Rokottamattomat sairaalassa jo enne tartuntaa

HUS Asko Järvinen sen kertoi. Sairaalassa koronatilastoissa olleista suuri osa oli hoidossa jo ennen koronaa eli sai koronan sairaalassa. Nyt heidät lasketaan koronan takia sairaalassa oleviksi, vaikka covid ei olisi vakavasti iskenyt. Pääosa vieläpä yli 80-vuotiaita.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Rokottamattomat sairaalassa jo ennen tartuntaa

THL:n Mika Salminen sen kertoi. Sairaalassa koronatilastoissa olleista suuri osa oli hoidossa jo ennen koronaa eli sai koronan sairaalassa. Nyt heidät lasketaan koronan takia sairaalassa oleviksi, vaikka covid ei olisi vakavasti iskenyt. Pääosa vieläpä yli 80-vuotiaita.


THL:n Salminen: HUS:n potilasluvut antavat väärän kuvan koronatilanteesta – "Eivät ole sairaalassa koronan takia"

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/thl-n-salminen-hus-n-potilasluvut-an...

Äänestä

Ei hallituksen laskelmiin voi luottaa.

Äänestä

Korona on mainittu jo 1989 lääketieteen oppikirjassa, mutta WHOn mielestä pandemia on vasta nyt.

Äänestä
  • Ja sinun mielestäsi vuodesta 1989 alkaen? Kumpikohan on lääketieteestä paremmin perillä?🤔

    Äänestä

  • Uskomushotohörhöt tietää ettei mitään koronaa ole, on vaan jokin nuha.

    Karhun Munkki

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja sinun mielestäsi vuodesta 1989 alkaen? Kumpikohan on lääketieteestä paremmin perillä?🤔

    Jo, oli korona jo sitä ennenkin.

    Äänestä

  • On niitä aina ollut. Nyt vaan WHO julisti pandemiaksi tämän ärhäkämmän variantin. On aiheuttanut nuhaa ja flunssaa ennenkin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On niitä aina ollut. Nyt vaan WHO julisti pandemiaksi tämän ärhäkämmän variantin. On aiheuttanut nuhaa ja flunssaa ennenkin.

    Lainaus Wikipediasta:
    "Koronavirukset löydettiin 1960-luvulla, ja ne todettiin yleisiksi ihmisen nuhakuumeen aiheuttajiksi. Siihen aikaan arveltiin, että ne aiheuttavat kliinisen taudin noin puolella tartunnan saaneista. Taudinkuvat olivat yleensä lieviä, ja tauti tuntui olevan erityisesti teini-ikäisten muttei pikkulasten infektio. Erään ensimmäisistä 1900-luvun seurantatutkimuksista mukaan arveltiin noin kolmen prosentin nuhakuumeista aiheutuvan koronaviruksista, ja epidemioiden havaittiin esiintyvän lähinnä kevättalvisin".

    Äänestä

Se on enne, menee varmuuden vuoksi sairaalaan ennen tartuntaakin, varmuuden vuoksi.

Äänestä

Ihan sama missä koronan saa, sairaalassa tai muualla. Mutta rokotetut ovat sen saaneet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

HUS Asko Järvinen sen kertoi. Sairaalassa koronatilastoissa olleista suuri osa oli hoidossa jo ennen koronaa eli sai koronan sairaalassa. Nyt heidät lasketaan koronan takia sairaalassa oleviksi, vaikka covid ei olisi vakavasti iskenyt. Pääosa vieläpä yli 80-vuotiaita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu