Naisten taivaaseen pääsy

Anonyymi

Olen kuullut sanottavan, että naiset eivät pääse mormonien taivaaseen, elleivät ole naimisissa mormonimiehen kanssa.

Pitääkö väite paikkansa?

5

126

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tiedä tuosta mutta eräs Amerikkalainen tuttavani kasvoi Mormoniperheessä ja hän sanoi että hänen isällään oli tapana käyttää "Pyhän Melkisedekin kirousta" ("The Holy Melchizedek Curse") hänen äitinsä (siis tuttavani äitin) kontrolloimiseen.

      Tuttavani kertoi että toi kirous oli vain joitain sanoja taikka tietynlainen katse isältä, koska paljoakaan ei vaadittu hänen äitinsä kontrolloimiseen sillä tavalla. Huom. että Mormoniperheissä mies ja vaimo ovat kumpikin usein kasvaneet Mormoneiksi syntymästään saakka. Joten heille nuorempana syötetyt ajatukset voivat olla aika syvään juurtuneita.

      Siinä kirouksessa on taka-ajatuksena Mormonien mytologian usko miehen ja naisen erilaisiin asemiin tässä elämässä ja kuoleman jälkeisessä. Tuttavani sanoi että Mormonien uskon mukaan taivaassa mies "kutsuu vaimonsa" ensimmäisen ylösnousemuksen aamuna mutta se mies voi itse päättää haluaako kutsua vaimoansa vai ei, ja jos ei halua, siellä taivaassa on monia muita joista voi valita uuden vaimon.

      Tuttavani sanoi että se oli "hell hole marriage" ja että se kuinka hänen isänsä käytti psykologista valtaansa ei ollut hyväksi hänen äidillensä eikä sen takia hänelle itselleenkään lapsena siinä perheessä.

      • Anonyymi

        Joten jos he uskovat että aviomies kutsuu vaimonsa ensimmäisen ylösnousemuksen aamuna niin silloin naisella täytyy olla aviomies.

        Eli siis vaikuttaa olevan niinkuin aloittaja on kuullut. Ehkä tubettaja Exmo Lex voisi vastata tuohon.


      • Anonyymi

        Varsinainen narsisti toiminnassaan.


    • Anonyymi

      Pitää paikkansa, tosin eivät naimattomat miehetkään saa omaa planeettansa. Muistaakseni tuhat vuotisen valtakunnan aikana olisi sitten taas mahdollisuus mennä naimisiin jos ei elämän aikana onnistunut. En muista onko se sitten naimapakko vai saako vielä päättää itse. Kelvollisista miehistähän tulee siis mormoniopin mukaan jumalia omineen planeettoineen ja lukuisine vaimoineen.

      • Anonyymi

        Jaa, että heistä tulee oikein jumalia! Just!

        Mormonithan näköjään lupaavat miehille vielä enemmän, kuin muslimit. Muslimimiehethän pääsevät naiskentelemaan seitsemääkymmentä neitsyttä, mutta mormonimiehistä tulee jumalia moninaiskentelun lisäksi.

        Tuo on varmaan se koukku, joka miehet saa liittymään mormonikirkkoon. Sitä kyllä ihmettelen, että miksi ihmeessä naiset siihen liittyvät!


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      23
      874
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      821
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      117
      816
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe