Raskasmetallisulattamo allekirjoittaneena!

Osti halvennusmyynnistä, "Foodin Chia Good Sitruuna Luomu 145G", muovipurkissa, hinta 0,17 euroa.

Maku oli aivan hirveä ja niitä siansiemeniä oli valtavasti, eikä sitruuna maistunut yhtään. Lisäsin hirveän määrän sokeria, mutta ei se auttanut. Ulkonäkö oli vastenmielinen - mustia pieniä palloja, vaaleassa, haaleassa, viilitynnyrimäisessä mössössä. Maku oli raskasmetallinen, jotain Verjnuarmun ja Turmion Kätilöiden välistä.

Ajattelin, että kun on S- ryhmän oma tuote, niin se on ollut tietysti puoli vuotta kontissa, joka oli jumissa Suezin Kanaalissa. Maun puolesta olisi voinut olla jumissa vaikka jonkun anaalissa. Sitten S- ryhmällä on käsissään 10 miljoonaa tonnia kosteudesta pilaantuneita chian- siemeniä, joita varten Jyrki Sukula kehitteli terveellisen luomu- välipalan, joka sai tuotenimekseen "good".

Katsoin wikipediasta, että mitä nämä siemenet oikein sisältävät. On kuulemma asteekkien kolmanneksi tärkein ruokalaji, hampurilaisen ja pizzan jälkeen. Chiansiemenet sisältävät: rautaa, sinkkiä, kuparia ja alumiinia. Aiheuttavat herkästi suolistotukoksen.

Fakta on kuitenkin, että oma outokumpuni ei ole Harjavallan Nikkelisulattamo, joten jätän kyseisen tuotteen seuraavalla kerralla suosiolla Osuuskaupan hyllyyn ja otan vaikka halvan, eikä aikomukseni ole ketään halvalla panna.

1

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tilasin samaa juomaa ositteesta sperma.dot.com. Yök, oli pahhoo 🤢

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      122
      3044
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1425
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1289
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      134
      1018
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1017
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      947
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      757
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      743
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      713
    Aihe