Suomalaisen vaalirahoituksen salattujen kuvioiden paljastuminen ravisteli perin pohjin "maan tapaa". Kohu johti vaalirahoituslain kiristämiseen ja lahjoitusten vähenemiseen. Vain muutama poliitikko sai tuomion väärinkäytöksistä.
Yhdistyksen taustalla vaikuttivat Tokmannin Kyösti Kakkonen ja Ideaparkin Toivo Sukari. Yhdistyksen tukirahoja jakoivat Nova-konsernin liikemiehet Tapani Yli-Saunamäki ja Arto Merisalo sekä keskustan yhteyspäällikkö Lasse Kontiola.
Vaalit lähestyvät. Rangaistukset ovat suoritettu. Tämä episodi on suomalaista poliitikan ja talouselämän historiaa, mikä on hyvä tuntea.
https://yle.fi/uutiset/3-8390793
Kyösti Kakkonen ja Toivo Sukari
9
137
Vastaukset
- Anonyymi
Joku tutkiva Journalisti vois penkaista herrojen nyky bisneksiä.
- Anonyymi
Konkursseissa on oltu mukana.
- Anonyymi
Kepu pettää aina…
- Anonyymi
Uunituore ja mielenkiintoinen artikkeli. Kannattaa lukkee.
https://www.hs.fi/sunnuntai/art-2000008254811.html - Anonyymi
Ei kauppaneuvokseksikaan
Tällä kertaa tilalle ei tarjota kauppaneuvoksen arvoa, vaan hakemus on Vanhasen mukaan nyt loppuunkäsitelty.
Kakkosen arvonimiasia nousi esille vaalirahoituskohussa. Tuolloin paljastui, että vuorineuvoksen arvoa hakee Kakkoselle joukko huippupoliitikkoja, jotka ovat saaneet rahaa vaalikampanjoihinsa Kehittyvien maakuntien Suomelta. Tämän yhdistyksen yksi merkittävä
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/200805287716879 - Anonyymi
Liikemiehet Timo Nieminen ja Arto Autio pyörittävät yhtiöitä poliitikkojen ja julkkisten kanssa, mutta he itse ovat pysytelleet poissa parrasvaloista.
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/huvijahti-julkkisjuhlia-ja-valtava-vaikuttajien-hamahakinseitti-nuorisosaatio-teki-rikosilmoituksen-miljonaarien-kumppanista/ - Anonyymi
Tähän listaan saattaapi tulla myös Perttu Nousiainen. Arto Merisalo on jo. Lähteekö arvonimi jos pääsee listale?
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Luokka:Talousrikolliset - Anonyymi
Kiinteistö kehitystä. Ossaako kukkaan sanua, mikä on syy notta Kakkonen ei istu omistamisaan pörssi yhtiöiren hallituksisa?
https://yle.fi/uutiset/3-9043700 - Anonyymi
”Keskustan luottokonsultti auttoi Putinin luotettuja väistämään pakotteita
Rahoitusta bioöljyjalostamolle
Hakamon CAG järjestelee parhaillaan rahoitusta Green Fuel Nordic -nimiselle yhtiölle, joka on rakentanut bioöljyjalostamon Lieksaan. Hankkeen alkuperäinen puuhamies on keskustan nykyisen varapuheenjohtaja Riikka Pakarisen isäpuoli Timo Saarelainen. Yhtiön nykyinen suurin osakas ja rahoittaja on Kyösti Kakkonen.”
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/138d4d55-654d-4306-b70e-6489bcb9b5b2
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022336- 1191895
- 901493
- 1381449
- 1171276
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘741268Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631131Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu221130- 511097
- 381042