Tammi-syyskuussa lähes kaksisataa lapualaista päätti muuttaa maakuntakeskukseen.
Liekö syynä ollut yhä vain lykkääntynyt kaupunkien yhdistyminen vai minkä, en tiedä?
Näin nyt vain on päässyt käymään.
Liekö syynä ollut yhä vain lykkääntynyt kaupunkien yhdistyminen vai minkä, en tiedä?
Näin nyt vain on päässyt käymään.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Vai olisiko enemmän poika rakkautta tarjolla.
Lapualla ei ole mikään huonosti.
Seinäjoelta sinne muuttaneet lapualaiset muuttavat edelleen Helsinkiin.
Minne Seinäjoelta muuttaneet Lapualaiset ovat muuttaneet?
Juu.
Epäsosiaalisuus on lisääntynyt, jotkut ovat ammattimuuttajia ja sossu maksaa. Yleensä maa alkaa polttaa jalkojen alla huumeiden, velkojen, asunnosta häädön takia. Tiedän muutamia jotka asuneet puolen tusinan paikkeilla eri paikkakunnilla muutaman vuoden sisällä. Eivät todellakaan muuta työpaikan perässä.
Lapualla on vielä toinen lähes kahdensadan porukka, joiden soisi muuttavan Seinäjoelle, säästyis aika paljon veronmaksajien rahoja.
Ketähän meinaat, anna pari nimeä?
Persut pois, mamuja tilalle!
Kokoomuksen valtuustoryhmä ja lautakuntien jäsenet.
Joo.
Lapuan väkiluku o kuitenkin kasvanut. Mistä tänne muutti niin paljon porukkaa?
Itsenäiseltä Tiistenjoelta.
Ei kai ny tiisteltä ketään muuta seinäjoelle
Lapuan väkiluku on tuona aikana pienentynyt kuitenkin vain 20 hengellä eli on sitä jokunen muuttanut tännekkin.
Lisääntynyt se on..
Hyvä veli. Nyt on käynyt niin onnettomasti , että väkiluku oli syyskuun lopussa 14 197 henkiä, siinä on tiisteläisetkin jo mukana. Vuodenvaihteessa meitä oli 14 220 eli näin yhtäkkiä paperilla laskien vaikuttaas siltä, että pudotusta on tapahtunut 23 henkiä.
Vanhoja lukuja vertaat. I-P:ssä oli syyskuun lopun tilanne. Enemmän on kuin viime vuoden syyskuussa.
ILPO kertoi 9 kuukauden muuttovoitosta. Positiivinen luku on hieno tieto. Väkilukuun vaikuttaa myös kuolleet/syntyneet. Väkiluku oli vuosi sitten syyskuun lopussa 14 245 eli vuodessa on pudotusta 48 henkeä ja siitä 23 on tapahtunut tänä vuonna.
mutta 80-luvun tilastoista muuttotappio on vain 1.5-2 henkilöä/vuosi ei paha....huomaan että monella ei tuo laskupää ole vahvin laji,,,näkyy monesti myös raha asioissa....
Sukulaiset on herkkua vai mitä
Muuta säkin pois.
Vanhan Nurmonpuolella on pian samanverran asukkaita kuin Lapualla.
Tulkaa vaan sivistyksen ja palvelujen pariin sieltä Impivaarasta
nurmoo kuuluu assjokeen ,,me ollaan itsenäisiä ,revi siitä rysä HÄ ?
Lapualla olisi 25000 asukasta jos olisi liitytty Seinäjokeen.
mieluimmintämä luumäärä kuin assjoki ,,emme koskaan liity sinne .ja piste.velkaiseen assjokeen ,hyi mitä ihmisiä siellä asuu,,kauhea paikka,hyi
itsenäisyys on tärkeämpi kuin iso väestömäärä,ja korostuu vielä tässä asiassa tuo itsenäisyys kun kysymys on velkaisesta assjoesta
Asutusalue yltäisi Lehdon risteykseen ja ylikin jos oltais liitytty Nurmon kanssa yhtä aikaa.
Tuppi munien luvattu maa
SOTE poistaa turhat kalliit rajamerkit.
Kaitsu on jo siellä odottamassa.
Mekin muutetaan ensi viikolla.
Hyllykalliolle.
tervemenoa kukaan ei jää kaipaamaan
ja takaasin ei tartte tulla
Ei kukaan kaipaa, kun meidän suku on jo
muuttanut Tanskuun.
Onneksi saavat muuttaa takaisin, kun huomaavat virheensä.
väärin ,,takaisin ei ole tulemista!
Kuka töysjärkinen siellä pimeässä periferiassa asuu.Ylivainolaasia hihhuleita ja mustasinipaitoja jotka Sfnhuvudkin tuomitsi.
Pimeää aikaa on taspäillä.
Tunne Hylkykalliolle .Tanelinrantaan ja Karhuvuoreen ne näyttää muuttavan.Keskikaupungille harvat haluaa.
Tasapäillä on kyllä rahaa eli maataloustukiasia on jemmattu asunnon ostoon eikä käytetty maatalouteen.
Suurin osa onkin agraarikommareita.sosialusteja Annukan tapaan
Me muutethan Luumäelle ja katsotaan itään.
Narraa mua.Mä oon Lapualaanen joka on muuttanut Seinäisille Nurmoon.
Piirinmäki rulettaa ja kapakoita piisaa.
Jesperin kautta kerrostaloon naisiin.
Meidän perhe osti pari päivää sit talon kasperista ja tosi ihana olla muitten mamujen lähellä. Pakko oli jättää rasisti Lapua
Oiket ihmiset muutti oikeaan paikkaan. Heh,heh,heh. Viihtykää!
Muuttoautoilla paljon töitä.