Proteesit vai implantit?

Anonyymi

Multa jouduttiin diabeteksen tähden poistamaan hampaat ja otin proteesit. Joilla en ole pystynyt kunnolla syömään yli7 vuoteen. Suomessa on varmasti parempiakin hammasteknikoita, jotka osaavat tehdä paremmat tekarit mutta niin huonojen tekareiden jälkeen pelottaa ottaa suomessa implantit. Ennen koronaa harkitsin Venäjää, koska siellä luvataan että jotkin hammasimplantit kestäisivät koko eliniän, kun taas Suomessa maksimissaan 10vuotta. Hinnoissakin on hirmuinen ero, sillä Pietarissa hammaslääketieteen laitoksella implantin laitto maksaa 600-700euroa, kun suomessa hinta on liki nelinkertainen ja venäjällä hintaan sisältyy myös hotellimajoitus. Myös Lusakasta olen katsellut mahdollisia vaihtoehtoja ja ainakin puitteet ovat kuin avaruusasemalla jossa luvataan "hollywood smile" hieman jopa halvemmalla kuin mitä venäjältä saisi. Pointtini ei kuitenkaan ole hinta, vaan kuinka kauan kestää paraneminen jos koko kaluston joutuu teettämään ja mitä pystyy syömään ennekuin kaikki palikat on laitettu ja parantuneet? Olen kyllä harkinnut uusia hammasproteesejakin, mutta pystyykö kunnollisilla proteeseilla syömään lihaa, esimerkiksi jotakin kokolihapihviä ja kasviksetkin ovat diabeetikon ruokavaliossa melko tärkeitä?

4

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä Venäjällä voidaan luvata vaikka mitä, varsinkin ulkomaalaisille. En luottaisi venäläisten lupauksiin koko eliniän kestävistä implanteista, jos elämää on odotettavissa muutamaa vuotta pidempään.

      Itselläni on Suomessa asennettu implantti ollut suussa yli 20 vuotta ja voi edelleen hyvin.

      Suosittelisin ehdottomasti Suomea jo senkin takia, että jatkohoito järjestyy helpommin vielä vuosien kulutta. Sitä todennäköisesti tarvitaan jossain vaiheessa elämää etenkin kun on kyse koko suun implanteista, joiden kanssa riskit ovat tavallista isommat aina.

      Siis aivan varmasti saat Suomessa vähintään yhtä hyvät implantit kuin Venäjällä. Ehkä ohitat kuitenkin halpatarjoukset, joissa laatu tai jokin osa hoidosta voi olla heikompi. Tilanne ei ole Venäjällä parempi, halvimmalla ei saa parasta sielläkään. Suomi ei ole implanttiasiassa mikään takapajula.

    • Anonyymi

      Ensin tarkistetaan, pystyykö suuhusi suoraan laittamaan implantit, kun ikenet on pitkään olleet ilman hampaita. Jos terveet, eikä vaivaa parodontiitti, niin voi, ehkä lisätään keinoluuta jos luu on vetäytynyt.
      Kirurgi poraa juuriruuvit paikoilleen. Odottelemista 4-6 kk, sen jälkeen hampaat ruuvataan paikoilleen.
      Sitä en tiedä voitko pitää omia tekareitasi sen aikaa kun odotat juuriruuvien kiinnittymistä ja asettumista leukaluuhun, saattaa olla että voit. Tai sitten hammaslääkäri voi hioa niin että asettuvat ruuvien päälle. Ruuvit ovat aika syvällä ikenessä.
      Voi myös olla, että joudut olla ilman hampaita tai laitattaa eteen väliaikaisen rustingin. Luulisin että pureminen on sen ajan (4-6 kk) hankalaa,
      Keinojuuriklinikka=Pihlajalinna on laittanut minulle 15 vuotta sitten kolme implanttia ja vielä toimivat. Impantti-materiaaleja on muutamaa laatua, niihin en ole perehtynyt, mutta löydät varmaa netistä riittävän laadukkaan. Eri paikat käyttävät erilaisia materiaaleja, sillä varmaan hintaakin voi rukata.
      Toivon parasta ratkaisua on onnistumista.

      • Anonyymi

        Mulla on kylläkin edessä ulkomaille muutto, sillä en halua viimeisiä vuosiani viettää tässä maassa. Ulkomailla otettujen implanttien suhteen ei taida olla kovinkaan monella kokemuksia ja mulla on todennäköisesti ainoa mahdollisuus ottaa ne ulkomailla, tai sitten tyydyn proteeseihin, jotka myöskin joudun ottamaan ulkomailla.


    • Anonyymi

      Pelkkä luuhun tuleva hyvä implanttiosa maksaa n 300€ ja sen hinta sama koko Euroopassa ja Venäjällä, koska osat tilataan samasta valmistajan varastosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      171
      3209
    2. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      43
      2009
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      64
      2004
    4. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      26
      1980
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      198
      1900
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      84
      1310
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      98
      1281
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1253
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      191
      1216
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      25
      1207
    Aihe