Otetaan vaikka uusi ketju kun entinen venyi.
Koska evlut kirkkoon kuuluvien määrä alittaa kaksi kolmannesta? Vastaus on suunnilleen ensi vuodenvaihde. Tarkka raja riippuu siitäkin, miten lasketaan aivan juuri syntyneet, joita ei ole vielä ehditty kastaa vaikka vakaa aikomus on. Jos heitä ei lasketa jäseniksi, niin raja alittuisi jos jäseniä nyt olisi
16 771
vähemmän kuin oli viime kuunvaihteessa. Tämän vuoden tammikuun lopusta syyskuun loppuun jäsenmäärä on vähentynyt noin 19 000, kun eroakirkosta-palvelun raakaluku vastaavalta ajalta on noin 16 000. Eroaminen kuitenkin kiihtyy loppuvuotta kohti, kastaminen ja kuoleminen suunnilleen säilyttää tasonsa ja liittyjiä on vähän vähemmän joulukuussa.
Lokakuussa on eronnut noin 4500, mutta se lienee poikkeuksellinen piikki. Olettaen sama 4500 marraskuulle, saadaan 9000 ja joulukuulle tarvittaisiin noin 8000.
Tuo on täysin mahdollinen, mutta tuskin tapahtuu ennen joulua. Vuoden viimeisinä päivinähän saattaa olla tuhansia eroja, jopa viime tunnit voivat ratkaista rajan alittumisen.
Koska 2/3 raja rikki?
17
216
Vastaukset
- Anonyymi
Kirkko on säästynyt viime vuosina suurilta kohuilta. Koronaaikana ei olla juuri muusta puhuttu kuin koronasta. Jos ja kun kirkkoa kohtaa seuraava suuri kohu, niin kirkosta eroajia on taas todella paljon.
Tuo Jorin mainitsema rajapyykki alittuu varmasti vuodenvaihteessa, ja olisi alittunut jo ennen ilman koronaa.Juu, ilman muuta monella kuukaudella jos ei puolella vuodellakin hidasti korona.
Meiltä puuttuu myös arvio siitä, näkyykö jokin kohu, kuten Elokapina-juttu, yhtä paljon EK:n ja DVV:n luvuissa. Jos ei, niin kaiketi enemmän EK:lla eli eronneita kaikkiaan on vähän vähemmän kuin voisi arvata.
Mahdollista tietysti on, että nyt joku kohu räjäyttää potin ja 2/3 meneekin jo ensi kuussa rikki. Kovin luultavaa se ei taida olla.
- Anonyymi
Tarkoittaako tämä sitä että kolmasosa suomalaisista palvoo Saatanaa?
- Anonyymi
Ei. Kirkkoon kuuluvuudella ei ole mitään tekemistä edes jumallaan uskomisen kanssa, vain vähemmistö kirkkoon kuuluvista uskoo jumalaan.
- Anonyymi
valtionkirkoilla ei ole ollut uskontomonopolia Suomessa🇫🇮 enää sataan vuoteen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
valtionkirkoilla ei ole ollut uskontomonopolia Suomessa🇫🇮 enää sataan vuoteen
Enpä usko, että kukaan on edes väittänyt muuta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Enpä usko, että kukaan on edes väittänyt muuta.
Kummasti luterilaiset unohtavat sen tuputtaessaan järjestöään
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
valtionkirkoilla ei ole ollut uskontomonopolia Suomessa🇫🇮 enää sataan vuoteen
Määräävä markkina-asema oli paljon pitempään, perustellusti voi sanoa että on vieläkin, kun vielä valtio ja kunnat edelleen antavat kirkolle erityiskohtelua, verotusoikeuksineen.
Jos vaikkapa K- tai S-ketjulla olisi 2/3 markkinaosuus, niin kyllä siitä oltaisiin huolissaan, ja vaadittaisiin lisää kilpailua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Määräävä markkina-asema oli paljon pitempään, perustellusti voi sanoa että on vieläkin, kun vielä valtio ja kunnat edelleen antavat kirkolle erityiskohtelua, verotusoikeuksineen.
Jos vaikkapa K- tai S-ketjulla olisi 2/3 markkinaosuus, niin kyllä siitä oltaisiin huolissaan, ja vaadittaisiin lisää kilpailua.Nythän S:n ja K:n markkinaosuudet on 40% molemmin puolin, yhteensä noin 80%, ja tästäkin ollaan huolissaan, onneksi on edes Liiteli pitämässä hintoja kurissa.
Ajatelkaas tosiaan että yhdellä ketjulla olis 66,6%:n markkinaosuus ja valtio vielä tuota ketjua suosisi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nythän S:n ja K:n markkinaosuudet on 40% molemmin puolin, yhteensä noin 80%, ja tästäkin ollaan huolissaan, onneksi on edes Liiteli pitämässä hintoja kurissa.
Ajatelkaas tosiaan että yhdellä ketjulla olis 66,6%:n markkinaosuus ja valtio vielä tuota ketjua suosisi.Pitää kuitenkin muistaa, etteivät nuo 'asiakkaat' juuri 'kaupassaan' käy. Eihän siellä käy säännöllisesti kuin mutama hassu prosentti. Pöljyyttään kuitenkin maksavat jäsenyydestään joka päivä.
- Anonyymi
4776 eroa lokakuussa. Tänä vuonna tähän mennessä 22 926.
Ja DVV-erot päälle tekisi noin 6 600 lokakuussa ja noin 31 600 tänä vuonna tähän mennessä. Kertoimella 1,4. Pyöristin hieman alaspäin. - Anonyymi
Suomalaiset eivät ole kristittyjä.
Raja rikkoutuisi, jos suomen väkiluku olisi nykyinen ja evlut kirkon jäseniä 10 000 vähemmän kuin oli viime kuunvaihteessa evlut kirkon laskentatavalla (=toisaalta kastamattomista ei arviolukua mukana, toisaalta laskettu vain ne jotka on ehditty kirjata kirkon järjestelmiin eli 30.10 ja 31.10 ainakin puuttuu). Voinee pitää varmana, että jo joulukuussa tuo 10k tulee, saati että tässä on marraskuutakin vielä.
Vähän on tosiaan laskentatavasta kiinni nyt. Voinee sanoa, että välipäivinä raja rikkoutuu.
Koko ajanhan on 1-2 kk ajalta vauvoja, yhteensä jotain 3000-5000 kait, joista ainakin puolet on vakaa aikomus kastaa mutta ei ole vielä ehditty. Sattumalta juuri nyt tämä voi vaikuttaa siihen, rikkoutuuko raja vai ei. (Toisella tavalla sanoen: jos kaikki kastettaisiin eikä kukaan eroaisi, kirkkoon kuuluvien osuus olisi tuollaiset 99,9 % eikä 100 %.)- Anonyymi
3 715 602 / 5 548 079 = 66,97% (31.10.2021)
Kirkon jäsenmäärä jaettuna Suomen väkiluvulla (Tilastokeskuksen tänään julkaisema ennakkotilasto).- Anonyymi
Korjaus ennakkoväkilukuun, se on 5 548 097, ei vaikuta tulokseen kahdella desimaalilla.
Väkiluku kasvoi 01-10/2021 reilulla 14 000:llä. Joten väkiluku lienee vuodenvaihteessa saavuttanut 5 550 000. Ja jos kirkon väkiluku putoaisi marras-joulukuussa 3 700 000:een
(-15 602) niin kirkon jäsenosuus noilla luvuilla olisi vuoden lopussa tasan 2/3 eli 66,666%.
01-10/2021 syntyneitä 41 906 ( 2717), kuolleita 46 807 ( 998) - Anonyymi
Aika varmalta alkaa näyttää rajan rikkoutuminen tänä vuonna, koska vauhti on tällä hetkellä hyvä ja pelkästään joulukuussa eroaa todennäköisesti jälleen yli 10 000 ihmistä.
Lokakuussa erosi yli 6 500, kiitos kirkon mediasekoilujen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Korjaus ennakkoväkilukuun, se on 5 548 097, ei vaikuta tulokseen kahdella desimaalilla.
Väkiluku kasvoi 01-10/2021 reilulla 14 000:llä. Joten väkiluku lienee vuodenvaihteessa saavuttanut 5 550 000. Ja jos kirkon väkiluku putoaisi marras-joulukuussa 3 700 000:een
(-15 602) niin kirkon jäsenosuus noilla luvuilla olisi vuoden lopussa tasan 2/3 eli 66,666%.
01-10/2021 syntyneitä 41 906 ( 2717), kuolleita 46 807 ( 998)Tuo 3,7 miljoonan jäsenen rajan alittuminen on toinen seurattava. On mahdollista, että sekin poksahtaa jo tänä vuonna. Alkaa kuulostaa melko hyvältä, että kirkon väkiluku on enää 3,6x miljoonaa, koska vielä muutama vuosi sitten se oli yli 4.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2112736
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo521926Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4301573Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1531493Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3661422Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641288Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251276Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H141226- 621083
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S23948