Hämmästyneenä luin Ilkasta tätä kuntien väestönkehityksestä kertovaa juttua. Olen aina ajatellut että nämä alueen pienet kunnat menettä hyvin paljon väestöä kun niillä ei oikein tahdo olla varaa kehittää palveluita.
Aina olen ajatellut että nämä isot kaupungit, Alajärvi, kauhava ja Lapua ovat kasvavia palvelukeskuksia kasvavine väestöineen mutta näinhän ei olekkaan vaikka rahaa näyttäisi tulevan runsaasti esimerkiksi valtionosuuksien tasausjärjestelmän kautta.
Onkohan koko Järviseudun tuho kun alueen kehittämisessä hakataan päätä seinään yrittämällä saada jotain kehitystä aikaan keskittämällä kaikki toiminnat näihin taantuviin " kasvukeskuksiin" sen sijaan että resursseja suunnattaisiin pieniin kuntiin jotka nyt lähes talkoovoimin pitää seudun väestötappiota edes jotenkin siedettävällä tasolla?
Kuntien väestön kehitys
Anonyymi
0
77
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492033Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051737- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781193- 671150
- 251061
- 481007
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73966- 45947