Veteraanikuoron ja oopperalaulaja Jorma Hynnisen esittämänä kaikkien aikojen parhaassa Suomen valtion itsenäisyyspäiväjuhlassa vuonna 2013 Tampere talossa jolloin Helsingissä oleva Suomen presidentinlinna oli remontissa.
https://www.youtube.com/watch?v=arKxCiTZoyQ
https://www.youtube.com/watch?v=arKxCiTZoyQ
Vastaukset 11
Vanhimmat
Isäni joka on vuonna 1924 syntynyt sotaveteraani elää vielä mutta on jo heikossa fyysisessä kunnossa koska näkökyky huono ja kuulo huono vaikka hänellä on kuulolaite. Myös vatsantoiminta huonoa koska ei enää pysty liikkumaan tarpeeksi.
Tietääkö joku kuinka monta sotaveteraania on vielä elossa Suomessa?
Vastauksia palstan tietäjiltä.
Kyllä
Eli?
Ja tällaiseksi olemme perintömme, tämän maan, muuttaneet.
Hävetkäämme kaikki, ja syvästi.
Nuo miehet antoivat kaikkensa, että meillä olisi hyvät oltavat.
Aineellisesti kyllä on, kiitos heidän työntekonsakin, mutta muuten ei ole kehumista.
Ehkä tulevat tapahtumat euroopan rajoilla pitävät huolen, että aineellinen hyvinvointi on kohta jaossa, itsellemme ei jää kuin luu käteen, mikä ehkä on meille oikein.
Jorma Hynniselle oli kova paikka , kun hänen homoseksuaaIipoikansa menehtyi AlDSiin.
Miten kommenttisi liittyy aloitukseen?
Aloituksessa mainittiin J. Hynninen , tarkista ihan itse, ole hyvä.
Aloituksessa ei ollut puhe Hynnisen pojasta joten turha viisastella.
Miksi Hynnisen pojasta ei saisi puhua? Isästä oli aloituksessa kyse. Mikä siinä on viisastelua? Etkö kestä tosiasioita? Tapahtunut on fakta.