Mitä Jeesus todella sanoi

”Mitä Jeesus todella sanoi”
Laitoin otsikon sitaatteihin, koska se ei todellakaan oma keksimäni, vaan päinvastoin se edustaa yleisintä teemaa mikä ylipäänsä liittyy kristinuskon selityskirjallisuudessa.
Teemaa on todella pompoteltu verkon yli ja ali, ja metodina on tuoda esiin uusia näkökulmia, joihin antaa epätavallisen hyvät mahdollisuudet se, että muistiin merkittyjä lähteitä on kokonaista neljä kappaletta, kukin niistä oma versionsa, ja lisäksi apokryfit evankeliumit, joita löytyy silloin tällöin aina uusiakin.
Näkökulmasta riippuen sanoudun totaalisesti irti tästä jatkumosta, tai sitten lisään siihen uuden näkökulman.
Mitä hän sitten minun mielestäni ”todella sanoi”?
Niin, haluan ensinnäkin painottaa sitä, että kaikki, mitä hänen sanomisistaan tiedetään, perustuu toisen käden lähteisiin. Kun tiedetään ne lainalaisuudet, joiden perusteella kertomukset, ja niiden perustalle muodostuvat myytit, syntyvät, niin epäilyksen siemen on jo ”Mitä Jeesus todella sanoi” ikäänkuin sisäänrakennettuna, lähtökohtaisena läsnä.
Pari yleistä piirrettä Jeesuksen sanomisissa pistää silmään.
Hän puhui paljon erilaisia vertauksia, jotka on luontevaa pistää hänen kerronnallisen lahjakkuutensa tiliin. Kirjallisesta lahjakkuudestahan ei todellakaan voida puhua, sillä kirjoituksia häneltä ei tiedetä jääneen yhtä ainutta, ja kirjoitustaitoonkin on vain yksi hämärä viittaus.
Mutta, ja tämä onkin toinen mainituista piirteistä, hänen muistiin merkityissä tai sepitetyissä puheissaan esiintyy useinkin viittauksia aikaisempiin kirjoituksiin, joilla mitä ilmeisimmin tarkoitetaan Tooran eli VT:n kirjoituksia.
Lisäksi hänen omien puheiden lisäksi synoptisiin evankeliumeihin sisältyy eräs ilmiselvä valmiiksi myytiksi muotoiltu tarina, jonka historiallisuutta ei edes yritetä perustella millään tavalla. Tämä on Matteuksen evankeliumin 4. luvun 1-11 sisältyvä kertomus missä ”Henki vei Jeeuksen ylös erämaahan perkeleen kiusattavaksi”. Siinä Jeesus useampaankin otteeseen perustelee argumentoi vastauksiaan Perkeleelle sanomalla ”kirjoitettu on…”.
Nämä, ja kaikki muut Jeesuksen evankeliumien mukaan käyttämät ”kirjoitettu on”- argumentit kompromettoivatkin koko evankeliumit. Ne ovat suoranaisia osoituksia siitä, että kyse on sepitteestä, sillä (kuten on todettu) kirjoitustaito on todellakin ihmisyyden historian aikajanalla niin häviävän lyhyt periodi, että sen todistusarvo hukkuu historian mereen pisaraakin pienempänä partikkelina.
Että tällainen näkökulma.

0

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

        Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
        Maailman menoa
        169
        7606
      2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

        ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
        Maailman menoa
        130
        5219
      3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

        Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
        Maailman menoa
        51
        2735
      4. Koska mennään retkeilemään?

        pusi pusi 😗
        Ikävä
        276
        2356
      5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

        🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
        Maailman menoa
        128
        2298
      6. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

        Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
        Maailman menoa
        571
        2101
      7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

        Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
        Maailman menoa
        72
        2099
      8. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

        Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
        Maailman menoa
        0
        1400
      9. Ei tule uni

        Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
        Ikävä
        57
        1136
      10. Miksi juuri Venezuela?

        Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
        Maailman menoa
        293
        1115
      Aihe