Ohisalo rakentamassa hyvin vakavaa tilannetta.

Sen takia maanjohdossa ei pitäisi olla lakimieskoulutuksen omaamia, heiltä kun puuttuu käytännön järki, he elävät omassa haavemaailmassa. Suomessa he ovat pitkään pystynyt haaveilemaan, että he ovat maailman napa ja koko maailma pyörii heidän omassa haavemaailmassa. Jos ei kykene katsomaan omaa napaansa pidemmälle, niin se tuo ongelmia, ei heille vaan koko Suomelle. Vielä ongelma ei ole vakava, mutta toinen asia on, mitä se on viikon päästä.

Pitää muistaa, että Venäjällä on kykyä tehdä hyvin isoja väestönsiirtoja yhdessä yössä. Jos he kykenivät siihen toisen maailmansodan aikana, niin miten rauhan aikana. Stalin siirätti yhdessä yössä pienen kansan Neuvostoliitossa, noin 400 000 ihmistä Siperiaan, myös taistelevien joukkojen sisältä, kun ei uskonut heidän luotettavuuteensa..

Mitä se sitten tarkoittaa, jos Suomen rajalla on yhtä äkkiä 200 000 pakolaista, jotka pyrkii Suomeen. Rajalle heitä ei pysty pysäyttämään, ei edes asein, koska Venäjän maaperälle ei voi ampua, se tietäisi sotaa Venäläisten kanssa saman tien.

200 000 ihmisen tulo tarkoittaisi sitä, että heidät olisi päästettävä maahan. Samaan aikaan valtio lähettäisi kaikki poliisit ja sotilaat pysäyttämään ihmisvirtaa. Suomessa se tarkoittaisi Suomalaisten aiheuttamia levottomuuksia, varkauksia ja muita rikoksia. Eduskunnassa tulisi pakon edessä vaihdoksia ja varsinkin hallituksessa, tilalle tulisi hallitus joka kykenee toimimaan. Toden näköisesti joukkoja alettaisiin aseistamaan raskaalla kalustolla. Venäjä ei ottaisi takaisin pakolaisvirtaa. Siinä voi sitten ajatella mitä sitten tapahtuu, kuinka moni ihminen menettäisi henkensä.

Todennäköisesti Venäjä käyttäisi tilaisuutta hyväkseen, mikä
sen helpompaa on laajentaa valtakuntaa. Eri asia menisikö siinä koko Suomi vai ei, riittäisikö pelkästään etelän rannikko alueet .

Mikä tälle johtamattomuudelle on hinta.
3180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Kytösavun aukeilla mailla on kansa,
mi aina on vaalinut vapauttansa.
Vannoivat näin pojat urheat siellä:
Orjuus pois! Taikka menköön henki,
niinkuin mennyt on isienki
Kunnia kuolla on vapauden tiellä!
Tää vala on murtumaton.

Se vala on koetettu puhtaana pitää,
painettu on päin inhaa itää,
kaikki mi jaksoi kalpaa käyttää!
ja pidetään vasta, nyt sekä aina,
orjuuden ies meitä koskaan ei paina!
Taistossa kuollen sen tahdomme näyttää.
Tää vala on murtumaton!

Ken ompi se kansa, en mainita huoli,
Utsjoki, Häme, koko Karjalan puoli,
tuntevat mikä on Ilkan suku,
Laurilan työ, sekä Vilppulan vaihe,
lasten lapsille laulujen aihe,
kunnian miehistä kaunein luku.
Sankarit vaan, niin käy kuolemaan.

https://www.youtube.com/watch?v=C7s_LljCJp4

Äänestä

Kompromissi olisi hyvä, Venäjä on suunnitellut kriisin sattuessa valtaavansa etelä suomen. Hyvä vaihto olisi, asuttaa pahimman skenaarion sattuessa ne 200 000 ihmistä Helsinkiin. Jokainen hesalainen ottaa omaan asuntoonsa maahanantulijoita asumaan neliöitten mukaan. Yksiöön hyvin sopii ainakin yksi pakolainen. Näin karjalasta tulleet asutettiin. Hesassa riittää tilaa ja eikös hesa halua olla iso eurooppalainen kaupunki, näin väkeä saadaan Suomeen.

Äänestä
  • Ei karjalaisia näin asutettu. Nyt sinulta loppui tieto aivan alkuunsa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei karjalaisia näin asutettu. Nyt sinulta loppui tieto aivan alkuunsa.

    Karjalalaiset asutettiin ihmisten taloihin, meidänkin suvusta annettiin huone karjalalaisen perheen käyttöön. Vai luulitko, että ne ajettiin mettään asumaan kuusten alle.

    Itselläsi ei ole mitään tietoo.

    Äänestä

Jos esim. 15 venäläistä motorisoitua divisioonaa tulee rajan yli Suomeen ja vaatii täältä uhkaavasti aseistettuna turvapaikkaa, onko Suomen otettava turvapaikkaonomus käsitellyyn?
Jos turvapaikkaa ei myönnetä, annetaanko silloin sotilaillekin automaattisesti työlupa?
Entä motorisoidun divisioonan sotilaiden perheenjäsenille, miten sisäminisreriö suhtautuu perheiden yhdistämiseen?

Perustuslakia oikein tulkiten voidaan todeta, että ihmisoikeudet eivät ole riippuvaisia tulijoiden määrästä eikä asusteista.

Äänestä
  • Meillä on vaan lakinaisia maanjohtajina, millä ei ole mitään historiallista tuntemusta. Paasikiven jälkeen meillä ei ole ollut yhtään hyvää Presidenttiä, tai maanjohtajaa. Paasikivellä oli lakimiehen koulutus, mutta myös historian, hän osasi luovia Suomen vaikeiden tilanteiden ohi hyvin. Nämä poliitikot eivät olisi siihen kyenneet, vaan Suomi olisi miehitetty.

    Jos nykyiseltä pääministeriltä kysyttäisiin miksi pääministeri Antti Hackzell sai Moskovassa rauhanneuvottelujen aikana sairaskohtauksen, mistä ei toipunut työkykyiseksi, niin ei kukaan hallituksesta sitä tiedä, vaikka se on historiassa mainittu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Meillä on vaan lakinaisia maanjohtajina, millä ei ole mitään historiallista tuntemusta. Paasikiven jälkeen meillä ei ole ollut yhtään hyvää Presidenttiä, tai maanjohtajaa. Paasikivellä oli lakimiehen koulutus, mutta myös historian, hän osasi luovia Suomen vaikeiden tilanteiden ohi hyvin. Nämä poliitikot eivät olisi siihen kyenneet, vaan Suomi olisi miehitetty.

    Jos nykyiseltä pääministeriltä kysyttäisiin miksi pääministeri Antti Hackzell sai Moskovassa rauhanneuvottelujen aikana sairaskohtauksen, mistä ei toipunut työkykyiseksi, niin ei kukaan hallituksesta sitä tiedä, vaikka se on historiassa mainittu.

    Presidentti Paasikivi sanoi yhdelle ministerille
    - ministeri puhuu täyttä paskaa.

    Ja nyt täällä Suomi24 valittaa kielenkäytöstä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Meillä on vaan lakinaisia maanjohtajina, millä ei ole mitään historiallista tuntemusta. Paasikiven jälkeen meillä ei ole ollut yhtään hyvää Presidenttiä, tai maanjohtajaa. Paasikivellä oli lakimiehen koulutus, mutta myös historian, hän osasi luovia Suomen vaikeiden tilanteiden ohi hyvin. Nämä poliitikot eivät olisi siihen kyenneet, vaan Suomi olisi miehitetty.

    Jos nykyiseltä pääministeriltä kysyttäisiin miksi pääministeri Antti Hackzell sai Moskovassa rauhanneuvottelujen aikana sairaskohtauksen, mistä ei toipunut työkykyiseksi, niin ei kukaan hallituksesta sitä tiedä, vaikka se on historiassa mainittu.

    Pellekö olet? Jokainen "lakinainen" on tenttinyt jo lukiossa Suomen historian. Oikeustiede antaa erinomaisen pohjan lainsäätäjälle. Muu yleissivistys karttuu väistämättä politiikassa. Poliitikolla on käytössä Suomen paras asiantuntemus ja asioihin on pakko perehtyä syvällisesti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pellekö olet? Jokainen "lakinainen" on tenttinyt jo lukiossa Suomen historian. Oikeustiede antaa erinomaisen pohjan lainsäätäjälle. Muu yleissivistys karttuu väistämättä politiikassa. Poliitikolla on käytössä Suomen paras asiantuntemus ja asioihin on pakko perehtyä syvällisesti.

    On eriasia tenttiä, kuin ymmärtää historiaa, ja käytännössä ollaan nähty, ettei ole mitään opittu. Korona toimet on tästä hyvä esimerkki. Kiinalaiset osti Suomesta suojaustarvikkeet ja lasteittain tavaraa lensi Suomesta Kiinaan, näiden puuttumatta.

    Teidän perehtyminen on sitä ja tätä, kaikki lakikoulutuksen saaneet on vaan turha kuluerä kansalle, me ei teitä tarvita, olitte sitten miehiä tai naisia, homoja tai heteroja.

    Me työläiset elämämme teitä, mitäs pankit tekee, ryöstää kansaa ja te ette tee asialle yhtään mitään. Jos muu ei auta teidän potkimiseksi pellolle, niin yleislakko.

    Äänestä

Nyt saataisiin lisää työväkeä Suomeen, Finnair hakemaan, ja Haavisto matkaoppaaksi.

Äänestä
  • Täytyy muistaa, että tätä työväkeä haluaa Suomeen myös Kokoomus ja Keskusta, Sipilä kovasti hommasi Suomeen pakolaisia omalla halituskautenaan ja yhtenä puuhamiehenä oli Timo Soini.

    Äänestä

Venäjä ja Valko-Venäjä hyväksyivät uuden yhteisen sotilasdoktriinin, johon sisältyy ydinaseiden käyttö

Äänestä

vähän ystäviä .

Äänestä
  • Totesi lakimiesliiton jäsen Akavasta.

    Äänestä

  • Aloittaja taisi osua arkaan paikkaan. Lakimieskoulutus on vaan vähenevien verovarojen tuhlaamista, kyseinen koulutus pitää lopettaa, kun kerran lakimiehillä ei ole mitään vastuuta ja järkeä. Heidän toimensa vaan sekoittaa Suomessa asiat ja saavat yhteiskunnallisia suuria kuluja aikaiseksi.

    Paras esim. oli taannoin viikolla, missä on käsittelyssä ajokortti asia, oliko ajokortin haltijalla lupa ajaa autoa vai ei. Mitään rikosta ei ollut tapahtunut, vaan kyse oli siitä olisiko kuljettajan pitänyt antaa ajokortti poliisille käteen ja sitten poliisi kosketettuaan ajokorttia palauttanut ajokortin takaisin haltijalle, näin se ajokortti olisi saanut "pyhiävoimia".

    Tapa muistuttaa Hitlerin verilippua, missä Hitler kosketti verilippua, samalla kun siunasi natsilippuja, näin verilipusta siirtyi voima toisiin lippuihin.

    Nuoruudesta muistan että pelattiin korteilla hullunkurisia perheitä, tätä se lakimiesten toiminta on, täysin hullunkurista ja hullumpaa on se että me kansalaiset maksetaan siitä.

    Halvemmaksi tulee että oikeustoimet annetaan kirkolle, ja kirkonmäelle sylkypuut.

    Äänestä

Kansainvälisiä sopimuksia on maalaisjärjen mukaan sovellettava silloin, kun olosuhteet muuttuvat. vain lakimies ei tällaista ymmärrä, ja "hirttää" itsensä lakikoukeroihin.
Jokainen ymmärtää, että silloin stop, kun maahamme on suuntaamassa hallitsematon invaasio.

Äänestä
  • Sopimukset ovat juridisia dokumentteja. Niitä "maalaisjärjellä soveltava" voi päätyä raastupaan tai hankkia Suomelle taloudellisia sanktioita.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sopimukset ovat juridisia dokumentteja. Niitä "maalaisjärjellä soveltava" voi päätyä raastupaan tai hankkia Suomelle taloudellisia sanktioita.

    Tästä just On puhuttu, kun ei ole juristeja, niin ei ole lakitupia. Kirkko pystyy hoitamaan kuten keräjäkivet. Tuomarit on vain rikkaita varten, me köyhät ei oikeutta saada, siitä juristit pitää huolen.

    Sitä pelkoa ei ole että Suomi sanktioita saisi, kyllä niin lypsettyjä ollaan eu ssa . Mitäs te juristit olette sen eteen tehnyt, ai niin kansa maksaa ja te saatte isot rahat.

    Äänestä

Ohisalo vaikuttaa mielipuolelta

Äänestä
  • Se on sitä eikä vain vaikuta siltä.

    Äänestä

  • Mielipuolet näkevät mielipuolia ympärillään.

    Äänestä

Umpihullu, ei puoli

Äänestä

Kriminellit ja yksinkertaiset ovat siis sitä mieltä, että Suomen lailla voi pyyhkiä takalistoa. Suurin osa kansasta on eri mieltä. Oikeusvaltio on kansalaisen paras turva. Jos länsimaisen yhteiskunnan perusta ei kelpaa, niin kannattaa muuttaa toisenlaiseen järjestelmään.

Mikä Ohisalon puheissa ja toimissa edes mättää? Ohisalon mukaan "Suomi voi jo nykyisen lainsäädännön mukaan puolustaa rajojaan ja samalla EU:n yhteistä ulkorajaa, jos rajaan kohdistuu valtiollisesti ohjattua massamaahanmuuttoa tai muuta hybridivaikuttamista."

