Suomettumisen naurettavin ilmentymä

Likinäköinen Suomi sai ensin turpaan Öykkärinaapuriltaan, mutta osti sitten kuitenkin "Hyökkäysaseensa" siltä itseltään. Mig-Hävittäjät. (70-luvulla) Ai niin, ja maksoi Sotakorvaukset vaikka sen hyökkääjänhän ne olisi pitänyt maksaa.

Joku tässä logiikassa nyt mättää. Kaksi kahjoa naapuria haluaa hyökätä ja puolustaa toisiaan?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mättää ainoastaan se, että stallari mieltää torjuntahävittäjän ”hyökkäysaseeksi”!

Äänestä
  • Nato-trollit on vanhojen natsien poikia. Kokkeli punaniskanuoria joiden maailmaa painaa luuserius ja isien väärän puolen valinta Hitlein aikakaudella.
    Nyt pitäisi taas saada hyökkäyskumppani mennee nmaailman zombi-järjestöstä vaikka menisi lasten siemenperunat.
    Kuitenkin kalkkunoilla ei mitään mahdollisuuksia ei ole ehtiä Mig:en perään Suomenlahdella -ainoa käyttä on häiritä päivittäisellä metelillä keskisuomalaisia sahaamallaJyväskylän ja Rovaniemen väliä.

    Äänestä

Ensimmäiset neuvostoliittolaiset MiG-15UTI -harjoitushävittäjät saapuivat Suomeen jo 10.marraskuuta 1962. Sen jälkeen ensimmäiset varsinaiset MiG-21F-13 -torjuntahävittäjät saapuivat 24.huhtikuuta 1963 ja niiden korvaajaksi hankitut ensimmäiset MiG-21BIS -torjuntahävittäjät 21. syyskuuta 1978.

Äänestä

Yhtä naurettavaa on hankkia nyt lännettymisen aikana hävittäjät rapakon takaa USAsta.

Äänestä
  • HeHe! Täysin oikea toimenpide eikä tunnu stallareita liikoja naurattavan;-D

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    HeHe! Täysin oikea toimenpide eikä tunnu stallareita liikoja naurattavan;-D

    "Outoa, että toimittajat eivät voi tarjota ruohonjuuritason tietoa EU-maasta"
    Puolan viranomaiset ovat perustelleet rajoituksia turvallisuudella, mutta perustelua ei ole nielty kritiikittä.

    - Kun otetaan huomioon, että toimittajat raportoivat sodista ja konfliktialueilta ympäri maailmaa, on outoa, että journalistit eivät voi tarjota ruohonjuuritason tietoja EU:n jäsenvaltiosta, kirjoitti verkkolehti Notes From Polandin päätoimittaja Daniel Tilles.

    Lehdistökiellon on myös kritisoitu jättävän toimittajat osin riippuvaisiksi Valko-Venäjän ja Puolan viranomaisten rajalta välittämistä kuvista, joiden aitoutta on vaikea tarkistaa. STT on päättänyt, että se lopettaa valtaosin Valko-Venäjän valtiollisen uutistoimiston Beltan kuvien käytön Valko-Venäjän rajatilannetta koskevien uutisen yhteydessä, koska kuvaustilanteiden aitoutta ei ole mahdollista varmistaa.

    Mutta jatkaa Puolan propakannan levittämistä.

    Äänestä

Aloittaja on siinä oikeassa , että vuoron perään hyökätään ja puolustetaan.
Suomi hyökkäili naapuriinsa 20- ja 30-luvuilla milloin minkäkin retkikunnan
nimellä. Naapuri tuli visiitille ja hyökkäsi v. 39.
Osat vaihtuvat , kuten sanotaan. Suomi päätti tehdä Suur-Suomen , joten
eikun hyökkäämään taas. Toisin kuin aloittaja väittää , hyökkääjä joutui sittemmin maksamaan sotakorvaukset. Ei tosin sen takia , että hyökkäsi , vaan siksi että
hävisi sodan. Sodan lait sattuu olemaan sellaiset , häviäjä maksaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Likinäköinen Suomi sai ensin turpaan Öykkärinaapuriltaan, mutta osti sitten kuitenkin "Hyökkäysaseensa" siltä itseltään. Mig-Hävittäjät. (70-luvulla) Ai niin, ja maksoi Sotakorvaukset vaikka sen hyökkääjänhän ne olisi pitänyt maksaa.

Joku tässä logiikassa nyt mättää. Kaksi kahjoa naapuria haluaa hyökätä ja puolustaa toisiaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu