Tulonsiirto rikkaille

Helsingin poliitikot päättivät juuri siirtää 180 miljoonaa euroa tulonsiirtona rikkaille. Rakennettava autotunneli nostaa Kalasatamassa asuvien rikkaiden asuntojen arvoa välittömästi sadoilla eurolla neliöltä ja asunnot ovat isoja.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuka olisi uskonut

Äänestä

Ensin rikkaat ostavat asunnon Kalasatamasta tietäen hyvin liikennejärjestelyt. SItten laittavat oikeistolaiset poliitikot lobaamaan kunnalta 180 mijoonan euron tunnelia, mikä hyötyineen sataa suoraan näitte rikkaille. Maksajina ovat kuntalaiset. Suurin osa tunnelia maksavista helsinkiläisistä asuu huonojen liikenneyheyksien päässä ja tämä uusi tunneli ei yhtään auta heidän arkeaan.

Äänestä

Eikö jo metrosta opittu kertaalleen, ettei Helsingissä kannata rakentaa maan alle. Kustannukset karkaavat käsistä.

Äänestä

Miksi persut haluavat tulonsiirtoa ökyrikkaille?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Helsingin poliitikot päättivät juuri siirtää 180 miljoonaa euroa tulonsiirtona rikkaille. Rakennettava autotunneli nostaa Kalasatamassa asuvien rikkaiden asuntojen arvoa välittömästi sadoilla eurolla neliöltä ja asunnot ovat isoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu