Yhdysvaltojen entinen puolustusministeri kirjoitti Suomelle kirjeen talvisodan muiston kunniaksi
Talvisota on täynnä opetuksia historian ystävälle, ja se on ollut avainasemassa lukemattomien nuorempien upseerien ja sotataktikkojen kehityksessä. Kaikkien näiden vuosien jälkeenkin sillä on paljon opetettavaa meille, Mattis kirjoitti.
Ennen kaikkea konflikti on iskulause patriooteille. Se todistaa, että kotimaansa puolesta taistelevan kansan sinnikkyys ja päättäväisyys voi antaa heille voimaa, joka korvaa puutteet aseissa ja henkilömäärissä. Suomalaisten puolustuksen pelottomuus Neuvostoliiton hyökkäyksen edessä on edelleen erittäin vaikuttavaa.
Mattis jatkaa kuvailemalla suomalaisten sotilaiden taktista neuvokkuutta ja kykyä sopeutua vallitseviin olosuhteisiin.
Lopuksi, talvisodan historia vaatii meitä tunnustamaan Venäjän ja muiden revisionististen valtojen kasvavan sotaisuuden. Silloin, aivan kuin nytkin, heidän toimensa paljastavat ennaltaehkäisevän verkoston rapistumisen, Mattis kirjoitti.
Kansojen liiton kyvyttömyys torjua Neuvostoliiton aggressiivisuutta vain 20 vuotta ensimmäisen maailmansodan jälkeen oli seurausta maailman johtajien kyvyttömyydestä ymmärtää tuolloisten instituutioiden riittämättömyys nousevien turvallisuusuhkien edessä. Meidän ei tule toistaa tätä virhettä nykypäivänä.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006343395.html
Talvisota on täynnä opetuksia historian ystävälle, ja se on ollut avainasemassa lukemattomien nuorempien upseerien ja sotataktikkojen kehityksessä. Kaikkien näiden vuosien jälkeenkin sillä on paljon opetettavaa meille, Mattis kirjoitti.
Ennen kaikkea konflikti on iskulause patriooteille. Se todistaa, että kotimaansa puolesta taistelevan kansan sinnikkyys ja päättäväisyys voi antaa heille voimaa, joka korvaa puutteet aseissa ja henkilömäärissä. Suomalaisten puolustuksen pelottomuus Neuvostoliiton hyökkäyksen edessä on edelleen erittäin vaikuttavaa.
Mattis jatkaa kuvailemalla suomalaisten sotilaiden taktista neuvokkuutta ja kykyä sopeutua vallitseviin olosuhteisiin.
Lopuksi, talvisodan historia vaatii meitä tunnustamaan Venäjän ja muiden revisionististen valtojen kasvavan sotaisuuden. Silloin, aivan kuin nytkin, heidän toimensa paljastavat ennaltaehkäisevän verkoston rapistumisen, Mattis kirjoitti.
Kansojen liiton kyvyttömyys torjua Neuvostoliiton aggressiivisuutta vain 20 vuotta ensimmäisen maailmansodan jälkeen oli seurausta maailman johtajien kyvyttömyydestä ymmärtää tuolloisten instituutioiden riittämättömyys nousevien turvallisuusuhkien edessä. Meidän ei tule toistaa tätä virhettä nykypäivänä.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006343395.html
Vastaukset 43
Vanhimmat
Venäläiset arvostaa Suomen puhdasta luontoa ja haluisivat ottaa sen omaan käyttöönsä kuten ottivat Karjalan 1940.
Suomalaisia ihmisiä venäläiset ei arvosta kuten kulttuuriministeri Medinski sanoi.
Amerikkalaispropagandan Talvisodan ihainnointi antaa tukea teorioille että Erkko oli CIA:n myyrä jo ennen sotia. Ja oli saanut tehtäväksi sysätä Suomi NL:n puolustusvyöhykkeeksi NL:n miehityksen kautta. Muuten on vaikea selittää "Erkon sodan" ajamista vastoin Paasikiven ym. järkiperusteluita. Stalin halusi varmistaa Leningradin - USA tukkia Hitleriltä pohjois-suunnan.
Erkkohan pakeni edesvastuuta peläten Ruotsiin osoittaen syyllisyytensä.
