Suomessa koronakuolemien määrä ylitti marraskuussa 100 eli on nyt jo 105. Koronaan kuolleita Suomessa 1263( 5), viime kuussa (lokakuu) 79 koronakuolemaa.
Martin Scheinin FIN
18. marrask.
"Mikä tässä eniten suututtaa, on että kuolemien nopea kääntyminen nousuun oli tiedossa ENNEN kuin maan hallitus syyskuun alussa valitsi "nyt saa elää" -strategian. Kesäkuu 13, heinäkuu 15, elokuu 45 ilmoitettua kuolemaa. (Sitten syyskuu 50, lokakuu 79 ja marraskuu jo nyt 88)".
Martin Scheinin luvut 88 olivat to 18.11. päivältä.
Pe 19.11. 3 eilen ma 22.11. 9 ja tänään ti 23.11. 5 eli yhteensä 105 koronakuolemaa jo marraskuussa.
Lähde Google haku "covid Suomi"
Koronavirustauti (COVID-19)
Suomi
-Tilastot
--Kuolemat
---30 päivää
Martin Scheinin FIN
18. marrask.
"Mikä tässä eniten suututtaa, on että kuolemien nopea kääntyminen nousuun oli tiedossa ENNEN kuin maan hallitus syyskuun alussa valitsi "nyt saa elää" -strategian. Kesäkuu 13, heinäkuu 15, elokuu 45 ilmoitettua kuolemaa. (Sitten syyskuu 50, lokakuu 79 ja marraskuu jo nyt 88)".
Martin Scheinin luvut 88 olivat to 18.11. päivältä.
Pe 19.11. 3 eilen ma 22.11. 9 ja tänään ti 23.11. 5 eli yhteensä 105 koronakuolemaa jo marraskuussa.
Lähde Google haku "covid Suomi"
Koronavirustauti (COVID-19)
Suomi
-Tilastot
--Kuolemat
---30 päivää
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oltaisiin annettu vaan Kiurun ja nuivan kolmikon vaan hoitaa terveysturvallisesti (Der Spiegelin mukaan maailman parhaiten). Mutta meitä hävetti olla erilainen EU:ssa koronanhoidossa ja Marin siirsi Kiurun syrjään ja antoi koronanhoidon vetovastuun kepun Kurviselle, Lintilälle ja Lohelle arvatenkin näiden hallituserouhkailun siivittämnä. Ja nyt mennään talouslähtöisesti MaRan malliin. Jälki on nähtävissä pandemian suurimmat päivittäiset tartuntamäärät, sairaalahoitomäärät ja pian myös koronakuolemien päivittäiset määrät. Kyllä kannatti.
Siis+kuka+tahansa+loogisesti+ajatteleva+herää+tässä+vaiheessa+kysymään+kysymyksiä.+Vuosi+sitten+rokotekattavuus+oli+0%+ja+ei+oltu+lähelläkään+tällaisia+tartunta-+ja+kuolinlukuja.+Nyt+rokotekattavuus+on+yli+80%+(yli+12-vuotiaat)+ja+kuolemia+ja+tartuntoja+tulee+ennätystahtiin.+Millä+logiikalla+rokotteet+"toimii"?
Kohta+joku+tulee+vetoamaan+deltavarianttiin+ja+rajoitusten+poistamiseen+-+pahoittelen,+mutta+deltaa+oli+jo+kesälläkin+rokotuskattavuuden+ollessa+paljon+alhaisempi+JA+suurin+osa+suomalaisista+on+kohta+2v+ajan+käynyt+töissä,+nähnyt+ystäviä,+harrastanut+ja+elänyt+suht+normaalia+elämää+ilman+rajoituksiakin,+joten+tämä+selitys+ei+nyt+kelpaa.
Koronaraatoja tulee nyt lisää yhä kiihtyvää tahtia.
Juurihan+HUS:in+ylilääkäri+kertoi+eilisessä+A-Studiossa+että+yli+50%:ssa+tapauksista+tartuntojen+lähde+on+tuntematon+ja+ne+tulevat+viihteellä+olosta+eli+kapakoista+ja+muista+juottolatapahtumista.+Koska+tartuntalaki+saadaan+kuntoon+ettei+yksi+ei-välttämätön+ala+voi+toimia+ilman+suurempia+rajoituksia+vaikka+aiheuttaa+ylivoimaisen+enemmistön+tartunnoista.+ja+ei+tilanne+ei+todellakaan+le+hyvä+kun+Suomessa+on+marraskuussa+tähän+päivään+mennessä+kuollut+jo+105+ihmistä+koronaan!
https://www.verkkouutiset.fi/sanna-marin-julisti-koronan-paattymista-24-9-2021-nyt-saa-menna-kokea-ja-tehda/#d68bf6aa
Terveys edellä ei enää mennä, vaan eletään kuin viimeistä päivää. Missä oli pääministerin vastuu vapaudenviestiä antaessaan. Hänellä luulisi olevan velvollisuus antaa totuudenmukaista tietoa. Onhan hänellä ympärillään kaikki viisaus ja tieto ja asiantuntijat, joita hänen luulisi kuuntelevan ennen kuin päästää suustaan sammakoita.
Martin Scheinin sanoi että THL:n pitäisi erota. Olen samaa mieltä. Laitos ajaa poliittista agendaa talouden puolesta kansan terveysturvallisuutta vastaan. Pelastetaanko tässä covidilta talouselämän bisniksiä vai ihmisiä? Tämä on ollut kesästä asti epäselvää, sen jälkeen kun Kiuru siirrettiin syrjään ja Kurvinen, Lintilä, Lohi jne. alkoivat esiintyä Suomen koronanhoidon tiedotuksen hallituspuolueiden edustajina.
Rajoitustenpurkaja Bile-Sanna saa mitä tilaa ... Myös koronakuolleita
"Teit juoppioisäin kulkemaan..."
105 koronakuolemaa 23 päivässä:
Hakataanko marraskuussa koko pandemian ajan koronakuolemaennätykset Suomessa? Saattaa mennä hilkulle. Jos kuun lopussa 160 kuollutta jäädään hieman, 200 koronakuolemaa kuukaudessa hakkaa jo ennätykset. Ja alkuvuosi se oli viimeksikin pahin kuukausi, joten joulukuussa, tammikuussa ja helmikuussa ennätykset ryskyy, jos mitään ei tehdä, eikä "lupa tartuttaa" -passin lajentaminen auta mitään. Sairaalahoitokin on sen käyttöönoton jälkeen lyönyt pandemian ajan ennätykset tänään.
Joo hullua touhua.. ihmiset luulevat että nyt voi elää kun on rokotettu. Mutta näin ei ole se levittää rokotettu joka paikkaan koronaan.juhlivat viikol. Ja vievä korona kotiinsa..ketkä ei ole rokotusta ottanut..ovat kotona tai suojaavat.itsensä toivon niin. Itse olen ottanut piikit.