Kommunismin mahdottomuus

Anonyymi

Kommunisti etsii aina vihollisia, eli ihmisiä jotka eivät ole kommunisteja. Tämä itsessään jo lähtökohtaisesti estää kommunismin järkevän toimivuuden. Siksipä ajaudutaan aina väkivaltaisuuksiin, kun kaikki eivät ymmärrä kommunismin ihanuutta. Sitten kommunistit voivat taas sanoa, että hyvä ideahan tämä on, mutta toteutus vaan ei ole vielä onnistunut missään.

10

181

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on mielestäni täysin sama asia kuin että kuubalaisilla ja venezuelaisilla on taivas kommunistien mukaan. Neuvostoliittokin toimi oikein hyvin. Se mitä nämä vihervasemmistolaiset rakentavat eurostoliitosta on DDR.

      Samaa polarisointia käyttävät kaikessa, kuten rokotetut ja rokottamattomat, passilliset ja passittomat, jne., jne.

    • Anonyymi

      Kommunismi ei voi voittaa.
      Koska a.i. tappaja itikoita on jo.

      Noilla Saddam ja Osamakin tapettiin.

    • Anonyymi

      sdp:n kannattajana olen vahvasti samaa mieltä.

    • Anonyymi

      Totta. Venäjällä sosialistileirissä oli vallankaappausta vastustavat mensevikit (enemmistöläiset) ja sitä ajavat bolsevikit (vähemmistöläiset). Bolsevikit suhtautuivat mensevikkeihin pettureina.

      Suomessa niin ikään Sdp jakautui aseellista vallankumousta vastustaviin ja sitä ajaviin. Äänestyksessä vallankumouksen kannattajat hävisivät, mutta runttasivat silti vallankaappauksen Etelä-Suomessa. Seurauksena oli sotineen ja jälkipyykkeineen kymmeniä tuhansia turhia kuolemia.

      Vallankaappausyrityksen jälkeen perustettiin SKP Moskovassa 1918, maan paossa olleiden kommunistien toimesta. Toimintaa ei Suomessa sallittu.

      Skdl perustettiin 1944. Se oli riitainen koko olemassaolonsa. Skp pyrki kontrolloimaan koko Skdl:ää, ollen kuitenkin erillinen puolue. Siitä irtosi DeVa. Vasemmistoliitto syntyi näiden viimein lähetessä yhteistyöhön keskenään.

      Vasemmistoliitto ei kerro enää nykyisin tavoitteleva saa kommunismia.

      Kommunismia kertoo tavoittelevansa kaksi puoluetta: SKP ja KTP. Kuvaavaa on , että nämäkään kaksi kommunismia tavoittelevaa puoluetta eivät mahdu samaan porukkaan.

    • Anonyymi

      Kaikista HULLUIN uskonto on:KOMMUNISMI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Anonyymi

      Suomessakin ovat nykyään vallassa..... Eivät MITÄÄN muuta osaa tehdä, kuin velkaa velan päälle!!!!!

    • Anonyymi

      Riippuu luonteesta. Siihen bensaa tai muita sytykkeitä, tai sitten rauhoittavaa ovat ideologiat.

    • Anonyymi

      Ei tarvi olla iso vika päässä...kommareilla se on.....Ei ole KOSKAAN toiminut ,eikä tule toimimaan... SUUREKSI ONNEKSI!!!!

    • Anonyymi

      Kapitalismi on ihan yhtä suuri mahdottomuus.

    • Anonyymi

      Eläköön kommunismi!
      Eläköön siperian työleirit!
      Eläköön leipäjonot!
      Eläköön jatkuva puute!
      Eläköön sorto ja vaino!
      Kannata siis kommunismia jos kannatat tuota ylläolevaa!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      75
      842
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe