Rinteen laukaisema kriisi jatkunut jo 8 vuotta

Antti Rinne syyllinen Kittilä-jupakkaan
"Levin sotku on jatkunut kahdeksan vuotta. Sen sysäsi vauhtiin ammattiliitto Pron silloinen puheenjohtaja Antti Rinne, koska hän käytännössä antoi 17. marraskuuta 2013 potkut Levin hissiyhtiön toimitusjohtaja Palosaarelle."

https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/16674a83-1df9-47b6-84c6-4d14ebb6a163

Kalliiksi käy demarit kaikin tavoin yhteiskunnalle.

Korkein oikeus tutkii vielä, ovatko luottamushenkilöt rikkoneet virkavelvollisuutensa hankkiakseen hyötyä kuntakonserniin kuuluvan hissiyhtiön toimitusjohtajalle Jouni Palosaarelle. Sen sijaan luottamushenkilöiden toiminta Kittilän silloisen kunnanjohtajan Anna Mäkelän erottamisessa sai lainvoiman – siinä ei rikoksia todettu tapahtuneen.

Jouni Palosaarta vastaan nostetut syytteet kaatuivat hovioikeudessa jo elokuussa 2019.

Vyyhdin sivuhaaroista kesken on vielä ns. Eilavaaran laskutusasia. Siinä kolme Kittilän kuntapäättäjää tuomittiin maaliskuussa petoksen yrityksestä ja virkavelvollisuuden rikkomisesta – jutun käsittely jatkuu hovioikeudessa.

Levin sotku on jatkunut kahdeksan vuotta. Sen sysäsi vauhtiin ammattiliitto Pron silloinen puheenjohtaja Antti Rinne, koska hän käytännössä antoi 17. marraskuuta 2013 potkut Levin hissiyhtiön toimitusjohtaja Palosaarelle.

Palosaaren potkujen jälkimainingissa kunnanjohtaja Mäkelä sai puolestaan potkut, jonka seurauksena liuta kuntapäättäjiä on sittemmin roikkunut vuosia löyhässä hirressä. Sekä Palosaaren toimista, että kuntapäättäjien toiminnasta Mäkelän erottamisessa nostetut syyteet ovat kaatuneet.

Kunnanjohtajan erottamisen valmistelussa tosin tapahtui virheitä, jotka on todettu hallinto-oikeudessa. Kittilän kunta maksoi Mäkelälle erokorvauksen.

11

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uoti: "Palosaaren profiili on ollut liian korkea, Mr. Levi, ja se ei ole käynyt teille?"
      Rinne: "Olen tällaista kuullut, ei pidä paikkaansa."

      Hetkeä myöhemmin Rinne kuitenkin myönsi, että Palosaaren Kauppalehti Optiolle antama haastattelu (jossa esiintyi Mr. Levinä) ei miellyttänyt hissiyhtiön hallituksen jäseniä.

      Ja sitten taas puhutaan Levin Matkailukeskuksen toimitusjohtajan Ari Aspian leikki- ja matkustaskaverista nallesta. Uoti: "Aspiasta kerrottiin solvaavia tietoja, joten sen takia päätitte käynnistää poliisitutkinnan?"
      Rinne: "Tuo on johdatteleva kysymys. Tilanne Kittilässä velloi, ja koko ajan tuli kaikenlaisia väitteitä. Siksi tutkintapyyntö."

      Uoti: "Millä valtuuksilla ilmoititte hotellihuoneessanne Palosaarelle erottamisesta."

      Rinne: "Oli yhteinen tahtotila hoitaa asia matalalla profiililla."



      Uotin kyselytyyli saa Rinteen hieman hermostumaan: "En ymmärrä mihin tähtäätte. En kerro täällä mielipiteitä, kerron mitä muistan."


      Uoti: "Miten toimitusjohtaja (Palosaari) voi aiheuttaa yhtiölle vahinkoa, jos yrittää saada yhtiölle hissit halvemmalla?"

      Rinne: "Meillä on periaate, että toiselle yhtiölle ei kerrota toisen yhtiön (hissi)tarjouksesta."

      • Anonyymi

        Tähän mennessä oikeudenkäynnit maksaneet yhteiskunnalle yli 2 miljoonaa euroa. Kalliita nuo demarit Suomelle.


    • Anonyymi

      Demari on muussi-aivojen kuningas. Ei koskaan pitäisi palkata johtotason tehtäviin, eikä varsinkaan kenenkään rahojen lähelle. Lapio- miehenä saattaa työnsä tehdä kun on joku täysipäinen vahtimassa että lapio on oiken päin, ja ettei töistä lähtiessä "puhalla" sitä.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Olikos sama Antti kyseessä jossain kavallusjutussa?

      • Anonyymi

        Ei, mutta Kaikkonen oli puhaltamassa Nuorisosäätiön varoja...nyt on viimeinenkin koijari hävinnyt tuhka tuuleen, onko Thaimaassa vai multana? Nuorisosäätiön johtajistosta jäi vain tyhjää, rahaa ei ole vaikka säätiön pitäisi olla varakad edellee. Kepun mafia toimii kaikkialla.


      • Anonyymi

        Taisi taloyhtiön ja omat rahat mennä sekaisn, niin että omat lisääntyi, myös taisi Akt aikanaan päivärahoja laskuttaa useampaan kertaan. Myös muita tuomioita saanut. Selvästi demari.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taisi taloyhtiön ja omat rahat mennä sekaisn, niin että omat lisääntyi, myös taisi Akt aikanaan päivärahoja laskuttaa useampaan kertaan. Myös muita tuomioita saanut. Selvästi demari.

        https://www.hs.fi/henkilo/aki-haaro/
        Totuus kepulaisesta ahneudesta.


    • Anonyymi

      https://yle.fi/uutiset/3-11755172

      Puuttuu kuitenkin puhtast jauhot Kittilän päättäjien pussista. Kovalla rahalla mustakin muuttuu valkoiseksi.

      Palosaarien oma mafia on valtaa käyttävää porukkaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      239
      3051
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      17
      1718
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      15
      1396
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1238
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      129
      1231
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1147
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1052
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1035
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      957
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      942
    Aihe