Ulkonäköpaineet vahingoittavat vakavasti, sinua ja ympäristöäsi.
Kulmakarvojen värjäämisestä, on tehty käytännössä pakko, sitä odotetaan ja edellytetään, esim. työpaikkojen haussa ym statussymbolina yhteiskunnassa. Harva edes tulee ajatelleeksi, tai kyseenalaistaa, rasittavaa toimenpidettä, jolla ulkonäköä toistuvasti muutetaan, samankaltaisen lauman näköiseksi.
"Ilmeikkyydellä" perusteltu, vaalekarvaisten kulmakarvojen, värjääminen tummiksi, usein jopa klovnimaisiksi, on yhtä orjallinen ja alentuva toimenpide, kuin luonnostaan tummempi-ihoisten, ihojen vaalentaminen.
Kulmakarvojen värjäyspakko, ihonvaalennusta vastaava ilmiö
12
132
Vastaukset
- Anonyymi
Vähemmän oletetusti miessukupuoliset, tuota tekevät, kyllä se on osa naisten ulkonäöllä-orjuuttamispaineita, joihin moni kiltisti alistuu. Se on työlästä ja raskasta touhua, kun joutuu jatkuvasti värjäämään kulmakarvoja, vaikka varakkaat teettäisivätkin se toisilla.
- Anonyymi
Sanan- ja mielipiteidenvapauksien estäminen, kansalaisten hiljaisiksi tottelijoiksi pelotteleminen, on äärioikeiston taktiikkaa, veroparatiisi-pörssirikollisuuden varmistelua.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17202199/suurmielenosoituksissa-on-tavallisia-ihmisia-ei-veroparatiisi-aarioikeisto-marginaalia - Anonyymi
Luonnostaan vaaleilla on yhtä kauniit luonnonkasvot, ilman väriaineita, kuten tummaihoisilla kauniit ihonvärit, ilman ihojen keinotekoisia, vahingollisia kemikaalivaalennuksia.
- Anonyymi
Ylemmyydentuntoiset äärioikeistovalkoiset, eivät näe, kuinka markkinavoimat orjuuttavat heitä.
- Anonyymi
Älä osta mitään -päivä, sopii hyvin myös korruptiovaaleihin.
https://www.tamperelainen.fi/paikalliset/4376793
Maksukyvyttömiksi kuluttajiksi pakotettujen, olisi syytä lakata alistumasta. - Anonyymi
Oikeaa vaaleutta, meidän pohjoismaista vaaleutta ei ole koskaan oikeasti arvostettu. Aina on vaaleat kulmat ja ripset pakotettu värjäämään tai näytämme "värittömiltä" Kuulaan kalpeaa ihoa halveksutaan varsinkin jos se on eurooppalainen. Olisi aika puuttua tähän naturellisti vaaleiden halveksuntaan.
- Anonyymi
Varsinkin äärioikeistosuvakeista löytyy, ulkomaisen halpatyövoiman suosijoita, joille oma kotimainen vaalea alkuperä, on häpeällinen asia, se pitää peittää, värjäämällä kaikki, luonnollisuus on heille vihan kohde.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17206547/metsayhtiot-kuin-marjanpoiminta-veroparatiisifirmoja-tuovat-metsurit-thaimaasta#comment-111290363
- Anonyymi
Hieman vatsakkaana keski-ikäisenä miehenä en ole pakottanut itseäni värjäämään kulmakarvojani, enkä kyllä (vielä) muitakaan karvojani, sikäli kuin niitä vielä on.
- Anonyymi
Ok, sepä kiva, että jaoit meille, tuon luonnollisuuden kertomuksesi.
- Anonyymi
Joistakin tulee iän myötä karvattomampia ja joistakin karvaisempia. Luonnollisuus on aina upeaa, arvostakaa luonnollista itseänne, lopettakaa markkinavoimien värjätty orjuuttaminen.
- Anonyymi
Oppisopimuskoulutus riittää ihan hyvin, metsätöihin oppii kyllä suomalaiset paremminkin, kun ovat metsissä kasvaneet monet ja tietotaitoa löytyy kaupungeista, kyse on vain ulkomaisen halpatyövoimankäytöstä, viha-väkivallasta omaa kansaamme kohtaan ja ahneudesta.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17228764/ahtaisiin-sukupuolirooleihin-kasvattaminen-kasiteltava-vakivaltana-jota-se-on#comment-111567531
https://anna.fi/hyvinvointi/terveys/kasvaako-leuassasi-karvoja-naisilla-karvoja-voi-ian-myota-ilmestya-yllattaviinkin-paikkoihin-kyse-on-yleensa-harmittomasta-ilmiosta#comment-411405
Jatkuva kulmakarvojen nyppiminen, muotoileminen ja värjääminen, on työlästä ja orjuuttavaa, sitä paitsi mustat kulmakarvat, lopulta sopivat aniharvoille, luonnostaan vaaleahiuksisille/karvaisille.
Sen ajan mikä joitakin naisia sitoo, ahtaisiin sukupuolirooleihin ja ulkonäköpaineisiin vastaamiseen, voisi käyttää fiksummin, esim. lukemiseen, ulkoiluun, tai muuhun tärkeään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205024
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r21802Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361250Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121190- 921117
- 931074
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17863viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168815En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61723Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."
Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii25709