https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/75fce4fd-5bde-4fda-9e1c-874ceeb945ef
noin
Köyhän ei kannata vanhaa Mersua ostaa...
7
73
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä kannattaa. Mutta käytetyn auton omistajalla tulee olla sen verran Tee Se Itse henkeä, että korjaa itse autonsa, muuten käy juuri noin, kuten tuossa uutisessa.
- Anonyymi
Eli mese itse korjaaville, ja muut merkit merkkihuoltoon. Selvä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli mese itse korjaaville, ja muut merkit merkkihuoltoon. Selvä.
Ei mitään vanhaa autoa kannata viedä merkkihuoltoon. Sehän nyt on ihan selvää.
Voimmeko oppia tästä mitään?
Mikäli autoa riippumatta sen merkistä sen koko käyttöaikana huolletaan asianmukaisesti, siihen ei ennätä tulla kalliisti korjattavavia vikoja, vaan ne yleensä huomataan merkkihuolloissa aikaisemmin.
Moni ei ymmärrä säännöllisen huoltamisen merkitystä. Se on muutakin kuin vain suotimien ja nesteiden vaihtamista.
Tässä IL:n tapauksessa auto lienee jossain vaiheessa viety "kyläsepälle" - siis
ei-ammattilaiselle, joka on saanut aikaan lisää vikaa.
Autoon kuin autoon syttyy silloin tällöin kuusenkoristeita kojelautaan.
Viat tulisi korjata heti, vaikka joskus kuulee puhuttavan, etteivät nämä "valot" vaikuta ajamiseen ja päätetään kaikesta huolimatta jatkaa ajoa.
Vikojen korjaamatta jättäminen vaikuttaa auton toimintoihin kielteisesti ja pian syttyy jo useampia valoja.
Korjaussumma nousee ja valitaan se kyläseppä.
Siksi käytetystä - alle kymmenenvuotiaasta autosta tulisi löytyä aukoton huoltohistoria.- Anonyymi
Näköjään aika vankkumaton luottamus löytyy merkkihuollon osaamiseen ja siihen, että siellä huomataan kaikki viat.
Töissä kun voi olla se ammattikoulusta juuri valmistunut kaveri joka ei ole tuollaista laitetta koskaan nähnytkään.
Ihmisiä ne sielläkin vaan on.
- Anonyymi
"Saastamoisen mukaan auton alustassa oli tasapainohäiriö. Lisäksi turvatyynyjärjestelmässä oli häikkää, jonka vuoksi SRS-merkkivalo paloi."
Aivan selvä kolariauto. Varmaan alusta aivan kierossa.- Anonyymi
No heh heh.
Noissa on ensimmäisen sukupolven "ilma-alusta" joka ei ole aivan hioutunut niin hienostuneeksi kuin vuosimallissa 2021.
Jossakin auto-ohjelmassa painittiin tuollaisen ongelman kanssa ja lopulta jousitus alkoi muistaakseni toimimaan niinkin yksinkertaisella toimenpiteellä kuin keskusyksikön resetoinnilla.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2812244Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131928Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1311828- 1511378
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381247- 85866
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä186822- 174816
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala437745- 52602