaakin, piparisuklaalevyjäkin saa euron kappale jne. Mut siinäpä nuo mun tuhlaamiset on satunnaisen veikkauspelailun lisäksi. Joskus laitan 1-2 euron panoksella jotain monivetoa ja välillä on tullutkin ihan kivojakin voittoja. Joitain satasia joskus ja nyt tuli reilu 1000€, mikä oli tosi kiva yllätysjuttu, muutenkin tietty mutta näin joulun alla vielä niin mikäs tässä on ollessa nyt.
Ja tietty sosiaalista elämääkin saisi olla hieman enempi. Viihdyn kyllä omissakin oloissani, mutta olisi kiva, jos olisi jotain juttuseuraakin ja muutenkin voisi tehdä jotain juttuja enempi jonkun kanssa kimpassa. Just kalastelu esimerkiksi ja miksei noita muitakin, uimahallia, luonnossa samoilua yms.
Aika iso osa porukasta jäi pois tuolloin, kun jäin työttömäksi. No osan kyllä diskasin itse ja ihan hyvästä syystäkin, mutta osa kait ajatteli musta tulleen työttömyyden myötä joku sosiaalinen riesa tai häpeä..:/ Joten..:( No, onneksi nyt on vielä pari hyvää ystävää, kun ovat pysyneet mun elämässä mukana ja on täällä muutama mukava naapurikin.Halpakaupat on kyllä hyviä, siis muutkin kuin Tokmanni.
Niistäkin löytää hyvää tavaraa todella halvalla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulihan tuossa, kun pääsin vauhtiin. Taisin vähän innostua..:D
Mutta juu, näillä mennään mitä elämältä saadaan.
On tuo ihan ok-kuntoinen, että kyllä sillä varmaan tulee toivottavasti ainakin muutama vuosi ajettua. Kuitenkin säännöllisesti huollettu ja ollut ihan rauhallisessa normiarkikäytössä, oli jäänyt vain edelliselle omistajalle tarpeettomaksi.
Joitain naarmuja ja pikkukolhuja on, kuitenkin 16v ikäinen auto, mutta nehän ei haittaa ja on ruosteeton kuitenkin.
No, lähin kaasupiste taitaa olla noin 40km päässä, yli kolmenkymmenen ainakin. Enkä nyt kovin usein liiku ko kaupungin suunnilla muutenkaan. Eli ei nyt taida olla ihan kannattavaa. Pitkä tankkausmatka ja auton käyttöasteeseen nähdenkin ehkä.. vaikka tulee tässä kilsoja työttömänä ollessakin, muttei nyt älyttömiä. 50-60km/vko, max 100km. Tuo bensanhinta on kyllä ihan älytöntä tällä hetkellä, noin 2€/l.<No, lähin kaasupiste taitaa olla noin 40km päässä, yli kolmenkymmenen ainakin.>
Kaasutankkausasemia tulee koko ajan lisää, joten kannattaa tarkistaa, onko jo lähempänä saatavilla: https://www.gasum.com/yksityisille/tankkaa-kaasua/tankkausasemat/
Mutta jos vuotuinen ajomäärä on vain 5.000 km, voi olla, että käyttövoimavero tekee kaasumuunnoksesta kannattamattoman. Vero on jotain parisataa euroa vuodessa, jonka 1,5 euron kaasukilon hinnalla toki ehtii säästää. Mutta jos Kia vie 6 l tai 3,5 kg/100 km, jolloin polttoainesäästö olisi 300 euron luokkaa, ei siitä jää kuin satanen vuodessa nettosäästöä. Sillä ei ehdi maksaa muunnostyötä ennen auton poistumista liikenteestä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
<No, lähin kaasupiste taitaa olla noin 40km päässä, yli kolmenkymmenen ainakin.>
Kaasutankkausasemia tulee koko ajan lisää, joten kannattaa tarkistaa, onko jo lähempänä saatavilla: https://www.gasum.com/yksityisille/tankkaa-kaasua/tankkausasemat/
Mutta jos vuotuinen ajomäärä on vain 5.000 km, voi olla, että käyttövoimavero tekee kaasumuunnoksesta kannattamattoman. Vero on jotain parisataa euroa vuodessa, jonka 1,5 euron kaasukilon hinnalla toki ehtii säästää. Mutta jos Kia vie 6 l tai 3,5 kg/100 km, jolloin polttoainesäästö olisi 300 euron luokkaa, ei siitä jää kuin satanen vuodessa nettosäästöä. Sillä ei ehdi maksaa muunnostyötä ennen auton poistumista liikenteestä.Niinpä, sillä sanoin tuon auton käyttöasteen nyt viimeistään olevan melko varma este muunnokselle. Ja kyllä nyt olen aika varma, että se on tuon mainitsemani matkan päässä, ei ainakaan missään nimessä 30km tai lähempänä. Ja eiköhän nuo tankkausasemat tule ensimmäisinä isoihin kaupunkeihin ja sitten vasta maaseudulle.
Mutta no, en varmaankaan ole lähdössä tuohon muutostyöhön tosiaan muutenkaan juurikin tuon auton iän ja kilsojen vuoksi. Voihan olla, että sillä ajaa vielä vaikka miten, mutta en nyt laske sen varaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Halpakaupat on kyllä hyviä, siis muutkin kuin Tokmanni.
Niistäkin löytää hyvää tavaraa todella halvalla.On juu, todella hyviä.
Kävin viikolla mm. Talouspörssissä, oli 2 aika täyttä kassillista ostoksia ja 56 rullan jättisäkki vessapaperia, koko setti maksoi reilu 50€. 51, 35 taisi olla tarkka summa.
Ei muualta saa tavaraa noin edullisesti. Ja no, oli mulla vähän turhaakin siinä, mutta suurin osa oli tärkeätä, pyykinpesunestettä, wc-paperia ym. Esim. sama tarjous samasta pyykinpesunesteestä oli Tokmannilla 2€ kalliimpi kuin Talouspörssissä, eli Tokmannin hinnoistakin vielä halvempaa hieman. Ja tuo wc-paperi oli normihinnallakin 8,95€/säkki.
Tietty nyt tarvitsen muutenkin näitä(kin), mutta ajattelin tuosta veikkausvoitosta nyt hamstrata vähän jemmaan näitä pakollisia jokapäiväisiä sekä hieman jotain ylimääräistä, loput sataset säästöön vaikka auton ylläpitokuluja varten.
Näitä on eri nimillä eri maakunnissa, Varsinais-Suomessa taitaa olla nuo Minihinta ja Talouspörssi olla Tokmannin lisänä. Satakunnassa on HalpaHalli ja Pick'n'Pay. Onkohan hämeessä tai jossain siellä suunnalla vielä Löytötex...
T:Tämä Kian omistaja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis korjaan tuota kirjoitustani, olen laskenut, että mun kannattaa silti elellä ansiosidonnaisella tuon 500€ perustuen sijaan, vaikka joudunkin maksamaan osan kuluistani itse, mitkä muuten menisi sossun tms tahon kautta maksuun.
Ajattelin kirjoitella muutenkin vähän omasta elämästäni, vaikka tässä ketjussa nyt ei elämänkertaa kysytäkään. Eli anteeksi etukäteen, jos joku "pulttaa" tästä;)
Olin tosiaan pitkään vakitöissä ja palkka oli tosiaan hyvä, mutta kai sitten firmalla menikin huonosti, kun työt väheni ja mun kohdalla loppuivat kokonaan jossain vaiheessa. Olin uudessa paikassa tuon jälkeen ja oli työnkuvan&palkan kohdilta ihan siedettävä paikka, mutta työilmapiiri oli niin helvetin huono, että kyllästyin sen verran pahasti vuodessa ja otin loparit. Karenssihan siitä paukkui, mutta sitä kesti sen oman aikansa. Ja nyt tosiaan olen ollut vuosia suurimmaksi osaksi työtön, töitä kyllä teen mielelläni, jos ja kun niitä on tarpeeksi tarjolla aj pysyypähän sillä ansiosidonnaisen piirissäkin.
Mutta tuo rahankäyttöhän on ihan siitä kiinni, miten sitä käyttää ja sitä kautta miten se riittää.
Onneksi kotini edellinen omistaja oli sen verran kunnostellut tätä paikkaa aikaisemmin, että tämä oli suht hyvässä kunnossa ja itse sitten jatkoin, mitä tarvitsi. Isoin juttu oli että tänne sai sisävessan ja suihkun. Sauna on ulkorakennuksessa. Materiaalit nyt oli aika pitkälti "kierrätyskamaa", eli rakennusmailta ym sain sitten joko halvalla tai lahjoitettuna suurimman osan, mitä tänne tarvitsi.
Kämppä lämpiää suurimmaksi osaksi "jätepuulla", eli rikkoutuneita trukkilavoja, tuulenkaatoja, lahjoituspuuta esim taloyhtiöiden piharaivausten jäljiltä jne. Joskus, jos olen tuttavalle/naapurille apuna just esim puusavotoissa, voin pyytää talkoopalkkana 1-2 heittomottia sekapuuta. Eli ostopuuta ei juuri tarvitse varaavassa kamiinassa eikä saunan kiukaassa poltella.
Ja uimahalliharrastuksen(1-2krt/vko) sekä elokuvissa käymisen ja ulkonasyömisen(1krt/kk normisti) hoituu myös tällaisilla talkoopalkkioilla jne.
Ja kaikessa muussakin olen kyllä todella nuuka tai yritän ainakin olla, eli kaikki tarvittavan ostan tarjouksista tai ainakin sitten halvimman mukaan. Osaksi on pakon sanelema juttu mutta on se kai muutenkin vähän verissäkin. Sähkössä tuo puulämmitys auttaa säästämään ja valaistusta nyt osaksi hoidan muutenkin lyhdyillä ym kodissa, joten sähkölaskukin pysyy hyvin pienenä.
Nuo halpakaupat on hyviä, wc-paperit, pyykkipulverit ym löytyy niistä todella halvalla, niin ei sitä kannata muualta ostaakaan. Ja vaatteitakin saa edullisesti, hyviä farkkuja 20 eurolla ja joskus tarjouksesta puoleen hintaan. Hyviä talvitakkeja oli hiljattain myynnissä 40 eurolla, syystakkeja 25 eurolla jne, niin ei noilla hinnoilla kannata enää mitään kirppiksiä kierrellä, missä KÄYTETYT takitkin usein maksaa jo vähintään sen 20€.
Ja ruokapuoleltakin joskus löytyy esim kahvia päiväyspoistona todella edullisesti, 2e/pkt ja parasta ennen-päiväykseen on vielä silti aina vähintään 2kk aikaa.Millainen kamiina sulla on torpassa Ja onko toimiva?
Itse ajatellut länmitysvaihtoehtoja omaan paikkaan ja kamiina voisi olla yksi vaihtoehto. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Millainen kamiina sulla on torpassa Ja onko toimiva?
Itse ajatellut länmitysvaihtoehtoja omaan paikkaan ja kamiina voisi olla yksi vaihtoehto.Varaava kamiina on, maksimitila muistaakseni on noin 60 neliötä, tai jotain 50-60 neliön tietämillä, joten on ihan hyvin pärjännyt tällaisen pikkutöllin lämmityksessä. Neliöitä tosiaan on noin 40. Sähköpatterin kanssa ihan toimiva yhdistelmä ja tuossa on keittolevykin, niin saa tuollakin sitten kokattua ainakin jotain, kun lämmittää. Vielä kun tämä mun koti on tällainen 1 avoin tila, niin lämpiää helpommin kuin vaikka kaksio tm.
Kovilla pakkasilla kyllä joutuu ottamaan pattereistakin vähän enempi tehoja irti, mikä sit tietty näkyy sähkölaskussakin.
Kevyttakka tm voisi kyllä olla parempi, mutta täytyypi katsoa sitten, kun tulee vaihtamisen tarve, että jatkaako uudella kamiinalla vai ottaako sitten tosiaan takan. Siitäkin kiinni, kuinka iso ja kallis laitettava takka on.
Mutta tosiaan, pieneen tilaan ainakin ihan hyvä laite, ottaa vielä varaavan mallin, niin pitää ainakin jonkinverran pidempään ja paremmin lämmön.
Leivinuuni olisi tietty loistava, mutta pienempimin sellainen syö taas tilaa aika lailla, niin ei oikein ole tän kokoiseen kämppään järkevä ainakaan omasta mielestäni. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulihan tuossa, kun pääsin vauhtiin. Taisin vähän innostua..:D
Mutta juu, näillä mennään mitä elämältä saadaan.
On tuo ihan ok-kuntoinen, että kyllä sillä varmaan tulee toivottavasti ainakin muutama vuosi ajettua. Kuitenkin säännöllisesti huollettu ja ollut ihan rauhallisessa normiarkikäytössä, oli jäänyt vain edelliselle omistajalle tarpeettomaksi.
Joitain naarmuja ja pikkukolhuja on, kuitenkin 16v ikäinen auto, mutta nehän ei haittaa ja on ruosteeton kuitenkin.
No, lähin kaasupiste taitaa olla noin 40km päässä, yli kolmenkymmenen ainakin. Enkä nyt kovin usein liiku ko kaupungin suunnilla muutenkaan. Eli ei nyt taida olla ihan kannattavaa. Pitkä tankkausmatka ja auton käyttöasteeseen nähdenkin ehkä.. vaikka tulee tässä kilsoja työttömänä ollessakin, muttei nyt älyttömiä. 50-60km/vko, max 100km. Tuo bensanhinta on kyllä ihan älytöntä tällä hetkellä, noin 2€/l.Noista kulkuvälineistä vielä, joku pikkupaku voisi olla järkevin. Siis unohdetaan nyt kaasut, sähköt, pierut ym. Tutulla on vanhempi Opel Combo, Corsasta tehty paku 1,3l-turbodieselillä. On näppärä ja yllättävän hyvä moottori siinä. Jaksaa mennä aika hyvin kuormallakin ja kulutus on pahimmillaankin pyörinyt siinä vajaassa 6l/satkulla. Mut pirun hintavia ovat nekin muutamat, mitä on myynnissä joskus. 2500€ sellaisesta 340tkm ajetusta combostakin on liikaa, mitä oli tarjolla, kun etsin autoa.
Opel Agila/Suzuki WagonR oli toinen vaihtoehto, mutta sama juttu. Yksi oli pilattu tuunaamisella ja loput pari oli kanssa samaa tasoa, älyttömät kilsat ja ehkä muutenkin kunto jo finaalissa ja hinta oli silti pari tonnia. Joten tuo tonnin Kia oli ihan iskemätön nakki.
Vaikka periaatteessa ainakin joku 3-pyöräinen kopimopokin riittäisi mulle tai mönkijä, mutta asiallisen kuntoiset maksaa maltaita. Mönkkäri olisi oikeastaan näppärin, olisi ainakin monikäyttöinen työkone. Kauppakassi, lumiaurakone, puut metsästä jne jne. Mutta meneehän se näinkin:)
On kyllä vähän ohi aiheen, mutta kuitenkin..
Alkuperäiseen palatakseni, itsellä ainakin suurin osa säästöistä on "työperäistä" säästöä, sit osa tulee jostain perinnöstä, satunnaisesta pelaamisesta yms puuhasta. Kyllä tuosta ansiosidonnaisestakin jää yleensä jotain jemmaan kylläkin. Mutta ei niin paljoa, että olisi varaa saati kanttia kehuskella. Mutta tietty eihän sitä haja-asutusalueella ole kauheasti mitään mihin voisi rahaa tuhlatakaan. Siis ainakaan niin helposti kuin kaupungeissa.. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varaava kamiina on, maksimitila muistaakseni on noin 60 neliötä, tai jotain 50-60 neliön tietämillä, joten on ihan hyvin pärjännyt tällaisen pikkutöllin lämmityksessä. Neliöitä tosiaan on noin 40. Sähköpatterin kanssa ihan toimiva yhdistelmä ja tuossa on keittolevykin, niin saa tuollakin sitten kokattua ainakin jotain, kun lämmittää. Vielä kun tämä mun koti on tällainen 1 avoin tila, niin lämpiää helpommin kuin vaikka kaksio tm.
Kovilla pakkasilla kyllä joutuu ottamaan pattereistakin vähän enempi tehoja irti, mikä sit tietty näkyy sähkölaskussakin.
Kevyttakka tm voisi kyllä olla parempi, mutta täytyypi katsoa sitten, kun tulee vaihtamisen tarve, että jatkaako uudella kamiinalla vai ottaako sitten tosiaan takan. Siitäkin kiinni, kuinka iso ja kallis laitettava takka on.
Mutta tosiaan, pieneen tilaan ainakin ihan hyvä laite, ottaa vielä varaavan mallin, niin pitää ainakin jonkinverran pidempään ja paremmin lämmön.
Leivinuuni olisi tietty loistava, mutta pienempimin sellainen syö taas tilaa aika lailla, niin ei oikein ole tän kokoiseen kämppään järkevä ainakaan omasta mielestäni.Sen verra nvielä tuosta kamiina-asiasta, että tietysti kannattaa kysyä näitä lämmityslaitteita myyvistä liikkeistäkin, että mikä sopii mihinkin parhaiten.
Ja tietty tosiaan tila ratkaisee. Tällaiseen pienehköön avonaisempaan tilaan kamiina sopii aikas hyvin mutta jos asunto on isompi, niin ehkä takka on sopivampi ja tietty on hyvä olla joku muukin lämmitystapa kaverina.
Ja jos esim asuu 2-kerroksisessa talossa ja alakerta on enempi käytössä, niin sinne ehkä sopii takka tai leivinuuni parhaiten ja yläkertaan, jos siellä on vielä pienempiä tiloja, kamiina voi sopia paremmin lisälämmittimeksi. Siis jos alakerran tulisijassa ei riitä potku lämmittämään koko taloa.
- Anonyymi
Ei noista nyt mitään kauheita säästellä ja muutenkin joutuu tarkkaan laskemaan rahankulutuksen, että pärjää varmasti koko kuukauden.
Ja kaikki ilmainen yms tulee hyödynnettyä.
Eli joskus saan tuttavilta esim. vaatteita, joita eivät itse tarvitse. Ovat joko käyttämättömiä tai korkeintaan muutaman kerran olleet päällä.
Ja ruoka-apu on kanssa tullut aika tutuksi..
Onneksi on esimerkikis kirjastot. Lainata saa ilmaiseksi ja useimmissa kirjastoissa on myös tällainen lahjoitusnurkkaus, mistä saa kirjoja ilmaiseksi. Vaikka eipä nuo kirjastojen poistomyynnitkään ole kalliita, omassa lähikirjastossa ainakin poistokirjat maksavat 20-50 senttiä/kpl.
Aika surullistahan tämä elämä on...Vaikka toisaalta on ihan kivakin olla vaan, ei tarvitse juosta koko aika kauhea stressi päällä ympäriinsä. Ja jos aamulla väsyttää, niin voi vaan kääntää kylkeä ja köllötellä, kun muut lähtee suu mutrussa pakkasilla palellen töihin.
Mutta silti, aina on stressi rahasta ja välillä joku 20 euron ylimääräinen menoeräkin voi sotkea budjettia yllättävänkin isosti.- Anonyymi
Jotenkin ajattelen tuota koronaa ihan myötämielisesti, kun sen aikana on kertynyt säästöön enemmän rahaa kuin normaalisti vaikka sitä kotimaan matkailua on harrastettu ihan yhtä paljon kun aikaisemminkin . Siihen ei korona ole vaikuttanut mitenkään etenkin jos matkustelee sen pahimman sesongin ulkopuolella jolloin hinnatkin on edullisia.
Olitpa ansiosidonnaisella tai eläkkeellä niin tarvitsee vaan olla tarkkana siinä rahan käytössä, niin ei tule mitään ongelmia taloudenhoidossa. Menot jää vähän alle tulojen joka kuukausi, joten sinne sukan varteen kertyy vähitellen se katastrofirahasto, mistä voi lainata.
Tuolla pikavipillä on erinomaisen hyvät ehdot eli kulut ja korot on 0 € eli makselet vaan hiljakseen sen lainan takaisin. Menot vaan pitää jaksottaa silleen, että jos hankit ostoksen X tässä kuussa niin Y vasta seuraavassa ja Z sen jälkeen. "Mulle kaikki heti" ei käy.