Äänestä
  • Muut poliitikot on eri mieltä

    Äänestä

Onkohan napanuora jo kietoutunut kaulan ympärille?

Äänestä

Katsokaa Viikon Parkkonen Alfalla tänään 13.11. klo 15.30.
Se on uusinta eilisiltaisesta.

Siinä Halosopit sisäistänyt Kimmo Kiljunen lähe tukehtuu uhoamiseensa väitellessään ikäviä tosiasioita vastaan.
Kaikkeen on tälle osattu varautua ehdottoman virheettömän moitteettomasti. Hallituksessakin Ohisalo, Haavisto ja kumppanit hallitsevat viiveettä kaiken mitä suinkin voisi tapahtua.

Vastapuhujana olleen kokoomuskansanedustajan esittämiä tosiasioita Kiljunen ei kuitenkaan pystynyt lainkaan kumoamaan, vaikka päällehuuteli kiihkoisasti.

Herranjestas mihin vaaraan maamme on ajautunut onnettomien vihervasurien johdolla.
Kiljunen siinä lisänä kalkkeutuneena muinaisjäännöksenä - demaritermein
HOIPERTELIJANA.

Äänestä

SITÄ MINÄ OLENKIN PUHUNUT AINA, ETTÄ LAKIMIESTEN VIRAT TULEE LAKKAUTTA JA LAKIMIESKOULUTUS LAKKAUTTAA.
Lait järkeviksi ja peruskoulussa käydään nekin selventävästi ja yo- koulutus täysi turhake, samoin valtiotieteet, kaikenmaailman filosofit hullujen hommia.

Äänestä

Henriksson ja Ohisalo yhteistuumin torppaa lakimuutokset, jotta loiset saadaan suomeen.

Äänestä

Kyseessä on vihamielisten valtioiden hybridioperaatio, jos periksi antaa niin sieltä tulee kohta ennennäkemätön vyöry.

Äänestä
  • Mikä on taas työläisten pelastus, on siinä sitte Orpolla puuhaa, ei kerkiä Häkämiehen kanssa kikyjä suunnittelemaan, Ohisalo saa ääneni.

    Äänestä

Ei kikyille

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sen takia maanjohdossa ei pitäisi olla lakimieskoulutuksen omaamia, heiltä kun puuttuu käytännön järki, he elävät omassa haavemaailmassa. Suomessa he ovat pitkään pystynyt haaveilemaan, että he ovat maailman napa ja koko maailma pyörii heidän omassa haavemaailmassa. Jos ei kykene katsomaan omaa napaansa pidemmälle, niin se tuo ongelmia, ei heille vaan koko Suomelle. Vielä ongelma ei ole vakava, mutta toinen asia on, mitä se on viikon päästä.

Pitää muistaa, että Venäjällä on kykyä tehdä hyvin isoja väestönsiirtoja yhdessä yössä. Jos he kykenivät siihen toisen maailmansodan aikana, niin miten rauhan aikana. Stalin siirätti yhdessä yössä pienen kansan Neuvostoliitossa, noin 400 000 ihmistä Siperiaan, myös taistelevien joukkojen sisältä, kun ei uskonut heidän luotettavuuteensa..

Mitä se sitten tarkoittaa, jos Suomen rajalla on yhtä äkkiä 200 000 pakolaista, jotka pyrkii Suomeen. Rajalle heitä ei pysty pysäyttämään, ei edes asein, koska Venäjän maaperälle ei voi ampua, se tietäisi sotaa Venäläisten kanssa saman tien.

200 000 ihmisen tulo tarkoittaisi sitä, että heidät olisi päästettävä maahan. Samaan aikaan valtio lähettäisi kaikki poliisit ja sotilaat pysäyttämään ihmisvirtaa. Suomessa se tarkoittaisi Suomalaisten aiheuttamia levottomuuksia, varkauksia ja muita rikoksia. Eduskunnassa tulisi pakon edessä vaihdoksia ja varsinkin hallituksessa, tilalle tulisi hallitus joka kykenee toimimaan. Toden näköisesti joukkoja alettaisiin aseistamaan raskaalla kalustolla. Venäjä ei ottaisi takaisin pakolaisvirtaa. Siinä voi sitten ajatella mitä sitten tapahtuu, kuinka moni ihminen menettäisi henkensä.

Todennäköisesti Venäjä käyttäisi tilaisuutta hyväkseen, mikä
sen helpompaa on laajentaa valtakuntaa. Eri asia menisikö siinä koko Suomi vai ei, riittäisikö pelkästään etelän rannikko alueet .

Mikä tälle johtamattomuudelle on hinta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu