Ylellä hyvä juttu eroakirkosta

Anonyymi

”Eroa kirkosta -sivusto on murentanut kirkon asemaa jo 18 vuotta – jäsenkato on vienyt miljardin seurakuntien kassasta

Kirkosta on 18 vuoden aikana eronnut lähes 900 000 suomalaista, joista 90 prosenttia Eroa kirkosta -verkkopalvelun kautta. Samaan aikaan kirkkoon on liittynyt 250 000 ihmistä.”

20

932

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Loistavaa mainosta! Juttua voi näemmä myös kommentoida - käykääpä jättämässä asiallisia kommentteja.

    • Anonyymi

      Jutussa mainituista kirkkoon "liittyneistä" suuri osa on itse asiassa kastettuja eli kirkkoon pakotettuja sylivauvoja, jotka vain on tilastoitu liittyneiksi. Tämän kirkkokin myöntää.

      • Anonyymi

        Mut kanssa kastettiin vauvana.

        En koe olevani mitenkään pakotettu vaan vapautettu saatanan ikeestä. Jumalan Sana on jumalattomille myrkkyä. Kyllä olisi elämä hengetöntä ja tylsää, jos elämä pyörisi vain näiden hengettömien vapaa-ajattelijoiden ympärillä. 900 000 eksytettyä, ei tule olemaan helppoa vapaa-ajattelijoille tuomiopäivänä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mut kanssa kastettiin vauvana.

        En koe olevani mitenkään pakotettu vaan vapautettu saatanan ikeestä. Jumalan Sana on jumalattomille myrkkyä. Kyllä olisi elämä hengetöntä ja tylsää, jos elämä pyörisi vain näiden hengettömien vapaa-ajattelijoiden ympärillä. 900 000 eksytettyä, ei tule olemaan helppoa vapaa-ajattelijoille tuomiopäivänä.

        Minut pakkokastettiin vauvana. Vapautin itseni kirkosta eroamisella kirkon hyväksikäytöstä parikymppisenä. Päivääkään en ole katunut kirkosta eroamista. Kirkolla ei ole monopolia uskonasioissa.


    • Jeesus Kristus on Juutalainen, kun taas kirkko isä Luther sanoi seuraavaa; jos juutalainen pyytäisi kastetta, niin upottaisin sen Seineen painot jaloissa. Kenen tämä Luterilainen kirkko varsinaisesti tunnustaa Messiaaksi ja Vapahtajaksi, kun Raamatun Jeesus Kristus Juutalaisten Kuningas ei siihen oikein Lutterin mukaan istu?

      • Anonyymi

        Niin, hömppä on hömppää teologin sanatulvassakin.


    • Anonyymi

      Pitääkin mennä huomenaamuna pitkästä aikaa kirkkoon. Jumalan ja Jeesuksen sana vapauttavat.

      Tämä vapaa-ajattelijoiden roska vain vahvistaa uskoani. Nämä kertovat olevansa "uskonvapauden" asialla, vaikka haluavat ressukat kieltää kristinuskon. Vapaa-ajattelijoiden kirous kääntyy heitä itseään vastaan ja saa ihmiset yhä enenevissä määrin liittymään kirkkoon ja uskovan Jumalaan.

      Siellä he helvetissä kirskuttelevat hampaitaan.

      • Potentiaalisia kirkkoon liittyjiä tulee toki lisää, kun on enemmän ei-jäseniä.

        Mitä tulee kristinuskon kieltämiseen, olet väärässä. Ei buddhalaisuuttakaan ole kielletty, vaikka esim. kouluista ei lapsia viedä temppeliin.


      • Anonyymi

        helvettiin uskova👿


    • Anonyymi

      Nyt on jo 100 eroa koossa tälle päivälle.

      • Anonyymi

        26 eroa tunnissa, klo 15-16.


    • Anonyymi

      Jopa täräyttää komean luvun tälle päivälle! Mistä mahtaa johtua? Vanha luulo, että täytyy erota ennen Joulukuun alkua?

      • Hmm... Kaikkiaan marraskuun 29. ja 30. eronneiden mediaani vuodesta 2006 on 261, vastaavasti 27. ja 28. eronneiden 212. On tuossa melko selkeä ero. En nyt jaksa katsoa onko se tasoittunut viime vuosina; tässähän vaikuttaa myös viikonloppujen osuminen eri kuukausille.


    • Anonyymi

      Liityin kirkkoon elokuussa. Oli oikea ratkaisu minun tilanteessani.

      • Anonyymi

        Muista vaan erota viimeistään 31.12 - hyvissä ajoin, ettet vaan syyllisty elättipappien elättämiseen.
        Sitten voit taas rauhallsisin mielin liittyä 1.1. - vaikkei siinä kyllä paljon järkeä ole.


      • Anonyymi

        Ei ollut.


    • Anonyymi

      Kirkon mukaan tuo miljardi on säästetty diakoniasta ja lapsityöstä. Ihan perinteistä kirkkoa siis..

      • Anonyymi

        Piispojen viinakuluihin on tuskin kirkon budjetissa kajottu. Vain parasta heille, verorahoilla toki.


      • Anonyymi

        Jep, kirkko syyllistää noin eroajia, eikä tajua samalla paljastavanss omat prioriteettinsa, sen mikä kirkolle itselleen on tärkeintä, ja mikä vähemmän tärkeää. Heikoilta, haavoittuvaisilta leikkaavat.


    • Anonyymi

      Hienoa tämä internet aika jolloin uskontojen kaltaiset vallankäyttäjät paljastuu helpommin harhaksi kuin joskus kivikaudella tai vaikka vielä 80-luvulla.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      19
      1168
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      57
      965
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      933
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      54
      863
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      761
    6. 61
      715
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      696
    8. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      662
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      37
      660
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      596
    Aihe