ja näkee unia itsensä tai muiden vahingoittamisesta?
Tunnen erään henkilön joka on todella kiltti ja luotettava,mutta joka on ollut koulussa pitkään piilovittuilun kohteena ja hänen mielenterveytensä on alkanut hitaasti murentua tämän takia johtaen siihen että välillä hän haluaisi pistää itsensä kylmäksi ja välillä nämä vittuilijat. Hän on tunnustanut että on tuntenut aikanaan ihailua ihmisiä kohtaan jotka ovat "kostaneet kokemansa vääryyden" pistämällä nämä jotka ovat olleet siihen syyllisiä kylmäksi ja nähnyt jopa unia sellaisesta,mutta samaan hengenvetoon kuitenkin sanonut ettei todellakaan tekisi sellaista ja että pääsee kyllä ajan kanssa tästä yli ilman ammattiapua eikä oikeasti ihaile näitä mänttejä jotka ovat jotain tällaista tehneet.
En minä usko että hän mitään siis tekeekään mutta pitäisikö hänen kuitenkin puhua jollekin ammattilaiselle ja saada vaikka jotain rauhoittavia lääkkeitä tms?
Mitä kannattaisi tehdä henkilön kanssa joka on aikuisuuden kynnyksellä, masentunut
3
206
Vastaukset
- Anonyymi
Hän voisi kertoa noista fantasioista hänen kiusaajille, sitte ne ei enää ehkä uskaltaisi kiusata häntä.
Hei,
Hienoa, että kyselet apua tuttavasi puolesta! Tässä tiedoksi paikkoja, joihin hän voisi ottaa yhteyttä. Näissä voi asioida anonyymisti ja matalalla kynnyksellä.
Sekasin-chat nuorille https://sekasin247.fi/
Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa itseään mietityttävästä aiheesta. Tukinetissä on monia tukisuhdepalveluia esim. Mieli Tukisuhde https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/ tai Etsivan nettityön tukisuhde https://tukinet.net/teemat/etsivan-nettityon-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä. Tukinetin kaikki palvelut saa maksutta käyttöönsä, kun on anonyymisti rekisteröitynyt ja kirjautunut sivuille. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Toki ko. henkilöä voi ohjata myös kouluterveydenhoitajalle tai koulupsykologille.
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- Anonyymi
Itse laittaisin hänet pakkohoitoon ja kun hän sen jälkeen suorittaa sen hyvin ennalta arvattavan massamurhan, tulkitsisin sen mielisairaudesta johtuvaksi. Rääkkäisin oikein kunnolla, laitaisin kehon täyteen myrkkyjä, nöyryyttäisin laittaisin eritykseen, tahdon vastaiseen sähköshokkihoitoon ja heittäisin sitten ulos kodittomana ja rahattomana vain kultaakin kalliimpi lääkärin resepti kourassa ja miksi ei vaikka ladattu ase sopivasti toisessa kädessä, mitä sitä nyt turhaan teeskentelemään. Sitten julkisuudessa nousseen hirvittävän kohun johdosta saataisiin aikaan kaikkien mielisairaiden velvoitteinen avohoito eli pakkolääkitys, sekä muiden perusoikeuksien rajoitukset joilla suojellaan ihmiskuntaa ja kansakuntaa mielisairaiden järjettömiltä teoilta. Kannustaisin lapsiani myös rääkkäämään pienestä pitäen sanoin ja teoin ihmisiä, jotka eivät osaa puolustautua esimerkiksi hakkaamalla, eristämällä ja haukkumalla heitä heidän elämänsä ensimmäiset kymmenen vuotta, niin saisimme tehokkaammin eristettyä mielisairausgeenit omaavat ihmiset normaaleista "puhkaisemalla" heidän geneetisbiologisen sairausaltiutensa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311060Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895