Meitä tuplasti rokotettuja on neljä viidesosaa kansasta. Me emme halua viettää aikaamme rokottamattomien kanssa, koska rokotteen teho ei ole 100 %. Boikotoikaa kaikkia tilaisuuksien järjestäjiä, jotka eivät vaadi koronapassia, kun se olisi mahdollista.
Vastaukset 7
- Anonyymi
Pysy ruikuttaja himassa. Ei tarvita mitään boikottipelleilyä.
- Anonyymi
Minusta tuntuu siltä, että neljäs rokotus olisi tarpeen, onhan siinä koronapassissa tilaa vielä neljännellekin. Että passi olisi pätevä.
- Anonyymi
Kyllä minä uskon että THL:ltä saa siihen sitten lisäsivuja nitojalla kiinni kun vaikuttaa siltä että piikitys jatkuu koko loppuelämän.
Mikään ei ole niin terveellistä kuin ottaa kokeellinen rokotus, kyllä jämpti on näin.
Kun miljardit ovat sen ottaneet niin ei siitä silloin ainakaan mitään vaaraa voi olla.
Kun miljardit kärpäset tykkää ,että paska on hyvää niin kyllää sen silloin täytyy olla.
- Anonyymi
Höpö höpö, rokottamattomat suomalaiset mahtuu ihan hyvin niiden joukkoon jotka eivät käy noissa baareissa sun muissa lainkaan, siis koskaan.
Asuvat syrjässä tai sekä viettävät vapaansa urheillen, luonnossa, mökeillä, kotonaan...
TIlastokeskus
Nuorten käynnit vähentyneet, eläkeläisten lisääntyneet
Eniten ravintoloissa vuonna 2017 kävivät 20–24-vuotiaat, 62 prosenttia vähintään kerran kuussa. Luku on kuitenkin pienentynyt vuodesta 2002, jolloin se oli lähes 80 prosenttia.
Vähiten ravintoloissa kävivät eläkeikäiset, joista reilu viidesosa ei käynyt niissä koskaan. Eläkeikäiset ovat kuitenkin ainoana ikäryhmänä lisänneet ravintolakäyntejään; vuonna 2002 kolmasosa ei käynyt koskaan.
Ylemmät toimihenkilöt ja opiskelijat kävivät kuukausittain ravintoloissa (41 %), mutta ero muihin sosioekonomisiin ryhmiin ei ollut suuri. Myös muista sosioekonomisista ryhmistä yli kolmasosa kävi ravintoloissa kuukausittain. Ravintoloissa käymisen määrät ovat vähentyneet 2000-luvun alusta kaikilla muilla ryhmillä paitsi eläkkeellä olevilla.
Eniten ravintoloissa kävivät kaupunkimaisten kuntien asukkaat. Vuonna 2017 heistä reilu kolmasosa kävi kuukausittain, kun taas sekä taajaan- että maaseutumaisesti asuttujen kuntien asukkaista kuukausittain ravintoloissa kävi vain viidesosa.
Maaseutumaisten kuntien asukkaat kävivät ravintoloissa vähiten, 17 prosenttia ei käynyt koskaan. Taajaan asuttujen kuntien asukkaista 12 prosenttia ja kaupunkimaisten kuntien asukkaista kahdeksan prosenttia ei käynyt ravintoloissa lainkaan. - Anonyymi
Nuoresta tulee aikuinen ja aikuisesta eläkeläinen. Minkä nuorena oppii sen vanhana taitaa. Baareissa ja ravintoloissa taitaa käydä niitä eläkeläisiä, jotka kävivät siellä myös ennen eläkeikää. Vanhukset, jotka olivat aikaisemmin eläkeläisiä eivätkä käyneet ravintoloissa, eivät taida käydä vieläkään, kuolevan vain pois tai siirtyvät hoitokotiin.
- Anonyymi
Kannatan koronapassia. Se on vastuullista ja toisten huomioonottamista.
- Anonyymi
Koronapassi on mainio keksintö! Pääsemme ravintolaan. Hihuuuu....eläköön vapaus!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091320
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 5438
- 52403
- 42400