Vuoden loppu lähestyy niin pitää taktikoiden kaikista reseptilääkkeistä se maksimimäärä ottaa haltuun kun lääkekatto on jo täynnä. Kela on onneksi tukeva sponsori .
Jotkut rohmut kuulemma ottaa sieltä suuriakin summia tukiaisia ihan joka kuukausi, mutta minusta se on jo moraalitonta toimintaa elää kokonaan veronmaksajien piikkiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotenkin ajattelen tuota koronaa ihan myötämielisesti, kun sen aikana on kertynyt säästöön enemmän rahaa kuin normaalisti vaikka sitä kotimaan matkailua on harrastettu ihan yhtä paljon kun aikaisemminkin . Siihen ei korona ole vaikuttanut mitenkään etenkin jos matkustelee sen pahimman sesongin ulkopuolella jolloin hinnatkin on edullisia.
Olitpa ansiosidonnaisella tai eläkkeellä niin tarvitsee vaan olla tarkkana siinä rahan käytössä, niin ei tule mitään ongelmia taloudenhoidossa. Menot jää vähän alle tulojen joka kuukausi, joten sinne sukan varteen kertyy vähitellen se katastrofirahasto, mistä voi lainata.
Tuolla pikavipillä on erinomaisen hyvät ehdot eli kulut ja korot on 0 € eli makselet vaan hiljakseen sen lainan takaisin. Menot vaan pitää jaksottaa silleen, että jos hankit ostoksen X tässä kuussa niin Y vasta seuraavassa ja Z sen jälkeen. "Mulle kaikki heti" ei käy.
Vuoden loppu lähestyy niin pitää taktikoiden kaikista reseptilääkkeistä se maksimimäärä ottaa haltuun kun lääkekatto on jo täynnä. Kela on onneksi tukeva sponsori .
Jotkut rohmut kuulemma ottaa sieltä suuriakin summia tukiaisia ihan joka kuukausi, mutta minusta se on jo moraalitonta toimintaa elää kokonaan veronmaksajien piikkiin.No onhan tästä koronasta tosiaan jotain hyvääkin, jos niin päin ajattelee. Ainakin niille, jotka ottavat tilanteen tosissaan ja hoitavat vaan pakolliset jutut, niin kyllä siinä tosiaan on kulutkin pienentyneet ja sitä kautta rahaa jää enempi käyttämättä->säästöön.
EN kyllä ole ikinä ymmärtänyt sitä, kun pitää juosta ympäri maailmaa reissaamassa. No onhan siitä iloakin, mutta kuitenkin, maksat aika laillakin siitä, että pääset esim. toiselle puolelle maapalloa pariksi viikoksi. Mutta no, tapansa kullakin.
Kotimaan matkailu on ihan mukavaa, mökki jostain kivasta paikasta joksikin aikaa niin avot. No, se kai ulkomaan matkailussakin on pointti..?
Ja sesonkien välillä tosiaan voi matkailu olla huomattavasti halvempaa.
- Anonyymi
Otan esimerkin. Kahvi1,2 €<1,5€ kahvilassa. En viitsi enää käydä.
- Anonyymi
Tuttu ilmiö jo vuosikymmenten ajalta, kahvilahinnoittelulla kupin hinnalla saa kaupasta helpostikin paketin kahvia kotiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuttu ilmiö jo vuosikymmenten ajalta, kahvilahinnoittelulla kupin hinnalla saa kaupasta helpostikin paketin kahvia kotiin.
Totta, ollut jo iäisyyden hinnoitteluna tuo kupin hinnalla kaupasta paketillinen kahvia. Ja taitaa se kahvikupillinen maksaa melkein missä vaan nykyään jo parikin euroa, trendipaikoissa helposti neljäkin egeä.
Sama tuo makkaran myyminen, yhden hinnalla saa jo paketillisen kaupasta.
- Anonyymi
Säästöthän ovat suoraan suhteessa tulojen suuruuteen. Pienistä tuloista vähäsen ja isoista enempi.
- Anonyymi
Parkuminen on eri sana. Etsipä se noin sanana. Googleta vaikka .
- Anonyymi
No, en muuten kehuskele työttömyydellä, kun siinä ei ole mitään kehuttavaa, mutta näillä pakkasilla on kyllä kiva olla kotona, kun ei ole pakko lähteä yhtään mihinkään.
Heräsin aamulla aikaiseen, laitoin takkaan valkean ja katselin kahvia juodessani takkatulen lämmössä ikkunasta ulos, kun porukka alkoi tekemään lähtöä kuka minnekin.
Yksi näitä elämän nautintoja, voi olla kotona jos ei ulos huvita tai tarkene mennä.- Anonyymi
Pukeutuminen pakkassäähän on siis uusi ja outo juttu ja aihe. Lienet jostain muualta tänne muuttanut, lämpimästä, jossa ei ole pakkasta lain. - Nm. Kaikki säät ovat pukeutumisjuttuja
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pukeutuminen pakkassäähän on siis uusi ja outo juttu ja aihe. Lienet jostain muualta tänne muuttanut, lämpimästä, jossa ei ole pakkasta lain. - Nm. Kaikki säät ovat pukeutumisjuttuja
Ihan syntyperäinen suomalainen olen ja osaan kyllä pukeutua, ihan itse vielä.
Mutta kun ei ole pakko lähteä ulos, niin ei ole pakko lähteä ulos. Jolloin en myöskään lähde.
Niin muuten, helteillä pidetään useimmiten shortseja&T-paitaa tms kevyttä vaatetusta, talvella toppapukua tai muuta sellaista vaatetta, millä terkenee ulkona kovemmallakin pakkasella.
Voin silti olla kotona työttömyyden ansiosta, jos ulos ei huvita tai tarkene mennä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan syntyperäinen suomalainen olen ja osaan kyllä pukeutua, ihan itse vielä.
Mutta kun ei ole pakko lähteä ulos, niin ei ole pakko lähteä ulos. Jolloin en myöskään lähde.
Niin muuten, helteillä pidetään useimmiten shortseja&T-paitaa tms kevyttä vaatetusta, talvella toppapukua tai muuta sellaista vaatetta, millä terkenee ulkona kovemmallakin pakkasella.
Voin silti olla kotona työttömyyden ansiosta, jos ulos ei huvita tai tarkene mennä.Ulkona, tai jossain, kannattaisi käydä miltei päivittäin, ettei tule mökkihöperöksi. - Nm. Varo
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ulkona, tai jossain, kannattaisi käydä miltei päivittäin, ettei tule mökkihöperöksi. - Nm. Varo
Onpas täällä tyhmää porukkaa. Todella, ihan kuin aivovammainen apina olisi asialla. Paitsi että sekin on älykkäämpi..
Sekö tekee mökkihöperön, kun on huonolla säällä sisällä mieluummin kuin ulkona?
Tietty jos nauttii värjötellä yli 20 asteen pakkasessa tai vaikka tönöttää kaatosateessa ulkona, niin mikäs siinä.. kumpikohan siinä on oikeasti höperö ja päästään pipi?
Se kuka viihtyy sisällä lämpimässä vai ulkona värjöttelevä nahjus, joka kuvittelee pitävänsä sillä tavoin itsensä henkisesti terveenä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ulkona, tai jossain, kannattaisi käydä miltei päivittäin, ettei tule mökkihöperöksi. - Nm. Varo
Nimimerkillä henkisesti terveenä sisällä mieluummin kuin vintti pimeänä pihalla😁
- Anonyymi
Onneksi sun luulemisilla ei ole puupenninkään verran arvoa 👌
Mene vain kiltisti töihin, minä heräilen hissukseen omaan päivääni. - Anonyymi
Ei työttömyysrahalla matkustella ja eletä leveesti tai säästetä isoja summia. Itse säästin 3 vuodessa 2500 euroa. Teen kaikenlaista pikkuhommaa ja kalastan myös ja myyn kalaa että saan lisää rahaa. Sitten vasta voi matkustaa kun on myynyt 100 kiloa ahven fileitä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083306Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391658Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971513- 921419
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601286Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55872