Työperäiset maahanmuuttajat heittelevät kiviä Puolan rajalla

Üllättyikö joku? Kehitysmaalaiset tekevät sitä minkä kehitytsmaalaiste ovat oppineet. Kivien heittely on kulkttuurillinen erityispiirre niin Lähi-Idässä, ellei vajakit saa heti kaikkea sitä minkä haluavat.

Työn perässähän sitä ollaan. Kärkiosaamisena kivien heittelytaito. Irakista ollaan ja sen näkee ja kuulee.
1963
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Miten näistä on sopeutumaan mihinkään sivistysyhteiskuntaan, kun tavat ja tottumukset ovat samanlaisia ympäri maailman. Eihän näitä vätyksiä kaipaa edes Irak.

Äänestä

Kyllä se on asia nähtävissä nyt sillä lailla että tuon Valkovenäjän toimintaan alistuminen altistaa Eu:n ja sen jäsenmaat vastaavalle painostuskeinolle tulevaisuudessa ja antaa Valko venäjän kaltaisille valtioille työkalun jolla kiristää Eu:ta mieleistensä asioiden eteenpäin viemiseksi. Pakolaispolitiikan näkökulmasta tuo ei täytä pakolais kriteerejä vaan yleisesti on lähinnä verrattavissa kylmän sodan toimiin ja kansalaisvastuuttomuuteen lähteä pakoon oman maan taloudellisia ongelmia ,joka kuvastaa lähinnä vastuuttomuutta ja haluttomuutta olla rakentamassa ja parantamassa omia olojaan. Sosiaalinen maahan muutto muiden taloutta hyödyntäen on tänä päivänä glopaali ongelma hyvinvointivaltioille joka uhkaa niiden taloudellista kestävyyttä ja säilyvyyttä hyvinvointivaltioina. Yhdenkään valtion kukkaro ei kestä tuollaista kovin pitkään vaan toiminta rapauttaa palvelut ,sillä toimita luo menoja siinä määrin että se rapauttaa veropohjan ,joten myös tuossa suhteessa perään on kulutettava vastuunkantoa tuota asiaa tarkastellessa ja käsiteltäessä.

Äänestä

Ihan selviä kaivosammattilaisia ! Tutkivat kivistä mineraaleja ja rautapitoisuutta , painava kivi voi sisältää jopa kultaa , ,,,,,Puolan MIEHET vielä pesevät näytteet vesitykeillä!!

Äänestä

Hei sieltä on lääkäriä, insinööriä ja muita huippukoulutettuja tulossa pelastamaan Suomea. Jotkut niistä osaa jopa kirjoittaa.

No joo... lataa lippaat Puola ja anna palaa.

Äänestä
  • tuskin kirjoittaa osaa kukaan, mutta huutavat älämölöä kaikki.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    tuskin kirjoittaa osaa kukaan, mutta huutavat älämölöä kaikki.

    Työvoimapulan paikkaajia. Erikoisammattilaisia, joita Suomesta ei löydy vaativiin tehtäviin.

    Äänestä

  • Nokia valitteli päivän KL:ssä työvoimapulaa. Löytyisikö Puolan rajalta Suomeen Nokalle Irakin huippuammattilaisia? Full stack developperia bulilla stägillä ynnä muuta.

    Äänestä

Tuollainen lauma tarvitaan Suomen armeijaan. Valtaavat karjalan takaisin pelkästään kivittämällä!

Äänestä

kovia työläisiä, joile loisiminen sossutuilla maistuu..

Äänestä

Malmipitoisuutta tutkivat rajalla. Kyllä niillä on tutkijan papereista lähtien kaikenlaista tutkintoa lääkäriä ,insinööriä ,professoria maisteria teollisuusneuvosta ym.ym.ym.

Äänestä

Jyväskylän Kiri tarvitsee hyviä takakenttä miehiä pesixeen

Äänestä

Juu ei tuollainen kivien heittely ole oikein sellainen asianhoitotapa jolla edistetään asioiden etenemistä. Pikemminkin päinvastoin antaa selkeän syyn ehkäistä tavan leviäminen. Kertoo näet omaa karua kieltään siitä millaista porukka on.

Äänestä
  • Raivot pyrkivät kaiken hyvän tuhoamaan, näistähän on oikein sukupolvia jotkas vain ovat kivitäjiä, siis ammatti kivenheittäjä

    Äänestä

  • Eikä omissa maissakaa taida olla enään kiveä kiven päällä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikä omissa maissakaa taida olla enään kiveä kiven päällä.

    Omissa maissaan olisi loputtomasti jälleenrakennus hommia, mutta asenteiden pitäisi todella paljon muuttua, mutta pystyykö muslimi nöyrtymään?

    Äänestä

Heidän tapansa tervehtiä.
Hei, yksi kivi. Mitä teille kuuluu, kolme kiveä.
Mina tahto teedan kaikki raha, tämä vaatiikin sitten
monta kiveä, ja kavereita.

Äänestä

oli kuin apinalauma avara luonto

Äänestä

kivaa sakkia

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Üllättyikö joku? Kehitysmaalaiset tekevät sitä minkä kehitytsmaalaiste ovat oppineet. Kivien heittely on kulkttuurillinen erityispiirre niin Lähi-Idässä, ellei vajakit saa heti kaikkea sitä minkä haluavat.

Työn perässähän sitä ollaan. Kärkiosaamisena kivien heittelytaito. Irakista ollaan ja sen näkee ja kuulee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu