Hyötysuhde/terminen-mekaaninen

Erotus?

Kuinka suuri on tavallisen henkilöauton bensiini- ja dieselmoottorin termisen ja mekaanisen hyötysuhteen ero esim. prosenteissa ? Mitkä ovat tärkeimmät tekijät, jotka ko. eron aiheuttavat ?

9

2224

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joskus jostain nähneeni polttomoottorin mekaaniseksi hyötysuhteeksi 85 %. En muista tarkempaa jaottelua kuten en tietolähdettäkään.
      Suurimmaksi häviöksi olettaisin männän ja sylinterin välistä kitkaa. Myös venttiilikoneisto kuluttanee tehoa kohtuullisesti. Kaikki tämä siis vain oletusta.

      • countergear

        Olet oikeassa itse moottorin suhteen mutta käytännössä osa tehosta kuluu myös apulaitteisiin:
        Ohjaustehostin, ilmastointilaite ja laturin kautta kaikki sähkövermeet sekä vaihdelaatikon rattaat.

        Jos ranskalaisiin on luottamista niin:
        "Ranskan liikenneministeriön tutkimuksessa osoitetaan, että henkilöauton energiatehokkuus
        (ajoneuvokilometriä öljyekvivalenttikiloa kohti) on kaksi kertaa pienempi kuin metron. Auton
        polttomoottorin hyötysuhde on luokkaa 17 prosenttia ("Pour la Science", tammikuu 1998)."


    • jkl

      Olisikohan dieselillä ollut noin 20% parempi terminen hyötysuhde. Ero selittyy sillä että naftakoneessa voidaan käyttää paljon suurempaa puristussuhdetta kuin bensassa

      • keksintö?

        Puristussuhdehan sen hyötysuhteen taitaa aikalailla määrittää... miten olisi korkealla puristussuhteella oleva moottori johon polttoaine ruiskutettaisiin suoraan palotilaan ja se syttyisi puristuksen voimasta. Tähänhän ei normaali bensiinimoottoorissa kyetä.


      • idea?
        keksintö? kirjoitti:

        Puristussuhdehan sen hyötysuhteen taitaa aikalailla määrittää... miten olisi korkealla puristussuhteella oleva moottori johon polttoaine ruiskutettaisiin suoraan palotilaan ja se syttyisi puristuksen voimasta. Tähänhän ei normaali bensiinimoottoorissa kyetä.

        Taisit keksiä juuri dieselmoottorin?


    • Erotus

      Paljonko korkeampi terminen hyötysuhde on verrattuna mekaaniseen hyötysuhteeseen ?

      • noinpäin

        No eikö se terminen ole maksimissaan luokkaa 35% kun mekaaninen lienee 80%


      • noinpäin kirjoitti:

        No eikö se terminen ole maksimissaan luokkaa 35% kun mekaaninen lienee 80%

        hyötysuhde lienee parhaimmillaan bensakoneella jopa se 35 % ja auton dieselkoneella noin 43 %. Puristussuhteen nostaminen parantaa termistä hyötysuhdetta, mutta paineitten kasvaessa suurentuvat kitkavoimat syövät hyötyä pois. Joskus aiemmin optimipiste oli puristussuhteen noin 14 - 16 paikkeilla; en tunne nykytilannetta.


      • Holmer
        sitroen kirjoitti:

        hyötysuhde lienee parhaimmillaan bensakoneella jopa se 35 % ja auton dieselkoneella noin 43 %. Puristussuhteen nostaminen parantaa termistä hyötysuhdetta, mutta paineitten kasvaessa suurentuvat kitkavoimat syövät hyötyä pois. Joskus aiemmin optimipiste oli puristussuhteen noin 14 - 16 paikkeilla; en tunne nykytilannetta.

        Mekaanisten kitkojen osuus vaikuttaisi hyvinkin olevan arvioimaasi luokkaa kuten myös se mistä ne muodostuvat, koska yleensä kitkoja pyritään vähentämään rullanostimilla, mäntiä muotoilemalla ja männänrenkaita kaventamalla.

        Termodynaamisen hyötysuhteen arvioiminen on sitten jo vaikeampi tehtävä.

        Yleensä polttomoottorin termodynaamista hyötysuhdetta kuvataan kaavalla

        n = 1 - E^(1-m),

        Jossa E = puristussuhde ja m = puristettavan kaasun ominaisuutta kuvaava vakio (yleensä nopeakäyntisille moottoreille n 1.25...1.4 ).

        Kaavaa käytettäessä on oltava kriittinen, se on kiertoprosessin teoreettinen hyötysuhde, ja käytäntö voi poiketa siitä huomattavastikin.

        Suurimman virheen aiheuttaa se, että lämpöä siirtyy työkierron aikana myös mäntään ja sylinterien seinämien kautta .

        Jos moottorin puristussuhdetta nostetaan, niin myös puristus- ja palamislämpötilat nousevat, ja mitä suurempi lämpötilaero on sitä enemmän lämpöä myös menee "hukkaan",
        sama ilmiö vaikuttaa myös, jos moottori on alilämpöinen.

        Mielenkiintoiseksi tilanne muodostuu myös bensiinimoottorissa, kun virtausta kuristetaan, niin tehollinen puristussuhde pienenee liki samassa suhteessa, ja hyötysuhde romahtaa tosi olemattomaksi, onneksi kuormituksen vähentyessä myös mekaaniset häviöt pienenevät, ja kokonaishtötysuhteelle tilanne ei ole aivan niin katastrofaalinen.

        Siis termodynaaminen hyötysuhde on riippuvainen ainakin kuormituksesta, moottorin käyntilämpötilasta, puristussuhteesta, palotilan muodosta ja kuutiotilavuudesta.
        ( kaksi viimeistä selittyy lämmön siirtymiseen osallistuvan pinta-alan suhteesta tilavuuteen.)

        Dieselmoottoreille hyötysuhteen teoreettiseen kaavaa tulee vielä korjaustermi, koska polttoaine ruiskutetaan vasta puristusvaiheen lupussa.

        Yleensä moottoreille ilmoitetut hyötysuhteet, tai yleisemmin käytetty kulutus / hvh ta kWh ovat maksimi arvoja ja käytännössä lienevät suuntaa antavia..

        Hidaskäyntisillä suurilla dieselmoottoreilla päästään yli 50 % kokonaishyötysuhteeseen, ja vakiokierroksisilla bensiinimoottoreillakin olisi mahdollista päästä nelkein samoihin, jos niillä nyt olisi jotain käyttöä.

        Esittämäsi hyötysuhteet tarkoittanevat kokonaishyötysuhteita, termiset hyötysuhteet taitavat olla hieman suuremmat.

        Muistan itsekin joskus törmänneeni samoihin 14..16 puristussuhteisiin, ja tarkemmin asiaa muistellessani ne olivat JAP -ym kilpakäyttöön tehtyjen koneiden puristussuhteita joissa polttoaineena käytettiin metanolia risiiniöljyä. ( Eltsun pakokaasujen hajua ei voi unohtaa)
        Normaali bensiinille noin suuret puristukset ei ole mahdollisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      126
      1486
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      142
      1314
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      109
      784
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      119
      755
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      62
      685
    6. 53
      671
    7. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      37
      571
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      549
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      515
    10. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      283
      501
    Aihe