Jos sanoo olleensa juomatta vaikkapa 15 vuotta. Kävi jo toisen kerran niin. Ehkä lääkärillä oli syytä epäillä kun maksa arvot olivat koholla, mutta eikös lähtökohtaisesti pitäisi uskoa potilasta. Kyllähän se vähän loukkaa kun ajatellaan näköjään, että juoppo on aina juoppo, sanoopa se mitä tahansa. No...se siitä....ihmisiä ne lääkäritkin on....ehkä vähän parempia....omasta mielestään.
Lääkärit ei usko
Anonyymi
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä pitää uskoa potilasta. Jos potilaille on kehitynyt rasvamaksa, kyllä alkotomana koholla maksa arvot!Samoin maksa arvot nousee psyyke ymm .läkeet mitä suuhun napataan.Kasvaimet nostaa maksaarvoja maksassa ,Onko maksasi edes tutkittu?
Niinhän se tuntuu yleisesti ottaen olevan, että maksa- ja haimavaivat " tekevät ihmisestä juopon ", oli juonut alkoholia tai ei.
Pelkästään jotkut lääkkeet voivat saada maksa-arvoa kohoamaan, sappivaivat voivat nostaa jotain maksa-arvoa, rasvamaksa (?) nostaa ehkä.
Haimatulehduskin voi tulla esim. joistain lääkkeistä.
Itse on tullut oltua tilanteessa, kun olen sanonut lääkärille päivystyskäynnin yhteydessä, etten ollut ottanut alkoa muutamaan päivään, niin mittari laitettiin suuhun.
Eihän siinä mitään, pitkä puhallus ja nollat.
Kerran sain akuutin haimatulehduksen kahden peräkkäisen illan alkoholin käytön seurauksena ( jopa päivä siinä välissä ilman alkoa ).
Päivystyksessä puhuivat koko ajan, no kun on pitkä putki takana...
Joitain kertoja yritin sanoa, ettei ollut mitään putkea, ja kun eivät uskoneet, niin päätin antaa olla, en jaksanut inttää.
On ollut muitakin tilanteita, joissa ei olla uskottu jotakin asiaa, sekä itselläni, kuin myös tutuillani.
Siinä tilanteessa ei vaan oikein mikään auta.
Minua ei haittaa, jos ei uskota, niin ei uskota. Itselleni riittää loppujen lopuksi kun itse tiedän omalta osaltani tilanteeni.
Toista kun ei voi pakottaakaan uskomaan.
Tuntuuhan se toki loukkaaavalta ja ikävältä, kun/jos ei uskota, mutta eikös se ole sen epäuskoisen oma häpeä.