Kohtelua, please!

Anonyymi

Joskus saan miesten taholta osakseni mielestäni asiatonta käytöstä. He eivät tunnu ymmärtävän esimerkiksi, että voin tuntea romanttisia tunteita heitä kohtaan.

Tänään aloin ihan kauhuissani miettiä, että eivätkö he tiedä, että olen heteroseksuaalinen nainen. Luulevatko he, että olen ehkä lesbo? Vai näytänkö niin rumalta, että näytän ihan mieheltä?! Mutta ainakaan kukaan ei ole erehtynyt pitämään minua miehenä. Vai pitäisikö minun yrittää saada kaikki kauneusvirheeni pois? Eikö minuun voi tutustua naisena, jos näytän joltain kantilta katsottuna "rumalta"?

Oletan olevani seksuaalisuudeltani ihan tavallinen. Muuten saatan pohjimmiltani olla hyvin erikoinenkin ihminen.

Mutta eivätkö ihmiset tiedä, että naisen haukkuminen mieheksi on kidutusta ja ettei heteroa voi "muuntaa" homoksi?

Saanko olla se, joka olen? Onko minulla ihmisoikeuksia?

(Tällä en todellakaan tarkoita sitä, että miesten pitäisi aina olla silittämässä ja saatavilla. Tarkoitan ihan omaa oikeuttani elää vaikka yksin naisena jollaiseksi olen syntynyt.)

0

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

        Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
        Maailman menoa
        83
        3265
      2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        37
        2074
      3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        169
        1850
      4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

        Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
        Ikävä
        304
        1403
      5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

        Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
        Tv-sarjat
        35
        1308
      6. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        113
        1254
      7. Onko se liikaa pyydetty

        Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
        Ikävä
        93
        1229
      8. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1110
      9. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

        Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
        Kaste
        120
        1094
      10. Kaatopaikka Inhassa

        Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
        Ähtäri
        28
        1071
      Aihe