Mattis on homo.
Ei sellasten kehuilla ole mitään arvoa. Haavistoa kai kosiskeli
USA ei arvosta kuin serpentiiniä ja bling bling rihkamaa.
USA arvostaa jos Suomi ostaa kalkkkunat ei muuten.
Yhdysvaltojen entinen puolustusministeri sai potkut Trumpilta. Ei ollut pussisilmä kerinnyt taakseen katsomaan kun oli lähtötullut.
Trumpilta saadut potkut ovat korkealle arvostettu meriitti jokaiselle hänen idioottihallinnostaan poistuneelle.
Trump on Suomessa nyt arvostettu presidentti, kokoomuskin haluaisi Trumpin ideoiman raja-aidan. Vaikka aiemmin olikin sitä arvostelemassa.
Miksi aiempi aloitus on poistettu.
Oliko siinä liikaa positiivista faktaa Suomen ja Yhdysvaltojen suhteesta ?
Talebaanit teki kanssa saman tempun, kuin suomalaiset Talvisodassa, eli voitti ylivoimaisen vastustajan maailman suurimman sotilasliitto Naton.
Suomi on ainoa pikkumaa joka koskaan on torjunut suurvallan maanvaltaushyökkäyksen raja-alueellaan talvella 1939-1940.
Tottakai sellaisesta on opittavaa kaikille armeijoille. Suomalaisten mottitaktiikat ja omaperäiset aseet kuten tankkien uhoaminen polttopulloilla.
Suomalaisethan tuhosivat tai ottivat sotasaaliiksi 1600 panssarivaunua.
Ainutlaatuiseen sotasaavutukseen kannattaa kaikkien upseerien perehtyä ja hyödyntää siitä saamiaan oppeja.
Sehän on itsestään selvää.
Harvalla maalla on nykyäänkään 1600 panssarivaunua. Neuvostoliitolla oli silloin kaikkiaan 6000 panssarivaunua.
Pikkumaa tuhosi niistä kolmessa kuukaudessa neljäsosan. Se alkoi jo vaarantaa suurvallankin turvallisuutta.
Minä olen käsittänyt että ei kai sillä USA:lla olut tarkoituskaan sinne iäksi jäädä, vetäytyminenhän oli päätetty jo Trumpin aikana.
Nyt Talebanit pitävät paraateja sotasaalis kalustolla ja lentelevät naton lentokoneilla jotka he joutuivat pakokauhun vallassa jättämään.
Stalin ei ollut valtaamassa Suomea - vaikka Suomi olisi luhistunut viikoissa suoritettiin vain Leningradin puolustukseen katsottavat järjestelyt. Rajan siirto osoittauu nyt Nato-aikanakin viisaaksi kun Suomessa on tuuliviirijohto maan pienuuden vuoksi.
USA:n kenraalin upea kirje Suomelle: Talvisodasta yhä paljon opittavaa
Yhdysvaltain entinen puolustusministeri, kenraali James Mattis luonnehtii talvisotaa vaikuttavaksi osoitukseksi suomalaisten rohkeudesta puolustaa maataan Neuvostoliiton hyökkäystä vastaan.
Talvisota on täynnä opetuksia historiaa tutkivalle, ja sillä on ollut keskeinen rooli lukemattomien nuorten upseerien ja sotilastaktikoiden kehityksessä. Vielä kaikkien näiden vuosien jälkeen sillä on meille paljon opetettavaa, hän toteaa.
Tapa, jolla suomalaiset joukot hyödynsivät liikkuvuuteen perustuvaa taktiikkaa ja yhdistivät korkeatasoisen tiedustelun sääolojen ja maaston tuntemukseen, kelpaa Mattisin mukaan esimerkiksi vielä nykyisinkin.
Se, mitä nyt kutsumme mottitaktiikaksi, ilmentää, kuinka muutoin vaikeasti hallittavat ongelmat voidaan muuttaa hallittaviksi pilkkomalla ne erillisiin osiin. Nämä periaatteet ovat hyvin yleistettävissä myös muihin konflikteihin, ja viisaiden komentajien kannattaisi ottaa suomalaisten sotilaiden lähestymistavasta mallia, hän sanoo.
