Epäiletkö sinäkin Totuutta

Jos tulit katsomaan tätä viestiä, niin ilmeisesti sinäkin epäilet Totuutta?
Vai oliko joku muu syy, joka sai sinut kurkistamaan tätä aloitusta? Uteliaisuus?

Ajattelin vain testata kuinka moni todellisuudessa epäilee, kun edellistä epäilystä kysyvää viestiä on luettu eniten tällä sivulla.
Katsokaapa vaikka.

Voiko tästä muodostaa jotain johtopäätelmiä? Vaikkapa, että tällä palstalla on melkoisesti niitä jotka epäilevät Totuutta.
9572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kun nyt sattui viestisi olemaan ekana.
Miksi epäilisin. Ensin kyllä olin niin typerä että menin katsomaan noita luopparilinkkejä ja ihmettelin. Mutta sain vastaukset. Sain ne JuhaniP:ltä ja muutamalta muulta. Luopiot nauttivat tällaisista avauksista. Täällähän on myöskin mahdollista yhden ihmisen esinntyä vaikka kuinka monella nimimerkillä, tai nimimerkittä, ja jos aikaa riittää... On mahdollista myös sekä avata keskustelu, ja sitten mukakamas vastakin siihen. Kaikki on mahdollista! En epäile itse totuutta, jt-ihmisistä olen löytänyt vikoja -suurestikin!- mutta itse raamatun totuus ei pala tulessakaan. Riippumatta siitä, että täällä 99.99 prosenttisesti ollaan jeh.todistajia vastaan. Suosittelen käymistä heidän virallisilla sivuillaan myös. Ihmiset uskovat tietenkin kukin mitä haluavat. Etsivä kuitenkin löytää jne, kuten sanotaan raamatussa.

Äänestä
  • Jokaisella on uskonvapaus. Jehovantodistajat saavat uskoa omaan soopaansa ihan vapaasti. Mutta rakkaudeton ilmapiiri seurakunnissa aiheuttaa tuskaa monille. Siihen pitäisi jo viranomaistenkin puuttua.

    Äänestä

  • Pontius Pilatuksen sanoin: mikä on totuus?

    Äänestä

  • Minäkään en epäile Raamatun Totuutta, mutta se onkin aivan eri asia kuin jehovien 'totuus' joka on totuuden irvikuva ja joka (jt-totuus) on muuttunut n kertaa historiansa aikana.

    Annastiina, annan sinulle vakavan neuvon: Usko sinäkin evankeliumi ja hylkää Amerikan-jehovan hapatus!

    Äänestä

  • Oletko kirjoitellut myös muilla palstoilla kuin tällä palstalla?

    Äänestä

  • Corre kirjoitti:

    Minäkään en epäile Raamatun Totuutta, mutta se onkin aivan eri asia kuin jehovien 'totuus' joka on totuuden irvikuva ja joka (jt-totuus) on muuttunut n kertaa historiansa aikana.

    Annastiina, annan sinulle vakavan neuvon: Usko sinäkin evankeliumi ja hylkää Amerikan-jehovan hapatus!

    ja kerro mikä on se totuus, joka pitäisi ottaa vakavasti??

    -- Terminator --

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    ja kerro mikä on se totuus, joka pitäisi ottaa vakavasti??

    -- Terminator --

    Edellisen postaukseni tarkoitus oli huomauttaa nimimerkille Annastiina, että hän sekoitti "jt-totuuden" ja Raamatun totuuden keskenään (Raamattua pidetään tässä keskustelussa totuutena). On väärin jt:lta sanoa jotain tällaista, että "vaikka järjestö erehtyykin joskus niin Raamattu on silti oikeassa ja Jumala ei valehtele ja siksi meidän tulisi olla uskollisia järjestölle..." Eikö ole jotenkin sairasta, että jt:t pitävät selvää ristiriitaa järjestöuskottavuuden puolusteluna?!?!?

    Juuri tuon ristiriidan takiahan jt-järjestöön ei kannata kuuluakaan. Kahden ristiriitaisen näkemyksen hyväksyminen on vastoin jt:ien omaakin julistusta, joka tosin on luonteeltaan usein kaksinaamainen.

    -Corrector-

    Äänestä

En epäile totuutta. Mitä sitten Totuuteen tulee, epäilen sitä sillon, kun se ei ole sopusoinnussa Raamatun kanssa.

Äänestä

lähinnä motiivejasi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


S.V. kirjoitti:

Jos tulit katsomaan tätä viestiä, niin ilmeisesti sinäkin epäilet Totuutta?
Vai oliko joku muu syy, joka sai sinut kurkistamaan tätä aloitusta? Uteliaisuus?

Ajattelin vain testata kuinka moni todellisuudessa epäilee, kun edellistä epäilystä kysyvää viestiä on luettu eniten tällä sivulla.
Katsokaapa vaikka.

Voiko tästä muodostaa jotain johtopäätelmiä? Vaikkapa, että tällä palstalla on melkoisesti niitä jotka epäilevät Totuutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu