Olen sanonut usein kassoilla jos kortti ei toimi, että kannattaa pitää käteistä lompsassa 100-200 euroa aina mukana. Jotku sanoo, että ei se ole turvallista, ja korttimaksu on nykyaikaa, no pitäisi kysyä kuinka monesti olette joutuneet ryöstetyksi elämänne aikana?
Suurin osa ihmisistä ei koskaan. Mutta sinnikkäästi ihmiset karttavat käteisen käyttöä kuin jonkun vajaaälyisen hommana, tänään me vajaaäöyiset menimme kassalta ruokiemme kanssa kun te trendikkäät nykyaikaa elävävät jouduitte jättämään ruokanne kassalle.
Näin kävi tänään Lidlissä.
Asian toinen puoli on, että nyt testataan kuinka ihmiset reagoivat tällaiseen kun kauppaostokset eivät onnistukaan. Kohta kortit ovat historiaa ja asiointi menee kännykkään ja sitten siruun joka istutetaan ihon alle.
Testi menossa rahaliikenteessä.
Anonyymi
4
53
Vastaukset
- Anonyymi
Bitcoin ei kaadu😂🤣
- Anonyymi
Käteinen takaisin, tai tuleehan se pakostakin jos tämä meno jatkuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käteinen takaisin, tai tuleehan se pakostakin jos tämä meno jatkuu.
Seuraava vaihe on, että setelit loppuu automaateista, mites sitten suu pannaan?
- Anonyymi
joka mehellä pitää olla 5 tonnia perstaskussa ja toinen satsi piirongin lootassa kun noiden pankkihommat näköjään kusee urakalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342724Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2612297Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221413- 1151072
- 971040
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041013Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13922Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55828Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50771Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277752