Voiko lyhytaikainen itsensä kuristaminen ilman tajunnanmenetystä johtaa aivovaurioihin?

Anonyymi

Olen kärsinyt aika diipistä masennuksesta viime aikoina. Alakulon tuskainen olo eteni siihen pisteeseen, että istuin lakana kaulan ympärillä lattialla joka oli sidottu kaapin oven kahvaan. Tämä oli varmaan enemmän kokeilu ja reaktio hirveään oloon kuin tosissaan tehty itsemurhayritys. Se oli kuin joku reaktio siihen, kun tuntui, ettei vaan kestä enää. Puristin lakanaa kaulani ympärillä ja nojasin hiukan eteenpäin niin, että minulla hiukan pimeni silmissä ja tuntui kuin olisin tuntenut painetta päässäni. Istuin lattialla joten koko painollani en hirttänyt itseäni vaikkakin vähän laskeuduin alaspäin mikä lisäsi painetta kaulallani. En muista kauanko tein tätä ehkä jonkun muutama kymmenenen sekuntia. Havahduin kuitenkin tekooni ja tajusin että se ei ole ok siinä vaiheessa, kun tajunta oli vähän hämärtynyt. En siis menettänyt tajuntaani ja irrotin tuon lakanan kaulasta. Syvällä sisimmässäni en halua kuolla, mutta olo on sillä tasolla, että tuntuu hyvin usein, että en pysty elämäänkään. Että en enää kestä elämää ja olisi niin paljon helpottavampaa vain mennä pois.

Tuon jälkeen säikähdin hiukan, kun havahduin jotenkin mitä tuli tehtyä. Menin nukkumaan ja heräsin välillä hiukan sekaviin oloihin ajan-ja paikantaju hiukan kadoksissa yöllä. Tapauksen jälkeen seuraavina päivinä on tuntunut, että käyn jotenkin hitaalla eikä pää toimi normaalisti ja pää on utuinen ja sumuinen. Rupesin lukemaan aiheesta ja järkytyin, kun luin, että hapenpuute voi vaurioittaa aivoja jo ilman tajunnanmenetystä, jos verenkierto estyy. En tiedä paljonko estin verenkiertoa. Lakana ei ollut mitenkään erityisen tiiviisti kaulani ympärillä. Yöunet jotenkin meni katkonaisemmiksi tämän jälkeen. Minulla on ollut myös migreenimäistä päänsärkyä joka alkoi pari päivää myöhemmin, enkä tiedä liittyykö tämä tekooni. Mietin mikä osa ahdistuksella on oireideni kanssa, koska ahdistuin jotenkin tämän jälkeen, kun tajusin kuinka pohjalle olen mennyt että tällaista tulee tehtyä.

Tiedän, että apua kannattaa hakea masennukseen. Olen hakenutkin, mutta se ei auta. Lääkkeet on kokeiltu, ja voin sanoa että olo vain muuttui pahemmaksi. Ja on painavia syitä mitkä tekee minut masentuneeksi joita mikään apu ei ratko

6

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjoitat pitkää ja asiallista tekstiä, joten enpä usko, että olisit mitään aivovauriota saanut.

      Ulkopuolista apua kannattaa kyllä hakea, keskustelua vaikka.
      Jos liikaa testailee tuollaisiakin konsteja, jota olit tehnyt, niin se aivovaurio saattaa vielä olla edessä.

      Yritä selvittää ongelmasi satuttamatta itseäsi.
      Muista, että sinäkin olet tärkeä.

      • Anonyymi

        Ai tärkeä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai tärkeä?

        Juuri näin.
        Jokainen on jollekin tärkeä, vaikkei sitä ihan aina tahdo uskoa.


    • Anonyymi

      Tajunnanmenetys voi tapahtua 30-180 sekunnissa, jos aivojen hapensaanti heikkenee liikaa esimerkiksi kuristumisen takia. Kyse on ilmiöstä hypoksia mikäli aivot ei saa riittävästi happea ja ilmiöstä anoksia mikäli hapensaanti estyy kokonaan. Vaurion aste voi olla sitä pahempi, mitä voimakkaammin verenkulkua aivoihin rajoitetaan.. Vrt. Täysin/osittain. Tajuttomuus voi tapahtua vielä nopeamminkin. Minuutin kohdalla aivosolut alkaa kuolla. Kolmea minuuttia kohden mentäessä vauriot on jo hyvin paljon vakavampia ja pysyvämpiä..Riskinä on myös aivoinfarktit ja aivoverenkiertohäiriöt, mikäli kuolo ei korjaa.

      • Anonyymi

        Minä olen kokenut tajunnan menetyksen, mutta se ei tullut kuristumisesta, vaan siitä, etten saanut happea lainkaan.
        Tilanne oli sellainen, kun minulla oli pahat tulehdukset elimistössä, ja meni tulehdusarvotkin jo aivan pilviin.

        Tuli sellainen paniikinomainen tunne, kun lakkasi henki kulkemasta. Ja tajunta meni todellakin aika nopeasti.
        Tehollehan siinä kärrättiin lujalla vauhdilla. Eikä mennyt kauaa, kun olin jo hengityskoneessa, koska muu ylimääräinen hapetus ei riittänyt.

        Sen verran kamala kokemus, sai ajattelemaan, etten halua ikinä kuolla tukehtumalla.
        Siinä alkaa itse yrittää tehdä kaikkensa, kun tajuaa hapen kulun estyneen.
        Eli jos itse vaikka laittaa kaulaansa jotain, niin sen repii pois siinä vaiheessa kun ei saa happea, ihan jo sen paniikin takia.

        En suosittele kellekkään kokeilemaan. Jos tai kun tulee jotain ongelmia, masennusta, ahdistusta tai mitä tahansa, se kannattaa yrittää hoitaa hyvällä tavalla, että henkikulta säästyy.
        Ammattiapua on saatavissa, jos on todella vaikeaa ja paha olla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä olen kokenut tajunnan menetyksen, mutta se ei tullut kuristumisesta, vaan siitä, etten saanut happea lainkaan.
        Tilanne oli sellainen, kun minulla oli pahat tulehdukset elimistössä, ja meni tulehdusarvotkin jo aivan pilviin.

        Tuli sellainen paniikinomainen tunne, kun lakkasi henki kulkemasta. Ja tajunta meni todellakin aika nopeasti.
        Tehollehan siinä kärrättiin lujalla vauhdilla. Eikä mennyt kauaa, kun olin jo hengityskoneessa, koska muu ylimääräinen hapetus ei riittänyt.

        Sen verran kamala kokemus, sai ajattelemaan, etten halua ikinä kuolla tukehtumalla.
        Siinä alkaa itse yrittää tehdä kaikkensa, kun tajuaa hapen kulun estyneen.
        Eli jos itse vaikka laittaa kaulaansa jotain, niin sen repii pois siinä vaiheessa kun ei saa happea, ihan jo sen paniikin takia.

        En suosittele kellekkään kokeilemaan. Jos tai kun tulee jotain ongelmia, masennusta, ahdistusta tai mitä tahansa, se kannattaa yrittää hoitaa hyvällä tavalla, että henkikulta säästyy.
        Ammattiapua on saatavissa, jos on todella vaikeaa ja paha olla.

        Varmasti hirvittävä kokemus. Onneksi selvisit siitä.

        Ongelma voi olla se, että esimerkiksi hirttäytymisyrityksessä ei aina tajua enää hapenpuutteessa, miten hirttäytymisväline otetaan pois kaulasta, vaikkei taju olisi täysin lähtenyt. Koska aivot saa liian vähän happea ja se voi vaikuttaa ymmärryksen tasoon ja siihen miten kykenee toimimaan. Tajunta voi olla jo hiipunut osittain. Siksi vaikka tarkoituksena ei olisi riistää henkeään tai vammauttaa itseään, niin voi silti vahingossa käydä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      377
      12456
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      265
      5464
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      216
      3964
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      214
      2770
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      17
      2025
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1854
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      930
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      895
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      802
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      756
    Aihe