Kovia aikoja edelleen

Taas kerran on se aika vuodesta, kun uskovaiset tuottavat hallaa itselleen omilla typerillä asenteillaan. Alkot ovat kiinni huomenna ainoastaan siksi, että joidenkin tekopyhien pitää juhlia tekopyhyyksiään. Jäähän siinä nyt sitten monelta uskovaiselta nauttimatta Jeesuksen veret huomenna ehtoollisellaan, koska eivät sitä mistään saa kauppojen kiinniolon takia.

Milloin tästä lapsellisesta sulkutilanteesta päästään eroon? Eikö tähän maahan voida saada järkeä peliin näihin arkipäivän askareisiin? Uskovaisten mielipuolivallalle on tultava loppu!!!

15

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alkossa voi käydä vielä kun se on auki. Rauhoittavia lääkkeitä saa
      nykyään aika helposti kun perustelee hyvin. Alkon suljetut ovet riittävät
      hyvin perusteluksi. Samoin arkipyhät. Joku lääkäri kirjoittaa rahtikirjat.

      • Anonyymi

        Käyttävätkö uskovaiset nykyään rauhoittavia lääkkeitä Jeesuksen verenä kirkollisviinin sijaan? Toisaalta kätevää, koska sillä konstilla ei ainakaan läiky, jos annetaankin vain tabletti. Kirjoittaisiko lääkäri rekkakuorman pillereitä myös kirkkoon? Mahtaa siinä soida kanttorin urut kuin progebändissä :)


    • Anonyymi

      lähden huomenna hautausmaalle kävellen ja olen fanaattinen ateisti 🤣
      mutta vittu jos pappi tulee vastaan niin haukun kovaäänisesti 🤣🤣🤣

      • Eikö maukuminen olisi sivistyneempää?


      • Anonyymi
        Tipale kirjoitti:

        Eikö maukuminen olisi sivistyneempää?

        😸 😸😸


      • Anonyymi

        Joku retupetteri meinasi ajaa päälle 🤣 saattoi olla pappi 🤣🤣🤣


    • Anonyymi

      Alko ja Valtio on erotettava toisistaan. Näin saadaan 24h aukioloajat. Tämä on enemmän kuin tarpeellista. Yksityistäminen. Kuten kirkko.

      • Anonyymi

        Joo, toi on hyvä idea! Kannatetaan! Ehkä asiasta pitää tehdä kansalaisaloite eduskuntaan.


    • Anonyymi

      Marraskuun kolmas lauantai voitaisiin merkitä kalenteriin kansalliseksi ateistien päiväksi . Alko olisi silloin auki perjantaista klo 9.00 läpi yön aina lauantaihin klo 24.00.
      Kaikki Alkon tuotteet -10 %
      Sunnuntai olisi sitten ateistien krapula- ja morkkispäivä.
      Tarvittaessa keskustelu- ja sielunhoitoapua kirkon työntekjjöiltä.

      Eikö niin, siino?

      • Itselläni ei ole krapulaa ikinä. En tiedä, mistä se johtuu. Nytkin kirjoitat tätä ihan hyvävointisena, vaikka eilen tuli otetuksi mm. I hate wine -nimistä Etelä-Afrikkalaista viintä. Jäi muuten vielä täksikin päiväksi, mikä täten kaikille tekopyhäpäivää viettäville tekopyhille himohihuille ilmoitettakoon.

        Ryyppäämisessä ei ole mitään hävettävää, jos uskovaisetkaan eivät häpeä ilman morkkista toitottaa satujaan suureen ääneen missä tahansa ja mistä tuutista tuutin täydeltä. Keskustelu kirkon työntekijöiden kanssa olisi juuri se helvetti, vaikka sinä sitä et tajuakaan. Heistä ja sinun kaltaisistasi ei apua olisi yhtään mihinkään. Onneksi en apua edes kaipaa. Minulla menee oikein mukavasti elämän realiteettien kanssa ja vielä kun ihan hihujen ärsykkeeksi on sitä viiniäkin jäljellä. Viiniä, jonka nimi on uskovaisia kiusaavan hauskasti I hate wine :)


      • Anonyymi
        siino kirjoitti:

        Itselläni ei ole krapulaa ikinä. En tiedä, mistä se johtuu. Nytkin kirjoitat tätä ihan hyvävointisena, vaikka eilen tuli otetuksi mm. I hate wine -nimistä Etelä-Afrikkalaista viintä. Jäi muuten vielä täksikin päiväksi, mikä täten kaikille tekopyhäpäivää viettäville tekopyhille himohihuille ilmoitettakoon.

        Ryyppäämisessä ei ole mitään hävettävää, jos uskovaisetkaan eivät häpeä ilman morkkista toitottaa satujaan suureen ääneen missä tahansa ja mistä tuutista tuutin täydeltä. Keskustelu kirkon työntekijöiden kanssa olisi juuri se helvetti, vaikka sinä sitä et tajuakaan. Heistä ja sinun kaltaisistasi ei apua olisi yhtään mihinkään. Onneksi en apua edes kaipaa. Minulla menee oikein mukavasti elämän realiteettien kanssa ja vielä kun ihan hihujen ärsykkeeksi on sitä viiniäkin jäljellä. Viiniä, jonka nimi on uskovaisia kiusaavan hauskasti I hate wine :)

        Ateismi ihmisen elämän ankeuttaa,
        siinonkin elämän vankeuttaa...


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ateismi ihmisen elämän ankeuttaa,
        siinonkin elämän vankeuttaa...

        Ei minulla ole ollenkaan ankeaa,
        vaikka väität moista valhetta kankeaa.
        Vain uskovien elämä on kovin vaikeaa,
        siks heidän elonsa on surullisen haikeaa.
        Olisi heidänkin helpompaa olla jumalatta
        kuin heilua alituiseen vihaisina humalatta.


    • Anonyymi

      Malttia siihen ottamiseen sitten ateistit ettei käy niin kuin hurskaille kontrolli pettää muisti menee ja tulee siinä sitten jopa omat tyttäret naitua paksuksi naapureista puhumattakaan ei sillä jumalan silmissähhän tuo on vain kylän suurinta hurskautta mutta maallinen laki näistä tuppaa rankaisemaan.

      • Raamatussa tosiaan tyttäret juottavat isänsä känniin ja naivat tämän kanssa. Melkoista legendaa uskovaisille syötetään ja arvatenkin he ottavat nuo tarinat ihan tosissaan. No onneksi uskovaisilla on paljon lapsia, joita he sentään voivat käyttää turvallisesti hyväkseen käsikirjansa mukaisesti :)


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2142
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1805
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1298
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      960
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      950
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      875
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      116
      782
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      730
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      716
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      699
    Aihe