Kiinalaiset kaupat ei maksa keräämäänsä alveja esim suomeen

Anonyymi

Kiinasta ei tule EU maat saamaan heille kuuluvia ALV veroja vaikka ostajat joutuu ne samalla heille maksamaan.

3

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      verojen maksu on hyvä ja se olsi pitänyt olla nettiaikana aina voimassa eikä mitään 22 euron rajoja ja muita mitä oli. Mutta jos alvit jää kiinaan niin todella huono asia. Siellä voi laittaa helposti firman kiinni ja avata uuden, kiinassa on yksityisiä ihmisiä jotka myy kuin isot firmat aliexpressin ja ebayn kautta!

      Kiinalaiset on aina valehdelleet tavaran arvon tullilipukkeeseen eli kaikki miljoonat paketit ja kirjeet jotka tulleet suomeen viimeisen 20 vuoden aikana on tullut väärillä tiedoilla joka on muuten rikos ja jäänyt paljon veroja maksamatta myös.

      Minulla on kuvia kirjeistä ja paketeista vuodelta 2002, 2003 alkaen joka vuodelta ja yhdessäkään ei ole oikea arvo.

      • Anonyymi

        Kerroin näistä tullille noin kohta 15 vuotta sitten että ei järkeä kun kiinalaiset valehtelee ja mitä pitää muuttaa että maahan tullessa tiedetään oikea arvo.


        Mitään ei tapahnut, miksi Tulli ei ole lähtenyt viemään asiaa eteenpäin silloin. Kertoo kyllä suomesta miten jäykkä ja toimimaton tekemään nopeita muutoksia. Näihin on palkattu ihmisiä tekemään lakeja, muuttamaan niitä.


    • Anonyymi

      Ei Suomi pysty tekemään yhtään mitään Kiinalaiselle kaupalle, eikä Kiina Suomalaiselle. Järki Hoi, älä jätä...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      267
      4809
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      81
      3257
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      2857
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2533
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1807
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1600
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1378
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1015
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      997
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      102
      956
    Aihe