Kuinkas monessa uudessa autossa onnistuu tämä ja onnistuuko sinun autossa?
Käytän autossa auto/matkajääkaappia usein. Laitan pistokkeen autoon ja jääkaappi saa jännitteen ja jääkaapin kompura pyörii kun termostaatti haluaa. Autosta on avaimet pois ja ovet lukossa.
Jos on suunnnittelun aikana ajateltu käytettävyyttä niin näin pitäisi toimia eli jännite tulee riippumatta virtalukon asennosta.
Käytän autossa auto/matkajääkaappia usein. Laitan pistokkeen autoon ja jääkaappi saa jännitteen ja jääkaapin kompura pyörii kun termostaatti haluaa. Autosta on avaimet pois ja ovet lukossa.
Jos on suunnnittelun aikana ajateltu käytettävyyttä niin näin pitäisi toimia eli jännite tulee riippumatta virtalukon asennosta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ja sitten herätä todellisuuteen kun auto ei enää käynnisty, mutta karjalanpiirakat on kylmiä.
Noinhan se kuuluisi olla, mutta kun monissa nykyautoissa on onnettoman pieni käynnistysakku, ei virtaa riitä tuhlattavaksi auton seistessä.
Toisin on saksalaisessa laatuautossani, jossa on tehdasasenteinen taukolämpö eli Webasto. Sillä on takakontin sivussa oma reilun kokoinen akku, josta yksi takakontin 12V pistorasia saa virtansa. Tämän akun voi kuluttaa vaikka tyhjäksi, eikä se käynnistysakkuun vaikuta mitenkään. Taukolämmön akulle ohjautuu latausvirtaa sitten kun käynnistysakku on täynnä. Mainio varuste kylmäboksin jäähdyttämiseen kun muuten se akku olisi kesällä tyhjän panttina.
Tuosssa+omassa+on+60ah+käynnistysakku+josta+virta+tulee+jääkaapille+ja+on+usein+koko+päivän,+virtaa+riittää+pidempään.+On+ollut+kesällä+aamusta+seuraavaan+aamuun+ja+starttaus.+
Jääkaappi+12v+kompressorilla+ja+n.+4cm+tiivis+eristys.+Käyntiaika+100%+vaan+jopa+10-15min+taukoja.+
Ne+kokoajan+pyörivät+peltier/thermo+kylmälaukut+vie+paljon+enemmän.
Onnistuuhan tuo lähes kaikissa autoissa. Selityksenä on lohkolämmitinjärjestelmä, johon on lisätty akunlataustoiminto. Ainahan sen asentaminen onnistuu myös jälkikäteen, mikäli tuntee tarvetta siihen.
Niin ei tarvitse latailla akkua tai käyttää verkkovirtaa omassa että jääkaappi pysyy 2c vaikka auto seisoo lukittuna, avaimet omassa taskussa.
Uusissahan ja uudemmissa autoissa pitää muuttaa yhdelle 12v pistokkeelle jatkuva virta sulakkeella tai vetämällä akulta uusi johto, sulake välissä ja pistoke päähän. Tämä on tarpeellinen muutos