Ebrahimi antoi kasvot rasismille

Vain tietyn väriset ihmiset saavat heidän mielestä puhua. He pisteyttävät ja määrittelevät ihmiset ihonvärin mukaan. Kohta he vaativat isompaa äänioikeutta vaaleissa. Ei tämä ei ole 30-luvun Saksasra vaan 2020 luvun Suomesta.
3288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Renatsi harrastaa mustien kulttuurin omimista.

Äänestä
  • Ei yhtään hävetä?
    Kokele.

    Äänestä

  • Matu haluaa luvatusta maasta oman maansa. Ja hyvin se toimiikin kotoutus täysin perseestä. Opetetaan vain haalimaan omaa kulttuuria kelan piikkiin.

    Äänestä

  • Renazin näkemys, että ihonväri määräisi sen mitä ja miten ihmisellä on oikeus puhua, on minusta niin ilmiselvää rasismia, ettei sitä selvempää olekaan.

    Äänestä

YLE-toimittaja Renaz Ebrahimi toi julki mitä mätää YLE sisältää.

Äänestä

On ihan turha kuvitella, että rasismi vähenee tuollaisten Renazien käytöksellä.

Äänestä
  • Suomi ei ollut rasistinen - kysymys kuluu, että mikä toi maahan rasismin?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomi ei ollut rasistinen - kysymys kuluu, että mikä toi maahan rasismin?

    Ahkerat somalit?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomi ei ollut rasistinen - kysymys kuluu, että mikä toi maahan rasismin?

    Lahtarit.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ahkerat somalit?

    Nuo reippaat, omatoimiset ja lapsenkasvoiset moniosaajat! Koneinsinöörit, jotka olivat unohtaneet tutkintopaperit savannille.

    Äänestä

Ei ole toimittajan asia tuoda omia ajatuksia esiin, suomessa on mielestäni vielä sananvapaus, ei olla missään venäjällä tai pohjois-koreassa kuitenkaan.

Äänestä

Intersektionaalisuus on äärimmäisen rasistinen oppi tai mikä lieneekään. Sitä kaikki viherpunikit kannattaa.

Siinä valkoinen lihaa syövä heteromies on arvoasteikossa alinta kastia, mutta tulijauskonnon miehet ovat hierarkiassa huipulla.

Vieläkö äänestätte vihervassuja?

Äänestä
  • Kokoomus eikä kepulit tuota vastusta vaan myötäävät punikkeja. Luenkin nämä vasureiksi myös.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kokoomus eikä kepulit tuota vastusta vaan myötäävät punikkeja. Luenkin nämä vasureiksi myös.

    Entä kommunistipersut?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Entä kommunistipersut?

    Ei persut ole kommuja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei persut ole kommuja.

    Kommut haluaa sosialisoida kaiken ja liittää unelmaansa Suomen. Persut eivät.

    Äänestä

Tuntuu, että mennään liian pitkälle kaikessa kielletyssä, täällä se korostuu kun monessa muussa maassa perinteet on kunniassa, pitääkö meidän todellakin nöyrtyä ja päästää höyryjä vain omassa porukassa, missä ei ole kuin yhtä ihonväriä...

Äänestä

Hieman outo pohjaan-palaminen Sannikan proggiksessa tältä naisoletetulta. Itse hokee ylen jameissa kymmeniä kertoja niegeriä ja kun sanan merkityksestä puhuukin kalpeanaama, vieläpä mies, niin maailma romahtaa.
Ettei vaan olisi tyttö virtsannut omiin muroihinsa rasismista vaahdotessaan? Kaikkea se teettää ihmisellä, jotta naama näkyisi ruudussa.

Äänestä
  • Joku tutkijahan jo riensi sanomaan että kyllä räpätessä saa käyttää n-sanaa, se kuuluu siihen "stooriin" ;-)

    Äänestä

Hieman ymmärrystä Renazille. Häneen on kohdistunut vakavia uhkauksia ja joutuu mitä ilmeisimmin tällä hetkellä piileskelemään.
Poliisi on joidenkin tietojen mukaan antanut neuvontaa ja mahdollisesti jonkintason suojelua.

Äänestä
  • höpö höpsis - taas näitä salaliittoteorioita

    Äänestä

  • Jahas täällä taas huumori kukkii :) Nauratti kyllä huumorikommenttisi.

    Äänestä

  • Vai että " ILMEISIMMIN". Jätit siis tyypillisen luihun persereiän itellesi auki, jonne voit sukeltaa karkuun, jos joku saa paskapuheestasi kiinni.
    Kukaan ei ole vakavasti uhkaillut, jos et yritä vänkyttää paheksuntaa sellaiseksi, koska hänhän hyökkäsi röyhkeän rasistisesti valkoista ihmisryhmää kohtaan.

    Äänestä

  • Voisin jopa uskoa tuon. Asuuhan Ruotsissa alkujaan somalialainen Mona Walter, joka irtisanoutui islamista ja asuu salaisessa osoitteessa poliisin vartioimana.

    Uskoni perustuu siihen, että Renaz tarvitsee suojelua, onhan hän hyvin vähästä säikkyvä naisoletettu. Suuri humanisti, joka ei tekisi kärpäsellekään pahaa istui hänen vierellään turvallisessa studiossa, ja vastapäätä istui samassa talossa työskentelevä toimittaja ja mitä tapahtui: ihminen sai pahemmanlaatuisen paniikkikohtauksen ja alkoi huutaa ja heiluttaa käsiään kuin tuulimyllyn siipiä, niin pelottava tuo asetelma ja se yksi kohtauksen laukaissut sana oli.

    Kalliiksi tulee.

    On ne suomalaiset naiset sentään toista maata.

    Äänestä

Jos Ebrahim olisi valkoihoinen heteromies niin kaikki hurraisivat hänelle täällä.

Äänestä
  • No, nyt hän on vain itsensä ja agendansa nolannut idiootti.

    Äänestä

  • Hän olisi tällä hetkellä Pasilan Poliisitalon kellarissa jos olisi valkoinen mies

    Äänestä

Vaalea ihan samalla lailla ruskettunut kuin eukkoni. Miten ihmeessä tuosta tuli musta--pitää kattoa eukkoa uudelleen tarkemmin mikä ihme väri sillä. No voi helveteerat sillähän on musta tukkakin ja ompa hyvän näkönen. Rasismia tuodaan purkissa koska sitä ei tahdo millään löytää muuten.

Äänestä

Tätä se positiivinen syrjintä saa aikaan ruvetaan hyppimään silmille mutta sitä saa mitä tilaa T persu äänestäjä

Äänestä

Kuinka ruskea pitää olla että voi sanoa mitä haluaa. Värikarttoja esiin.

Äänestä

Tuntuu että suurin osa on unohtanut tämän, eukko on äärimmäisen rasisti valkoihoisille(vaikka valkoihoinen on itsekin) mutta äärettömän herjaavaa tästä tekee sen että hän tulee MEIDÄN kotimaahamme vaatimaan että ME, alkuperäis kansa pidämme suumme kiinni. Tajuatteko mitä tämä tarkoittaa?
Sama koskee kaiken maailman mustia, miksi enimmistö "värilliset" valuvat pieneen orjahistorian omaavaan etnisesti erittäin pienen kansan maahan? Ja haukkuvat meidän ihonväriä, tapoja, kulttuuria perinneruokia jne. Tämähän on rasistinen rikos, miksei kukaan puutu tähän?

Äänestä
Anonyymi00050

Äänestä

Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vain tietyn väriset ihmiset saavat heidän mielestä puhua. He pisteyttävät ja määrittelevät ihmiset ihonvärin mukaan. Kohta he vaativat isompaa äänioikeutta vaaleissa. Ei tämä ei ole 30-luvun Saksasra vaan 2020 luvun Suomesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu