Kansalaisaloite elämänkatsomustiedon vapauttamiseksi on saanut nyt yli 15 000 kannatusilmoitusta. Tarkan luvun näkee samalta sivulta, jossa sen voi itse allekirjoittaa:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8860
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8860
Vastaukset 9
Vanhimmat
Aloite etenee, kun moni tarttuu asiaan. Voimme jakaa linkkiä. Voimme tulostaa paperilomakkeen nettirajoitteisille läheisille tai tutuille.
Kannatusta on jo nyt enemmän kuin taannoisella aloitteellinen ns. yhteisen katsomusaineen puolesta. Mediahuomio on ET-aloitteella ollut liian pientä.
Teknisesti tosi, mutta tuon aiemman aloitteen aikana koko kansalaisaloite ajatuksena oli vähemmän tunnettu. Parempi vertailukohta lienee jumalanpilkkalain kumoamiseen tähtäävä aloite, joka sai selvästi tätä vähemmän kannattajia.
Mitä Sinä voit tehdä tiedotuksen hyväksi.
Jatkomenestys riippuu myös siitä, miten jo allekirjoittaneet auttavat aloitteen tunnetuksi tejeniseksi.
Saisi olla jo 25000 allekirjoittajaa.
Jos kaiken maailman vapaa-ajattelijat eivät saa tämän lakialoitteensa taakse edes 50 000 allekirjoittajaa niin olisi syytä tehdä kansalaisaloite, jossa ET julistettaisiin marginaaliseksi turhakkeeksi, joka on syytä poistaa kouluista.
Sitten tehtäisiin eri puolille maata kokkoja, joihin voisi viedä ET oppimateriaalia poltettavaksi suuressa suuttumuksessa.
Tiedät+kyllä,+ettei+aloitteen+suosio+riipu+suoraviivaisesti+siitä,+miten+suuri+kannatus+asialla+on.
Tämä+on+niitä+harvoja+va-liikkeen+tavoitteita,+joista+tiedämme+kannatuksen.+Se+on+suunnilleen+80+%.
60 - 70 luvuilla luettiin kansakoulun alaluokilla kansalaistaitoa.
Pwruskoulu 7. luokallakon ennen 1985.