https://www.is.fi/politiikka/art-2000008426237.html
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008429377.html
Tämä päättyy aikanaan, ehkä parissa vuosikymmenessä, sisällissotaa vastaavaan tilanteeseen. Eikä siihen mennessä entistä ohuemmaksi päätyneistä poliisivoimista ole kuin sivusta katsojiksi. En näe muuta ulostuloa tilanteesta.
Olenko pessimisti?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008429377.html
Tämä päättyy aikanaan, ehkä parissa vuosikymmenessä, sisällissotaa vastaavaan tilanteeseen. Eikä siihen mennessä entistä ohuemmaksi päätyneistä poliisivoimista ole kuin sivusta katsojiksi. En näe muuta ulostuloa tilanteesta.
Olenko pessimisti?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Just oli A-studiossa puhetta vähän päinvastaisesta suunnasta.
Siirtolaiset EU:n rajoilla
https://areena.yle.fi/1-50646753
Olen aseistanut tuota varten jo vuodesta 2015 alkaen
40 miljoonan afkanistanin otti haltuun vain 60 000 heikosti aseistettu talibanin joukko.. suomen saisi polvilleen paljon pienempi kiihkomielidten joukko kuten esim jengiläiset tai ulkomailta tulevat rikolliset
On kuvaavaa millainen Suomalaisten turvallisuudesta vastaavien henkinen tila on.
Joko ei tajuta tai ei olla tajuavinaan että Venäläisiä loukkasi Suomalaisia enemmän vuoden 2015 maahantulijoiden vyöry.
Siitä kertoo selvästi suomalaisiin naisurheilijoihin pian kohdistunut ahdistelu.
Samoin kuin törkeä maahantulijoiden päästäminen maahan itärajan kautta.
Luulisi tolloimmankin päättäjä tajuavan Venäjän pyrkimyksen ja ajavan liittymistä NATOON.
Liekö vielä erään kaljupäisen jo edesmenneen kaljusta lähtenyt kieroutunut säteily vaikuttavan vielä. Tämä kaljupää ei välittänyt 30 000 kuolleesta ja 100 000 rampautetusta. Ja nyt saamme tyhmien seuraajien vuoksi nauttia alemmasta elintasosta muihin pohjoismaihin verrattuna. Koska kaljupään merkillisestä tenhosta päättäjämme eivät pöljyyttään ymmärtäneet kiinnittää päähuomiota länteen.
"Joko ei tajuta tai ei olla tajuavinaan että Venäläisiä loukkasi Suomalaisia enemmän vuoden 2015 maahantulijoiden vyöry."
Oikeasti Ruotsi lähetti tai jopa kuskasi tänne hölmöläämme 35 000 miestä ja sama saattaa toistua kun RKP:n ja vihreitten sutenöörit neuvottelevat swedujen kansa sopimukset taakanjaosta.
Venäjältä saapui vain muutamia pakolaisia ja tyrehtyi lopulta olemattomiin.
Tulijoita itärajan takaa ei ollut muutamia vaan yli 2000.
Määrä oli niin iso että sen huomioitta jättäminen kertoo päättäjien henkisestä tilasta.
Kansainväliset sopimukset ja niiden tarkka noudattaminen auttaa suomea ja suomalaisia pysymään inhimillisinä!Jos sattuisi niin,että suomalaisuus joutuisi vähemmistöksi,niin suomalainen voi olla ylpeä uhrautumisestaan!Pulinat pois ja ahkeraan kanssa käymiseen sekä suomea rakentavaan ahkeraan työhön!
Mitkä sopimukset? Vuoden 1951 Geneven pakolaissopimus takaa sotaa ulkomaille karkuun lähtevien aseman, mutta elintason perään lähteviin tätä ei kai voi soveltaa.
Poliisi
Poliisi | Interpolin puheenjohtajaksi valittiin Arabiemiraattien kenraali, jota syytetään kidutuksesta https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008431411.html
ALOITUS ON HYVÄ --- SE ON KANSAN SUULLA YLEISESTI NYT RUVETTAVA KERTOMAAN NÄITEN TEKOSISTA JA HAITOISTA AIVAN JULKISESTI OHJELMISSA
politikot ei näköjään enään pysty tätä tilannetta hallitsemaan
Lasketaan
3000 oleskelulupaa
Asunnot
3000 * 0,3 = 900 miljoonaa euroa
Toimeentulotuki turvapaikanhakijoille eka vuosina
50 000 ei/v * 3000 = 150 miljoonaa euroa
Jääkö hyväksyttyjen oleskelulupien määrät tuohon 3000: ten mitä viherpunikkien ministeri on mätäpäästään suoltanut ?
Järkyttävää toimintaa viherpunikeilta hoitaa vain näitä rikollisia välittämättä omista köyhistämme jotka tuolla jonoissa hakevat ruokaa.