Olen lukuisissa yhteyksissä kuullut, monina vuosikymmeninä sanonnan "syntisen hyvää".
Sitä on käytetty usein ruokien/jälkiruokien, juomien, makeisten yms. yhteydessä. Myös mainonnassa se on esiintynyt.
Aivan kuin siinä yritettäisiin kertoa, että joku on niin hyvää, että ei ole oikein sopivaakaan nauttia siitä niin kovasti. Ilmeisesti se kuitenkin houkuttaa ja koukuttaa ihmisiä tavallista enemmän, kun sanontaa kuitenkin käytetään.
Syntisen hyvää
5
368
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllähän hyvä aina hyvää on :-)
- Anonyymi
Mua vaivaa myös noi mainokset. Ei synnissä ole mitään hyvää.
- Anonyymi
Mutta eihän kaikki mitä synniksi on sanottu, ole syntiä nykykäsityksen mukaan.
Järkeä vailla ovat monet vanhat uskomukset, esim. "otsasi hiessä sinun pitää leipäsi syömän".
Kyllä nykyään käydään kouluja, että ei joka leipäpalan takia tarvitsisi hikipäässä rehkiä ja raataa. Tuskaa ja kärsimystä ei kuulu tavoitella.
Saa myös nauttia. Saa myös lekotella, hymyillä ja elää niin helpolla, kuin osaa.
- Anonyymi
Ihan perunatkin voivat olla hyviä jos ovat luomua. Kyllä työtä tehneellä ja verot maksaneella ihmisellä on oikeus saada jotain ylellisyyttäkin. Työmies palkkansa ansainnut siinä kuin saarnaajatkin.
Jumala ei tarkoittanut pelkkää kitumista. - Anonyymi
Kaikenhan pitää olla tylsää ja ikävää, se varmistaa taivaspaikan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432799SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652266Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781939Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401522
- 691119
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön255936Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918- 39800