Satuin muutama vuosi sitten käymään pääkaupunkiseudun kauneusalan yrityksessä (Espoolaisessa lähiössä sijaitseva), joka tarjosi edulliseen hintaan erilaisia toimenpiteitä mm.täyteaine- ja botox- pistoksia.
Yrityksen eteisaula ja odotustila olivat hulppeita ja suureellisia, kaikesta huokui osaaminen ja tyylikkyys. Siihen se hohto sitten päättyikin.
Ensin piti allekirjoittaa paperi jolla yritys pesi puhtaaksi omat mokailunsa ja osaamattomuutensa ja vastuu niistä siirrettiin palvelun ostajalle.
Pistoshoidosta vastaava hoitaja ei sen tarkemmin selittänyt toimenpidettä, vaan piti omaa myyntipuhettaan siitä, mitä kaikkea muuta henkilökohtaisesti juuri minulle sopivaa palvelua he voisivat tarjota ja mitä tarvitsen.
Isoin ja vakavin virhe tapahtui kuitenkin itse toimenpiteessä. Jouduin asettumaan makuulle ja minua pyydettiin kurtistamaan kulmiani ja otsaani. Ennalta arvaamatta nainen tökkäsi juuri samalla hetkellä botoxia sisältävän neulan useaan eri kohtaan rypistynyttä otsaani ja nenänjuureen.
Eli, hän ei kehoittanut ennen pistoksia rentouttamaan kasvolihaksia
Hänen olisi, näin jälkikäteen kuulin, pitänyt merkitä kynällä pistoskohdat ja vasta kasvojen ollessa rentoutuneena pistää botoxi lihaksiin.
Eli oikeasti asianmukaisesti toteutettuna homma etenee siten, että useaan eri otteeseen asiakas rutistaa ja kohottaa otsaansa ja kasvolihaksiaan ja hoitaja tai lääkäri merkitsee pistoskohdat kynällä ihon pintaan, sinne mihin sitten lopulta botoxia pistetään. Lopuksi asiakkan tulee rentouttaa täysin kasvonsa ja sen jälkeen vasta pistetään aine niihin kohtiin mitkä ovat kynällä merkitty. Näitä pistoskohtia on useammalla eri alueella kasvojen lihaksistossa, mutta aine siirretään aina lihakseen niiden ollessa rentoutuneina, eikä siinä vaiheessa kun kasvolihaksia vedetään ruttuun!
Mikä oli lopputulos? Silmien väliin jäi löysä ihopussi joka roikkui inhottavasti monta kuukautta, samoin molempien silmien yläluomet jäivät löyhästi roikkumaan silmien sisäkulmiin ja silmät näyttivät epämuodostuneilta ja vinoilta, kuin kiinalaisilla.
Kasvot jäivät oudolla tavalla ihan vieraiksi ja koko ajan kasvojen lihaksistossa oli pitkään, useita kuukausia kestänyt epämukava tunne, jopa kipu a ajoittain ja jännitetila joka ei lauennut millään, aiheuttaen ajoittaista päänsärkyä, korvien soimista ja suhinaa.
Eli, kyseinen asiantuntija ei osannut asiaansa lainkaan tai oli huolimaton, hätäinen, välinpitämätön lopputuloksen suhteen, ei harkinnut sitä mitä oli parhaillaan tekemässä ja keskittyi vain asiaan jonka parhaiten osasi; pistämiseen, muttei tajunnut mitä sitä ennen kuuluu tehdä ja unohti tajuamatta tai tahallaan, tai täysin tietämättömyyttään,ohjeistaa asiakasta oikein ja oikealla hetkellä.
On aika hurjaa, jos näinkin paljon ihmisen hyvinvointiin ja ulkonäköön liittyvään asiaan ei keskitytä lainkaan, ei edes oteta selvää miten homma oikeasti tehdään! Ollaan vain niin helvetin piittaamattomia, laiskoja ja välinpitämättömiä? Ja itseriittoisia, muka osataan, vaikka ei oikeasti tiedetä juuri mitään, mennään mutu- tuntumalla?
Eikä tunneta tai oteta mitään vastuuta siitä mitä toiselle ihmiselle tehdään ja miten tehdään.
Varokaa epäpäteviä ja huolimattomia botox- pistosten antajia
Anonyymi
1
193
Vastaukset
- Anonyymi
Voiko Botoxia pistää sairaanhoitaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.703841Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883209Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1042494Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.161690Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m741485- 991363
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä501306- 551093
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561060Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1221052