Kirkollisvero nousee vuosi vuodelta.

Huomasin, että jäsenkunnan huvetessa kirkollisverokertymä on silti jatkuvasti kasvusuunnassa. Toisin sanoen kirkko ei sopeuta toimintaansa, vaan korottaa kirkollisveroprosenttia. Tästä saisi hyvän uutisen loppuvuodelle. Kymmenessä vuodessa kirkollisvero on kohonnut varmaankin neljänneksen verran. Ikävä kyllä en löytänyt seurakuntakohtaisia vertailutietoja vuodelta 2010, mutta olisi varmaan hyvä homma setviä faktat tästä aiheesta.
5279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tai jos asiaa tarkemmin miettii, niin selviää, että ihmisten palkkatulot ovat kasvaneet, jolloin kirkon jäsenmaksun kertymäkin on kasvanut. Tosin tulomäärän noustessa myös rahanarvo laskee, eli hinnat nousevat. Ennen jokin tuote tai palvelu maksoi vähemmän, nyt enemmän.

Jos siis jäsenmaksukertymää vertaa rahan arvoon, voi tulos näyttäytyä toisenlaisena.

Äänestä
  • Jossain olin lukevinani, että yksi syy, miksi kirkko on sinnitellyt, on se, että on lykätty kiinteistöjen korjauksia. Nyt kuulemma Helsingissä(kin) on melkoinen patoutuma joka purkautuu muutaman vuoden sisällä, samalla kun 3-4 vuoden kuluttua kirkon verotulot rupeavat laskemaan.
    Aika vaikea yhtälö. Yhä harvempi käyttää seurakuntien tiloja, ja silti niihin pannaan kymmeniä miljoonia kiinni.

    Äänestä

Sote nostaa kirkon tuloja?

"Verorakenteen muutoksen ja valtion tuloverovähennysten seuraamuksena kirkollisveron tuoton ennakoidaan nousevan yhteensä noin 54 miljoonalla eurolla, ellei seurakuntien veroprosentteja vastaavasti alenneta"

https://www.satakunnankansa.fi/satakunta/art-2000009058374.html

Äänestä
  • Tuossa+pitää+kuitenkin+muistaa,+että+valtiolta+on+tullut+varsin+tiukka+nootti+kirkolle,+että+kirkkohallituksen+pitää+ohjeistaa+seurakuntia+vakavasti+alentamaan+veroprosenttia,+ettei+niille+tulisi+'ansaitsematonta+hyötyä'+ja+jäsenet+joutuisivat+huomaamattaan+maksamaan+entistä+enemmän!!!Nyt+kannattaa+tarkasti+seurata+oman+kunnan+seurakuntaa,+miten+he+käytännössä+reagoivat.+Jos+ei+kirkollisveroprosentti+alene,+niin+pitää+nostaa+melkoinen+mekkala.Otsikoiden+saaminen+olisi+harvinaisen+helppoa+jopa+suurimmissa+medioissa.+Ylessäkin!!!Mitenköhän+Helsinki,+Espoo+ja+Vantaa+menettelevät?+Alentavatko+prosenttinsa+alle+1%:n?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuossa+pitää+kuitenkin+muistaa,+että+valtiolta+on+tullut+varsin+tiukka+nootti+kirkolle,+että+kirkkohallituksen+pitää+ohjeistaa+seurakuntia+vakavasti+alentamaan+veroprosenttia,+ettei+niille+tulisi+'ansaitsematonta+hyötyä'+ja+jäsenet+joutuisivat+huomaamattaan+maksamaan+entistä+enemmän!!!Nyt+kannattaa+tarkasti+seurata+oman+kunnan+seurakuntaa,+miten+he+käytännössä+reagoivat.+Jos+ei+kirkollisveroprosentti+alene,+niin+pitää+nostaa+melkoinen+mekkala.Otsikoiden+saaminen+olisi+harvinaisen+helppoa+jopa+suurimmissa+medioissa.+Ylessäkin!!!Mitenköhän+Helsinki,+Espoo+ja+Vantaa+menettelevät?+Alentavatko+prosenttinsa+alle+1%:n?

    Tuossa on mielestäni vapaa-ajattelijoilla rooli. Kannattaa myös pistää tänne palstalle tietoa, jos ja kun kirkko pyrkii tästä hyötymään, niin nostetaan sitä meteliä yhdessä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Huomasin, että jäsenkunnan huvetessa kirkollisverokertymä on silti jatkuvasti kasvusuunnassa. Toisin sanoen kirkko ei sopeuta toimintaansa, vaan korottaa kirkollisveroprosenttia. Tästä saisi hyvän uutisen loppuvuodelle. Kymmenessä vuodessa kirkollisvero on kohonnut varmaankin neljänneksen verran. Ikävä kyllä en löytänyt seurakuntakohtaisia vertailutietoja vuodelta 2010, mutta olisi varmaan hyvä homma setviä faktat tästä aiheesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu