Upporikkaiden rahanpesuako?
Mitä sanoo Kongolaiset Wolt kuskit, ei lomaa, ei sosiaaliturvaa, ei sairauslomaa
Miksi joku osti tappiollisen Woltin 7 miljardilla
51
165
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä on jotain muuta mielessä ostajalla? Toisaalta kuka vaan voi perustaa tuollaisia yrityksiä lisää kilpailuun, että jos joku tuottaisikin, niin nopeasti se jakaantuu. Esim. mamutaksikuskit voivat alkaa ajaa ruokaa ja etenkin kaljaa ja sianlihaa ihmisille näin joulua edeltävänä aikana.
- Anonyymi
Tappiollinen on ostajakin, mutta suomalaisen yhtiön perustaja on tienannut mukavasti.
- Anonyymi
Suomaisesten kansallisestakaan tietokannastakaan ei varmaan kannata mksaa mansikoita.
- Anonyymi
Kyseessä on rahapeli, mutta silti laillinen. "Kaupat" tehtiin osakkeilla. Kummallakin osapuolella on pieni määrä oikeata rahaa pelissä, nyt nostatetaan oaskkeiden arvoa ja jos/kun uhkasijoittajat innostuvat ostajan osakkeista niin siitä voi kertyä suurikin potti.
- Anonyymi
Kauppa oli suuri huijaus. Konkurssikypsä firma muka 7 miljrd.
- Anonyymi
Uutisankka, rahaa ei kaupassa käytetty.
- Anonyymi
Ehkä joku ruuanvälitys virma haluaa päästä epätoivoisesti euroopan markkinoille.
Kysymys kuuluu onko uusi omistaja yhtä aateellinen, jos ei niin raha-hana menee kii. Ja sen pitää alkaa oikeasti tienaamaan, eli siis kuskien asema heikkenee, mikä on aika piaan laitonta Suomessa. Niin ehkäpä sit siirtyy piaan keski euroopaan - Anonyymi
Nykyajan orjakauppaa. Vaikea ymmärtää koko juttua. Miten se voi olla kannattavaa tuossa mittakaavassa
- Anonyymi
Te ette ymmärrä koko asiasta hevon paskaakaan joten älkää ottako kantaa koko asiaan.
- Anonyymi
Vaikea onkin tajuta, et ku maahanmuuttajat polkee pyörillä safkaa himassa löhööville, nettoaa valkea mies siitä miljardeja ja pitää sitä great ideana.
- Anonyymi
Niin joku voisi kuvitella, että pelissä olisi "harmaata" rahaa ja ostaja saisi logistiikkaa lisää ja toimisi joidenkin muidenkin tuotteiden toimittajana jonkun maan rajojen sisällä.
- Anonyymi
Sekin vielä, et hallitus kehui poikia hyvästä woltista. Eli hienosta silmänkääntötempusta. Ei oo todellista.
- Anonyymi
Toivossa on hyvä elää, riskit on olemassa, se nähdään tulevaisuudessa oliko kauppa niin hyvä, kun nyt näyttää? Toivon kaikkea hyvää. Ehkä Kongolaiset saa palvelun mahdollistajina muuta hyvää päällekuin pieni lakisääteinen korvaus tehdystä työstä? Ei voi tietää, jollei muutu kärpäseksi kattoon?
- Anonyymi
V oltti kuin Ampeeri ja watti kuin tesla ja räjähtävä litium-akku :D
- Anonyymi
Amerikkaisyhtiön osakeanti uusien osakkaiden so. rahoittajien hankkimiseksi.
- Anonyymi
Tunnettu brändi on arvokas, vaikka nyt tappiota tekisikin niin monipuolistamalla bisnestä alkaa voittoa tulemaan siis jos osaamista löytyy.
- Anonyymi
Oikea hinta korkeintaan 1 mrd euroa in cash.
- Anonyymi
Olkoon vaikka 50 maassa mutta joukossa on lähinnä Itä-Euroopan ja ent Neukkulan maita. Siellähän se raha liikkuu.
- Anonyymi
Vaihtoi omiin roskaluokan osakkeisiinsa. Raha ei liiku.
Luulisin suuren tekijän olevan Doordashin (ostaja) oma osakekurssi. Näitä kasvuyrityksiä mitataan ennen kaikkea kasvun perusteella ja tällä kaupalla Doordash voi näyttää liikevaihdon ja potentiaalisen asiakaskunnan kasvua.
Pörssitaloudessa suuri osa sijoittajista ei ole lopulta kiinnostunut siitä, mikä on yrityksen tuloksentekokyky, vaan siitä mikä on osakkeen arvo viikon, kuukauden tai puolen vuoden päästä. Pitää muistaa, että sähköautovalmistaja Teslan pörssiarvo meni ohi Volkswagen-konsernin arvosta ennen kuin Tesla oli tehnyt ensimmäistäkään voitollista vuositilinpäätöstä. Volkswagenin tulostaso on 10 miljardia euroa vuodessa.- Anonyymi
Teslan potentiaali on suuri. Autopuolella sillä on mahdollisuus nousta Applen asemaan. Siksi kurssinousu.
Eurooppalaiset valmistajat ratsastaa vanhalla maineella, vaikka japanilaiset meni laadussa ohi 2000-luvulla heittämällä.
Sähköautomarkkinoilla eurooppalaisten halpavalmistajien suurin uhka on halvempien mutta yhtä hyvien kiinalaisautojen lanseeraaminen Euroopan markkinoille. - Anonyymi
Kun katsoo tuota maalistaa, missä Wolt toimii, niin on vaikea uskoa sen tulevan niissä voitolliseksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun katsoo tuota maalistaa, missä Wolt toimii, niin on vaikea uskoa sen tulevan niissä voitolliseksi.
Voi olla. Mutta jos tulee, niin voittoja alkaa virrata julmetusti. Tuokin on toimiala, jolla koko maailmaan ei jää kuin kourallinen isoja toimijoita.
Anonyymi kirjoitti:
Teslan potentiaali on suuri. Autopuolella sillä on mahdollisuus nousta Applen asemaan. Siksi kurssinousu.
Eurooppalaiset valmistajat ratsastaa vanhalla maineella, vaikka japanilaiset meni laadussa ohi 2000-luvulla heittämällä.
Sähköautomarkkinoilla eurooppalaisten halpavalmistajien suurin uhka on halvempien mutta yhtä hyvien kiinalaisautojen lanseeraaminen Euroopan markkinoille.Kyse on myön hypetyksestä ja USA:laisen rahan "isänmaallisuudesta". Amerikkalainen autonvalmistaja herättää tunteita ja Musk hallitsee mediapelin. Itse uskoisin, että auton tekeminen on muutakin kuin vain softakehitystä vaikka sähköauto perustekniikaltaan on yksinkertaissempi kuin polttomoottoriauto.
Alkuvuonna suosituimmat sähköautot suomessa olivat (tässä järjestyksessä): Volkswagen ID.4, Tesla Model 3, Seat Mii Electric, Volkswagen ID.3 ja Volvo XC40 .- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi olla. Mutta jos tulee, niin voittoja alkaa virrata julmetusti. Tuokin on toimiala, jolla koko maailmaan ei jää kuin kourallinen isoja toimijoita.
Maksaako tsetseeni tai azerbaitseeni oikeasti suosiolla 30% komission amerikkalaisfirmalle?
- Anonyymi
Wolt on alustatalouden yritys. Niissä on ideana hyödyntää Internetin tuomia mahdollisuuksia. Esim. kuljetuksissa. Jos joku tyyppi on matkalla paikasta A paikkaan B, ja joku toinen tyyppi on tilannut jonkun tuotteen paikasta A paikkaan B samoihin aikoihin, niin tuo ensimmäinen voi halutessaan pientä korvausta vastaan toimittaa tuotteen/paketin perille oman matkansa ohessa. Tehokasta ja ekologista.
Alustatalouden yritykset puolestaan tarjoavat tietokoneohjelmistoja esimerkiksi tuollaisten kuljetusten organisointiin, ja eri osapuolille mahdollisuuden mainostaa tuotteitaan kyseisellä alustalla. Alustatalouden yritys siis yhdistää myyjiä, ostajia ja halukkaita tavaran kuljettajia- Anonyymi
Hallitset hyvin copy-pasten.
Kaikki olisi ihan ok, jos hommat hoidettaisiin olemassa olevien lakien mukaisesti. Nyt ei hoideta. Koska oikeuslaitokset eivät toimi, mitä vain rikollista toimintaa voi harjoittaa täysin vapaasti yli 5 vuotta. Siinä ajassa kaikki pahimmat rkkeet ehtivät vanhentua. Alustatalous on muotia ja siksi tämän alan osakekurssit ovat koholla. Osa niihin sijoittavasti oikeasti uskoo, että ne vielä menestyvät ja osa uskoo, että usko niiden tulevaan menestykseen lähiaikoina vahvistuu, niin että voivat myydä nyt ostamansa osakkeet vielä kallimmalla pois.
"Perinteisille" yhtiöille käytettävän laskukaavan mukaan Woltin tulevien vuosien voiton pitäisi olla luokkaa 420-460 miljoonaa per vuosi, että osto olisi minkäänlainen sijoitus. Kun tappiot ovat tähän mennessä kasvaneet samaa tahtia kuin liikevaihto, niin tuo on aika rohkea olettama. Jokainen tappiollinen vuosi tästä eteenpäin vain nostaa tuotto-odotusta tuleville vuosille.
Maailmasa on enemmän hyviä sijoituskohteita etsivää irtonaista rahaa kuin hyviä sijoituskohteita ja siksi vaara kuplien syntymiseen on suuri.- Anonyymi
Kilgore.Trout kirjoitti:
Alustatalous on muotia ja siksi tämän alan osakekurssit ovat koholla. Osa niihin sijoittavasti oikeasti uskoo, että ne vielä menestyvät ja osa uskoo, että usko niiden tulevaan menestykseen lähiaikoina vahvistuu, niin että voivat myydä nyt ostamansa osakkeet vielä kallimmalla pois.
"Perinteisille" yhtiöille käytettävän laskukaavan mukaan Woltin tulevien vuosien voiton pitäisi olla luokkaa 420-460 miljoonaa per vuosi, että osto olisi minkäänlainen sijoitus. Kun tappiot ovat tähän mennessä kasvaneet samaa tahtia kuin liikevaihto, niin tuo on aika rohkea olettama. Jokainen tappiollinen vuosi tästä eteenpäin vain nostaa tuotto-odotusta tuleville vuosille.
Maailmasa on enemmän hyviä sijoituskohteita etsivää irtonaista rahaa kuin hyviä sijoituskohteita ja siksi vaara kuplien syntymiseen on suuri.Hyvä kommentti
- Anonyymi
Siirtomaaherruus elää, kukoistaa ja voi hyvin edelleen. Kongosta pöllitään koboltit lapsityövoimalla kännyköihin , et voidaan tilata halpaa safkaa jota heidän vanhempansa polkevat niska limassa kotia pyörillä samoin riistohintaan. Voitto tuodaan länsimaihin ja tätä pidetään älykkäänä ja fiksuna toimintana josta kiitetään valtiovallan taholta.
- Anonyymi
Mistä tulee rahaa yrityksen pyörittämiseen jos toiminta on tappiollista ? Vuosikausia tämä ei pyöri. Keinottelemalla ja kirjanpitorikoksia tekemällä ja verot maksamatta jättämällä rikolliset rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy.
Tulisi joku perkeleen köyhälistön mafia joka tekisi huijareista lopun !Nyt poltetaan sijoittajien rahaa tyypillisen start-upin hengessä. Kassavirta on negatiivinen (ns. burn-rate) ja sillä jopa ylpeillään kun se toditaa, miten vahvasti yhtiö investoi tulevaisuuteen. Joillekin se tulevaisuus tulee ja useille ei.
- Anonyymi
Ville Rantakin sen pilakuvassaan totsesi, että nykyajan orjakauppaahan tässä.
Hyväksikäyttö kun on siinä yksi busines idea. Revitään selkänahasta. Ja iloitaan kun onnistutaan. Miljardeilla. Ihmiset ei vaan huomaa tätä, se on outoa.- Anonyymi
Kenen selkänahasta?
Ainakin woltin jakelijayrittäjille hyvä bisnes, voi vähentää kokonaan autosi, fillarin, kännykän, internetin ym. verotuksessa, saat asumistuen siihen lisäksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kenen selkänahasta?
Ainakin woltin jakelijayrittäjille hyvä bisnes, voi vähentää kokonaan autosi, fillarin, kännykän, internetin ym. verotuksessa, saat asumistuen siihen lisäksi.Eiväthän nämä veroja maksa. Nämähän ovat yrittäjiä. Eikä niitä tuloja varmaan edes kerry niin paljon, että veroja voisi maksaakaan. Jos maksetaan 4 € yhdeltä ateriatoimitukselta, niin ei niillä tuloilla juhlita.
Kyllä tämä on huijausta koko touhu. Tappiolla toimiva firma ei oikeasti ole miljardien arvoinen. Tosin eihän tuota rahalla maksetakaan, vaan osakkeiden odotusarvolla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiväthän nämä veroja maksa. Nämähän ovat yrittäjiä. Eikä niitä tuloja varmaan edes kerry niin paljon, että veroja voisi maksaakaan. Jos maksetaan 4 € yhdeltä ateriatoimitukselta, niin ei niillä tuloilla juhlita.
Kyllä tämä on huijausta koko touhu. Tappiolla toimiva firma ei oikeasti ole miljardien arvoinen. Tosin eihän tuota rahalla maksetakaan, vaan osakkeiden odotusarvolla.Miksi puhut tästä asiasta, kun ei sinulla näytä olevan hajuakaan mistä puhut? Oletko kenties kateellinen?
- Anonyymi
Uusi Talvivaara tulossa kun Wolt listautuu pörssiin ja tuulipukukansa ryntää ostoksille. Tässä vaiheessa tili tehdään.
- Anonyymi
Hulluhan se on jos, ei 7 miljardia maksa. Onhan tuo aivan ainutlaatuinen keksintö, viedään ihmisille ruokaa. Tuossa kalpenee lääketieteen ja muun teollisuuden tutkimukset.
- Anonyymi
Eikö tuon pitäisi jotain tuottaakin? Toistaiseksi ei ole tuottanut.
- Anonyymi
Ei tuo mikään uusi, ainutlaatuinen keksintö ole. Pizzaa on toimitettu asiakkaille jo iät ajat.
- Anonyymi
ylivelkainen ostaa toisen velkaisen, raha ei liiku, vaan arvottomia velka osakkeita vaihdetaan.. Sitten uutiset uutisoi mijardikaupasta!! Kyllä on osaamattomia toimittajia!!
Onko osaamattomuus syynä siihenkin, ettei eu-raha vedätyksistä kirjoiteta totuutta? - Anonyymi
Eivätköhän nämä Woltit ole ihan tyytyväisiä tilanteeseensa. Jos heistä tehdään työntekijöitä niin silloinhan pitää maksaa veroja ja se sellainen ei taas käy mitenkään!
- Anonyymi
Eihän ne saanut rahaa 7 miljardia vaan osakkeita 7 miljardilla.
- Anonyymi
10 vuoden päästä tämäkin porukka Jaakko Rytsölän kohtalon kokeneita
- Anonyymi
Hirvittävää riistoa, pyörälähetit on nykyajan orjia.
- Anonyymi
JOs olet kateellinen, mene ja tee samoin. Maailma on avara.
- Anonyymi
Miten tuollaisen liikeidean firma nousee tappioista kasvun jälkeen. Kilpailijoita on pilvin pimein. Kuka tahansa voi ryhtyä kuljettamaan safkaa halvemmalla.
- Anonyymi
Alkuun tappiollisilla startupeilla on yleensä joku erityinen liikeidea, joka suojaa kilpailijoilta.
- Anonyymi
-jokainen piirakka menee tappiolla, mutta kyllä sitä pärjää, kun vain jaksaa yrittää, sanoi torikauppias
- Anonyymi
Säälin pyörälähettejä
- Anonyymi
Kylmä pitkä luminen ja räntäinen talvi ja kevät edessä.
Kaupoista saa monipuolista valmisruokaa jääkaappiin ja pakkaseen halvalla. Jos ostaa tai tilaa viikon ruuat kerralla, niin tulee paljon halvemmaksi kuin ravintoloista Woltin avulla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt444746Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.562595Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391044Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611015Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh71984- 119935
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok71904- 137845
- 48820
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,51788