Kommunismin mahdottomuus

Anonyymi

Kommunisti etsii aina vihollisia, eli ihmisiä jotka eivät ole kommunisteja. Tämä itsessään jo lähtökohtaisesti estää kommunismin järkevän toimivuuden. Siksipä ajaudutaan aina väkivaltaisuuksiin, kun kaikki eivät ymmärrä kommunismin ihanuutta. Sitten kommunistit voivat taas sanoa, että hyvä ideahan tämä on, mutta toteutus vaan ei ole vielä onnistunut missään.

10

129

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on mielestäni täysin sama asia kuin että kuubalaisilla ja venezuelaisilla on taivas kommunistien mukaan. Neuvostoliittokin toimi oikein hyvin. Se mitä nämä vihervasemmistolaiset rakentavat eurostoliitosta on DDR.

      Samaa polarisointia käyttävät kaikessa, kuten rokotetut ja rokottamattomat, passilliset ja passittomat, jne., jne.

    • Anonyymi

      Kommunismi ei voi voittaa.
      Koska a.i. tappaja itikoita on jo.

      Noilla Saddam ja Osamakin tapettiin.

    • Anonyymi

      sdp:n kannattajana olen vahvasti samaa mieltä.

    • Anonyymi

      Totta. Venäjällä sosialistileirissä oli vallankaappausta vastustavat mensevikit (enemmistöläiset) ja sitä ajavat bolsevikit (vähemmistöläiset). Bolsevikit suhtautuivat mensevikkeihin pettureina.

      Suomessa niin ikään Sdp jakautui aseellista vallankumousta vastustaviin ja sitä ajaviin. Äänestyksessä vallankumouksen kannattajat hävisivät, mutta runttasivat silti vallankaappauksen Etelä-Suomessa. Seurauksena oli sotineen ja jälkipyykkeineen kymmeniä tuhansia turhia kuolemia.

      Vallankaappausyrityksen jälkeen perustettiin SKP Moskovassa 1918, maan paossa olleiden kommunistien toimesta. Toimintaa ei Suomessa sallittu.

      Skdl perustettiin 1944. Se oli riitainen koko olemassaolonsa. Skp pyrki kontrolloimaan koko Skdl:ää, ollen kuitenkin erillinen puolue. Siitä irtosi DeVa. Vasemmistoliitto syntyi näiden viimein lähetessä yhteistyöhön keskenään.

      Vasemmistoliitto ei kerro enää nykyisin tavoitteleva saa kommunismia.

      Kommunismia kertoo tavoittelevansa kaksi puoluetta: SKP ja KTP. Kuvaavaa on , että nämäkään kaksi kommunismia tavoittelevaa puoluetta eivät mahdu samaan porukkaan.

    • Anonyymi

      Kaikista HULLUIN uskonto on:KOMMUNISMI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Anonyymi

      Suomessakin ovat nykyään vallassa..... Eivät MITÄÄN muuta osaa tehdä, kuin velkaa velan päälle!!!!!

    • Anonyymi

      Riippuu luonteesta. Siihen bensaa tai muita sytykkeitä, tai sitten rauhoittavaa ovat ideologiat.

    • Anonyymi

      Ei tarvi olla iso vika päässä...kommareilla se on.....Ei ole KOSKAAN toiminut ,eikä tule toimimaan... SUUREKSI ONNEKSI!!!!

    • Anonyymi

      Kapitalismi on ihan yhtä suuri mahdottomuus.

    • Anonyymi

      Eläköön kommunismi!
      Eläköön siperian työleirit!
      Eläköön leipäjonot!
      Eläköön jatkuva puute!
      Eläköön sorto ja vaino!
      Kannata siis kommunismia jos kannatat tuota ylläolevaa!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      32
      2152
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      116
      1828
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1581
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1207
    5. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1192
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1036
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1033
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      994
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      917
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      28
      900
    Aihe