Satuin muutama vuosi sitten käymään pääkaupunkiseudun kauneusalan yrityksessä (Espoolaisessa lähiössä sijaitseva), joka tarjosi edulliseen hintaan erilaisia toimenpiteitä mm.täyteaine- ja botox- pistoksia.
Yrityksen eteisaula ja odotustila olivat hulppeita ja suureellisia, kaikesta huokui osaaminen ja tyylikkyys. Siihen se hohto sitten päättyikin.
Ensin piti allekirjoittaa paperi jolla yritys pesi puhtaaksi omat mokailunsa ja osaamattomuutensa ja vastuu niistä siirrettiin palvelun ostajalle.
Pistoshoidosta vastaava hoitaja ei sen tarkemmin selittänyt toimenpidettä, vaan piti omaa myyntipuhettaan siitä, mitä kaikkea muuta henkilökohtaisesti juuri minulle sopivaa palvelua he voisivat tarjota ja mitä tarvitsen.
Isoin ja vakavin virhe tapahtui kuitenkin itse toimenpiteessä. Jouduin asettumaan makuulle ja minua pyydettiin kurtistamaan kulmiani ja otsaani. Ennalta arvaamatta nainen tökkäsi juuri samalla hetkellä botoxia sisältävän neulan useaan eri kohtaan rypistynyttä otsaani ja nenänjuureen.
Eli, hän ei kehoittanut ennen pistoksia rentouttamaan kasvolihaksia
Hänen olisi, näin jälkikäteen kuulin, pitänyt merkitä kynällä pistoskohdat ja vasta kasvojen ollessa rentoutuneena pistää botoxi lihaksiin.
Eli oikeasti asianmukaisesti toteutettuna homma etenee siten, että useaan eri otteeseen asiakas rutistaa ja kohottaa otsaansa ja kasvolihaksiaan ja hoitaja tai lääkäri merkitsee pistoskohdat kynällä ihon pintaan, sinne mihin sitten lopulta botoxia pistetään. Lopuksi asiakkan tulee rentouttaa täysin kasvonsa ja sen jälkeen vasta pistetään aine niihin kohtiin mitkä ovat kynällä merkitty. Näitä pistoskohtia on useammalla eri alueella kasvojen lihaksistossa, mutta aine siirretään aina lihakseen niiden ollessa rentoutuneina, eikä siinä vaiheessa kun kasvolihaksia vedetään ruttuun!
Mikä oli lopputulos? Silmien väliin jäi löysä ihopussi joka roikkui inhottavasti monta kuukautta, samoin molempien silmien yläluomet jäivät löyhästi roikkumaan silmien sisäkulmiin ja silmät näyttivät epämuodostuneilta ja vinoilta, kuin kiinalaisilla.
Kasvot jäivät oudolla tavalla ihan vieraiksi ja koko ajan kasvojen lihaksistossa oli pitkään, useita kuukausia kestänyt epämukava tunne, jopa kipu a ajoittain ja jännitetila joka ei lauennut millään, aiheuttaen ajoittaista päänsärkyä, korvien soimista ja suhinaa.
Eli, kyseinen asiantuntija ei osannut asiaansa lainkaan tai oli huolimaton, hätäinen, välinpitämätön lopputuloksen suhteen, ei harkinnut sitä mitä oli parhaillaan tekemässä ja keskittyi vain asiaan jonka parhaiten osasi; pistämiseen, muttei tajunnut mitä sitä ennen kuuluu tehdä ja unohti tajuamatta tai tahallaan, tai täysin tietämättömyyttään,ohjeistaa asiakasta oikein ja oikealla hetkellä.
On aika hurjaa, jos näinkin paljon ihmisen hyvinvointiin ja ulkonäköön liittyvään asiaan ei keskitytä lainkaan, ei edes oteta selvää miten homma oikeasti tehdään! Ollaan vain niin helvetin piittaamattomia, laiskoja ja välinpitämättömiä? Ja itseriittoisia, muka osataan, vaikka ei oikeasti tiedetä juuri mitään, mennään mutu- tuntumalla?
Eikä tunneta tai oteta mitään vastuuta siitä mitä toiselle ihmiselle tehdään ja miten tehdään.
Varokaa epäpäteviä ja huolimattomia botox- pistosten antajia
Anonyymi
1
169
Vastaukset
- Anonyymi
Voiko Botoxia pistää sairaanhoitaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2561852Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys151378Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2101259Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851115- 65923
Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60923TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18894- 51836
Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61803Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva126800