Jumala on antanut Sanassaan Raamatussa elämäämme selvät siunauksen tienviitat, mm. miten voimme vaeltaa Hengessä. “Vaeltakaa hengessä, niin ette lihan himoa täytä!” Gal. 5:16. Jospa saisit rukouksessa otettua nämä sisimpääsi.
Raamatun ohjeet saadaan toimimaan rukouksen kautta. “Tehkää tämä (sota-asuun pukeutuminen) kaikella rukouksella rukoillen joka aika hengessä.” Ef. 6:18. Rukous hengessä ja totuudessa (Joh. 4:23,24) on kaiken hengellisen elämän A&O. Siitä versoaa kaikki muu, mm. halu lukea Raamattua ja täyttyä Pyhällä Hengellä.
Mikään hengellisen elämän alue ei kuitenkaan toimi niin, että alkaisimme vain tehdä jotain tekoja lainomaisesti. Ei onnistu. Vaan meidän tulee asettua rukouksessa Jumalan kanssa neuvotellen sisälle Hänen tekoihinsa. “Armosta te olette pelastettuja uskon kautta, ette itsenne kautta – se on Jumalan lahja – ette tekojen kautta, ettei kukaan voisi kerskailla. Sillä me olemme Hänen tekonsa, luodut Kristuksessa Jeesuksessa niitä hyviä töitä varten, jotka Jumala on ennalta valmistanut, vaeltaaksemme niissä.” Ef. 2:8-10.
Uskoon tulossa meidät luotiin ja asetettiin siinä syntymisessä ELÄMÄÄN Jumalan teoissa. Samoin kuin maallinen elämämme syntyi elämään ja olemaan Aadamin suvun teoissa. Synnyimme ja aloimme kasvaa ja kehittyä. Opimme kävelemään itsenäisesti. Saimme oppia erilaisia asioita jne. Saman periaatteen mukaisesti tapahtuu uudestisyntyneille Jumalan lapsille. Kasvamme vähitellen täysi-ikäisiksi, jonka likavaippoja ei muiden enää tarvitse vaihtaa. Juoksemme Jumalan asioilla kuunnellen Ylipaimenen ääntä sydämissämme.
Hyvä kasvu edellyttää hyvää kotia, jossa meistä huolehditaan. Raamatussa tämä kasvun ehdoton edellytys sanotaan näin: “Ne, jotka ottivat Pietarin sanat vastaan, kastettiin, ja uskovien joukkoon tuli sinä päivänä lisää noin kolmetuhatta henkeä. He (kastetut) pysyivät (1.) apostolien opetuksessa, (2.) keskinäisessä yhteydessä ( = seurakuntayhteys) (3.) leivän murtamisessa (ehtoollinen) ja (4.) rukouksissa.” Apt. 2:41,42.
Jos nämä neljä asiaa ovat kunnossa, on hengellinen elämäkin toimivaa. Silloin haluaa myös evankelioida, auttaa muitakin sisälle tähän samaan. Mutta jos nämä neljä asiaa eivät ole kohdallaan, ei uskonelämä voi olla kokonaan kunnossa. Sehän on silloin epäraamatullista.
Lihan mieli, joka on aina vihollisuus Jumalaa vastaan, joutuu jäämään vähitellen taka-alalle vaeltaessamme Jumalan teoisssa. Room. 8:5-11.
Näin menemme eteenpäin. Jeesus on hyvä Paimenemme. Hänen kanssaan on hyvä neuvotella ääneen yksinäisissä rukoushetkissä. Kaiken voi kertoa Hänelle.
Siunausta.
Miten vaeltaa Hengessä?
Anonyymi
2
119
Vastaukset
- Anonyymi
Hengessä vaeltaminen on yhtä vaivalloista, kuin hangessa vaeltaminen.
Hengessä vaeltaminen on meille Jeesuksen kulmakiven jälkeen tärkein asia .....Se On.
Tätä asiaa pitää opettaa sillä liikaa on ihmisiä ,jotka ei tajua asiaa eikä ole ymmärtänyt eikä kokenut.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5384488Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183601Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842322Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4762189Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.881525- 1571383
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1071382Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel641301- 651234
- 841144