Neuvostodoktriinin jäykkyys, neuvostosotilaiden riittämätön koulutus ja varustus sekä neuvostoupseerien ylimielinen suhtautuminen Suomen puolustukseen tarjoavat kouluesimerkin siitä, kuinka joukkoja ei pidä valmistella ja johtaa, Mattis toteaa.
https://www.verkkouutiset.fi/usan-kenraalin-upea-kirje-suomelle-talvisodasta-yha-paljon-opittavaa/#114bff36
Puna-armeijan divisioonia saarrettiin Laatokan pohjoispuolella käyttäen hyväksi liikkuvuutta eli hiihtotaitoa.
Ei vain odotettu niiden hyökkäyksiä.
Kirkkaimpana helmenä tästä suomalaisten taktiikasta tietenkin Raatteen tien motti.
Estettiin Suomen katkaisu Oulun korkeudelta mikä olisi merkinnyt maayhteyden katkeamista Ruotsiin.
Juuri se uhka, että Suomi saisi lännen apua Ruotsin kautta maitse sai Stalinin luopumaan Terijoen hallituksesta ja suostumaan rauhaan Helsingin hallituksen kanssa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Raatteen_tien_taistelu#/media/Tiedosto:Raate_road.jpg
Ja Ukrainan ryysyläis roistot olivat asialla.
Talebaanit ottivat mallia Talvisodasta voitokkaassa taistelussaan Natoa vastaan!
Suomalaiset ovat rohkeita ja rehellisiä. Ne jotka arvostavat noita piirteitä, arvostavat myös suomalaisia.
Pelonsekaista kunnioitusta Suomalaisia ja Suomalaisuutta kohtaan.
Baltianmaat edustavat suurvallloille pelkkää tonttimaata.
Usassa+99%+kansasta+ei+ole+koskaan+kuulutkaan+Suomesta.+Loput+ovat+
kyllä+kuulleet+kuten+edellinen+presidentti+Trump+,+mutta+hekin+pitävät+
Suomea+Pietarin+esikaupunki+alueena.+
Joten+kovasti+tuntuvat+arvostavan.
USA:ssa arvostetaan suomalaisia korkealle sen jälkeen kun näkivät arktisen alueen toimintaa ja pääsivät vertailemaan omien erikiosjoukkojensa tehottomuutta ja Suomalaisten valtavaa tehoa kylmissä ja lumisissa oloissa. :D
Jenkki kenut kalpenivat kun heidän special force jannunsa hyytyivät heti lämpimistä tiloista ulos astuessaan. :D
Talvisodassa Ranskalaisille kävi Norjassa samoin kun olivat Petsama menossa miehittämään. Samoin Briteille. Sinne jäätyivät.
Britit kostivat sitten Suomelle ja pommittivatkin Suomea, vaikka olivat muka tulossa Suomea "auttamaan".
USA:ssa arvot ovat hiukan erilaisia kuin täällä Euroopan sivistysmaissa.
Me kun ei ola mitää siviilejä vastaan sotivia lapsenmurhaajia.
USA:n mother fuckerit voivat tunkea arvottoman arvostuksensa perseeseensä.
Venäjällä talvisodasta on käytetty "rajakahakka" nimeä. Sillä on peitetty suurvallalle häpeällinen epäonnistuminen pikkumaan valtauksessa.
Koskaan ennen ei suurvalta ole niin epäonnistunut pikkumaan valtauksessa.
Sodan alussahan tavoite oli vallata koko Suomi ja tuoda Kuusisen kommunistihallitus Helsinkiin.
Sodan oikea nimi olisi epäonnistunut maanvaltaushyökkäys Suomeen. Mutta suurvallan kunnialle se ei sovi.
Miljoona miestä enimmillään ja 3000 panssarivaunua Suomea vastassa. Täyttä maanvaltausta se oli eikä kahakointia rajalla.
Suurvallalle häpeällinen epäonnistuminen peitetään kahakasta puhumalla.
"Miljoona miestä enimmillään ja 3000 panssarivaunua Suomea vastassa. Täyttä maanvaltausta se oli eikä kahakointia rajalla."
