Mitä Jeesus todella sanoi

”Mitä Jeesus todella sanoi”
Laitoin otsikon sitaatteihin, koska se ei todellakaan oma keksimäni, vaan päinvastoin se edustaa yleisintä teemaa mikä ylipäänsä liittyy kristinuskon selityskirjallisuudessa.
Teemaa on todella pompoteltu verkon yli ja ali, ja metodina on tuoda esiin uusia näkökulmia, joihin antaa epätavallisen hyvät mahdollisuudet se, että muistiin merkittyjä lähteitä on kokonaista neljä kappaletta, kukin niistä oma versionsa, ja lisäksi apokryfit evankeliumit, joita löytyy silloin tällöin aina uusiakin.
Näkökulmasta riippuen sanoudun totaalisesti irti tästä jatkumosta, tai sitten lisään siihen uuden näkökulman.
Mitä hän sitten minun mielestäni ”todella sanoi”?
Niin, haluan ensinnäkin painottaa sitä, että kaikki, mitä hänen sanomisistaan tiedetään, perustuu toisen käden lähteisiin. Kun tiedetään ne lainalaisuudet, joiden perusteella kertomukset, ja niiden perustalle muodostuvat myytit, syntyvät, niin epäilyksen siemen on jo ”Mitä Jeesus todella sanoi” ikäänkuin sisäänrakennettuna, lähtökohtaisena läsnä.
Pari yleistä piirrettä Jeesuksen sanomisissa pistää silmään.
Hän puhui paljon erilaisia vertauksia, jotka on luontevaa pistää hänen kerronnallisen lahjakkuutensa tiliin. Kirjallisesta lahjakkuudestahan ei todellakaan voida puhua, sillä kirjoituksia häneltä ei tiedetä jääneen yhtä ainutta, ja kirjoitustaitoonkin on vain yksi hämärä viittaus.
Mutta, ja tämä onkin toinen mainituista piirteistä, hänen muistiin merkityissä tai sepitetyissä puheissaan esiintyy useinkin viittauksia aikaisempiin kirjoituksiin, joilla mitä ilmeisimmin tarkoitetaan Tooran eli VT:n kirjoituksia.
Lisäksi hänen omien puheiden lisäksi synoptisiin evankeliumeihin sisältyy eräs ilmiselvä valmiiksi myytiksi muotoiltu tarina, jonka historiallisuutta ei edes yritetä perustella millään tavalla. Tämä on Matteuksen evankeliumin 4. luvun 1-11 sisältyvä kertomus missä ”Henki vei Jeeuksen ylös erämaahan perkeleen kiusattavaksi”. Siinä Jeesus useampaankin otteeseen perustelee argumentoi vastauksiaan Perkeleelle sanomalla ”kirjoitettu on…”.
Nämä, ja kaikki muut Jeesuksen evankeliumien mukaan käyttämät ”kirjoitettu on”- argumentit kompromettoivatkin koko evankeliumit. Ne ovat suoranaisia osoituksia siitä, että kyse on sepitteestä, sillä (kuten on todettu) kirjoitustaito on todellakin ihmisyyden historian aikajanalla niin häviävän lyhyt periodi, että sen todistusarvo hukkuu historian mereen pisaraakin pienempänä partikkelina.
Että tällainen näkökulma.

0

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        54
        2978
      2. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        61
        2811
      3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        46
        2349
      4. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

        Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
        Maailman menoa
        42
        2341
      5. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        63
        2107
      6. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        55
        2015
      7. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        41
        985
      8. Toivoisitko

        Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
        Ikävä
        115
        926
      9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

        Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        123
        889
      10. Sotekeskus

        Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
        Ähtäri
        37
        864
      Aihe