Miten vaeltaa Hengessä?

Anonyymi

Jumala on antanut Sanassaan Raamatussa elämäämme selvät siunauksen tienviitat, mm. miten voimme vaeltaa Hengessä. “Vaeltakaa hengessä, niin ette lihan himoa täytä!” Gal. 5:16. Jospa saisit rukouksessa otettua nämä sisimpääsi.

Raamatun ohjeet saadaan toimimaan rukouksen kautta. “Tehkää tämä (sota-asuun pukeutuminen) kaikella rukouksella rukoillen joka aika hengessä.” Ef. 6:18. Rukous hengessä ja totuudessa (Joh. 4:23,24) on kaiken hengellisen elämän A&O. Siitä versoaa kaikki muu, mm. halu lukea Raamattua ja täyttyä Pyhällä Hengellä.
Mikään hengellisen elämän alue ei kuitenkaan toimi niin, että alkaisimme vain tehdä jotain tekoja lainomaisesti. Ei onnistu. Vaan meidän tulee asettua rukouksessa Jumalan kanssa neuvotellen sisälle Hänen tekoihinsa. “Armosta te olette pelastettuja uskon kautta, ette itsenne kautta – se on Jumalan lahja – ette tekojen kautta, ettei kukaan voisi kerskailla. Sillä me olemme Hänen tekonsa, luodut Kristuksessa Jeesuksessa niitä hyviä töitä varten, jotka Jumala on ennalta valmistanut, vaeltaaksemme niissä.” Ef. 2:8-10.

Uskoon tulossa meidät luotiin ja asetettiin siinä syntymisessä ELÄMÄÄN Jumalan teoissa. Samoin kuin maallinen elämämme syntyi elämään ja olemaan Aadamin suvun teoissa. Synnyimme ja aloimme kasvaa ja kehittyä. Opimme kävelemään itsenäisesti. Saimme oppia erilaisia asioita jne. Saman periaatteen mukaisesti tapahtuu uudestisyntyneille Jumalan lapsille. Kasvamme vähitellen täysi-ikäisiksi, jonka likavaippoja ei muiden enää tarvitse vaihtaa. Juoksemme Jumalan asioilla kuunnellen Ylipaimenen ääntä sydämissämme.

Hyvä kasvu edellyttää hyvää kotia, jossa meistä huolehditaan. Raamatussa tämä kasvun ehdoton edellytys sanotaan näin: “Ne, jotka ottivat Pietarin sanat vastaan, kastettiin, ja uskovien joukkoon tuli sinä päivänä lisää noin kolmetuhatta henkeä. He (kastetut) pysyivät (1.) apostolien opetuksessa, (2.) keskinäisessä yhteydessä ( = seurakuntayhteys) (3.) leivän murtamisessa (ehtoollinen) ja (4.) rukouksissa.” Apt. 2:41,42.
Jos nämä neljä asiaa ovat kunnossa, on hengellinen elämäkin toimivaa. Silloin haluaa myös evankelioida, auttaa muitakin sisälle tähän samaan. Mutta jos nämä neljä asiaa eivät ole kohdallaan, ei uskonelämä voi olla kokonaan kunnossa. Sehän on silloin epäraamatullista.
Lihan mieli, joka on aina vihollisuus Jumalaa vastaan, joutuu jäämään vähitellen taka-alalle vaeltaessamme Jumalan teoisssa. Room. 8:5-11.

Näin menemme eteenpäin. Jeesus on hyvä Paimenemme. Hänen kanssaan on hyvä neuvotella ääneen yksinäisissä rukoushetkissä. Kaiken voi kertoa Hänelle.

Siunausta.

2

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hengessä vaeltaminen on yhtä vaivalloista, kuin hangessa vaeltaminen.

    • Hengessä vaeltaminen on meille Jeesuksen kulmakiven jälkeen tärkein asia .....Se On.
      Tätä asiaa pitää opettaa sillä liikaa on ihmisiä ,jotka ei tajua asiaa eikä ole ymmärtänyt eikä kokenut.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      538
      4488
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3601
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2322
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      476
      2189
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      88
      1525
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1383
    7. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      107
      1382
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1301
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      65
      1234
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1144
    Aihe