Maanvaltausta sen varmaankin oletettiin olevan, mutta kun operaatio annettiin UKRAINAN 44. VALIO-divisioonalle, niin rajakahakaksihan se lässähti. ;)
Upseerit olisivat tyhmiä elleivät perehtyisi millä keinoilla tällainen ihme saatiin aikaan.
Mattis on perehtynyt.
USA:ssa arvostetaan suomalaisia korkealle sankarikansana.
USA:n "sankarit" eivät nauti Suomalaisten arvostusta.
USA:lla on sotadoktriinissaan siviilien joukkotuhonta ja erityisesti lapsiin kohdistetut iskut vakio työkaluna.
Raatteen tien tappiosta ei syytetty 44 divisioonan ukrainalaisia sotilaita vaan divisioonan venäläistä komentajaa Vinogradovia.
Hänet teloitettiin 11.1.1940
https://fi.wikipedia.org/wiki/Aleksei_Vinogradov
Tyhmä ja ylimielinen taktiikka jonka venäläinen komentaja laati oli syy tappioon.
Divisioonan kuormastosta löydettiin soittimia Oulussa pidettävää voitonparaatia varten ja jopa vankkurillinen kondomeja.
https://ylojarvenuutiset.fi/2013/12/06/kun-helvetti-jaatyi-raatteen-tiella/#b1242aaf
Ja kaksi muuta .... parin tunnin kuulustelujen jälkeen.
Sen taktiikan laativat Jooseppi-setä ja muut, STAVKAssa. Silloinen STAVKAn päällikkö, Boris Saposnikov näki talvisodan suunnitelmat ja sanoi "Kaksi viikkoa ei riitä. Varatkaa neljä kuukautta".
Saposnikov naurettiin ulos Jooseppi-sedän, Klimenti Vorosilovin ja muiden toimesta.
Kuinkas siten kävikään ... ja kuka olikaan oikeassa?.
-44.Div.-
Arvostus ei ole molemminpuolista.
USA:n sotarikokset ja kansainvälisen tuomioistuimen uhkailu ei vakuuta Suomalaisia.
Suomalaiset pitävät USA:a paskasakkina.
Aneriikkalaiset ovat ottaneet hyvin opikseen, lähtivät Afganistanista kuin suomalaiset Viipurista.
Talvisodan torjuntavoitossa arvokkainta oli ettei Kuusisen Terijoen hallitus päässyt Helsinkiin.
On ainutlaatuista että suurvalta luopui hallituksesta jonka kanssa oli jo tehnyt avunantosopimuksen.
Ei sellaista tunneta muualla.
Afganistanissakin Neuvostoliitto teki avunantosopimuksen kommunistien kanssa ennen miehitystä 1979.
Ero Suomen talvisotaan on siinä että miehitys onnistui. Ja venäläisten lähdettyä valtaan nousivat talibanit.
Afganistanin pitkä sotien ja kurjuuden kierre alkoi. Ryssän järjetön hyökkäys johti katastrofiin, kuten yleensäkin imperialistin miehitykset. Brezhnev poltti perskarvansa ja vanja sai turpaansa, juoksi huumehöyryissään kotiin ja romahdutti lopulta koko neukkulan.
Viipuri menetettiin 1944 osin puutteelisten viestiyhteyksien ja huonon johtamisen takia. Osin A-töpinän idioottimaisen byrokratian ...
"Kapteeni O. R. Karttusen johtama kevyt patteri pystyi kuitenkin pidättelemään vihollista – kunnes ammukset loppuivat. Kapteeni Karttunen lähetti vähän ennen sitä luutnantti N.N.:n hakemaan lisää keskusvarikolta. Varikon päällikkö kuitenkin kieltäytyi antamasta niitä: "Ei täältä minkään luutnantin hakemana kapteenin käskystä mitään anneta!" Karttusen patteri joutui siten vetäytymään. Ammusten luovuttamiskiellon ja vetäytymisen välisistä noin parista tunnista on mitä erilaisimpia versioita."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Viipurin_taistelu_(1944)
Rautakorven luolat .... https://www.sotahistoriallisetkohteet.fi/app/sights/view/-/id/14
... sekä kaluston kirjavuuden takia. Saman kaliberin tykkejä, joiden A-tarvikkeet eivät olleet yhteensopivia.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomalaisen_kenttätykistön_kalusto_jatkosodassa
-44.Div.-