Omilla teoilla ei pelastu!

Anonyymi

Vain Jeesuksen ristin armon kautta ihminen pelastuu.

”Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi.”
Joh 3:17

”Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman."
Ap t 4:12

19

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kunnia Jumalalle Jeesuksen sovitustyöstä!

      • Anonyymi

        Olipahan harvinaisen paska suunnitelma mutta tekijä huomioiden yritetään ymmärtää.


      • Anonyymi

        Tuohan on miljoona kertaa kuultu naurettava satu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuohan on miljoona kertaa kuultu naurettava satu.

        Ja heissä käy toteen Esaiaan ennustus, joka sanoo: 'Kuulemalla kuulkaa, älkääkä ymmärtäkö, ja näkemällä nähkää, älkääkä käsittäkö.”
        Matt 13:14


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja heissä käy toteen Esaiaan ennustus, joka sanoo: 'Kuulemalla kuulkaa, älkääkä ymmärtäkö, ja näkemällä nähkää, älkääkä käsittäkö.”
        Matt 13:14

        Näin Jeesus meitä armahti,
        vihollisista vapahti,
        ne kaikki syöksi syvyyteen,
        nyt meidät johtaa autuuteen.


      • Anonyymi

        Kiitos.
        -Saunatonttu


    • Anonyymi

      Pelastusliivit pelastaa, ei uskomukset.
      Hassut aikuiset uskoo satuihin. Tirsk....

      • Anonyymi

        Saaattaa katsos olla, ettei Jeesus ehdi kävelylle ihan joka järvelle .


    • Anonyymi

      Mistä ihmeestä tässä muka pitäisi pelastua? Minulla ei ainakaan ole isompia ongelmia, joita en pystyisi itse hoitamaan. Kuolema kyllä kuittaa myös kesken jääneet jutut.
      Minulla ei ole mitään tekemistä jonkun 2000 vuotta sitten tapetun juutalaisen miehen kuoleman kanssa.

      • Anonyymi

        sittenpä näet kun henkesi on lähtenyt kuka siitä on kiinnostunut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        sittenpä näet kun henkesi on lähtenyt kuka siitä on kiinnostunut.

        Ei kukaan, niin kuin ei sinunkaan hengestäsi.


    • Anonyymi

      Kyllä pelastusveneeseen on omin haluin kiivettävä, muuten vajoaa ihan pohjaan se on varmaa se.

      • Anonyymi

        Tottakai pelastusveneeseen kannattaa kiivetä, jos on joutunut sellaiseen tilanteeseen.
        Sen vaan takaan, että jos siinä tilanteessa alat jotain jeesusta apuun rääkymään,
        niin huonosti käy.


    • Anonyymi

      Jeesuksen veri puhdistaa,
      niin tunnonrauhan saan
      ja lapsen tietä taivaltaa
      taas jaksan uudestaan.

      • Anonyymi00033

        Jeesus Kristus pelastaa! Hän on ainoa perustus!


    • Anonyymi

      Hypnologi Michael Newton kehitti tekniikan, jonka avulla hänen asiakkaat saattoivat muistaa asioita menneistä elämistään. Sitä käyttäessään hän teki hurjan havainnon. Hän onnistui viemään sielut paikkaan, jossa ne ovat ennen siirtymää elämästä toiseen. 7000 ihmisestä valtaosalla oli hämmästyttävän samankaltaisia muistoja paikasta, jota useat nimittivät kodiksi.

      Newtonin työn kiinnostavimpia piirteitä on se, että kokemukset olivat samankaltaisia huolimatta siitä, mihin ihmiset ajattelivat sielusta tai reinkarnaatiosta: suuri osa ei uskonut niihin lainkaan. Istunnon jälkeen monet ihmiset eivät enää olleet ennallaan. He pystyivät kertomaan tapahtumia aiemmista elämistään, ja havaitsivat niiden yhteydet nykyiseen elämäänsä.

      Elämä elämien välissä

      Hypnoterapian maailmassa paluu entisiin elämiin on suorastaan yleistä, mutta Newtonin työssä uniikkia on hänen kykynsä saada ihmiset muistamaan muistoja ajastaan kohdussa ja sitä aiemmasta ajasta.Tässä paikassa läsnä oli koko "sieluperhe" avoimin sylein. Monet yllättyivät nähdessään, ketä tässä välitilassa oli – monet heistä olivat niitä henkilöitä, jotka olivat antaneet hänelle haastavia kokemuksia aiemmissa elämissä.

      Newtonin mukaan henkilöiden kokomuksista syntyy kiinnostava, poikkeuksellisen uskottava näkemys elämästä kuoleman jälkeen, sillä raportit ovat hämmentävän yhtenäisiä. Usein henkilöt käyttivät jopa samoja sanoja kuin muut ja kuvailivat hypnoosissa näkemäänsä ympäristöä samalla tavalla. Newtonilla ei ollut syytä uskoa, että kenelläkään olisi ollut halua kertoa keksittyjä asioita, ja hän itse suhtautui kaikkeen henkilöiden kertomaan aivan kuin kuulisi siitä ensimmäistä kertaa. Hän ei siis ehdottanut sanoja tai ideoita, vaan antoi ihmisten kertoa näistä elämistään vapaasti omin sanoin.

      Seuraavat asiat toistuivat ihmisten kertomuksissa hypnologille:

      Ihmisten muistot maanpäällistä kuolemaa seuranneista hetkistä ovat samanlaisia kuin kuoleman rajalla käyneiden ihmisten kertomat kuoleman lähikokemukset.

      Sielut ovat usein kiireessä päästä pois maan päältä kuolemansa jälkeen, ja usein ovat läsnä vain hautajaisiinsa asti ja pari päivää sen jälkeen.

    • Anonyymi

      1 kor. 1:26 Sillä katsokaa, veljet, omaa kutsumistanne: ei ole monta inhimillisesti viisasta, ei monta mahtavaa, ei monta jalosukuista, vaan sen, mikä on hulluutta maailmalle, sen Jumala valitsi saattaaksensa viisaat häpeään, ja sen, mikä on heikkoa maailmassa, sen Jumala valitsi saattaaksensa sen, mikä väkevää on, häpeään, ja sen, mikä maailmassa on halpasukuista ja halveksittua, sen Jumala valitsi, sen, joka ei mitään ole, tehdäksensä mitättömäksi sen, joka jotakin on,
      ettei mikään liha voisi kerskata Jumalan edessä.
      Mutta hänestä on teidän olemisenne Kristuksessa Jeesuksessa, joka on tullut meille viisaudeksi Jumalalta ja vanhurskaudeksi ja pyhitykseksi ja lunastukseksi,
      1:31

    • Anonyymi

      Kannattaa käyttää ainakin turvavöitä ja pelastusliivejä.

      • Anonyymi

        Ei tosin olla auto-, eikä venepalstalla.


    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      123
      1694
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1242
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1191
    Aihe