Voisiko joku selittää minulle, miksi tsaariperhe on kanonisoitu? Tai Aleksanteri Nevski? Onko teillä heidän ikonejaan kotona? Mitä tarkoittaa viides kolonna?! Ostatteko Putin-ikonin? Venäjä on hengellinen kotimaanne.
Tsaariperheen ikoni
Anonyymi
7448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ortodoksit olisi pitänyt jättää rajan taakse. Ryssiä geneettisesti ja kulttuurisesti. Piispa Sergei...
Miksi tsaari Nikolai II on pyhimys?!
Kato kun ei oo.
Viihdy sinä venäläisillä sivuille, toivon että kielitaito riittää.
Viimeinen tsaariperhe kanonisoitiin kärsimyksenkantajina; ateistit surmasivat heidät vallankumouspäissään. Tsaarilla oli myös merkittävää kirkollista valtaa ja hänen valtaanasettamisensakin tapahtui kirkon auktoriteetilla - uskova kansa ei muuta olisi hyväksynytkään. Toki heitä voi henkilöinä paheksua, mutta jos ei anna arvoa uskon takia kuolemiselle, niin en tiedä miksi tästä edes puhutaan kristittyjen kesken.
Aleksanteri Nevalainen oli merkittävä uskonpuolustaja hänkin, joka lopulta pyhitti elämänsä Jumalan muistamiselle. Jälleen en näe syytä olla kunnioittamatta tällaista miestä —muuta kuin ateismi, tietysti.
Nevskin voisin laittaakin ikoninurkkaani ja tsaariperheen jonnekin muualle muistettavaksi, eipä siinä.
Näissä viesteissäsi Putinista ja kolonnista lähinnä ihmetyttää, miksi vastustat Kristuksen kirkkoa. Ortodoksinen — se on: oikea- ja jalouskoinen — kirkko kuitenkin on ainoa, joka edustaa suoraa jatkumoa alkukirkosta, josta saamme lukea Evankeliumikirjoista ja Apostolien Teoista. Sinä kun paljon kyselet, niin voisitko kertoa, miksi vastustat Kristusta?
"mutta jos ei anna arvoa uskon takia kuolemiselle"
Miten tämä liittyy Nikolai II:n perheen kanonisointiin? Ei heitä murhattu uskonsa tähden, vaan siksi että uusi hallinti piti heitä uhkana.
Kysyn tähän keskusteluun, että tiedättekö tsaariperheen palveluksessa olleiden suomalaisten muistoja? Äitini isän sisarpuoli oli keisarinnan palvelusväkeä, hovineiti. Muistan hiukan hänen muistojaan. Onko kellään muulla muistoja?
rikkaat elostelijat ja kansa kirjuudessa...
se on mallina edelleenkin länsi-maissa ja muualla !!
Ja jumalalla pelotellaan köyhiä.....