Jotain on pahasti vialla maailmassa

Neljätoista vuotias paleltuu kuoliaaksi valko-venäjän rajalla ja ylekin uutisoi jostain joulukalenterien loppumisesta. Pistää niin vihaksi ja pienenä ihmisenä ei pysty mihinkään yksin vaikuttamaan. Yhtenä nenäpäivänä ostetaan hyvä omatunto lahjoituksella, onko sillä lapsella kaivoksessa nyt parempi olla kun sai pari riisikuppia lahjoituksilla. Lakeja pitäisi muuttaa, alle yhdelle prosentille ihmisistä menee kaikki raha ja helvetin osakekeinottelu sekä osakeannit. Eläimet, suot ja sademetsät saastuttaa mutta kivihiiltä saa polttaa. Ydinenergia on hienoa koska sen jätteet jää tulevien sukupolivien ongelmaksi. Raahhhh....!
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

🙄Maailmahan on viallinen. On aika valita puolensa

Äänestä
  • Saako valita puolen jossa ihmisistä välitetään eikä ole rasisti?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Saako valita puolen jossa ihmisistä välitetään eikä ole rasisti?

    Tietysti demokratiasta eroaminen auttaa matkalle.

    Äänestä

Ei tänne tainnut kukaan löytää vauva puolelta. Outoa kuinka pinnallista keskustelu siellä on ja kuinka siellä asiallisia keskusteluja poistetaan. Ehkä on turha puhua maailmassa kärsivistä kun voi puhua tositeevee tuubasta, vai onko tuo se mihin ihmiset tuuditautuu ja jolla hukutetaan vapaa aika jotta ei tarvitse ajatella maailman menoa. "kunhan oma napa pärjää juuri nyt, mitä väliä muilla ja tulevaisudella"?

Äänestä

Olen samaa mieltä. Moni asia on täysin epäreilusti maailmassa.
En valitettavasti tiedä kuinka vauraus ja hyvinvointi jakautuisi oikeudenmukaisemmin. Siellä missä on rahaa on myös valtaa ja varmasti pitävät huolen että jatkossakin saavat sikailla ja luonnonvaroja tuhlata kerskakulutuksella sekä käyttää hyväksi hädänalaisia.
Länsimaissa kaikenlainen kulutus on huipussaan ja keskituloisetkin tuhoavat isoine asuntoineen ja useinpine autoineen ja kertakäyttölaitteineen että hiilijalanjälki on niin suuri että jos jokainen maapallon asukas saman tekisi maapallo ei olisi elinkelpoinen enää. Tästä kulutuksesta on tehty vaatimus "sivistyneissä" länsimaissa ja kaikkea pitää olla enemmän ja kuluttaa aina vain lisää. Mikään ei riitä vaikka tiedossa on ettei maapallon kantokyky kestä. Sen hienompi tyyppi mitä suurempi hiilijalanjälki ja mitä enemmän saastuttaa. Se on ihanne. En valitettavasti tiedä tähänkään ongelmaan ratkaisua koska kukaan ei ole valmis kohtuullisesti elämään kerran paremman makuun on päässyt.
Ihmiskunta on tuhoon tuomittu. Valitettavasti siedettävät elinalueet menevät niille rikkaille saastuttajille. Alueille laitetaan muurit ja köyhät saavat pärjätä aavikoilla ja muilla pilalle saastuneilla ongelma-alueilla. Tämä siis tuonnempana kun ilmastonmuutos on edennyt lisää.
En usko teknologian ratkaisevan yhtään tulevaisuuden ongelmia paitsi jos saasteeton energiamuoto keksittäisiin. Teknilogian kehityksen varaanhan kulutusta jatkavat porsaat ovat jättäneet vaikkapa sen ydinjäteongelman jos sillä ratkeaisi.
Pahat ovat tulevaisuuden näkymät. Ei pienempiinkään epäkohtiin pysty pieni ihminen mitään tekemään. Tässäkin maassa kermaporsaat isoja eläkkeitä ja kultaisia kädenpuristuksia saavat tai miljoonaoptioita ennen kuin häipyvät maasta. Jatkuva talouden kasvu katoaa harvoille ja valituille veroparatiiseihin.Tavallinen kansalainen saa tuskailla mitenkä pienellä palkalla pärjää vaikka työpaikka saisi ison osan päivien tunneista, se ei kuluihin riitä. ja kuulla taas uusista kansalaisille tehdyistä leikkauksista. Mitäs se herroja haittaa. Riistoonhan heidän hyvinvointi perustuu. Tämäkin maa on nykyisin vain herrojen ja jälkeläistensä valtakunta. Vain pienellä osalla tässä maassa aito mahdollisuus hyvään elämään. Hyvä ei kaikille riitä.
Ehkä parasta vain elää omantuntonsa mukaan niin hyvin kuin pystyy ja osaltaan tehdä voitavansa ja auttaa heikompia sekä toimia luonnon ja eläinten hyväksi.
Se pojan paleltuminen oli surullinen juttu, minuakin harmitti se. Olen usein ajatellut etten enää uutisia lue just sen takia kun ei mitään mahda asioille ja huonon mielen vaan saa. Yritetään olla synkistelemättä ja murehtimatta ja eletään arvojemme mukaista elämää niin voimme tulla itsemme kanssa toimeen aina ja nauttia elämästä ilman syyllisyyden tunnetta.

Äänestä
  • Ehkä ihmisten pitäisi kärsiä enemmän syylisyydestä ja ottaa enemmän vastuuta elämästä?

    Äänestä

Jumalan eksytys on väkevä. Valhe ei muistu niin mieleen https://youtu.be/OIIw2xMzDbg
Kukaan ei voi sanoa olleensa kuuro.

Äänestä
  • Sinun kaltaiset huijarit pitäisi oikeasti tapp..

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Neljätoista vuotias paleltuu kuoliaaksi valko-venäjän rajalla ja ylekin uutisoi jostain joulukalenterien loppumisesta. Pistää niin vihaksi ja pienenä ihmisenä ei pysty mihinkään yksin vaikuttamaan. Yhtenä nenäpäivänä ostetaan hyvä omatunto lahjoituksella, onko sillä lapsella kaivoksessa nyt parempi olla kun sai pari riisikuppia lahjoituksilla. Lakeja pitäisi muuttaa, alle yhdelle prosentille ihmisistä menee kaikki raha ja helvetin osakekeinottelu sekä osakeannit. Eläimet, suot ja sademetsät saastuttaa mutta kivihiiltä saa polttaa. Ydinenergia on hienoa koska sen jätteet jää tulevien sukupolivien ongelmaksi. Raahhhh....!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu