Aiotko taas katsoa sen haukotuttavan kauhuleffan

Subilta illalla?
963
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Eduskunnan kyselytunti?

Äänestä

Totta maar katson.

Äänestä

Hohdon vai? Pläh. Katsoin vähän. Luin kirjan kun olin pieni. Se oli pelottava. Varsinkin se puoliksi mädännyt nainen kylpyhuoneessa. Muistan olleeni jossain pöydän alla mummolassa ehkä piilossa sen takia.

Mutta yleensä ottaen, pidän Kubrickin leffoja ihan kamalina, en tykkää yhdestäkään niistä. Jack Nicholson on inhokkinäyttelijäni. Ja elokuva ei muistuta yhtään kirjaa.

Äänestä

Katsoin sen ensi-illassa ilmestymisvuonna elokuvateatterissa.
Samoin katsoin Manaaja elokuvan 7 vanhana elokuvateatterissa, silloin ei ollut niin tarkkaa kaikkien lakien ja ikärajojenkaan kanssa.

Pelotti kyllä kun kävelimme kotiin pimeässä elokuvan jälkeen , sen Manaajan.
Tai pikemminkin pisti miettimään, joka olikin tarkoitus, missä se onnistui hyvin.
Siksi kaikkea ei saisikaan kieltää, näitä elokuviakaan lapsilta.

Äänestä
  • ..vuonna -73 siis Manaajan katsoin teatterissa 7 vanhana.
    Siinä sitä oli Halloweenia

    Äänestä

Kubrickin Hohto avautuu aivan uudella tavalla, kun ymmärtää, että Jack ei tullut hotellissa ulluksi, kuten yleensä ajatellaan.

Wendy oli paranoidi skitsofreenikko, joka kuvitteli suuren osan elokuvan tapahtumista ja tappoi pesäpallomailalla Jackin hotellin portaisiin. . Suuri osa elokuvasta (mm. yliluonnolliset ilmiöt) ovat Wendyn harhoja. Tämä tunnetaan Wendy-teoriana. Wendy-teorian tueksi löytyy joukko kiinnostavia havaintoja elokuvasta.

Stanley Kubrick oli ennen ohjaajan uraansa loistava valokuvaaja. Kaikki Kubrickin kuvat ovat tarkkaan suunniteltuja. Hän olimyös perfektionisti, shakinpelaaja ja nero. Siksi Hohdon epäjohdonmukaisuudet ovat herättäneet ihmetystä: tavarat vaihtavat paikkaa, maton kuvio muuttuu jne. Tämä selitetään Wendy-teoriassa niin, että muutokset ympäristössä kertovat koska tarinaa kuvataan Wendyn perspektiivistä.

Wendy-teoria toimii täydellisesti ja tekee elokuvasta astetta vaikuttavamman. Kubrickin Hohto ei sisällä yliluonnollisia elementtejä, vaan vakavasti sairaan ihmisen harhoja.

https://www.youtube.com/watch?v=wRr_0W-9hWg&t=539s

Suosittelen tutustumaan Navarron analyysiin.

Äänestä
  • Mielenkiintoista. Pitääpä tutustua…

    Äänestä

  • Miten vaan , mutta ei se tuota puuduttavaa tekelettä miksikään muuta, oli näkökulma mikä hyvänsä.
    Kauhuelokuvaksi sitä ei voi luokitella, ehkä jokin mysteeritrilleri olisi parempi kuvaus.

    Siinä elokuvassa palataan 20-luvulle, kun Outlook oli vielä nuori.

    Äänestä

  • Eiväthän nuo kohtaukset varastohuoneista ole ollenkaan samasta paikasta ja selostaja sepustaa valokatkaisimesta. ...heh!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Subilta illalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu